محل تبلیغ شما
سرزمین کهن ایران، مارمولک ابلهی نیست.مراقب باشید. با سرزمین کهن شوخی نکنید .

تاریخ خبر: 1399/8/25

سرزمین کهن ایران، مارمولک ابلهی نیست.مراقب باشید. با سرزمین کهن شوخی نکنید .

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

 آقای کمال تبریزی، من امیر پریزاد هستم ژورنالیست و مستندساز.

سرزمین کهن ایران، مارمولک ابلهی نیست.مراقب باشید. با سرزمین کهن شوخی نکنید ."

 

باخبر شدیم گروه سریال سرزمین کهن!!! تصمیم به ادامه ساخت این سریال تفرقه افکن دارد و معتقدیم به دلائل زیر، این موضوع درخدمت تفرقه مردم ایران است .

ما با ادامه ساخت سریال مخالفیم.

در داستان این سریال، شوربختانه نقش یک خانوادهٔ کاملاً منفی، نوکیسه و فاسد به خانواده‌ای به نام «بختیاری» داده شده ‌که به آزار و اذیت یک خانواده روشنفکر، وطن پرست و مظلوم به نام «اردکانی» می‌پردازند.

در بخش‌های گوناگون این سریال، علاوه بر خانواده بختیاری، از عنوان «بختیاری‌ها» در یکسری دیالوگ‌های تند و زننده و تحریک‌آمیز استفاده می‌شود و بدین ترتیب آن خانواده نماینده فرهنگ و هویت قوم بختیاری معرفی می‌شود که در واقع یک «تعمیم قومیتی» است و بر خلاف زندگی مسالمت‌آمیز اقوام و روح تساهل قومی و موازین حقوق بشری موردنظر سازمان ملل و یونسکو و نقض تعهدات بین‌‌المللی صداوسیمای دولتی ایران است.

همچنان است که  سریال به تمثال  علیقلی خان سردار اسعد بختیاری، از رهبران مشروطه خواه ایرانی که ‌جایگاه خاصی در میان مردم ایران و مردم بختیاری دارد، اهانت کرده است.

از سازمان صدا و سیما تعجب می‌کنم که دعوای دو خانواده در قالب سریالی به عنوان دغدغه مردم با استفاده از پول مردم علیه قومیت‌ها به تصویر کشیده می‌شود؛ آن هم در شرایطی که اتحاد اقوام ایران ، ضربه مهلکی ‌به توطئه‌گران و فتنه‌گران " که قصد ایجاد اختلاف در بین اقوام را دنبال می‌کنند" وارد کرده است.

در اصل سوم و اصل ۱۹ قانون اساسی اذعان می‌کند که تمام اقوام مساوی هستند و هیچ قومی بر قوم دیگر برتری ندارد و همه قومیت‌ها و نژاد‌ها، حق زندگی در کشور را دارند. متأسفانه دیده می‌شود هر از چند گاهی در سریال‌ها و فیلم‌های صدا و سیما به قومیت‌ها‌ ‌اعم از لر، کرد، ترک، بلوچ و.. خواسته یا ناخواسته توهین می‌شود. متأسفانه این توهین‌ها روز به روز اضافه شده و باعث خدشه‌دار شدن چهره سیما و باعث کدورت در قومیت‌های کشور شده است.

 این موضوع می‌تواند موجب ایجاد تفرقه در بین مردم ایران می‌شود. ما به دنبال وحدت هستیم و این موضوع با ایجاد تفرقه، وحدت را به خطر می اندازد.

در سریال سرزمین کهن به کارگردانی آقای تبریزی اهانت‌هایی به قوم بختیاری شده است؛ اهانت‌ها و جملات ناشایستی که در این سریال به کار رفته، باعث ناراحتی این قوم میهن پرست شده است. بختیاری‌ها دین خود را به ایران ادا کرده‌ و شایسته نیست با این پیشینه شاهد توهین به قومیت‌ها در صدا و سیما باشیم.

مردم  ما نیاز به وحدت و همدلی دارد.

دستگاه قضائی باید بررسی دقیق نماید ، صدا‌و‌سیما ‌باید‌ دقت بیشتری داشته باشد و موضوع را پیگیری ‌و افزون بر این، ادامه ساخت سریال متوقف شود و عوامل این اهانت از ملت ایران عذرخواهی کنند.


امیر پریزاد-ژورنالیست و مستندساز


نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است