محل تبلیغ شما
یادگاری بربزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیا

تاریخ خبر: 1394/3/31

یادگاری بربزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیا

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

 

یادگاری نویسی بر بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیا/ حفاظت حداقلی است

کتیبه کردیر
کازرون- کتیبه «کردیر» درکازرون فارس که
بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیامحسوب می شود این روزها درحفاظت حداقلی به سرمی برد و یادگاری نویسی بر روی این کتیبه ارزشمند، آن رابا فرسایش جدی رو به رو کرده است.

به گزارش مهر، کتیبه باستانی کردیر در مجاورت روستای سرمشهد در ۸۰ کیلومتری کازرون و در ارتفاع ۳۰ متری از سطح زمین قرار دارد. این کتیبه در دوران ساسانیان و از زبان کردیر، یکی از برجسته ترین موبدان این دوره تاریخی و در زمان پادشاهی بهرام دوم نوشته شده است.

این کتیبه که بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیاست از سال ۱۳۱۸ و در ردیف ۳۳۶ فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اما پس از گذشت ۸۰سال از زمان ثبت آن تا کنون اقدام موثری برای حفاظت از آن انجام نشده است.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون با بیان اینکه این کتیبه منحصر به فرد است به خبرنگار مهر گفت: مسئولان و نهادهای متولی باید اقدامات ویژه ای را برای افزایش حفاظت های فیزیکی از نقوش برجسته و کتیبه های کازرون داشته باشند و برای آثار ارزشمند و بی نظیری مانند بزرگترین کتیبه خط پهلوی دنیا که پیش از این هم وعده حفاظت از آن داده شده، باید تلاش کنند.

این فعال میراث فرهنگی ادامه داد: در منطقه سرمشهد، مدت هاست که اهالی منطقه حساسیتهای خوبی در خصوص حفاظت از کتیبه کردیر دارند، بدون شک برای حفاظت اصولی از چنین اثر ارزشمند و بی نظیری باید اقدامات اصولی مانند فنس کشی متناسب با فضا، نورپردازی در شب، استقرار نگهبان دائمی برای کنترل کتیبه کردیر، نقش برجسته بهرام و شهر تاریخی سرمشهد و... را انجام داد.

وی با بیان اینکه چنین اقداماتی در کنار تقویت زیرساختهای گردشگری در این منطقه، هم برای برخی از اهالی ایجاد اشتغال خواهد کرد، افزود: نزدیک به ۸۰سال از زمان ثبت کتیبه پهلوی می گذرد، گفت: هنوز هیچگونه اقدام حفاظتی که بتواند ضامن بقای این خطوط باستانی و حفظ این کتیبه ۱۱متر مربعی باشد صورت نگرفته است.

عباسپور گفت: عمده ترین آسیب هایی که تا به حال به کتیبه کردیر وارد آمده دارای دو عامل اصلی انسانی و فرسایشهای طبیعی است.

هنوز هیچگونه اقدام حفاظتی که بتواند ضامن بقای خطوط باستانی کتیبه کردیر و حفظ این کتیبه ۱۱متر مربعی باشد صورت نگرفته استوی ادامه داد: کتیبه کردیر به واسطه واقع شدن در موقعیت خاص کوهی که بر آن حجاری شده در معرض مستقیم عوامل فرسایشی از جمله بارش باران، تابش شدید نور خورشید و عوامل دیگری از این دست است از این رو بیشتر در معرض فرسایش است.

عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون ادامه داد: علاوه بر این موارد عدم محصوربودن این نقش باعث دسترسی راحت هر بازدید کننده ای به آن شده به همین واسطه در برخی از قسمتهای این کتیبه، یادگاری هایی ثبت شده و به این اثر تاریخی صدماتی جدی واردآورده از این رو ضروری است اقدامات لازم برای حفظ و نگهداری از این کتیبه ارزشمند انجام شود.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کازرون نیز در اینباره به خبرنگار مهر گفت: کتیبه سرمشهد یا همان کتیبه پهلوی یکی از شاخص ترین نقش برجسته های ایران است و در زیر آن نیز نقش برجسته بهرام قرار دارد.

محمدرضا معینی ادامه داد: برای نگهداری از این نقش برجسته حفاظت فیزیکی انجام می شود و به طور معمول روزانه گشت زنی های لازم در اطراف آن صورت می گیرد.

وی با اشاره به تعامل مردم روستای سرمشهد بیان کرد: انجمن میراث فرهنگی در این روستای تاریخی فعال است به گونه ای که در حال حاضر با تعاملات صورت گرفته تعدادی فنس به دهداری تحویل شده است.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کازرون گفت: در این راستا مقرر شده که نسبت به فنس کشی اطراف بزرگترین کتیبه خط پهلوی اقدام و نسبت به حفاظت و نگهداری از آن اقدامات لازم انجام شود.

برای خیلی‌ها حکم تخته سیاه را پیدا کرده است؛ تخته‌ای که روی آن با هر وسیله‌ای، هرچیزی را نوشته و خط خطی می‌کنند، اما این تخته‌های زبان بسته چیزی نیست جز آثار تاریخی و فرهنگی این سرزمین که نماد تمدن و هویت ماست و متاسفانه در هجوم یادگارنویسی‌ها روز به روز نازیباتر، فرسوده‌تر و به مرگ نزدیک‌تر می‌شوند.

 
 
 
 
 
 

نمونه اش هم بزرگ ترین کتیبه پهلوی در کازرون استان فارس است که در لابه لای نوشته های رهگذران در حال مدفون شدن است.

عوامل طبیعی و انسانی متعددی موجب افزایش تهدید و تخریب آثار تاریخی کشورمان در یکی دو دهه اخیر شده است، اما یکی از مهم ترین این عوامل آسیب رسان که شاید چندان به چشم نیامده و مورد غفلت قرار گرفته، یادگارنویسی روی بناها و آثار تاریخی است که تاکنون آسیب های غیرقابل جبران زیادی را به این آثار وارد کرده است.

کافی است نگاهی دقیقتر به بناهای تاریخی این سرزمین بیندازید؛ از پل خواجو و سی و سه پل در اصفهان و مسجد جامع یزد و بافت تاریخی آن گرفته، تا کتیبه ها و بناهای تاریخی و باستانی استان های فارس و کرمانشاه؛ همه و همه زخم و جراحتی بر روح و پیکر دارند که دلیل آن یادگاری نویسی های بی امان با زغال و رنگ و ماژیک و حتی تیغ و چاقو توسط رهگذرانی است که دانسته و ندانسته می خواهند نام خود را با تاریخ پیوند داده و ماندگار کنند، اما بی خبرند که با این کار کل تاریخ و هویت این سرزمین را محو و نابود می کنند.

یکی از این آثار تاریخی ارزشمند کشور که از هجوم یادگار نویس ها در امان نمانده و روز به روز زیبایی و صلابت خود را بیشتر از کف می دهد، کتیبه «کردیر» یا «پهلوی» در کازرون فارس است که در دوران ساسانیان و از زبان کردیر؛ یکی از برجسته ترین موبدان این دوره تاریخی و در زمان پادشاهی بهرام دوم نوشته شده است.

این کتیبه باوجود این که از سال 1318 به ثبت ملی رسیده و بزرگ ترین کتیبه خط پهلوی دنیا به شمار می رود، در حفاظت حداقلی به سر می برد و به گفته عضو شورای مرکزی انجمن هم اندیشان جوان شهرستان کازرون پس از گذشت 80 سال از ثبت ملی آن، هنوز هیچ گونه اقدام موثری که بتواند ضامن بقای این خطوط باستانی و حفظ این کتیبه ۱۱متر مربعی باشد، صورت نگرفته است.

محسن عباسپور با اشاره به این که کتیبه کردیر به واسطه واقع شدن در موقعیت خاص کوهی که بر آن حجاری شده، در معرض مستقیم عوامل فرسایشی از جمله بارش باران و تابش شدید نور خورشید قرار گرفته است، در گفت وگو با مهر می افزاید: علاوه بر این، محصور نبودن این کتیبه باعث دسترسی راحت به آن شده، که برخی از این امر سوءاستفاده و به نوشتن و کشیدن یادگاری هایی روی کتیبه اقدام کرده اند که صدماتی جدی به این اثر واردآورده است.

البته محمدرضا معینی، سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان کازرون معتقد است برای نگهداری از این نقش برجسته، حفاظت فیزیکی انجام می شود و به طور معمول روزانه گشت زنی های لازم در اطراف آن صورت می گیرد، با این حال این حفاظت کافی نبوده و به همین دلیل قرار شده که اطراف این کتیبه فنس کشی شود تا از دسترس همگان درامان باشد.

سنگ های معبد آناهیتا در کرمانشاه نیز که بازمانده دوره اشکانی است، حال و روز مشابهی دارد و از آنجا که حفاظتی از آن نمی شود، به دود آتش معتادان و یادگاری نویسی رهگذران، سیاه و مجروح شده است.

این روند تلخ در استان یزد نیز لطمات زیادی به ابنیه و حتی بافت تاریخی شهر یزد وارد کرده است، به طوری که نه تنها آثار تاریخی، بلکه دیوارهای بافت تاریخی و ثبت ملی شده این شهر نیز مملو از یادگارنویسی و شعارنویسی هایی است که چهره زشتی به در و دیوار این بافت قدیمی که محل گذر بسیاری از گردشگران خارجی بوده و قرار است خود را برای ثبت جهانی آماده کند، داده است.

معاون میراث فرهنگی استان یزد با بیان این که مسئولیت حفاظت از بافت شهری به عهده شهرداری است و این نهاد باید به این موضوع وارد شود، به جام جم می گوید: اغلب نوشته های روی دیوارهای بافت تاریخی شهر یزد، تبلیغات است که از طریق شماره تلفن آن براحتی می توان نگارنده را پیدا و با آن برخورد کرد، هرچند به دلیل ارزان بودن مصالح به کار رفته در این بافت، که عمدتا کاهگل است، می توان آن را با هزینه کمی پوشاند و مرمت کرد، اما مرمت و پاکسازی دیگر آثار تاریخی که با یادگارنویسی مخدوش می شود، بسیار هزینه بر است، به طوری که گاه هزینه پاک کردن شعارها و یادگارنویسی‎‎های روی دیوارهای بناهای تاریخی از مرمت کل ساختمان بیشتر است و زحمت زیادی برای کارشناسان به همراه دارد.

محسن ذاکری نیا با بیان این که معمولا آثاری که داخل شهر و تحت حفاظت است، کمتر مورد یادگار نویسی واقع می شود، می افزاید: اما معمولا آثار خارج از شهر و یا آثاری که تحت حفاظت نیست، از این نظر در امان نیست، به طوری که در بنای تاریخی شهدای فهرج که خارج از شهرستان فهرج قرار دارد، از سال 1314 یادگاری های نگاشته شده و این روند همچنان ادامه دارد.

ذاکری نیا با اشاره به این که بسیاری از این یادگاری نویسی ها به دلیل ناآگاهی است، یادآور می شود: گرچه میراث فرهنگی تاکنون به دلیل مشغله ها و گرفتاری های فراوان، فرصت برخورد جدی با این پدیده را نداشته است، اما اقداماتی را در جهت کاهش آن از جمله نصب تابلوهای تبلیغاتی برای معرفی ارزش و هویت آثار و همچنین نصب تابلوهای هشداردهنده مبنی بر برخورد جدی با عاملین، از چند سال پیش آغاز کرده و امسال نیز آن در برنامه کاری خود قرار داده است.

آثار تاریخی نماد هویت جمعی ماست

آثار تاریخی شهر اصفهان نیز از تخریب به واسطه یادگارنویسی درامان نمانده است و آنطور که یک کارشناس مسئول در میراث فرهنگی این استان به جام جم می گوید: پل های تاریخی شهرستان اصفهان از جمله سی و سه پل و پل خواجو و کاخ های هشت بهشت، عالی قاپو و چهلستون مملو از این پدیده مخرب است.

شهرام امیری با اشاره به این که یادگارنویسی ریشه در وندالیسم؛ پدیده تخریب گرایی اماکن عمومی دارد که در همه جوامع، کم و بیش دیده می شود، می افزاید: نوشتن روی صندلی های اتوبوس یا پاره کردن آنها نمونه ای از وندالیسم است، اما بدترین نوع وندالیسم که در مواقعی آسیب های ناشی از آن جبران ناپذیر خواهد بود، نوشتن و کنده کاری روی بدنه آثار تاریخی است که ناشی از ضعف فرهنگی یک جامعه است و متاسفانه در کشور ما زیاد مشاهده می شود.

به گفته وی یادگارنویسی روی آثار تاریخی شهرستان اصفهان به حدی بود که مسئولان میراث این استان را از چند سال پیش به انجام اقدامات محافظتی همچون نصب حفاظ های شیشه ای و افزایش مراقبان در داخل بناهایی همچون چهلستون، هشت بهشت و عالی قاپو سوق داد که از سال گذشته این بناها به سیستم حفاظت الکترونیکی نیز مجهز شده و هرگونه تلاش برای نزدیک شدن و خدشه دار کردن این اماکن به طور شبانه روز رصد شده و درصورت مشاهده مورد خاص با آن برخورد می شود.

این کارشناس مسئول درعین حال یادآور می شود که این حفاظت ها خاص اماکنی است که تحت نظارت و مسئولیت میراث فرهنگی است و دیگر بناها همچون پل های تاریخی شهرستان از این حفاظت ها بی بهره است، به همین دلیل همچنان شاهد دیوارنویسی های زیادی روی پل های سی و سه پل و پل خواجو هستیم که از معابر مهم درون شهر بوده و روزانه چندین هزارنفر از روی آنها عبور می کنند. خدشه دار کردن این پل ها به حدی است که فقط سال 92 حدود 100میلیون تومان برای پاکسازی سی و سه پل هزینه شد.

گروه شهرستان ها - روزنامه جام جم

تگ ها