محل تبلیغ شما
انتقال ایدز از طریق تماس جنسی

تاریخ خبر: 1393/6/18

انتقال ایدز از طریق تماس جنسی

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

رئیس مرکز تحقیقات ایدز با بیان این‌که متاسفانه به علت عدم آگاهی جوانان، HIV/AIDS  از طریق تماس جنسی محافظت نشده به سرعت رو به افزایش است، گفت: آموزش مداوم و شفاف به جوانان و آموزش مهارت‌های زندگی به دانش‌آموزان از مهم‌ترین وظایف مسئولان بهداشتی، مولفان کتب درسی، مسئولان فرهنگی و اجتماعی و از همه مهم‌تر رسانه ملی است. 

دکتر مینو محرز افزود: تماس جنسی با فرد آلوده، استفاده از سرنگ مشترک به‌ویژه در معتادان و انتقال از مادر آلوده به نوزاد ازجمله راه‌های انتقال HIV/AIDS است. البته اگر قبل از تولد نوزاد متوجه بیماری در مادر باردار شویم، می‌توان با درمان مناسب از ابتلای جنین به ایدز جلوگیری کرد.  او با بیان این‌که متأسفانه آموزش به جوانان درخصوص این بیماری کافی نبوده است، ادامه داد: درحال حاضر به‌دلیل نا‌آگاهی خانواده‌ها و جوانان، بیماری ایدز از طریق تماس جنسی به سرعت رو به افزایش است و این نشان از نداشتن آگاهی و دانش جوانان نسبت به راه‌های انتقال بیماری است.

به‌نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی‌ها درباره این بیماری مقطعی و بی‌اثر بوده است؛ چرا که هنوز نوجوانان و جوانان نمی‌دانند رفتارهای پرخطر چگونه رفتارهایی است؟ محرز که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، افزود:  البته در کشورهای دیگر اطلاع‌رسانی به‌صورت مستمر و مداوم صورت می‌گیرد. اگر آنها نیز این آموزش‌ها را نداشته باشند به راحتی درگیر بیماری ایدز خواهند شد.

پس ما نیز باید آموزش و اطلاع‌رسانی به خانواده‌ها به‌ویژه جوانان را جدی بگیریم تا شاهد افزایش بیماری از طریق تماس جنسی محافظت نشده نباشیم.  محرز با بیان این‌که افزایش این بیماری میان جوانان زنگ خطری برای سلامت جامعه محسوب می‌شود، اظهارکرد: درحال حاضر توانسته‌ایم با تدابیر اندیشیده‌شده جلوی گسترش بیماری را در میان مصرف‌کنندگان مواد مخدر بگیریم که البته برای موفقیت بیشتر در این زمینه نیازمند داروهای جایگزین به تعداد معتادان هستیم تا بتوانیم برنامه کاهش آسیب را با سرعت بیشتری اجرا کنیم

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid