محل تبلیغ شما
ازدواج زودهنگام عامل بازماندگی ازتحصیل

تاریخ خبر: 1395/1/24

ازدواج زودهنگام عامل بازماندگی ازتحصیل

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش گفت: ازدواج زودهنگام و عدم اعتقاد خانواده ها به تحصیل دختران موجب می شود تا دانش آموزان دختر از ادامه تحصیل بازمانند.

مهناز احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ی عوامل بازماندگی دختران از تحصیل گفت: عمده ترین عوامل بازماندگی از تحصیل فرهنگی و نبود امکانات است.

وی افزود: ازدواج زودهنگام و  عدم اعتقاد خانواده ها به تحصیل دختران موجب می شود تا دانش آموزان دختر از ادامه تحصیل بازمانند.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: مشکلات آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان باعث شد تا دولت یک ردیف بودجه مستقل تحت عنوان توسعه عدالت آموزشی قرار دهد.

وی ادامه داد: با تلاش های نهادهای مسئول حدود ۴۰ هزار دانش آموز ابتدایی سال قبل به مدرسه بازگشتند.

احمدی تاکید کرد: با همفکری، همدلی و همراهی مسئولان و همه نهادها می توانیم مشکل بازماندگی از تحصیل را حل کنیم.

مدیرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان شمالی و بخشی از خوزستان بیشترین بازمانده از تحصیل دختر را دارد.

 

طبیب زاده نوری:

مشکلات اقتصادی مناطق محروم باعث بازماندن دختران از تحصیل در مقطع دبیرستان شده است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است خانواده ها به لحاظ فرهنگی با تحصیل فرزندان دختر خود در مقاطع بالا کنار آمده اند و مشکل اقتصادی و عدم امکانات موجود باعث شده از تحصیل آنها در مقطع دبیرستان صرف نظر شود.

 

زهره طبیب زاده نوری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص شکاف جنسیتی که در حوزه تحصیلات مقطع دبیرستانی پیش آمده ، گفت: دولت تعلیمات ابتدایی را در سراسر کشور اجباری کرده که بر همین اساس امکاناتی را نیز فراهم کرده است این در حالی است که طبق قانون اساسی، تحصیلات تا پایان دوره دبیرستان باید برای تمامی اقشار جامعه به صورت رایگان باشد.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: با این حال مکانیزم های موجود دولت برای زمانی که خانواده ای حتی اجازه تحصیل به فرزند پسر خود را نمی دهد، کارایی خاصی نداشته و نمی توان جلوی عدم آموزش از سوی خانواده را گرفت لذا در حالی که نظارتی روی تحصیل دانش آموزان پسر نیست نمی توان انتظار چندانی برای تحصیل دختران دبیرستانی در برخی مناطق داشت.
وی افزود: وزارت آموزش و پرورش توانسته در کنار شرایط اجتماعی و فرهنگی موجود در روستاها که باعث عدم اجازه تحصیل به قشری از نوجوانان شده است، معلم هایی را به برخی روستاها اعزام کند که حتی طبق گزارش ها، در برخی نواحی این معلم ها تنها به یک دانش آموز درس می دهند.
طبیب زاده نوری در ادامه با بیان اینکه بیشترین مشکلات آموزشی در استان های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و نقاطی از هرمزگان وجود دارد، گفت: مدارس شبانه روزی متعددی در برخی روستاهای این مناطق وجود دارد اما به علت فراهم نبودن زیرساخت، بسیاری از دانش آموزان از تحصیل باز می مانند و با کاهش سرانه آموزشی در این مناطق روبرو می شویم.
این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم بر همین اساس تصریح کرد: در زمینه آموزش مقاطع مختلف خلاء قانون وجود ندارد و همه می توانند از آموزش استفاده کنند از طرفی دولت نیز تا ششم دبستان را به صورت تحصیلات اجباری قرار داده است اما با این حال دسترسی به برخی روستاها امکان پذیر نیست.
وی اضافه کرد: اگر مهم ترین مسأله در این حوزه یعنی مشکل شبکه راه های روستایی در جریان تدوین برنامه توسعه ششم حل شود که اعتبار بالایی را نیز نیاز دارد می تواند کمک بزرگی به از بین رفتن شکاف تحصیلی در مقاطع مختلف کند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: به لحاظ فرهنگی و به علت توسعه وسایل ارتباط جمعی، خانواده ها راحت تر با تحصیل فرزندان دختر خود تا مقاطع بالاتر کنار می آیند؛ اما مشکلات اقتصادی باعث می شود دختران در مقطع دبیرستان در برخی مناطق کمتر توسعه یافته از ادامه تحصیل باز بمانند./

مهناز احمدي درباره ي عوامل بازماندگي دختران از تحصيل گفت: عمده ترين عوامل بازماندگي از تحصيل فرهنگي و نبود امکانات است. وي افزود: ازدواج زودهنگام و عدم اعتقاد خانواده ها به تحصيل دختران موجب مي شود تا دانش آموزان دختر از ادامه تحصيل بازمانند. مديرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش بيان کرد: مشکلات آموزش و پرورش استان سيستان و بلوچستان باعث شد تا دولت يک رديف بودجه مستقل تحت عنوان توسعه عدالت آموزشي قرار دهد. وي ادامه داد: با تلاش هاي نهادهاي مسئول حدود 40 هزار دانش آموز ابتدايي سال قبل به مدرسه بازگشتند. احمدي تاکيد کرد: با همفکري، همدلي و همراهي مسئولان و همه نهادها مي توانيم مشکل بازماندگي از تحصيل را حل کنيم. مديرکل امور زنان وزارت آموزش و پرورش تصريح کرد: استان سيستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان شمالي و بخشي از خوزستان بيشترين بازمانده از تحصيل دختر را دارد.

مدیر عامل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده با بیان اینکه تنها 10 درصد از کودکان بازمانده از تحصیل افغان در مدارس ثبت نام شدند، گفت: هنوز موانع تحصیل کودکان افغان در کشور به طور کامل برطرف نشده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فاطمه اشرفی در پنل «الزامات تحقق دستور موکد رهبر معظم انقلاب درباره توسعه عدالت آموزشی کودکان مهاجر» در دومین کنفرانس عدالت و توسعه آموزشی با بیان اینکه با صدور فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر ثبت‌نام تمام دانش‌آموزان اتباع در کشور حتی بدون داشتن مجوز تنها 10 درصد از کودکان بازمانده از تحصیل افغان در مدارس کشور ثبت‌نام شده‌اند، گفت: در قانون‌ها و مقررات کشور از جمله قانون اساسی، وظایف آموزش و پرورش نشان می‌دهد که دولت ملزم به رعایت حقوق کودکان افغان است.

وی ادامه داد: قوانین حمایتی بین‌المللی نیز بر رفع تبعیض در آموزش تاکید می‌کند. با این حال با عوامل بازدارنده‌ای در مسیر تحصیل دانش‌آموزان اتباع در برخی مقاطع زمانی روبرو شده‌ایم.

اشرفی با بیان اینکه باز ماندن کودکان افغان از مدرسه چالش‌هایی را به دنبال داشته است که از جمله آنها می‌توان به تبدیل شدن آنها به کودکان کار و خیابانی و ازدواج زودرس اشاره کرد، گفت: در سال تحصیلی جاری با توجه به دستور مقام معظم رهبری انتظار داشتیم تا بخش قابل توجهی از دانش آموزان افغان در مدارس جذب شوند اما هنوز موانعی در این خصوص وجود دارد.

به گفته اشرفی، طی پژوهشی که در این زمینه انجام شد، از جمله دلایل عدم ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس اطلاع‌رسانی نامناسب، ناتوانی از پرداخت شهریه، نقص مدارک هویتی، تکمیل ظرفیت مدارس دولتی و بالا بودن سن را می‌توان نام برد.

مدیرعامل انجمن حمایت از زنان و کودکان پناهنده با بیان اینکه وزارت آموزش و پرورش هیچگاه اعتبارات آموزش کودکان افغان را از کودکان ایرانی جدا نکرده است، گفت: 500 میلیارد تومان هزینه‌ای که آموزش و پرورش در بحث تحصیل مهاجران افغان اعلام می‌کند جای ابهام دارد. آیا همه این مبلغ خارج از اعتبارات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است که برای دانش‌آموزان افغان اختصاص یافته است؟

وی ادامه داد: از سوی دیگر از دانش‌آموزان افغان در کنار هزینه ثبت‌نام، چند شهریه متفاوت دریافت می‌شود. هزینه ثبت‌نام در دوره ابتدایی 240 هزار تومان، در دوره راهنمایی 280 هزار تومان و در دبیرستان 300 هزار تومان است اما مدیران مدارس هزینه‌های دیگری نیز از خانواده‌های این دانش‌آموزان دریافت می‌کنند.

اشرفی افزود: متاسفانه امسال به وفور شاهد تهدید دانش‌آموزان افغان به اخراج از مدارس هستیم و بسیاری از این خانواده‌ها با گذشت سال‌ها حضور در ایران همچنان با مشکلات دسترسی به آموزش مواجهند.

به گزارش ایسنا، در ادامه مظفر الوندی رییس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک نیز با بیان اینکه در اسناد و تعهدات بین‌المللی به موضوع آموزش کودکان توجه شده است، گفت: آموزش برای کودکان هیچگونه مرزی ندارد و مهم نیست که کودک ساکن در جامعه اهل کدام سرزمین است.

وی ادامه داد: آموزش کودکان اتباع نیز از جمله ضروریات است اما متاسفانه مشخص نیست چرا موانع موجود در این زمینه برطرف نمی‌شود. دولت در سال 82 آیین‌نامه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن موانعی برای ادامه تحصیل کودکان افغان ایجاد شد اما امسال مقام معظم رهبری دستوری را مبنی بر ثبت‌نام همه اتباع صادر کردند که همگان معتقد هستند مصوبه سال 82 بر این اساس باید اصلاح شود. مرجع ملی حقوق کودک نیز برای آیین‌نامه سال 82 اصلاحیه‌ای را تهیه کرده و به دولت فرستاده اما مخالفت‌های زیادی با آن صورت پذیرفته است.

رییس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه آموزش و پرورش معتقد است قادر به پرداخت هزینه تحصیل کودکان افغان نیست، گفت: یکی دیگر از موانع تحصیل نیز فاقد هویت بودن بخشی از این افراد است.

وی همچنین اظهار کرد: اگر آموزش و پرورش ناتوان از پرداخت هزینه‌هاست، می‌تواند اعلام کند تا این خلاء را با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد حل کنیم.

«سعید رحیمی» در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس اظهار داشت: بنیاد مهرآوران در سال 1392 با همت تعدادی از دانشجویانی که قصد ایجاد زمینه تحصیل کودکان بازمانده از تحصیل را داشتند، شکل گرفت. این فعالیت‌ها منجر به راه‌اندازی یک مدرسه خودگردان در منطقه کهریزک تهران با نام مدرسه سفیران مهر آسمان (سمـــا)شد که 400 کودک افغانستانی بازمانده از تحصیل در آن مشغول تحصیل شدند.

وی افزود: کادر معلمان این مدرسه دانشجویانی هستند که مدرک لیسانس به بالا دارند.

 

رحیمی در تشریح بیشتر «مهرآوران» گفت: هدف گروه کمک به ارتقا سطح آگاهی و کیفیت زندگی در قشر آسیب پذیر جامعه مهاجران مقیم ایران هست که از جمله فعالیت‌های آن تحصیل کودکان مهاجر می‌باشد.

کار در کنار تحصیل

مدیر اجرایی بنیاد مهرآوران گفت: در طول سال گذشته تحصیلی این بنیاد با خانواده‌های کودکان دانش‌آموزان آشنا شد، در سال گذشته بسیاری از کودکان پس از مدرسه، به عنوان کمک خرج خانواده و یا نان‌آور خانواده، مشغول به کار بودند.

وی اظهار داشت: این کودکان با انجام شغل‌هایی مانند گل‌فروشی دستفروشی و  غیره روزگار خود و خانواده خود را می‌گذرانند.

این فعال اجتماعی بیان کرد: هدف دیگر ما این بود که این کودکان طرد شده دیده شوند و از این کودکان فقط به منظور کار استفاده نشود. به همین دلیل از اهداف بنیاد ایجاد کارآفرینی برای این کودکان و آموزش به آنان است.

به گفته وی، پس از استعدادیابی این کودکان، زمینه آموزش موسیقی و هنر برای تعدادی از آنان فراهم شد.

همایش «آرزویم کودکی است»

رحیمی به همایشی که روز پنجشنبه قرار است برای کودکان کار افغانستانی در تهران برگزار شود، اشاره کرد و گفت: این همایش با همکاری بنیاد مهرآوران و«بنیاد کار» که یک نهاد غیر دولتی و زیر نظر یونسکو می‌باشد، برگزار می‌شود.

مدیر اجرایی بنیاد مهرآوران درباره کودکان کار افغانستانی موجود در تهران گفت: متاسفانه آمار دقیقی از کودکان کار افغانستانی وجود ندارد اما بر اساس بررسی که از سوی بنیاد مهرآوران صورت گرفته است، از هر پنج خانواده مهاجر حاشیه شهر تهران، چهار خانواده کودک کار دارد.

وی معتقد است که در تهران 500 تا 600 کودک کار افغانستانی وجود دارد.

ازدواج زود هنگام کودکان کار

این فعال اجتماعی از آسیب‌های این جامعه، ازدواج زود هنگام را بیان کرد و گفت: به محض اینکه این کودکان بتوانند منبع درآمدی برای خود کسب کنند، باید ازدواج کرده و در حقیقت این عده، از کودکی لذتی نخواهند برد.

رحیمی از دیگر خدمات مهرآوران، کمک به مهاجرین سرطانی افغانستانی را بیان کرد و گفت: خانواده‌های مهاجری که توان مالی درمان سرطان را نداشتند با کمک «جمعیت امام علی (ع)» زمینه درمان آنان فراهم خواهد شد. این بنیاد طی طرحی، بیماران سرطانی افغانستانی فاقد مدرک اقامتی را شناسایی کرده و پس از آن با کمک این خیریه اقدام به کمک به این بیماران پرداخت.

هر مهاجر یک مهرآور

مدیر اجرایی مهرآوران در پایان خواستار همکاری فعالان اجتماعی با این بنیاد شد و گفت: در این نهاد به روی همه باز است و هر فردی از مهاجرین می‌تواند در جامعه اطراف خود شعبه‌ای از مهرآوران باشد.

بنیاد مهرآوران فعالیت خود را در کابل با همکاری مرکز «ثقافت اسلامی» افغانستان برای آموزش کودکان شهدا آغاز کرده است.

با آنکه وزیر آموزش و پرورش آمار 4 میلیون دانش‌آموز مردودی و بازمانده از تحصیل را دروغ خواند اما اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس طی گزارشی اعلام کرد که این آمار حدود 5 میلیون نفر است.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارش «چگونگی اصلاح الگوی مصرف در آموزش و پرورش» اعلام کرده است:« در 6 سال اخیر نزدیک به 5 میلیون نفر از دانش‌آموزان مردود شده‌اند که هزینه‌های مالی، آموزشی، روانی، اجتماعی و خانوادگی سنگینی به‌دنبال داشته است

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود تصریح کرده است: آموزش و پرورش بیشترین نیروی انسانی را در بین دستگاه‌های دولتی دارد و سهم قابل توجهی از بودجه جاری کشور را به‌خود اختصاص می‌دهد، با این وصف آموزش و پرورش تاکنون نتوانسته‌ است انتظارات را برآورده سازد.

آموزش و پرورش: آمار دروغ است

چندی پیش معاون پیشین حقوقی وزارت آموزش و پرورش از وجود 4 میلیون دانش‌آموز مردودی و بازمانده از تحصیل خبر داد که وزیر آموزش‌و‌ پرورش در واکنش به آن گفت: « کسی که چنین آماری را ارائه کرده، آمار و اطلاعات را نمی‌شناسد و این آمار دروغ است

حسن‌الحسینی، معاون پیشین حقوقی وزارت آموزش و پرورش در این‌باره به مهر گفت: براساس تحقیقاتی که در زمان حضور من در آموزش و پرورش انجام شد، بیش از 3 میلیون دانش‌آموز بازمانده از تحصیل در کشور وجود داشت و هم‌اکنون این رقم به مرز 4 میلیون نفر در سن تحصیل رسیده که این به معنای پمپاژ بی‌سوادی به جامعه است.

با انتشار گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی درباره تعداد مردودین و بازماندگان از تحصیل، نه تنها صحت و سقم آمار معاون پیشین وزارت آموزش و پرورش تأیید شد بلکه حدود یک‌میلیون نفر نیز بر آن اضافه شد.

مردودی 5 میلیون دانش‌آموز، عادی است

از سوی دیگر رئیس کمیته آموزش و پرورش که از نیروهای آموزش و پرورش است، مردود شدن 5‌میلیون دانش‌آموز را طی 6 سال «عادی» دانست و اعلام کرد: به‌طور میانگین سالانه 800 تا 900 هزار دانش‌آموز مردود شده‌اند که سالانه معادل 8 درصد کل دانش‌آموزان است و این آمار، طبیعی است.

علی کریمی فیروز جایی به همشهری گفت: مهم این است که گام‌هایی برای کاهش تعداد مردودین و بازماندگان از تحصیل برداشته شده و با تغییر نظام آموزشی این آمار یقینا کمتر خواهد شد.

تکذیب آمار

به گفته وزرای آموزش و پرورش دولت‌های نهم و دهم، در این وزارتخانه مهم کشور آمار قابل استنادی وجود ندارد و این امر موجب شده تا هر آماری که در باره این دستگاه اعلام می‌شود با واکنش منفی وزیر روبه‌رو شود.

وزیر آموزش و پرورش چندی پیش نیز در واکنش به آمار دانش‌آموزان معتاد در کشور، آن‌را غیرواقعی خواند و گفت: وجود 30 هزار دانش‌آموز معتاد اشتباه است، هر کسی این آمار را داده اسامی دانش‌آموزان را اعلام کند.

البته حاجی بابایی پس از مدت‌ها انکار، نهایتا پذیرفت که در مدارس هم معتاد وجود دارد، مدرسه هم جزو جامعه است و دانش‌آموز معتاد بیمار است.

وزارتخانه‌ای که آمارندارد

در زمان وزارت علی احمدی نیز نوشتیم که برنامه‌ریزی برای تأثیرگذار‌ترین دستگاه کشور بدون داشتن آمار واقعی و قابل اتکا مانند راه رفتن در تاریکی محض است. وی براین باور بود که آمار در این وزارتخانه با روش سنتی و با چرتکه محاسبه می‌شود. وزیر دولت دهم نیز راه انکار را در پیش گرفته، بدون اینکه خود آماری داشته باشد.

آمار و اطلاعات درست، یکی از رمزها و نمادهای توسعه در جوامع گوناگون است و بدون شک در برنامه‌ریزی حرف اول را می‌زند.آمار و برنامه‌ریزی، در پیشرفت امور نقش اساسی دارد.

بهره‌گیری صحیح از آمار و برنامه‌ریزی، علاوه بر پیشبرد امور با هزینه کمتر، نقش مؤثری نیز در شناخت فرصت‌ها و استفاده بهینه از امکانات جامعه، پرهیز از خطرها و توسعه کشور دارد.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid