محل تبلیغ شما
زباله خواندن منتقدان

تاریخ خبر: 1395/1/23

زباله خواندن منتقدان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

احمدي‌نژاد در آمل:

من نوكرتر هستم

شرق، علي ايوبي: پنجشنبه نوزدهم فروردین، هوای آمل ابری و خنک است. تعطیلات نوروز به پایان رسیده و مسافران نوروزی دیگر در شهر و جاده‌های اطراف دیده نمی‌شوند. مردم شهر نیز کار و فعالیت روزمره خود را آغاز کرده‌اند. امروز اما عده‌ای در شهر منتظر میهمان هستند؛ محمود احمدی‌نژاد. او قرار است در مراسم گرامیداشت شهدای مدافع حرم استان مازندران برای آنها سخنرانی کند. احمدی‌نژاد که بارها با عنوان رئیس‌جمهور به این شهر آمده بود، حالا فقط با یک عنوان حقوقی که در زیر پلاکاردهای کمی که در شهر نصب شده‌اند دیده می‌شود، به آمل می‌آید: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام. مراسم ساعت ١٦ به وقت رسمی آغاز می‌شود. ساعت حدود ١٢ ظهر در اطراف مصلای قدس آمل همه‌چیز عادی است و مردم به فعالیت خود مشغول هستند. مردم در رفت‌وآمد هستند و پلاکارد و عکس رئیس دولت سابق توجه همه را جلب نمی‌کند. عده‌ای جوان در داخل مصلا مشغول نصب عکس شهدای مدافع حرم هستند و برای پذیرایی کیک و آبمیوه آماده کرده‌اند. 
بیانیه اعتراضی جمعی از مردم آمل
اما به نظر نمی‌رسد بشود همه اتفاقات این سخنرانی را در اطراف مصلای آمل جست‌وجو کرد. در چند روز گذشته، خبر حضور رئیس‌ دولت سابق در آمل باعث شد، جمعی از مردم مازندران با تشکیل کمپینی به نام «سال‌های سخت احمدی‌نژادی را فراموش نمی‌کنیم» و امضای یک بیانیه مراتب اعتراض خود را به مدیریت هشت‌ساله او و همکارانش در دستگاه اجرائی اعلام کنند و هشدار خود را درباره خطر بازگشت پوپولیسم بیان کنند. سایت انتخاب نوشت این بیانیه به امضای صدها نفر از شهروندان مازندرانی رسیده و در آن نام بسیاری از خانواده‌های شهدا، جانبازان و ایثارگران و استادان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و اهالی ادب و هنر و فرهنگ مازندرانی به ‌چشم می‌خورد که اعتراض خود را به حضور احمدی‌نژاد اعلام کرده‌اند. در قسمتی از این بیانیه آمده است: «ما جمعی از شهروندان استان مازندران با امضای این طومار مراتب اعتراض خود را به ایشان به عنوان سرحلقه یک سیستم مدیریتی که کشور را در داخل به ورطه رکود تورمی و فساد سازمان‌یافته و علم گریزی سوق داد و در سیاست خارجی نیز با اتخاذ تصمیمات خلق‌الساعه و افراط‌گرایانه موجبات تحمیل ظالمانه‌ترین تحریم‌ها و انزوای کشور و خطر بروز جنگ را فراهم آورد، اعلام می‌داریم و معتقدیم شهدا متعلق به آحاد ملت می‌باشند و پیش از حضور در جوار پیکر پاک و خانواده معزز آنها می‌بایست مرزبندی افراد با مفسدین اقتصادی و غارت‌کنندگان بیت‌المال مشخص باشد». اما سایت دولت بهار که از سوی حامیان رئیس‌جمهور سابق اداره می‌شود، امضا‌کنندگان را از مفسدان اخلاقی و مسافران «پاتایا» که یکی از شهرهای تفریحی و گردشگری در تایلند است، خوانده است. اما کانال تلگرامی «آمل کلام» اسامی امضا‌کنندگان این کمپین را منتشر کرده است. مرداد سال گذشته بود که محمود احمدی‌نژاد در «همایش تبیین مبانی و آرمان‌های انقلاب» که در دانشگاه ایرانیان که خود ریاست آن را بر عهده دارد، از تشکیل کارگروه‌های استانی برای بازخوانی آرمان‌های امام(ره) خبر داده بود. او گفته بود: «خوشبختانه از یک‌سال‌ونیم قبل کارگروه‌هایی تشکیل شده و این موضوعات به بحث گذاشته شده و مختصر ارتباطاتی هم در استان‌ها تنظیم شده است». شرکت‌کنندگان در این همایش به شش کارگروه تقسیم شده بودند: کارگروه‌های «سیاسی و بین‌الملل»، «رسانه»، «استان‌ها»، «پشتیبانی»، «اقتصاد» و «اندیشه». شکل تشکیلاتی کارگروه‌ها این‌طور است که کارگروه اصلی در تهران و کارگروه استان‌ها ذیل مرکز اداره می‌شوند. هر کدام هم در مراکز استان‌ها شاخه‌های شهرستان‌های خود را دارند. شیوه شکل‌دهی این کار تشکیلاتی نشان‌دهنده عزم جدی «احمدی‌نژاد» برای ورود به عرصه سیاست است. شیوه کاری که «ثمره‌هاشمی»، از نزدیکان رئیس‌ دولت سابق شاه‌بیت آن را نقد سیاست خارجی دولت فعلی می‌داند که باید در دستور کار دائمی کارگروه‌های سیاست در استان‌ها باشد. 
فرماندار آمل: نه دعوت شده‌ام و نه می‌روم
سفر اردیبهشت‌ سال پیش محمود احمدی‌نژاد به مازندران و شهر بابل نیز خبرساز و جنجالی شده بود. حضور فرماندار وقت بابل در این مراسم و شنیدن شعارهای ضددولت و تکه‌پرانی‌های احمدی‌نژاد خطاب به دولت یازدهم، در نهایت باعث برکناری «رجب ملایی‌رئیسی»، فرماندار بابل شد. در تماس روزنامه «شرق» با معاون فرماندار آمل، او دلیل برکناری فرماندار بابل را نه‌فقط شرکت در مراسم سخنرانی رئیس‌‌دولت سابق، بلکه حضوریافتن در جلسه خصوصی‌ای که احمدی‌نژاد و اطرافیان او حضور داشتند عنوان کرد. او همچنین درباره حضور احمدی‌نژاد در آمل گفت: «ما با حضور او و شرکت در مجلس یادبود شهدا هیچ مشکلی نداریم، چون این مراسم در مصلا و محوطه مسقف برگزار می‌شود، نیاز به مجوز هم ندارد و ما تمام تدابیر امنیتی را برای برگزاری آن انجام داده‌ایم».
احمد منفرد، فرماندار آمل نیز چند روز پیش در گفت‌وگو با پایگاه خبری «مازندومه» مازندران، درباره اینکه آیا در این مراسم شرکت می‌کند، گفته بود: «من نه دعوت شده‌ام و نه حضور خواهم داشت».
سفر پسانوروزی بدون مشایی
ساعت ١٦ است، حضور نیروی‌های انتظامی در جلوی مصلا زیاد شده است. آنها آرام مردم و ماشین‌ها را که پلاک‌های آن نشان می‌دهد همه آنها برای آمل نیستند هدایت می‌کنند. اتوبوسی درست روبه‌روی در اصلی مصلا خانم‌هایی را که پلاکاردهایی در دست دارند پیاده می‌کند. راننده آن در جواب این سؤال که از کجا آمده‌اند، ترافیک و پلیس را بهانه می‌کند و در اتوبوس را می‌بندد. مغازه‌دارهای اطراف مصلا درهای شیشه‌ای مغازه را بسته‌اند و از پشت آن مردم را نگاه می‌کنند. در داخل مصلا، جلوی دفتر امام‌جمعه شلوغ است. مردم یا نامه‌ای در دست دارند یا دنبال کاغذی می‌گردند که چیزی بنویسند. پیرزنی با لباس محلی از مردم سؤال می‌کند که چه خبر است اما در آن شلوغی جوابی نمی‌شنود. خانم دیگری درحالی‌که گریه می‌کرد گفت دخترم ١٨ روز است که در انتظار بستری‌شدن در بیمارستان شهر است، برای احمدی‌نژاد نامه نوشته‌ام که او را بستری کند اما نمی‌دانم به چه کسی باید بدهم. فردی در جمع به او می‌گوید بهتر است به شورای شهر یا نماینده مجلس نامه بنویسی. زن اما با گریه می‌گوید برای من فرقی ندارد به که نامه بنویسم، فقط می‌خواهم دخترم خوب شود. دو خواهر با آرایش غلیظ هم به مصلا آمده‌اند. وقتی کاغذی به آنها داده شد که نامه‌ای به احمدی‌نژاد بنویسند، گفتند نمی‌دانیم چه بنویسم، ما فقط آمده‌ایم، هرکس دیگر هم بود، می‌آمدیم. 
مردم همچنان در جلو مصلا منتظر احمدی‌نژاد هستند، اما ماشین او از در پشتی داخل حیاط مصلا می‌شود و جلوی دفتر امام‌جمعه شهر می‌ایستد. مردم هم به سمت ماشین هجوم می‌آورند و شعار می‌دهند «شعار هرچی مرده، احمدی برمی‌گرده». احمدی‌نژاد برای آنان دست تکان می‌دهد، با تعداد کم محافظانش وارد دفتر امام‌جمعه می‌شود.
درون مصلا پر شده است، در کنار عکس شهدای مدافع حرم، تصاویر بزرگ آیت‌الله جوادی‌آملی و آیت‌الله حسن‌زاده‌آملی دیده می‌شود. جایگاهی را شبیه سنگر درست کرده‌اند که یک موتورسیکلت هم در آن وجود دارد. در دست عده‌ای از مردم پلاکاردهای انتخاباتی احمدی‌نژاد در سال ٨٤ دیده می‌شود، احمدی‌نژاد با چهره‌ای جوان که کودکی را در بغل دارد یا رفتگری که دستش را به سمت او که در ماشین در حال حرکت است، دراز کرده. فردی هم عکس احمدی‌نژاد را بالای سر خود گرفته است که روی آن نوشته شده «تکرار تو، تکرار رجایی» که یادآور شعاری است که اسفند سال گذشته در انتخابات مجلس بارها شنیده شد.  احمدی‌نژاد وارد جایگاه می‌شود و جمعیت شروع به شعاردادن می‌کنند. «احمدی دلاور پیرو خط رهبر» و «صل‌ علی محمد یاور رهبر آمد». احمدی‌نژاد برای آنان دست تکان می‌دهد و نامه‌هایی که مردم به دست او می‌رسانند را همان لحظه می‌خواند. علی‌اکبر جوانفکر و حمیدرضا بقایی، معاون از زندان آزاد‌شده او و همچنین عبدالرضا شیخ‌الاسلامی، رئیس دفتر و وزیر کار برکنار‌شده، احمدی‌نژاد را همراهی کرده‌اند. علیرضا و مهدی، پسران احمدی‌نژاد، نیز در مراسم حضور دارند، اما از اسفندیار رحیم‌مشایی، یار غار مازنی او خبری نیست. قبل از شروع سخنرانی احمدی‌نژاد، مداحی شروع به خواندن شعری در وصف شهدای مدافع حرم می‌کند که در یکی از بیت‌های آن می‌گوید: «شیعه فهمید که عمارشدن آسان نیست، چاره کار نیویورک یا لوزان نیست» و در شعری دیگر با طعنه می‌خواند: «کاش بعضی‌ها بصیرت داشتند، دست در دست ولایت داشتند». 
بعد از مداحی کلیپی که از طرف «نصر تی‌وی» تهیه شده است، پخش می‌شود که در نیمه‌ رها می‌شود. مجری مراسم از حضور احمدی‌نژاد در شهرشان تشکر می‌کند و او را با این عنوان برای سخنرانی دعوت می‌کند: «مردی برای تمام فصول انسانیت».
ابعاد انسانی با چاشنی شستن زباله‌ها
احمدي‌نژاد جلوی میکروفون می‌آید و می‌گوید که می‌خواهم از ابعاد انسانی صحبت کنم. او گفت: «انسان‌ها در طول تاریخ به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند؛ ابتدا کسانی هستند که بعد آسمانی خود را در بعد حیوانی خود به کار می‌گیرند و همه چیز را در خدمت امیال و غرایز قرار می‌دهند.
این‌گونه انسان‌ها همه‌چیز از جمله ثروت، قدرت، آزادی و رسانه‌ها را برای خود می‌خواهند و بقیه باید مطیع باشند. می‌خواهند مطلق بر همه حاکم باشند. این گروه برای نابود‌کردن حق ملت‌ها نقشه می‌کشند و فیلم می‌سازند. این گروه با ارزش‌های الهی به نام ارزش‌های الهی و انسانی انحصار دیکتاتوری تحمیل به ملت‌ها رفتار می‌کنند، از دین و اهداف دین برای ارضای امیال حیوانی استفاده می‌کنند، دین‌فروشی می‌کنند و همه‌چیز را برای بُعد حیوانی خود می‌خواهند».احمدی‌نژاد افزود: «استعمارگران ٤٠‌ میلیارد دلار سرمایه‌ دارند اما باز دستشان در جیب کشورهای دیگر است. از دانش اجتماعی و روان‌شناسی اجتماعی برای جنگ و تفرقه و کینه‌جویی برای کشتار مردم و تسلط بر دیگران استفاده می‌کنند. جنگ میکروبی امروز وجود دارد. میکروب‌ها را در آزمایشگاه پرورش می‌دهند، پخش می‌کنند تا در دنیا پادزهر آن را بفروشند. کسانی که وجه حیوانی را غلبه دادند، دنبال جنگ و کشتار هستند؛ البته به ظاهر شعار مردمی‌تری می‌دهند». 
او در ادامه گفت: «اگر عناصر وابسته و زیر نظر آنها زشت‌ترین کارها را انجام بدهند، قوانین را زیر پا بگذارند، آشوب به پا کنند و تجاوز کنند می‌شود آزادی‌خواهی، اما اگر کسی اعتراض کند که باید در کارتان منطق باشد، می‌شود ضدآزادی. اگر کسی علیه سلطه و غارت اعتراض کند به او می‌گویند دیکتاتور و افراطی است. یکی اگر بگوید اموال ملت برای ملت است و اموال هرکس برای خودش است و چرا دستت را در جیب ملت کرده‌اید، این می‌شود ضدآزادی و تندرو و جنگ‌طلب».مردی بلندقامت از میان جمعیت بلند می‌شود و به سمت جایگاه می‌رود و بلند می‌گوید: «آقای احمدی‌نژاد شما اینجا تشریف آورده‌اید، قدمتان سر چشم ما، اما فقط این را بگویید که ما در برجام پیروز شدیم یا نه؟» همه در مصلا برای او دست می‌زنند. احمدی‌نژاد هم می‌گوید: «این را از من نپرس، از مردم بپرس».احمدی‌نژاد در ادامه سخنرانی خود گفت: «ملت ایران تا حاکم‌شدن توحید و عدالت بر سرتاسر عالم، دست از انقلاب و مسیر خود برنمی‌دارد. خواب تسلط بر ایران، به‌ذلت‌کشیدن این ملت بزرگ هیچ‌وقت تکرار نمی‌شود. اصل انقلاب حرکتی آسمانی و جهانی است و کسی نمی‌تواند آن را متوقف کند. این ملت ایران است. صدها سال است ملت ایران پرچم‌دار علم و فرهنگ بوده است. حالا اگر در مسير رودخانه عظیم ملت ایران و دور از چشم شهرداري و مأمورين قسر در مي‌روند و چند کامیون زباله خالی مي‌كنند! حالا اگر كسي نگاه كوتاهي داشته باشد و بگويد اينجا همش زباله است و خيال كند اتفاقي افتاده است؛ نه بابا. اين رودخانه عظيم به‌زودی همه این زباله‌ها را كنار خواهد زد و حقيقت ملت ايران را به جهان نشان خواهد داد».
احمدی‌نژاد: من نوکرتر هستم
سخنرانی از نیمه گذشته است، مردم کم‌کم خسته شده‌اند یا با گوشی خود بازی می‌کنند یا سلفی می‌گیرند و عده‌ای نیز مصلا را ترک می‌کنند. اما احمدی‌نژاد سر در کاغذهای خود دارد و می‌گوید: «حالا نگاه تاریخی به این قضیه انسانی بیندازیم». یک نفر در جمعیت بلند آه می‌کشد. احمدی‌نژاد می‌گوید: «واقعا خسته شده‌اید؟ از ساعت چند اینجا هستید؟ ٢؟ ٣؟ از کجا آمدید؟ بهشهر؟ بابل؟ و شعار معروفش را تکرار می‌کند؛ کی خسته‌اس؟» احمدی‌نژاد می‌گوید: «من از شما دو خواهش کنم، اول اینکه شماها همه ١٦ سیلندر و دو سوپاپ هستید و من تک‌سیلندر. من مخلص همه شما هستم می‌خواهم با هم به آمل بیاییم. دوم اینکه وقتي امام ما با آن عظمت فرمودند من خادم ملت هستم، و رهبري عزيزمان با آن عظمت فرمود من نوكر مردم هستم، من چه مي‌توانم بگويم، من می‌خواهم بگویم که من نوکرتر هستم، پس اجازه بدهید من کار خود را که سخنرانی است انجام دهم و چند دعا کنم. سخنرانی که تمام می‌شود، مردم به سمت احمدی‌نژاد هجوم می‌آورند، محافظان او را به سمت اتاق پشت جایگاه می‌برند و ماشین احمدی‌نژاد جلوی در دفتر امام‌جمعه است و مردم دوربین‌به‌دست منتظر او هستند، تیم حفاظتی به‌سختی او را سوار ماشین می‌کنند. مردم به دنبال ماشین او می‌دوند و عکس می‌گیرند. عده‌ای هم در جلوی ماشین شعار می‌دهند: احمدی‌،احمدی قول بده برمی‌گردی و ‌ای سرباز ولایت منتظر تو هستیم. بالاخره ماشین احمدی‌نژاد خود را به خیابان اصلی می‌رساند و پلیس او را به سمت جاده هراز هدایت می‌کند. سفرهای عضو تشخیص مصلحت نظام ادامه خواهد داشت. او قرار است پنجشنبه این هفته هم به ملارد برود.

به گزارش خبرنگار افکار نیوز از آمل، محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق بعدازظهر دیروز پنج شنبه برای شرکت در نخستین یادواره شهید هادی جعفری دومین شهید مدافع حرم شهرستان آمل و شهدای مدافع حرم وارد این شهرستان شد.

این سفر حاشیه های زیادی به همراه داشت. حاشیه هایی در حین سخنرانی، استقبال و بدرقه.

اما حاشیه های سخنرانی

 سخنرانی احمدی نژاد چندین بار با ابراز احساسات مردم مواجه و قطع شد. برخی مردم هم با قطع سخنان وی سوالاتی را مطرح می کردند.

یکی از این حاشیه ها سخنان رئیس جمهور سابق در خصوص زباله بود.

زباله و دفن آن در حریم شهر یکی از مشکلات اصلی مردم آمل است اما رئیس جمهور سابق در بخشی از سخنان خود با اشاره به مساله انقلاب، گفت: اصل انقلاب که متن، حقیقت و ارداه ملت است، یک حرکت الهی و آسمانی و جهانی است و مگر می توان به این سادگی جلوی این حرکت را گرفت و آنرا متوقف کرد.

احمدی نژاد افزود: سنگی می اندازند و مشکلاتی درست می کنند و فکر می کنند ملت ایران هم مثل ملت خودشان است که تا سختی و مانع پیش آمد عقب نشینی می کنند و دنبال سوراخ موش می رود.

وی افزود: این ملت ایران است و ملت ایران هزاران سال بوده و شما نبودید. صدها سال پرچمدار علم و فرهنگ بوده که شماها اصلا نبودید.

رئیس جمهور سابق تصریح کرد: این ملت یک رودخانه عظیم و زلال است و در مسیر رودخانه کسی می آید از زیر چشم شهرداری و مامورین قسر در می رود و چند کامیون زباله خالی می کند در این رودخانه.

احمدی نژاد افزود: کسی نگاه کوتاهی داشته باشد فکر می کند اینجا فقط زباله است و فکر می کند اتفاقی افتاده. اما باید توجه داشت که این رودخانه عظیم تمام زباله ها را بزودی کنار خواهد زد و حقیقت ملت ایران را در مقابل جهان نشان خواهد داد.

این سخنان رئیس جمهور سابق با یکی از مشکلات شهر آمل که همان زباله است، تقارون پیدا کرد و مردم یک صدا فریاد میزدند « شعار هر چی مرده - احمدی بر می گرده».

همچنین برخی صلوات فرستاده و عده ای با کف زدن از این جملات وی استقبال کردند.

هنوز احمدی نژاد جملات بعدی سخنان خود را بیان نکرد که یکی دیگر از مردم آمل با صدای بلند خطاب به وی گفت: شما هشت سال رئیس جمهور بودید و تاج سر ما، سوال من از شما این است که آیا ما در بحث برجام پیروز بودیم؟ که وی در جواب با خنده گفت: از من نپرس و از مردم بپرس!.

دلیل قطع جملات بعدی رئیس جمهور سابق، سوال یک شهروند  دیگرآملی از احمدی‌نژاد در خصوص حضورش در انتخابات بود که پرسید آیا در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت می‌کند یا نه؟

رئیس جمهور سابق اینگونه جواب داد: شما مردم کار خودتان را بکنید و ما هم کار خودمان را می‌کنیم. وقتی امام امت با عظمت والا و مردمی، خود را خادم مردم می‌داند و رهبری معظم انقلاب با درایت و بینایی ویژه خود را خدمتگزار مردم معرفی می‌کند؛ من نوکرتر، خادم و کوچک مردم هستم.

احمدی نژاد در پاسخ به مردمی که از او خواستند تا سکوت خود را بشکند و از ناگفته‌های سیاسی حرف بزند؛ با لبخند و شوخی سیاسی خود، اظهار کرد: مردم این شهرستان همانند سایر مردم کشور 16 سیلندر را «دو سوپاپه» حرکت می‌کنند، ولی من تک‌سیلندر بوده و نمی‌توانم به مردمی که با سرعت نور حرکت میکنند، برسم.

حاشیه هایی از مراسم استقبال و بدرقه؛

استقبال و بدرقه از احمدی نژاد در آمل به حدی بود که برخی از مردم و رسانه های محلی از آن بعنوان «قیام مردم آمل برای احمدی نژاد» یاد کردند.

شهری که استقبال و بدرقه بی نظیری از وی ثبت و ضبط کرد.

استقبالی که سایت های منتقد و مخالف سفر احمدی نژاد به این شهر، حتی نتوانستند آنرا کتمان کنند و اینگونه نوشتند « مردم 20 دقیقه به احمدی نژاد ابراز احساسات کردند!».

اما استقبال از رئیس جمهور سابق از روز 13 فروردین که سفر وی به این شهر رسانه ای شد، شروع و تا پایان حضورش در آمل ادامه داشت و اوج این ابراز احساسات در سه ساعت حضور وی در جمع مردم این شهر بود.

ابراز احساسات مردم آمل تنها به احمدی نژاد، محدود نشد بلکه «علیرضا و مهدی» 2 پسر وی که در این سفر حضور داشتند با ابراز محبت مردم مواجه شدند که در آن شلوغی و ازدحام جمعیت گرفتن عکس یادگاری بهترین استفاده از فرصت بود.

احمدی نژاد که از ساعت 16 وارد شهر آمل شد، به دلیل ازدحام جمعیت بخصوص در درب وردی مصلی محل سخنرانی، سرانجام توانست در ساعت 17 زمان شروع مراسم، در محل حاضر شود.
 

«قسم به هر چی مرده -احمدی بر می گرده»، «به نام هر چی مرده - احمدی بر می‌گرده»، «شعار هر چی مرده - احمدی بر می‌گرده»، «احمدی احمدی - قول بده بر می‌گردی»، « صل‌علی محمد- یاور رهبر آمد»، «احمدی دلاور - پیرو خط رهبر» از شعارهای بود که مردم از رئیس جمهور سابق کشورمان استقبال کردند.

به رغم تلاش اصلاح طلبان برای عدم حضور رئیس جمهور در این شهر و فضا سازی زیاد در رسانه ها و فضای مجازی و حتی انتشار بیانیه و شب‌نامه و سرودن اشعاری تند و زدن تهمت ها و افتراها، اما مردم نه بزرگ به این تلاش ها گفتند  و استقبال بی نظیری از رئیس جمهور بعمل آوردند.

در همین راستا یکی از آملی های اصلاح طلب و حامی فتنه 88 که قبلا در حمایت از سران فتنه اشعاری را سروده بود،  سه روز قبل از سفر احمدی نژاد به شهر آمل اشعاری با انواع تهمت ها و دروغ ها علیه احمدی نژاد سرود و در رسانه ها و فضای مجازی شهر آمل بازتاب داد تا این سفر را تحت الشعاع قرار دهد.

اقشار مختلف مردم آمل از جمله خانواده شهدای مدافع حرم، جمعی از خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان هشت سال دفاع مقدس، دانشجویان، جوانان، سالخوردگان، پیرمردان و پیرزنان، کشاورزان، بازاریان و ... ساعت ها قبل از حضور احمدی نژاد در این مراسم حضور یافتند بطوریکه قبل از حضور رئیس جمهور سابق ظرفیت مصلی که حدود پنج هزار نفر تخمین زده می‌شد، پر از جمعیت شد و حتی گفته می شد بیش از 15 هزار نفر در محل مراسم و خیابانهای اطراف حضور داشتند.

 

شیخ الاسلامی وزیر تعاون سابق، سیدحسن موسوی رئیس دفتر، مرتضی تمدن استاندار سابق تهران، قناعت استاندار سابق گلستان، امیدی شهرکی مدیرعامل سابق ایرنا، عقیل امامی مسئول روابط عمومی دفتر دکتر احمدی نژاد، وی را همراهی می کردند.

زیارت امامزاده ابراهیم (ع) آمل، حضور در گلزار شهدای این شهرستان ادای احترام به  مقام شامخ شهدای این شهرستان، حضور در جمع خانواده های شهدای مدافع حرم و دیدار حجت‌الاسلام محمدعلی رحمانی امام جمعه شهرستان آمل و جمعی از علمای این شهر از جمله برنامه های این سفر بود.

در این مراسم پدر شهید جعفری که دلیل اصلی حضور احمدی نژاد در این شهر شرکت در مراسم فرزندش بود در سخنانی گفت: «دل ما از از دست دادن فرزندمان دچار اضطراب نیست. از این اضطراب است که می گویند ما به موشک نیاز نداریم».

بدرقه از احمدی نژاد تا چندین کیلومتر در خیابانهای شهر ادامه یافت و خودروی حامل وی همچون ورود به این شهر به کندی حرکت می کرد و سرانجام مردم با وی خداحافظی کردند و وی ساعت 19 آمل را به سمت تهران ترک کرد

«گروتسکِ» احمدی‌نژاد

احمد غلامي

محمود احمدی‌نژاد، خودش بهتر از هرکسی می‌داند ‌دیگر به سیاست ایران باز نخواهد گشت و دستیابی مجددش به جایگاه ریاست‌جمهوری بسیار دور از انتظار و بعید است. اگر این گفته درست باشد، پس چرا او در خوف و رجا دست به کارهای گوناگون می‌زند تا این‌گونه القا کندکه بازمی‌گردد و مثل گذشته ناممکن‌ها را ممکن می‌سازد. احمدی‌نژاد دوره هشت‌ساله‌ای را پشت سر گذاشت که برایش مثل خواب بود. همان هشت‌‌سالی که برای بسیاری کابوس طولانی شد. مردی که کارها و حرف‌هایش بیشتر شبیه شوخی و رجزخوانی‌های مطایبه‌آمیز و محفل‌گردانی‌های عوام‌پسندانه بود، رفته‌رفته با عزل‌ و‌ نصب‌ها و انحلال و تأسیس‌های خلق‌الساعه نشان داد با کسی سر شوخی ندارد و به آدمی تبدیل شد که همه را می‌خنداند و می‌ترساند. با این شیوه بود که خالق وضعیت «گروتسک» در سیاست شد. احمدی‌نژاد پدیده نوظهوری بود که حتی نمونه‌اش در ادوار تاریخی ایران پیدا نمی‌شد، اما هرچه زمان گذشت، مردم او را بیشتر شناختند و دریافتند شوخی‌ها و رجزخوانی‌های مطایبه‌آمیز‌ش، هزل و هجوِ رؤسا و مدیران ارشد سابق، بیش از آنکه مفرح ذات و ممد حیات باشد، مولد آشوب و ترس است. مردم زودتر از هرکسی پی بردند مردی که می‌خندد و می‌خنداند، نتیجه کارهایش ترسناک است و ازاین‌رو به نمایش «گروتسک» او پشت کردند تا بلیت نمایشش باد کند. احمدی‌نژاد خودش بهتر از هرکسی می‌داند، نمایشش از میانه دوره دوم ریاست‌جمهوری تماشاگر نداشت و همه به انتظار نشسته بودند و لحظه‌شماری می‌کردند تا پرده پایین بیاید و از این وضعیت هولناک خلاص شوند. پس اینک او به دنبال چیست؟ تاریخ سی‌وهشت‌ساله دولت‌های ایران نشان می‌دهد، هیچ رئیس‌جمهوری پس از اتمام دوره‌اش دیگر به این مسند بازنگشته است و این تصادفی نیست. رؤسای جمهور ایران جایگاهی اجرایی دارند و مدیران ارشد نظام هستند. این مدیران برای دوره‌ای معین و با اختیاراتی مشخص روی کار می‌آیند و گاه این اختیارات نیز در شرایط گوناگون کم‌‌و‌زیاد شده و تاکنون سویه قبضش بیشتر از بسط آن بوده است. از این منظر، ریاست‌جمهوری فرصت محدودی است که در آن شخص رئیس‌جمهور می‌تواند توأمان هم سیاست‌آفرینی کند و هم مجری سیاست خاص خودش باشد. در عرصه سیاست‌آفرینی، رئیس‌جمهور نمی‌تواند به خلق گفتمانی مستقل از کلیت نظام دست بزند. مقارن با پایان هر دولت، گفتمان آن دولت نیز جای خود را به گفتمان دیگری می‌دهد. رؤسای جمهور نه‌تنها قادر به خلق گفتمان‌های مستقل از نظام نیستند، بلکه سیاست‌گذاری برای تداوم گفتمان‌‌هاشان اگر بعید نباشد، بسیار دشوار است. همه دولت‌ها پس از بازنگری قانون اساسی - از دهه دوم انقلاب به بعد -  خالق و حامل گفتمانی بوده‌اند و با این گفتمان به قدرت رسیده‌اند: سازندگی، اصلاح‌طلبی، مهرورزی و اعتدال. همین تنوع است که موجب انعطاف و ماندگاری نظام شده است. بدیهی است که هر رئیس‌جمهور برخاسته از گفتمانی، تلاش کند تا برای بقای خودش در قدرت، گفتمان خود را زنده نگه دارد. این گفتمان‌ها مستقل از نظام نبوده‌اند و با خروج رهبران آنها از قدرت اثرگذاری‌شان تا حدود زیادی از دست می‌رود، اما از بین نمی‌روند. این گفتمان‌ها استحاله پیدا می‌کنند و به‌گونه‌ای دیگر از دل قدرت سر در می‌آورده‌اند. استحاله ‌ چپ به اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبی به اعتدال. حال می‌شود درک کرد که احمدی‌نژاد در پی چیست. او به‌‌‌دنبال استحاله گفتمان خود و بازکردن راهی برای به‌قدرت‌رسیدن کسی است که برگزیده او است. وگرنه او بهتر از هرکسی می‌داند که خودش دیگر به قدرت باز نمی‌گردد. آزمون هفت اسفند سال گذشته به‌خوبی نشان داد که ظرف یک دهه، همگرایی اصولگرایان در سال هشتاد‌وچهار جای خود را به واگرایی شدید سال نودوچهار داده است. پس او برای تحقق پروژه‌اش باید دوگانه‌ای را زنده کند. دوگانه‌ای که بخش عمده آن به دست مخالفانش ساخته خواهد شد، اما او برای موفقیت در این راه باید مخالفانش را وادار به واکنش کند و نشان دهد، رقیب و خطر جدی برای اعتدال‌گرایی است. او بدش نمی‌آید که تحلیلگران سیاسی و سیاست‌مداران «احمدی‌نژادهراسی» راه بیندازند. این شیوه همان روش استحاله‌یافته گروتسک در سیاست است که فقط رویه طنز و شوخی‌اش را از دست داده تا نشان بدهد اوضاع وخیم‌تر از آن است که فرصت شوخ‌طبعی باشد؛ اما آنچه احمدی‌نژاد را می‌ترساند این است که حسن روحانی زیرک‌تر از آن است که در دامش بیفتد و به دوگانه ساختگی روحانی- احمدی‌نژاد تن دردهد. حتی حسن روحانی دیروز خودش را بزرگ‌تر از احمدی‌‌نژادِ رئیس‌جمهور می‌داند. احمدی‌نژاد هم آدمِ دیروز نیست. اگر او تا دیروز تازه‌واردی بیرون از دایره قدرت بود که آمده بود از همه حساب بکشد، امروز باید حساب پس بدهد، ازاین‌رو احمدی‌نژاد تلاش می‌کند بیش از هر چیز به گفتمانِ اعتدال‌گرایی حمله کند، تا شخصِ رئیس‌جمهور. تا در این حمله‌های پی‌درپی‌، نقاط حساس را از واکنش‌های مخالفان پیدا کند و متمرکز حمله کند. ناگفته نماند گذشت زمان به نفع دولت اعتدال نیست و چون منش اعتدالی برای به‌ثمررسیدن ایده‌هایش با حرکتی کند و بطیء پیش می‌رود و از شور انقلاب تهی است، تصمیم‌هایی که نیاز به برخوردهای قاطع دارد، در مدار زمان کش آمده، خنثی شده یا معطل می‌ماند و حتی از حل آن در درازمدت نیز سودی عاید دولت نمی‌شود. در فرصت به‌جامانده، روحانی باید دست‌‌به‌کار شود و به تحقق وعده‌هایی اقدام کند که شور و شعفی چشمگیر در سیاست داخل ایجاد می‌کند

شرق

گزارشی از اهداف سفرهای محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری 96

صدای قابلمه‌های خالی!

وقایع اتفاقیههمزمان با اوج‌گیری تخریب دولت حسن روحانی، آن هم به شکل سازمان‌یافته که به نظر می‌رسد از سوی گروه‌های خاص هدایت می‌شود، احمدی‌نژاد و همفکرانش از این فرصت استفاده کرده و به عنوان یک آلترناتیو از‌پیش‌برنده، خود را دوباره به جامعه عرضه کرده‌ا‌ند. اگرچه هواردان دولت و جریان اصلاحات بر‌اساس اظهارات اخیر مقام معظم رهبری، معتقدند دولت به‌اندازه کافی برای بهبود وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور گام برداشته و برای اقدامات دیگر نیز در حال برنامه‌ریزی است اما آنها نیز بر این باورند که احمدی‌نژاد بیش از آنچه که خطری برای دولت و این جریان فکری محسوب شود، مشکلی بزرگ برای جریان اصول‌گراست. آنها بر این باورند که محمود احمدی‌نژاد، در حال عرض اندام برای این جریان فکری است که خود از آن برخواسته تا به آنها به‌‌ویژه به گروه‌های سنتی آن یادآوری کند که جز او کس دیگری در این طیف سیاسی و اردوگاه سنتی وجود ندارد که با اقبال عمومی مواجه شود و قابلیت رأی‌آوری هر چند کم از مردم را داشته باشد
تصمیم محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات 96
احمدی‌نژاد در سال جدید اولین سفر خود را از استان خوزستان آغاز کرد، گرچه هر ساله احمدی‌نژاد به این استان سفر می‌کند و در حاشیه مراسم راهیان‌نور سخنرانی می‌کند ولی امسال تا حدود زیادی تفاوت‌هایی با سال‌های قبل به چشم‌ می‌آید. مهم‌ترین این تفاوت‌ها تأثیر حضور احمدی‌نژاد، در برهم‌زدن سخنرانی محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت تدبیر و امید ارزیابی شده است؛ تأثیری که خود را در شعارهای مخالفان دولت نشان داد و حتی برخی‌ها را وادار به برهم‌زدن سخنرانی نوبخت کرد و بعد از اختلال در سخنرانی نوبخت، به استقبال گرم محمود احمدی‌نژاد رفتند. احمدی‌نژاد، بیکار ننشست و دومین سفر خود را به استان مازندران در پیش گرفت که در این استان حاشیه‌های را به همراه داشت که مهم‌ترین آن را می‌توان به پرسش یکی از شهروندان آملی از وی دانست. فردی از رئیس دولت سابق می‌پرسد، «آیا در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده شرکت می‌کند یا نه» که احمدی‌نژاد در پاسخ به این سؤال می‌گوید: «شما مردم کار خودتان را بکنید و ما هم کار خودمان را می‌کنیم
حجت‌الاسلام محسن غرویان، در گفت‌و‌گو با خبرنگار «وقایع‌اتفاقیه» می‌گوید: متأسفانه احمدی‌نژاد بلد است با کلمات بازی کند و می‌تواند ذهن افرادی از جامعه را به سمت خود بیاورد. من این اقدامات احمدی‌نژاد را حدس می‌زدم و براین باور بودم که ایشان این اقدامات را امسال که سال تعیین‌کننده است، آغاز می‌کند ولی اینکه رأی بیاورد یا نیاورد، بحث دیگری است. این اظهارات در حالی است که پیشتر حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان، درباره ورود احمدی‌نژاد گفته بود: در‌حال‌‌حاضر تعداد زیادی از مردم خواستار حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده هستند و قطعا باید بیاید و از خودش در مقابل اتهاماتی که در مدت سه سال گذشته به او زده شده و از مظلومیتش دفاع کند.» همچنین محمود احمدی‌نژاد، در جمع برخی از هوادارانش درباره برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال رد‌صلاحیتش توسط شورای‌نگهبان برای حضور در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری گفته بود: «دلیلی برای رد‌صلاحیتم در شورای‌نگهبان نمی‌بینم
زبان احمدی‌نژاد برای جامعه خطرناک است
غرویان، در پاسخ به این سؤال که چرا جامعه و دلسوزان انقلاب از ورود احمدی‌نژاد هراسان شده‌اند، گفت: ورود احمدی‌نژاد بعد از این همه فساد و مشکلات که سرچشمه آن دولت‌های نهم و دهم بود، هراس هم باید داشته باشد؛ به دلیل اینکه ایشان دست روی نقطه‌ضعف مردم می‌گذارد و ممکن است با این اقدام بخشی از مردم را فریب دهد. البته منظورم از مردم، افرادی هستند که به خاطر مشکلاتی که همیشه وجود دارد، دنبال راه‌حل‌های ساده مانند یارانه هستند. به گفته غرویان، احمدی‌نژاد با یک زبان دیگری با این افراد صحبت می‌کند که همین امر برای جامعه و ملت ما خطر محسوب می‌شود. همچنین حامد قادرمرزی، نماینده قروه و دهگلان بر این باور است که دور از ذهن نیست آقای احمدی‌نژاد به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری به عرصه سیاست بازگردد. وی تأکید کرد: متأسفانه وی کسی است که وقتی حرکت می‌کند، پشت سر خود را نگاه نمی‌کند تا ببیند چه مسیری را طی کرده و چه رد‌پایی بر جای گذاشته و در این مسیر چه گل‌هایی را کاشته و چه گل‌هایی را لگد کرده است!
احمدی‌نژاد، فعلا برنامه‌ای برای انتخابات ندارد!
این اظهارات در حالی بیان می‌شود که  علی‌اکبر جوانفکر، از افراد نزدیک به احمدی‌نژاد در اظهار‌نظری متناقض از حضور نیافتن محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست‌جمهوری سخن می‌گوید. جوانفکر در‌این‌باره گفت: وی برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ ندارد. همچنین عبدالرضا داوری نیز می‌گوید: احمدی‌نژاد برای شرکت در انتخابات برنامه‌ای فعلا ندارد ولی اگر داشته باشد و رقیب مقابلش روحانی باشد، احمدی‌نژاد رأی بیشتری  می‌آورد. حجت‌الاسلام غرویان نیز در پاسخ به این سؤال که آیا اصول‌گرایان از رئیس‌جمهوری پیشین حمایت می‌کنند یا خیر، ادامه داد: به نظر من با توجه به شکستی که اصول‌گرایان در انتخابات سال گذشته خوردند و می‌خواهند دوباره به قدرت برگردند، از مهره‌ای به نام احمدی‌نژاد استفاده می‌کنند؛ به دلیل اینکه اصول‌گرایان دیگر اقبالی بین مردم ندارند و تنها کسی که می‌توان این اقبال را برگرداند، شخص احمدی‌نژاد است ولی باید منتظر باشیم و ببینیم که این طیف از چه استراتژی‌ای استفاده می‌کنند. قادرمرزی نیز با یادآوری 11 روز خانه‌نشینی احمدی‌نژاد گفت: «آقای احمدی‌نژاد و کسانی که از حضور ایشان منتفع می‌شدند، قطعا تمایل دارند که دوباره به خیابان پاستور و ساختمان ریاست‌جمهوری بازگردند، اما امیدوارم شورای محترم نگهبان با کسی که 11روز خانه‌نشینی کرد و اغلب اطرافیانش در زنــدان اوین هستند، برخورد‌کند
واکنش حسین دهباشی به تحرک جدید احمدی نژاد
در عین حال حسین دهباشی، مشاور سابق رسانه‌ای حسن روحانی در کانال تلگرامیش، با مشابهت دهی میان ماه‌های آخر رژیم پهلوی و ماه‌های آخر دولت یازدهم به رفتارهای غلط حامیان رسانه‌ای دولت علیه محمود احمدی‌نژاد واکنش نشان داد و نوشت: شما فکر می‌کنید که اگر «محمودِاحمدی‌نژاد» یا یکی مثل او بار دیگر بر مسند ریاست جمهوریِ اسلامی بنشینند، خودشان خیلی شق‌القمر کرده‌اند؟ یا این پژواک ناکارآمدی مشاورین و تصمیم‌سازانی است، که صدای «قابلمه‌های خالی» را نمی‌شنوند و  از فرجام «خالی‌بندی‌های دشمنان» جانانه دفاع می‌کنند و «جان به لب‌شدن اهل هنر» را نمی‌بینند و...
وی در این یادداشت اضافه کرد: از آذرماه ۱۳۵۶ تا بهمن ۱۳۵۷، کلی فرصت و فاصله بود که اگر «محمّدرضا شاه» می‌خواست  به جای ترساندن خلایق و برگردن «ارتجاعِ سرخ و سیاه» انداختن اشکالات و مشکلات بخواهد و بتواند، اشتباهاتش را اصلاح و مردم را از خود راضی کند. از فروردینِ ۱۳۹۵ تا خرداد ۱۳۹۶ نیز تقریبا همان‌قدر فرصت و فاصله است. در ادامه این یاداشت آمده است: و راستی دوستانی که چشم امید دارند که «شورای نگهبان» احمدی‌نژاد را  در انتخابات سال ۱۳۹۶صلاحیّت کند مثل همان‌ هموطنانی نیستند که آرزو داشتند «ارتش» انقلاب سال ۱۳۵۷ را سرکوب می‌کرد؟ دولتی که بر «تدبیر و استقلال و آزادی و آبادانی و انتقادپذیری و آرامش و امید» استوار باشد چه نیازی دارد به برهم زدن بازی مردم‌سالاری؟به این راحتی نمی‌توان ار حرف‌های احمدی‌نژاد عبور کرد، احمدی‌نژاد دست روی نقطه حساس مردم گذاشته است آن هم اقتصاد است. و سوال دیگر اینکه آیا احمدی‌نژاد با توجه به عقبه‌ای که از خود به جا گذاشته است می‌تواند نظر شورای‌نگهبان را جلب کند و از فیلتر رد شود گرچه خودش براین باور است که دلیلی برای رد صلاحیت وی وجود ندارد

پیرمؤذن: خطر بازگشت افراط 
نماینده اردبیل در مجلس نهم گفت: همه دلسوزان نظام و نخبگان سیاسی باید با روشنگری درباره تندروی‌های دو دولت نهم و دهم بساط عوام‌فریبی و بحران‌آفرینی مجدد آقای احمدی‌نژاد و حامیان وی را در کشور جمع کنند و جامعه را آگاه کنند که تندروها با سیاه نمایی‌های دروغین درباره برجام به دنبال آسیب‌زدن به جامعه و ایجاد زمینه حضور دوباره احمدی‌نژاد در جامعه هستند. کمال‌الدین پیرمؤذن در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه» با اشاره به تخریب‌هایی که به‌‌تازگی از سوی برخی دلواپسان و تندروهای جریان رقیب برای زیر سؤال‌بردن برنامه‌های دولت یازدهم به‌ویژه «برجام» صورت می‌گیرد، بیان کرد: باتوجه باینکه افراطیون به ناحق با سیاه نمایی درباره برجام خسران و ضرر بزرگی را به منافع ملک و ملت کلید زده‌اند، حال با وعده‌های شیرین افزایش میزان یارانه، وارد عرصه انتخابات شده‌اند. این نماینده فعلی اردبیل در مجلس شورای اسلامی گفت: همه دلسوزان نظام و نخبگان ایران باید با روشنگری بساط عوام‌فریبی و بحران‌آفرینی مجدد آقای احمدی‌نژاد وحامیان وی را در کشور جمع کنند. پیرمؤذن افزود: نخبگان سیاسی با یاری تعیین‌کننده دولت و حمایت از برجام که سند افتخار ملی است، باید به جامعه آگاهی دهند که به‌طور جدی یار رئیس جمهوری مقتدر در موفقیت‌های دیپلماسی سیاسی و اقتصادی باشند
وی خطاب به مردم گفت: ملت هشیارباشید؛ مؤمن دوبار از یک سوراخ گزیده نمی‌شود، در هشت سال کشورداری دولت‌های نهم و دهم افراطیون یک قرن ما را عقب انداختند و دیگر نباید اجازه دهیم تاریخ تکرار شود. این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ادامه داد: تندروها با سیاه‌نمایی درباره سیاست خارجی دولت یازدهم و «سند برجام» می‌خواهند روزگار ایرانیان را سیاه کرده و منافع جناحی و باندی خود را پی‌گیری کنند، غافل از اینکه هیچ‌کس توان مقابله با خواست مردم را ندارد. این نماینده اصلاح‌طلب مجلس تصریح کرد: از افکار عمومی به‌طور جدی می‌خواهم که با حمایت از رئیس جمهوری منتخب و دولت امید، پشتوانه محکمی برای پیشبرد برنامه‌های دولت در فرصت باقی مانده شوند و از ورود دوباره افراط و حامیان اختلاس جلوگیری کنند
پیرمؤذن خاطرنشان کرد: در عصر شتاب تاریخ متأسفانه دولت آقای احمدی‌نژاد فرصت طلایی افزایش قیمت نفت که یک ثروت ملی بود را پایمال کرد ولی از آقای روحانی فرصت طلایی پساتحریم، به سرانجام رسیدن اثرات مثبت آن، افزایش ثروت ملی و رشد اقتصادی از سوی برخی گروه‌ها گرفته می‌شود. این نماینده دور نهم مجلس تأکید کرد: پس از انتخابات هفت اسفند سال گذشته و پیروزی معنی‌دار لیست امید در تهران و رأی به چهره‌های معتدل و حامی دولت، امیدواریم در حوزه‌هایی که انتخابات آنها به دور دوم کشیده شده نیز مردم با رأی به لیست امید در این حوزه‌ها حمایت خود از دولت را تکمیل کنند

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

1 0
مريم وحيديان   1395/1/23 05:21:24

اكبر تركان در گفت‌و‌گو با «اعتماد» :
دوره احمدي‌نژاد تمام شده‌است
اكبر تركان، موثرترين همراه روحاني در انتخابات سال ٩٢ و يكي از معتمدين اوست كه امروز علاوه بر عضويت در شوراي مركزي حزب اعتدال و توسعه، پست‌هاي مختلفي را در اختيار دارد. او در تحليل رفتار اخير احمدي‌نژاد و سفرها و سخنراني‌هاي او مي‌گويد: مهم اين است كه تفكر احمدي‌نژادي در انتخابات حضور داشته باشد حال اينكه اين تفكر را چه فردي نمايندگي كند در درجه بعدي اهميت قرار مي‌گيرد. او نسبت به تاييد صلاحيت احمدي‌نژاد چندان خوش‌بين نيست اما در عين حال مي‌گويد هيچ برنامه‌اي براي جلوگيري از ورود احمدي‌نژاد به انتخابات ندارند. او درباره موضوعاتي كه احمدي‌نژاد براي سخنراني انتخاب مي‌كند البته سخنان جالبي دارد. مي‌گويد با حرف زدن درباره انسان كامل نمي‌توان كارنامه عملكرد دولت‌هاي نهم و دهم را مخفي كرد. احمدي‌نژاد بايد پاسخگوي عملكردش باشد و مسووليت ميراثي را كه براي روحاني گذاشته بپذيرد.

ارزيابي‌تان از تحركات جديد آقاي احمدي‌نژاد چيست؟ اهداف او از برنامه‌هايي مثل برنامه آمل چيست؟
اين يك پديده طبيعي است. تفكر احمدي‌نژادي با شكست در يك انتخابات از بين نمي‌رود. كما اينكه تفكر اصلاح‌طلبي با دولت احمدي‌نژاد از بين نرفت. اصولا تفكرات و انديشه‌ها از بين نمي‌روند بلكه در هر دوره با هم رقابت مي‌كنند. خوب هم هست كه در ميدان بمانند و با هم رقابت كنند. من فكر نمي‌كنم تفكر احمدي‌نژادي با پيروزي آقاي روحاني در انتخابات از بين رفته است. عده‌اي در كشور ما هستند كه در بين همه اقشار طرفدار دارند. افرادي كه مشابه آقاي احمدي‌نژاد فكر مي‌كنند در اقشار جامعه وجود دارند و در بين علما و ديگر اقشار طرفدار دارند. اين افكار از بين نمي‌روند و در هر انتخاباتي خواهند آمد. كما اينكه در انتخابات مجلس دهم نيز فكر احمدي‌نژادي حضور داشت. تفكر او هم يكي از تفكرات موجود است؛تفكري كه نقش مردم را كوچك مي‌داند و براي عوامل ديگر نقش‌هاي مهم‌تري قايل است. مثل حرفي كه مي‌گويد اين مردم نبودند كه شاه را سرنگون كردند بلكه روش‌هاي ماورالطبيعه بود كه شاه را سرنگون كرد.
در چه صورت اصولگرايان به سمت آقاي احمدي‌نژاد باز مي‌گردند؟
اصولگرايان نيز طيف گسترده‌اي دارند. در بين اصولگرايان افرادي را داريم كه در كنار روحاني براي پيروزي مذاكرات همكاري كردند و در مجلس به نفع آن راي دادند. همراهان احمدي‌نژاد نيز بخشي از اصولگرايان هستند. نمي‌توان گفت كه اصولگرايي يعني احمدي‌نژاد. همه افكار از جمله اصولگرايي با همه طيف‌ها مورد احترام ما هستند.

آنها بايد با هم رقابت كنند و خوب است كه روي ميز رقابت كنند. زير ميز و در پوشش‌هاي ديگر و پيچيده كه بعضا اغتشاش اجتماعي مي‌كنند نبايد باشد. آشكارا رقابت شود؛ حرفشان را بزنند و مواضعشان را بگويند. مردم هم به خوبي رصد كرده و انتخاب مي‌كنند.
شما معتقديد كه بخش‌هايي از جريان اصولگرايي حامي احمدي‌نژاد است؟
بله. بخش‌هايي از اصولگرايان هم هستند كه از دولت روحاني حمايت مي‌كنند. مگر مجلس نهم با اكثريت اصولگرايي به برجام راي نداد؟
در شرايط بحراني آيا ممكن است بخشي از جريان اصولگرايي كه مشابه تفكر احمدي‌نژاد نمي‌انديشد مطابق شرايط به سمت او باز گردد؟
اصولگرايان واقعي ظرفيت خودشان را به پاي احمدي‌نژاد نمي‌ريزند. اصولگرايان واقعي به سمت پيشرفت كشور و اهداف تعيين شده توسط مقام معظم رهبري حركت مي‌كنند و به نظر من بسياري از آنها با آقاي روحاني همكاري خواهند كرد.
آيا آقاي احمدي‌نژاد مي‌تواند اعتماد برخي نهادهاي حاكميت و بخش‌هايي از جريان اصولگرايي را به سمت خود جلب كند؟آيا شوراي نگهبان او را تاييد مي‌كند؟
به نظر من نهادهاي حاكميت و بخش‌هايي از اصولگرايان نسبت به او ارزيابي دارند و بعيد مي‌دانم كه ارزيابي ايشان با اين تبليغات تكاني بخورد.
احمدي‌نژاد با كدام جناح‌ها و گروه‌هاي سياسي بايد رقابت كند؟
اگر رقابتي كلي بگوييم بايد بگوييم افراطيون بايد با عقل‌گرايان رقابت كنند. در بين عقلگرايان هم اصولگرا و هم اصلاح‌طلب وجود دارد.
مشابه دو قطبي انتخابات مجلس دهم رخ مي‌دهد؟
بله. يا مشابه انتخابات رياست‌جمهوري يازدهم رخ خواهد داد كه عقلگرايي و تدبير پيروز شد.
احمدي‌نژاد به رياست‌جمهوري فكر مي‌كند يا به فراتر از آن؟
تا به حال نگفته كه به رياست‌جمهوري فكر مي‌كند. چنين چيزي را از خود او نشنيده‌ايم.
احمدي‌نژاد چگونه مي‌تواند نگاه جامعه نسبت به خود را تغيير كند؟ اگر بخواهد بازگردد بايد برنامه خوبي براي مساعد كردن افكار عمومي نسبت به خود داشته باشد.
احمدي‌نژاد را مي‌گوييد يا تفكر او؟ به نظر من تفكر او حتما در هر انتخاباتي هست؛ در هر انتخابات مي‌آيد و در انتخابات مجلس دهم نيز آمد.
شخصا چطور؟
به نظر من دوره شخص او تمام شده است. شخص او مهره سوخته است اما تفكر او باقي مانده است.
تخريب احمدي‌نژاد به نفع او است يا به ضرر او؟
تخريب در هر نوعي بد است. بايد واقعيت‌ها را بيان كرد تا مردم مطلع شوند. در بيان واقعيت‌ها تخريب وجود ندارد. تخريب حرفي غير‌واقعي است. اگر فردي گفت ٢٢ ميليارد ارز به چند صرافي داده شده كه حساب و كتاب‌هاي آن معلوم نيست بر اساس اطلاعات و آمار ثبت‌شده در نظام بانكي كشور است. نام چنين حرفي تخريب نيست. هر كسي كارنامه‌اي دارد و بايد مسووليت كارنامه خود را بپذيرد. تخريب حرف غير‌واقعي‌زدن است. احمدي‌نژاد نيز مسوول كارنامه‌هايي است كه مسووليت آن را به عهده داشته است.
عدم موفقيت دولت روحاني چقدر مي‌تواند به احمدي‌نژاد ميدان براي بازگشت دهد؟
تا الان كه دولت روحاني درخشيده و موفقيت داشته است و از عدم موفقيت عبور كرده است. اصلي‌ترين قولي كه روحاني به مردم داد اين بود كه تهديد را از جامعه دور كند و اين كار را كرد.
يعني فكر مي‌كنيد نقايصي وجود ندارد؟
همه نقص دارند. نارسايي همه دارند.
احمدي‌نژاد از دريچه دستاوردهاي اقتصادي پس از برجام مي‌تواند وارد شود؟
خرابي‌هايي كه امروز دولت روحاني آن را حل مي‌كند از دستاوردهاي دولت احمدي‌نژاد است. ما اكنون به آثار همان‌ها گرفتار هستيم. اگر سيستم بانكي ما متلاشي شده به همين خاطر است. بدهي‌هاي سيستم بانكي مگر در اين دولت درست شده است؟ اين بدهي‌هاي هنگفت در دولت قبل ايجاد شده و ضايعات آن گريبانگير ما شده است. اگر ٣٥ ميليارد دلار منابع بانك مركزي به دست شركت نيكو بوده و غير‌موجه هزينه شده در دولت قبل بوده است. اگر ٥٤٠ ميليارد تومان جمعا دولت به بانك‌ها و سيستم بانكي و غيربانكي از جمله پيمانكاران و صندوق‌هاي بازنشستگ بدهكار است در دولت پيشين بوده است. مثل اينكه افراد فراموش كرده‌اند كه اينها به دولت آقاي روحاني به ارث رسيده است. من حاضر هستم در مورد تك‌تك آنها صحبت كنم كه بدهي‌هاي ارزي به بانك مركزي از طريق شركت نيكو و بدهي به پيمانكاران و صندوق‌هاي بازنشستگي از دولت قبل به ما رسيده است. وضعيت ناهنجاري در مصرف انرژي و وضعيت ناهنجار بازار انرژي محصول دولت قبل است. بحران سفره‌هاي زيرزميني و خشك شدن آنها محصول همه دولت‌هاي پيشين است. بحران درياچه اروميه محصول همه دولت‌هاي قبل است. بحران محيط زيست محصول همه دولت‌هاي قبل است. دولت روحاني اين بحران‌ها را شناسايي كرده و بيان كرده كشور دچار اين چالش‌ها است. چالش آب، محيط زيست، يارانه، انرژي، سيستم بانكي و ناهنجاري‌هاي نظام اداري در كشور وجود دارد و دولت روحاني آنها را شناسايي كرده است. بعضي محصول دولت‌هاي نهم و دهم و برخي هم انباشته شده از ادوار قبل تا الان است. اينها عدم موفقيت دولت روحاني نيست. دولت روحاني اين مشكلات را شناسايي كرده و براي حل آن دارد در برنامه ششم اقدام مي‌كند.
سبد راي احمدي‌نژاد چقدر است و چه تفاوتي با سبد راي جليلي دارد؟
همان رايي كه در ٩٢ به رقباي روحاني دادند سبد راي احمدي‌نژاد است.
همان سبد راي آقاي جليلي؟
همان رايي كه به افراطي‌ها در انتخابات ٩٢ داده شد. من نمي‌خواهم اسم ببرم.
جدي‌ترين رقيب احمدي‌نژاد در اردوگاه اصولگرايي چه كسي است؟
اين را بايد از اصولگرايان بپرسيد. اصولگرايان همانطور كه در انتخابات مجلس دهم به صحنه آمدند در اين انتخابات نيز به صحنه مي‌آيند. البته همه اصولگرايان طرفدار احمدي‌نژاد نيستند. بخش مهمي از اصولگرايان همراه دولت روحاني بودند و هستند. بخش كوچكي از اصولگرايان هستند كه افكار احمدي‌نژادي را نمايندگي مي‌كنند.
در سه سال گذشته احمدي‌نژاد درباره مسائلي مثل گفتمان امام و انقلاب، آينده انقلاب و تكامل انسان سخنراني داشته است. اين را نشانه چه مي‌دانيد و فكر مي‌كنيد چه برنامه‌اي از اين طريق ممكن است داشته باشد؟
چالش‌هاي دولت يازدهم امروز محصول عملكرد احمدي‌نژاد بوده است. نتيجه نهايي همين افكاري كه مي‌گوييد همين مي‌شود كه امروز از تخريب‌ها و خسارت‌ها به كشور مي‌بينيم. دولت احمدي‌نژاد در دولت نهم و دهم كارنامه‌اي دارد كه بايد مسووليت آن را بپذيرد. آنها را رها كنيم و برويم درباره پيغمبر اكرم صحبت كنيم كارنامه گم مي‌شود؟ اگر درباره مكتب‌گرانقدر اسلام حرف بزند نمي‌تواند عملكرد خود را پنهان كند. راجع به دين علما حرف مي‌زنند. كارنامه او معلوم است. آقاي جهانگيري بارها درباره كارنامه احمدي‌نژاد حرف زده است.
شبكه احمدي‌نژاد در دولت روحاني مقداري باقي مانده و اثراتي هم داشته است. اين شبكه چه مشكلاتي براي دولت روحاني به وجود‌آورده است؟
دولت روحاني با چالش‌هاي يازده‌گانه‌اي مواجه است كه از آن به آب، محيط زيست، انرژِي، يارانه، نظام بانكي، بنگاهداري و غيره است كه دولت با آن مواجه است و محصول عملكرد گذشته است.
طرح مباحثي همچون يارانه ٢٥٠ هزار توماني با چه هدفي در بين افكار عمومي طرح مي‌شود؟
آگاهي مردم را نسبت به اين مساله در انتخابات مجلس دهم مشاهده كرديم. مردمي كه با اين هوشياري در انتخابات شركت كردند و با اين عظمت راي دادند گول قول يارانه را مي‌خورند؟
در گذشته احمدي‌نژاد با حرف‌هايي مثل جنبش تهي‌دستان و عدالت اجتماعي وارد عرصه سياست شد. در حال حاضر آيا ممكن است شرايطي ايجاد شود كه با همين حرف‌ها وارد عرصه شود؟
جنبش‌هايي كه احمدي‌نژاد به آن هشت سال مديريت كرد چه نتيجه‌اي در برداشت؟ اينها كارنامه‌هايي دارند و اين كارنامه را نمي‌توان كنار گذاشت. احمدي‌نژاد اگر هم بخواهد بيايد بايد از اين كارنامه دفاع كند.
احمدي‌نژاد ريزش‌هاي كمي در حوزه تشكيلات نداشت. آيا توان و نيرويي براي مبارزه سياسي از اين منظر دارد؟
آنها همه قدرت تشكيلاتي خود را در انتخابات يازدهم رياست‌جمهوري به كار گرفتند. آنها همه توانايي تشكيلاتي خود را عرضه كردند. غير از آنچه در انتخابات يازدهم رياست‌جمهوري رخ داد از آنها نمي‌توان سراغ كرد.
بين گروه‌هاي موجود چه كساني حاضر هستند با احمدي‌نژاد همكاري كنند؟
تندروها و افراطيوني كه فكر مي‌كنند مردم نقش مهمي ندارند بلكه قدرت‌هاي ماوراء الطبيعه هستند كه نقش دارند. آنهايي كه مردم را زينت حكومت مي‌دانند و ركن مشروعيت حكومت نيستند و مردم را اصل نمي‌دانند. افرادي كه فقط مردم را موج‌هايي مي‌دانند تا روي آن سوار شوند. مردم ما ديگر اين مراحل را گذرانده‌اند.
شما از ورود احمدي‌نژاد به عرصه انتخابات استقبال مي‌كنيد؟ آيا آن را دردسري براي دولت روحاني مي‌دانيد؟
رقابت‌ها هميشه وجود دارد. قطعا تفكر احمدي‌نژادي در انتخابات بعدي وجود خواهد داشت. اينكه شخصا بيايد يا فرد ديگري اين افكار را نمايندگي كند معلوم نيست. او نگفته كه به عرصه مي‌آيد و فكر مي‌كنم تفكر اعتدالي با اين افكار رقابت مي‌كند.
تفكر احمدي‌نژادي در كدام حوزه‌هاي اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي ممكن است هدف بگيرد؟
آنها انديشه‌هاي‌شان در اقتصاد را نشان داده‌اند. نماد انديشه‌هاي دولت نهم و دهم را ديديم كه عبارت از يارانه، سهام عدالت و مسكن مهر و همچنين پايبند نبودن به اصولي كه نتيجه آن بحران آب، انرژي و محيط زيست و دست كردن در جيب بانك‌ها بود.
اعتدالگرايان و اصلاح‌طلبان براي اينكه انتخابات ٩٦ را به نفع خودشان رقم زنند و ورود احمدي‌نژاد را سخت‌تر كنند، چه بايد كنند؟
از ورود هيچ كس نبايد مانع شد. اين افكار بايد به رقابت بيايند و ما بايد از حضور انديشه‌هاي مختلف در انتخابات استقبال كنيم. اينكه چه كسي اين انديشه‌ها را نمايندگي مي‌كند صحنه رقابت را تعيين مي‌كند اما افكار احمدي‌نژادي در انتخابات مي‌آيد و رقابت مي‌كند. براي اينكه راي مردم را به دست آورند، اصول مديريت منابع آبي و محيط زيستي را بهم مي‌ريزند. تفكر روحاني هم مشخص است و حتي دو كتاب درباره آن منتشر كرده است. براي نخستين‌بار است كه رييس‌جمهوري انديشه‌هايش را طي كتاب‌هايي قبل از روي كار آمدن منتشر مي‌كند.