محل تبلیغ شما
آخرین امید احیای بختگان از بین رفت

تاریخ خبر: 1394/6/18

آخرین امید احیای بختگان از بین رفت

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

آخرین امید احیای بختگان از بین رفت/ بزرگ‌ترین رودخانه فارس خشک شد

رودخانه کر (kor) که تنها منبع تامین آب دریاچه بختگان در فارس بود هم خشک شد تا آخرین امید احیای تالاب نیز خاموش شود.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: رودخانه کر در استان فارس پس از عبور از سد درودزن، وارد دشت رامجرد می‌شود. این رودخانه وارد بخش کربال در شهرستان شیراز شده وسپس به دریاچه بختگان می‌ریزد. طول رودخانه کر تا دریاچه بختگان ۲۸۰ کیلومتر است و بزرگ‌ترین رودخانه استان فارس به شمار می رود.

این بار خبر از خشکی روخانه کر رسید. ماموران محیط زیست حالا باید زیستمندان به گل نشسته کف رودخانه را نجات دهند. ۱۳۰ لاک پشت از خطر تلف شدن نجات پیدا کردند اما رودخانه کر که هیچوقت خشک نشده بود، در خیلی از قسمتها خشک شده تا تنها امید نجات تالاب بختگان نیز خاموش شود.

حالا استان فارس مانده و انبوهی از رودخانه ها و دریاچه های خشکیده، نزدیک به ۱۱ تالاب در فارس خشک شده اند و دیگر رمقی هم برای احیا ندارند.

مدیر کل محیط زیست استان فارس در گفتگو با خبرنگار مهر پیرامون خشک شدن بخشی از رودخانه کر گفت: بخش‌هایی از این رودخانه در پایین دست کربال مدت‌هاست که به دلیل خشکسالی در فصول مختلف آبی در آن جریان ندارد.

حمزه ولوی با انتقاد از وجود برخی از سدها در اطراف این رودخانه افزود: متاسفانه به دلیل وجود سد ملاصدرا و درودزن آبی در داخل این رودخانه نمی ریزد و از قسمت پل خان به سمت پایین و دشت مرودشت رودخانه کر به طور کامل خشک است.

وی با اشاره به رها شدن آب برای کشاورزان این منطقه اظهار داشت: آبی که در این قسمتها رها می شود به دلیل کشاورزی های گسترده ای که اطراف رودخانه است صرف کشاورزی شده از این رو معمولا رودخانه کر طی این چند سال با توجه به خشکسالیها خشک بوده است.

رودخانه خشک

خشکی رودخانه کر و تلاش برای نجات زیستمندان منطقه

مدیر کل محیط زیست استان فارس با اظهار نگرانی از خشک شدن پایین دست این رودخانه طی چند سال گذشته گفت: برخی از حوضچه های اطراف رودخانه کر به مقدار بسیار کمی آب دارد که این هم به دلیل آبی است که برای کشاورزی از سدها رها می شود.

وی با اشاره به آب موجود در پشت سدهای ملاصدرا و درودزن بیان کرد: میزان آبهای ذخیره شده در پشت این سدها نیز بسیار کم است و آبی که وجود دارد فقط صرف کشاورزی می شود و مابقی هم حجم مرده سدهاست.

ولوی با انتقاد از وجود چاه های مجاز و غیرمجاز اطراف این رودخانه اظهار داشت: متاسفانه تعداد قابل توجهی چاه در اطراف این رودخانه وجود دارد که رمق تمام آبهای زیرزمینی این محدوده را گرفته است.

رودخانه خشک

وی با اشاره به خشک شدن رودخانه کر در اطراف خرامه و مشکلات زیستی که برای زیستمندان به وجود آمده بود، بیان کرد: ۱۳۰ قطعه لاک‌پشت برکه‌ای در بخش رودخانه کر واقع در روستای معزآباد خرامه بر اثر خشک شدن درياچه در حال تلف شدن بودند که با همت کارشناسان محيط زيست و جوامع محلی نجات يافتند.

مدیر کل محیط زیست استان فارس با بیان اینکه این لاک پشتها از نوع لاک پشت برکه ای خزری بودند، اظهار داشت: متاسفانه طی چند سال اخیر به رغم خشکسالیهای گسترده در استان فارس شاهد کشت محصولات آب بر در این استان هستیم که به عنوان نمونه می توان به کشت برنج در اطراف مرودشت اشاره کرد.

تنها آب جاری که وارد دریاچه بختگان به عنوان دومین دریاچه بزرگ ایران می شود آب رودخانه کر است که با خشک شدن این رودخانه تنها امید دریاچه برای احیا نیز از بین می رود وی با تاکید بر اینکه برداشتهای بی رویه رمق تمام سفره های آب زیرزمینی استان را گرفته، گفت: تنها آب جاری که وارد دریاچه بختگان به عنوان دومین دریاچه بزرگ ایران می شود همین آب رودخانه کر است که با خشک شدن این رودخانه تنها امید دریاچه برای احیا نیز از بین می رود.

 ولوی با تاکید بر اینکه باید هرچه سریعتر برای برداشتهای بی رویه آبهای زیرزمینی در استان فکر اساسی شود، بیان کرد: چندی قبل مصوبه ای تصویب شد تا اولویت دوم بعد از تامین آب شرب محیط زیست باشد از این رو باید هر چه زودتر برای اجرایی شدن این مصوبه اقدام کرد در غیر این صورت در آینده با مشکلاتی در حوزه محیط زیست روبه رو خواهیم شد.

یک کارشناس حوزه محیط زیست نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: همیشه جریان آبی با وجود خشک بودن رودخانه در پایین دست آن جاری بوده است.

رودخانه خشک

علمداری افزود: در طول تاریخ این رودخانه همیشه آب داشته و خشک شدن آن می تواند زنگ خطری برای استان باشد زیرا اگر این رودخانه نیز خشک شود تنها امید احیای دریاچه بختگان نیز از بین می رود.

وی با تاکید بر اینکه خشک شدن رودخانه کر یک بحران عمیق است، اظهار داشت: متاسفانه برداشت از سفره آبهای زیرزمینی در سطح استان بی حساب و بیرحمانه است از این رو مدام باید منتظر وقوع این دسته از اتفاقات در استان بود.

این کارشناس حوزه محیط زیست با اشاره به سرچشمه های رودخانه کر بیان کرد: خشک شدن این رودخانه فاجعه ای جبران ناپذیر است و مسئولان امر باید هرچه سریعتر در این خصوص چاره اندیشی کنند.

رودخانه خشک

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد آب دریاچه بختگان از طریق رودخانه کر تامین می شود، گفت: این رودخانه همیشه یک دبی ثابت داشته که سیلاب از طریق کر وارد تالاب بختگان می‌شده است از این رو باید اعلام کرد که با خشک شدن این رودخانه سرچشمه های حیات بختگان نیز از بین رفته است.

علمداری با اشاره به اینکه حیات بختگان به این رودخانه بستگی دارد، اظهار داشت: اگر رودخانه کر از بین برود به طور حتم با از بین رفتن شریان حیاتی بختگان دیگر نمی توان منتظر احیای تالاب بود.

کراپ‌شده - بختگان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

1 0
اشو/ حیدر دهقان   1394/12/3 13:52:47

تنها راه نجات خشک شدن پهنه آبی این سرزمین باز گشت به گذشته است و الهام گرفتن از پیشینیان که چگونه با این سرزمین سالها با مهربانی و درایت زیستند، هنوز هم می توانیم دروباره این خاک جاوید را زنده نگه داریم .
با همدلی می توان همه کارها را انجام داد. باید قاتها را احیاء نمود و دست از تلمبه های آب کش ساخت برداشت تا شاید بتوان دشتهای در حال مرگ این مرز و بوم کهن را نجات داد.

1 0
حیدر دهقان   1394/12/3 13:45:02

از طرف اداره تحقیقات هواشناسی فارس تحقیق مبنی بر علل خشک شدن دریاچه بختگان انجام دادیم که متاسفانه فقط به صورت فایلی در کامپیوتر اداره مانند دریاچه بختکانخشک شده و افسوس می خورم که چرا تحقیق انجام شده در دسترس عموم قرار نمی گیرد تا همکاران دانشگاهی موازی کاری نکنند. مطلب شما بسیار بجاست ، آخرین امید بختگان بخت بر گشته رود کورو / کوروش یا رود کر بود که به آنهم دارد به تاریخ می پیوندد.
مشتاقانه منتظر دریافت اطلاعات و نظرات شما بزرگواران هستم/ من در سایت شعر اشعار ، قصیده و مرثیه هایی در باره کارون، اورمیه ، پریشان و... گفته ام
آدرس= شعر نو جستجو / حیدر دهقان ( آشو)
مشتاق دریافت اطلاعات شماهستم

1 0
ادمین سایت سرزمین جاوید   www.sarzaminjavid.com 1394/12/3 15:38:21

درود . خرسند خواهیم شد متون روشنگرانه خود را به آدرس : sarzaminjavid.pub@gmail.com ارسال فرمائید تا به دید همکان درآید . با سپاس