محل تبلیغ شما
پرونده کرونا،قرنطینه،ورود نظامیان...

تاریخ خبر: 1398/12/24

پرونده کرونا،قرنطینه،ورود نظامیان...

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

سايه روشن های دفن اجساد کرونایی

در اين رابطه وزارت بهداشت پروتکلي براي دفن اجساد مبتلا به کرونا تعيين کرده که براساس آن فرد متوفي در کاور‌هاي مخصوص قرار گرفته و تا زمان دفن، اين پوشش براي جلوگيري از انتقال ويروس باقي مي‌ماند و کسي آن را باز نمي‌کند. آمبولانس‌هاي ويژه و پرسنل مجهز، اجساد را به آرامستان منتقل مي‌کنند. اجساد شست‌وشو و غسل داده نمي‌شوند و محل دفن آنها با فاصله از ديگر بخش‌هاي گورستان است. در اين بين جنس تابوت، چگونگي شست‌وشو، مواد (آهک) که بايد روي جسد ريخته شود، عمق دفن در خاک (بيش از دو متر) از ديگر دستور‌العمل‌هاي اين پروتکل است. درباره شيوه دفن مردگان جداي از مصوبات دولت، نظرات مراجع تقليد هم تعيين‌کننده است. برخي مراجع هم انجام غسل را ضروري ندانسته‌اند و در دستورالعمل هم اين مورد حذف شد و جاي آن تيمم انجام مي‌شود. با اين حال برخي از مسئولان و فيلم‌هاي منتشر شده در شبکه‌هاي اجتماعي از استان‌هاي مختلف نشان مي‌دهد که همچنان در بعضي از شهر‌هاي کوچک برخي موارد دستورالعمل خاکسپاري رعايت نمي‌شود و در اين گزارش در گفت‌و‌گو با مسئولان به اين سوالات پاسخ خواهيم داد.  اجازه دفن مرحوم خسروشاهي را در مقبره خانوادگي نداديم
چند روز پيش فيلمي از غسالخانه قم در شبکه‌هاي منتشر شد که در آن فردي همزمان با فيلمبرداري توضيح مي‌دهد که اين پيکر‌ 43 جسد چندين روز به حال خود رها شده‌اند. در روز‌هاي بعد خبر رسيد که آن فرد بازداشت شده و رئيس بهشت معصومه قم هم تغيير کرد. شنيده شده دفن در گلزار شهداي قم به‌جاي قطعه مخصوص در بهشت معصومه حواشي را به وجود آورده. يک منبع آگاه در شهرداري قم با تکذيب اخبار منتشر شده در رابطه با دفن در گلزار شهداي قم، به «آرمان ملي» مي‌گويد: زماني‌که مرحوم حجت الاسلام والمسلمين سيدهادي خسروشاهي، از استادان حوزه علميه که بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت، با وجود اينکه خانواده‌شان اصرار داشتند که طبق وصيت آن مرحوم، در آرامگاه خانوادگي‌شان به خاک سپرده شوند، اين اجازه به آنها داده نشد و مراسم خاکسپاري ايشان در قطعه مخصوص بهشت معصومه (متعلق به بيماران کرونايي) و با حضور چهار تا پنج نفر از خانواده‌شان به خاک سپرده شد. از سوي ديگر تمام پروتکل‌هاي بهداشتي در مورد ايشان نيز رعايت شد و تبعيضي در اين باره وجود ندارد. اجسادي که به آرامگاه مي‌آورند، چون تست کروناي آنها يک تا دو روز زمان نياز دارد تا تاييد شود، اگر آزمايش آنها منفي باشد مشکلي بابت دفن در هر نقطه‌اي از آرامستان ندارد، اما اگر آزمايش آنها مثبت اعلام شود در محيط مخصوص در بهشت معصومه با خاک سپرده مي‌شوند. هيچ‌فردي که آزمايش کرونا او مثبت اعلام شده، در گلزار شهدا يا هر نقطه ديگر دفن نمي‌شود و جان باختگان کرونا در قم پس از انجام تيمم و کفن با رعايت موارد بهداشتي در قطعه 42 اين آرامستان تدفين خواهند شد.
انباشت مرده‌ها در بهشت رضوان رشت
با توجه به اينکه استان گيلان، يکي از مناطق بحراني در شيوع اين ويروس است، آرامستان «باغ رضوان» رشت نيز روزهاي شلوغي را سپري مي‌کند. انتهاي باغ رضوان سمت چپ يک فضاي باير دست نخورده وجود دارد که جلوي ورودي‌اش يک ماشين پليس گذاشته‌اند با يک نوار زرد رنگ از ورود افراد به محل دفن مردگاني که به کرونا مبتلا شده‌اند، جلوگيري مي‌کند. جنازه‌هايي را که پزشک قانوني نوشته «بر اثر بيماري عفوني يا کرونا» يا سازمان آرامستان روي جواز کفنشان نوشته «دفن بهداشتي»، به اين نقطه مي‌برند و در قبرهايي که سه متر عمقشان است و با آهک دفن مي‌کنند. جنازه مبتلايان به کرونا شست‌وشو نمي‌شود اما در سردخانه و در کاورهاي مخصوص‌شان روي هم چيده شده‌اند. باغ‌رضوان اما آمادگي رتق و فتق اين همه جنازه را ندارد. خانواده متوفياني که براثر کرونا فوت نشده‌اند و به آنها در اين شرايط «عادي» مي‌گويند به‌علت درگير‌بودن پرسنل کم تعداد باغ رضوان در خاکسپاري متوفيان کرونايي، ساعت‌هاست پشت در غسالخانه مانده‌اند. رجبعلي رمضاني يکي از ساکنان رشت در اين رابطه به «آرمان ملي» مي‌گويد: تا 10 روز پيش کمتر موارد بهداشتي در رابطه با تدفين اجساد رعايت مي‌شد و اجسادي که بر اثر کرونا درگذشته بودند، يا تحويل خانواده‌هايشان مي‌دادند که خودشان دفن کنند يا پشت وانت و به سمت قبرستان‌ها مي‌بردند، اما در اين مدت و با وجود اينکه سه نفر از بستگان ما در يک روز فوت شدند، اجازه دفن در قبرهاي خريداري شده به آنها داده نشد. دو متر و نيم زمين را مي‌‌کنند و با آهک، فرد فوت شده را به خاک مي‌سپارند. واقعيت اين است که تاکنون و در يک مدت کوتاه اين همه مرگ‌ومير در خانواده و ميان دوستان‌مان نديده بودم. همه آنها همشهريان من بودند. يکي از فومن، يکي از رشت و يکي از صومعه‌سرا. اوضاع خيلي بد است و خدا به همه‌مان رحم کند.
سپاه در آرامستان‌ها مستقر است
در ادامه با راستگو، مديرعامل سازمان آرامستان شهرداري رشت تماس مي‌گيريم تا از آخرين وضعيت دفن مردگان جويا شويم، اما او مي‌گويد که وقت صحبت کردن ندارد و با صدايي خسته ادامه مي‌دهد: «لطف کنيد و مردم را در جريان بگذاريد. آگاهشان کنيد که نيايند از خانه‌هايشان بيرون.» ولي منوچهر جمالي سوسفي، نماينده رودبار و عضو کميسيون بهداشت مجلس پاسخگوي ما مي‌شود و به «آرمان ملي» مي‌گويد: اين روزها استان‌ گيلان جزو استان‌هاي بحراني کشور است و طي يک ماه اخير آسيب‌هاي جدي به کادر پزشکي، پرستاري و مردم وارد شده است. تلاش همه مسئولان بر اين است که هر چه سريع‌تر استان را از اين وضعيت نجات دهند. از زماني که سپاه در آرامستان‌ها مستقر شده و مسئوليت نظارت بر دفن اجساد مبتلا به کرونا را برعهده گرفته، شرايط دفن بهتر شده و مشکل خيلي جدي براي اين موضوع نداريم. شايد تا چند وقت پيش اجساد در روستاها و شهرستان‌ها بدون نظارت دفن مي‌شدند، اما حالا با مسئولان شهرستان تماس گرفته مي‌شود و اگر کمبودي وجود داشته باشد، برطرف و بعد جسد به شهرهاي مختلف ارسال خواهد شد. وي در رابطه اخبار و فيلم‌هايي که در فضاي مجازي منتشر مي‌شود و باعث نگراني مردم شده است، اظهار مي‌کند: اين امکان وجود دارد که فردي در شهر يا روستايي کوتاهي کرده باشد، ولي اکثريت اجساد در باغ رضوان رشت با مديريت کارگروه مخصوص و رعايت پروتکل مخصوص وزارت بهداشت به خاک سپرده مي‌شوند. اين نماينده رودبار در رابطه با اينکه تدفين اجساد بدون آهک و در عمق کمتر از دو متر، چه عوارضي مي‌تواند در آينده به همراه داشته باشد، مي‌افزايد: اين احتمال که در آينده با کندن زمين و تجمعي که در آن مکان صورت مي‌گيرد، اين ويروس به بدن آنها منتقل ‌شود. اما حالا که عمق قبرها بيش از دو متر است و از آهک استفاده مي‌شود، اين مشکل در آينده به وجود نخواهد آمد. سپاه، شهرداري و دانشگاه علوم پزشکي در آرامستان‌ها کارگروهي تشکيل داده‌اند و با رعايت پروتکل بهداشتي خوشبختانه هيچ‌ مشکلي وجود ندارد. اگر در اين رابطه نگراني نيز به وجود آمده در رابطه با تجمع مردم در آرامستان‌ها است، چون مردم فکر مي‌کنند که وقتي فردي مانند زنده ياد سيامند رحمان که بر اثر ايست قلبي فوت کرده، مي‌توانند در مراسم خاکسپاريش شرکت کنند، در حالي که جسد فرد فوت شده بر اثر کرونا اصلا خطرناک نيست و اين تجمع مردم در آرامستان‌هاست که مي‌تواند خطرناک و باعث شيوع ويروس شود.
تبعيضي بين نماينده و مردم وجود ندارد
با توجه به اين گفته، ذکر اين نکته الزامي است که يکي از موضوعاتي که اين روزها پيرامون دفن اجساد وجود دارد، عدم حضور اقوام و بستگان در زمان خاکسپاري است و به خيلي از خانواده‌ها اجازه حضور آنها در مراسم تدفين داده نمي‌شود، اما زماني‌که عکس‌ها و فيلم‌هاي مراسم تدفين فاطمه رهبر، نماينده تهران در مجلس که در روز 18 اسفند در قطعه 21 بهشت زهرا (س) به خاک سپرده‌ شد با حضور بستگان نزديک و جمعيتي بالغ بر 100 نفر برگزار شد، اين صحبت به گوش رسيد که در برگزاري مراسمات بيماران مبتلا به کرونا تبعيض وجود دارد. سعيد خال، مديرعامل سازمان بهشت زهرا (س) تهران اين روزها مثل سابق پاسخگوي خبرنگاران نيست و به سراغ سيدمحمود ميرلوحي، عضو شوراي شهر تهران رفتيم، او معتقد است که هيچ‌مشکلي بابت دفن اجساد مبتلا به کرونا در بهشت زهراي تهران وجود ندارد و در اين رابطه به «آرمان ملي» مي‌گويد: شهرداري و شوراي شهر تهران اخطارهاي لازم را به مدير عامل سازمان بهشت زهرا در رابطه با خطاهاي احتمالي داده‌ا‌ند تا پروتکل بهداشتي با دقت انجام شود و آقاي خال نيز به اين توصيه‌ها عمل کرد‌ه‌اند. هم اکنون هم جنبه‌هاي بهداشتي و مجوزهاي شرعي در رابطه با تدفين اجساد رعايت مي‌شود و تا کنون شکايتي به شوراي شهر از سوي خانواده متوفيان و مردم ارسال نشده است. وي در ادامه مي‌افزايد: بدن مردگان مبتلا به کرونا شست و شو داده نمي‌شود و اجساد آنها با تيمم به‌داخل کاور مخصوص مي‌رود. انتقال اجساد از بيمارستان با دو آمبولانس و هشت پرسنل به بهشت‌زهرا صورت مي‌گيرد و راه‌روي جدا از محل رفت‌وآمد عمومي، براي آنها وجود دارد. نظر بستگان در انتخاب نقطه دفن در قطعه مخصوص بهشت زهرا (س) جويا و در چارچوب پروتکل اعمال مي‌شود و اين عوامل در اجسادي که به شهرستان‌ها نيز فرستاده مي‌شود، رعايت خواهد شد. ميرلوحي در پاسخ به اين سوال که آيا تبعيضي در ميان افراد صاحب پست با مردم عادي در نحوه خاکسپاري وجود دارد يا خير مي‌گويد: براي دفن مرحومه فاطمه رهبر تا آنجايي که من اطلاع دارم اجازه نزديک شدن هيچکدام از بستگان به جسد ايشان داده نشد و آن مرحومه نيز مانند ديگران و در چارچوب پروتکل به خاک سپرده شد، اما اينکه چندين نفر براي خاکسپاري آمده بودند، ما فقط مي‌توانيم به آنها توصيه و اخطارهاي لازم را بدهيم آنها از اقوام بودند و نمي‌توانستيم مانع همه آنها شويم. بايد خود بستگان متوفي به اين نتيجه برسند که حضورشان در آرامستان‌ها تا چه اندازه مي‌تواند در شرايط اپيدمي کرونا خطرناک باشد. با اين حال به جرأت مي‌گويم که تبعيضي وجود ندارد و مراسمات دفن اجساد، عادلانه و با رعايت پروتکل بهداشتي و حال بستگان اين کار انجام مي‌شود. اين تبعيض‌ها فقط در فضاي مجازي است و در فضاي حقيقي اصلا چنين اتفاقي واقعيت ندارد.آرمان ملی

 

آقای روحانی! هفته‌ای یک جلسه برای کرونا ویروس کافی است؟!

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: براساس اظهارنظری عجیب از سوی حسن روحانی؛ شنبه 10 اسفند، همه چیز باید به «روال غیرعادی» بازمی‌گشت اما 13 روز پس از آن شنبه، نه تنها هیچ چیز به روال عادی بازنگشته که؛ ساعت به ساعت بر وخامت اوضاع افزوده شده است و شاید رسانه‌ای که پرسیده بود: «حسن روحانی بر چه اساسی و بر پایه کدام روند پیشگیرانه و درمانی وعده داده بود که «از شنبه همه چیز به روال عادی باز می‌گردد»؟» حق داشته، اما کسی از اطرافیان رئیس جمهور نیز حتی، به این پرسش بجا پاسخی ارائه نکرد!»
> بازدید سرزده پوتین از داروخانه‌های روسیه
ویدئویی حدوداً «60» ثانیه‌ای با زیرنویس فارسی، حکایت از آن دارد که ولادیمیر پوتین که این روزها سرخوش از مصوبه اخیر پارلمان روسیه است و می‌تواند همچنان رئیس‌جمهور باقی بماند نه نمایشی که کاملاً سرزده به داروخانه‌ای ـ احتمالاً ـ در مسکو رفته و با مسئولان آن داروخانه به گفت و شنودی کوتاه پرداخته و قول داده تمامی کمبودهای اعلام شده را برای رفع نگرانی مردم و داروخانه داران تامین کند تا از این منظر، شهروندان روسی دچار دلهره و عذاب نشوند و همین ویدئوی 60 ثانیه‌ای کافی است تا آماجی از انتقادها و شاهد مثال آوردن ها، دست به مقایسه بزند که روس‌ها رئیس جمهور دارند ما هم رئیس جمهور داریم و فاصله از فرش است تا عرش!
> وزارت صمت و ناتوانی در تامین اقلام ضروری!
حسن روحانی گفته بود: «وزارت صمت در خصوص تولید ماسک و ملزومات پزشکی و بهداشتی اطمینان داده است.» اما نامه چند روز بعدِ دکتر نمکی حکایت از آن داشت که وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت علی رغم وعده و قول حسن روحانی، به گونه‌ای ضعیف عمل کرده که داد همه از جمله وزارت بهداشت به عنوان سنگر نخست مقابله را کرونا را درآورده بود.
6 اسفند 98 سازمان‌های مردم نهاد طی نامه‌ای به حسن روحانی، خواستار آن می‌شوند تا به موارد درج شده در این نامه توجه داشته باشد:
۱- تشکیل فوری ستاد ملی مدیریت بحران با محوریت دولت و ورود مدیریت کشور به شکل قاطع و همه جانبه برای مهار بحران، به طوریکه عدم سازمان یافتگی عملکرد دستگاه‌ها در مسیر مقابله با این بیماری، سامان نسبی پیدا کند.
۲- اقدام عاجل برای اطلاع‌رسانی شفاف، واحد و کامل از طرف رسانه رسمی وزارت بهداشت و الزام رسانه ملی به رعایت این موارد...
۳- تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و نیز برنامه‌های عمومی شامل همایش‌ها، کنفرانس‌ها، نشست‌ها، مجالس مذهبی و بویژه اماکن زیارتی تا پایان اسفندماه اعلام شود.
۴- آموزش‌های تصویری کوتاه در موضوع آداب معاشرت و ارتباطات اجتماعی در این شرایط به صورت مکرر در رسانه‌های مرتبط عمومی...
۵- تامین کیت‌های آزمایشگاهی و دارو برای مقابله و توزیع ماسک‌های بهداشتی...
۶- انجام عملیات ضد عفونی در مراکز عمومی به صورت مداوم...
> شنبه موعود روی خط اصلی انتقاد!
اگرچه آمارها و اخبار از گوشه گوشه مملکت مخابره می‌شد اما همچنان «شنبه موعود» حسن روحانی و «روال غیرعادی» موجود در خط نخست انتقادها قرار داشت تا جایی که شهربانوامانی خطاب به حسن روحانی می‌نویسد: «ویروس کرونا عضو هیئت دولت نیست که با دستور شما تصمیم بگیرد!»
> رئیس‌جمهور دقیقاً کجاست؟
پس از بی‌پاسخ ماندن نامه‌ گلایه‌آمیز وزیر بهداشت به حسن روحانی مبنی بر عدم همکاری یا کارشکنی‌های برخی وزارتخانه‌ها با وزارت بهداشت از جمله وزارت صمت در این شرایط بحرانیِ هجوم ویروس کرونا، در نهایت دادستان کل کشور به نامه نمکی پاسخ داده و می‌نویسد: «نامه پر از درد و غم جنابعالی را برای شورای عالی امنیت ملی ملاحظه نمودم... به اطلاع می‌رساند اخلال در نظام سلامت مردم برابر ماده ۲۸۶ قانون مجازاتی در حد مجازات افساد فی الارض دارد...»
در پی پاسخ دادستان کل کشور به نامه وزیر بهداشت این سوال مطرح می‌شود که: «چرا حسن روحانی که مسوول اصلی پیگیری امور و رفع بحران در کشور است و هفته‌ی قبل نیز گفته بود که از صبح شنبه همه چیز به حالت عادی بازمی‌گردد، جز سه خبرِ تماس‌‌های تلفنی‌‌اش با اردوغان، امیر قطر و پوتین، هیچ خبر دیگری از وی منتشر نشده است؟ واقعاً رئیس‌جمهور در این روزها کجا و در چه حالی به سر می‌برد؟!
> هفته‌ای یک جلسه برگزار می‌کنم!
نامه نگاری ها، توصیه‌ها از قرنطینه‌های موردی گرفته تا دخالت مستقیم در برخی امور، نامه رئیس مجلس به رهبر انقلاب و تاکید معظم له بر ریاست شخص رئیس جمهوری اسلامی ایران در ستاد مبارزه با کرونا، اخباری تلخ از گیلان، قم، مازندران و برخی دیگر استان‌ها و در نهایت، مجری رسانه ملی بعد آن که رئیس پدافند غیرعامل را آماج انتقادات خود قرارداده بود این بار حسن روحانی را مورد خطاب قرار می‌دهد که چرا در این موقعیت بسیار حساس خبری از حسن روحانی نیست؟!
مثل همیشه، حسام الدین آشنا نخستین پاسخ را در توئیتر به دلاوری می‌دهد و اما دفاع حسن روحانی از خود و هیئت دولت که ما هفته‌ای یک جلسه /شنبه ها/ برای کرونا داریم و دیگر وزارتخانه‌ها نیز جلساتی دارند علناً به منتقدان خود پاسخ می‌دهد و اما انتشار ویدئویی یک دقیقه‌ای از حضور بلاواسطه ولادیمیر پوتین در یکی از داروخانه احتمالاً مسکو، موج جدیدی از انتقادات را روانه پاستور می‌کند که چگونه ممکن است با جلسات هفتگی، کشوری را که تقریباً تمام و کمال به دام کرونا گرفتار آمده است را نجات داد.
حرف و حدیث ها، گمانه زنی ها، اخبار ضد و نقیض و برخی انتقادات دامنه دار گویای یک واقعیت است و آن این که نبودن ها، کم بودن ها، آسان‌گیری‌ها و عدم دخالت مستقیم مسئولان طراز اول در موقعیت حساس کنونی قطعاً نگرانی‌هایی را به وجود خواهد آورد که با توجه به نوع و شیوع جهانی کروناویروس؛ در کنار برخی اظهار نظرات شاذ و غیرقابل استناد از منظر علمی می‌تواند علاوه بر ایجاد نگرانی برای مردم، شایعه ها، شائبه ها، انتقادات و حتی تخریب‌هایی را متوجه مسئولان سیاسی و اجرایی جمهوری اسلامی ایران از جمله حسن روحانی کند که برخی اگرچه غیرمنصفانه و حتی سخت گیرانه می‌تواند تلقی شود اما با وجود گستره
جهانی کروناویروس و نگرانی‌هایی که با خود به ارمغان آورده، کاملاً طبیعی است که البته این طبیعی بودن نیز باری است بر دوش مردمی که به تنهایی و در میانه کمبودها و نبودن‌های تعجب برانگیز برخی اقلام از جمله ماسک و مواد ضدعفونی کننده، باید شاهد برخی کشمکش‌ها و انتقادات و تخریب‌هایی که روحیه و روان جامعه را دچار آزار و التهاب می‌کند
نیز باشند.

 

تعطیلی مجلس به نفع مردم نیست

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تعطیلی پارلمان به نفع مردم نیست چرا که با وجود مجلس بسیاری از تصمیمات راحت‌تر گرفته می‌شود. مصطفی کواکبیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره شیوع بیماری کرونا در کشور گفت: با شیوع بیماری کرونا تعدادی از هموطنان ما جان خود را از دست داده‌اند که این اتفاق سخت و ناگوار است که به بازماندگان این جان‌باختگان تسلیت می‌گوییم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش کادر درمان و پزشکی کشور در مبارزه با کرونا، بیان کرد: پزشکان، پرستاران و کادر درمان کشور امروز در خط مقدم مقابله با ویروس کرونا در حال جهاد هستند و مدافع واقعی سلامت مردم محسوب می‌شوند. همچنین باید از قرارگاه بهداشتی و درمانی نیروهای مسلح، بسیج و ستاد ملی مبارزه با کرونا که این روزها برای سلامتی مردم از هیچ کاری فروگذار نیستند، تشکر کنیم. وی تاکید کرد: مردم امسال عید را در خانه‌هایشان بمانند و به توصیه‌های بهداشتی و پزشکی عمل کنند. مسافرت نروند و از حضور در اجتماعات بپرهیزند چرا که قطع زنجیره انتقال عدم حضور در میان اجتماع است. کواکبیان با بیان این‌که نباید با بیماری کرونا به‌صورت جناحی و سیاسی برخورد شود، گفت: عده‌ای به دنبال این هستند که حتما باید ریاست ستاد را رئیس‌جمهور برعهده بگیرد؛ درحالی که معتقدم اگر دلسوز حل مشکلات مردم هستیم باید همه دست به دست هم دهیم و تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا را تبعیت کنیم. وی خاطرنشان کرد: وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی و حکومتی مانند مجلس، قوه قضائیه، نهادهای نظامی و انتظامی و عموم مردم باید از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا تبعیت کنند. این عضو هیات رئیسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای مردم آن چیزی که مهم است این است که از شیوع این ویروس جلوگیری شود و به کنترل درآید و افراد مبتلا شده بهبود پیدا کنند و کسانی که درگیر این ماجرا هستند، مورد حمایت واقع شوند.
وی با تاکید بر اینکه کار مهم و ضروری در اختیار قرار دادن لوازم بهداشتی و پزشکی است، بیان کرد: برای مردم مهم نیست که چه کسی ریاست ستاد ملی مبارزه با کرونا را برعهده دارد، اما یک عده‌ای ظاهرا قسم خوردند که بگویند ریاست را حتماً باید رئیس‌جمهور برعهده داشته باشد و نقص‌ها و مشکلاتی که وجود دارد حتما باید پای دولت نوشته شود و بخش‌های دیگر از این مسائل مبرا باشند. این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بله، اگر دولت در پشتیبانی کوتاهی کند حتماً باید پاسخگو باشد. اگر هدف این است که با ریاست رئیس‌جمهور تمامی امکانات بسیج شوند، خب ستاد مبارزه با کرونا که وجود دارد همه امکانات برای این ستاد بسیج شود و همه از تصمیماتش تبعیت کنیم. وی ادامه داد: اگر قرار است شهرها قرنطینه شود تصمیمش بر عهده ستاد ملی مبارزه با کرونا است، اگر قرار است در ورودی و خروجی شهرها افراد مورد سنجش قرار گیرند این ستاد باید ابلاغ  کند و افراد و تمامی نهادها و مجموعه‌ها باید از تصمیماتش پیروی کنند. کواکبیان در ادامه با اشاره به تعطیلی مجلس گفت: مسئله بعدی تعطیلی مجلس است که باید بگویم در این شرایط تعطیلی پارلمان اصلا به نفع مردم نیست. وی ادامه داد: امروز بسیاری از کارگران و کارمندان سوال می‌کنند چرا ما باید سر کار برویم اما نمایندگان مجلس باید تعطیل باشند و این سوالی است که باید پاسخ داده شود و اگر در جواب گفته شود که ستاد ملی مبارزه با کرونا گفته است که مصلحت نیست مجلس باز باشد که ممکن است نمایندگان مجلس مبتلا شوند گفته می‌شود مگر خون نمایندگان رنگین‌تر از خون مردم است.
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید با کمک ابزار تکنولوژی کاری کرد که جلسات شکل بگیرد. به طور مثال دوشنبه‌ای که گذشت کمیسیون بهداشت جلسه‌ای داشت که در آن ۴۵ نفر از نمایندگان شرکت داشتند و حدود چهار ساعت در کنار هم‌ نشستند. در هیات دولت وزرا می‌توانند با فاصله کنار هم بنشینند و جلسه داشته باشند.
 اعضای ستاد مبارزه با کرونا می‌توانند جلسه داشته باشند اما مجلس فقط نمی‌تواند جلسه داشته باشد چون گفته می‌شود که احتمالا نمایندگان مبتلا می‌شوند. وی با اشاره به اصل هشتادوپنجی شدن بودجه گفت: اتفاقی که برای بودجه افتاد جنبه قانونی نداشت و صرفا گفتند با حکم حکومتی ما موضوع را حل کردیم.
کواکبیان تاکید کرد: قطعا برگزاری جلسات مجلس می‌تواند به تصمیمات جنبه عقلانیت بیشتری دهد و بیشتر به نفع مردم باشد چراکه اگر صرفا جنبه حکومتی پیدا کند مثل گرانی بنزین در عمل اجرای بودجه با مشکلاتی مواجه خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: اعتقادم بر این است که باید مجلس را برگزار کرد؛ به طور مثال در همین بحث کرونا اگر مجلس باشد دستگاه‌ها بیشتر ملزم می‌شوند تصمیمات ملی برای مبارزه با کرونا را جدی بگیرند و خود را موظف به پاسخگویی بدانند و هر کسی برای خودش جداگانه تصمیم نمی‌گیرد مثلا بخواهد جداگانه راه بیفتد و بگوید ما می‌خواهیم دروازه شهر را ببندیم که این خودش باعث برگزاری اجتماع و انتقال ویروس می‌شود و مشکلات دیگری به وجود می‌آورد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور مثال اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا بگوید هر کسی که مشکوک به این بیماری است بخواهد ورود و خروج انجام دهد ما آن را جریمه خواهیم کرد با وجود مجلس چنین تصمیماتی راحت‌تر گرفته می‌شود.
وی یاد آور شد: البته بسیاری از موضوعات هم از قبل مانده، رئیس مجلس به ما گفتند استیضاح وزیر کشور بماند برای بعد از انتخابات، کما اینکه رئیس کمیسیون عمران به شهردار و ما گفت رسیدگی به تحقیق و تفحص املاک نجومی بعد از انتخابات صورت می‌گیرد.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معتقدم باید مجلس تشکیل شود و علت غیبت حداقل ۶۰ درصد از مردم در انتخابات مجلس یازدهم بررسی شود.
وی تاکید کرد: به هر حال می‌شود زمینه‌ها را بررسی کرد؛ مثلا اگر مجلس در قانون‌گذاری کوتاهی کرده آن را بیابیم، یا اگر دولت کارآمدی نداشته است به آن بپردازیم، یا اگر رد صلاحیت‌ها مانع شده باید بررسی کنید که چقدر تاثیرگذار بوده است و تمامی این کارها با حضور مجلس امکان‌پذیر است.مردم سالاری

 

تشویق مردم برای خروج از منزل از سوی تلویزیون!

آفتاب یزد – گروه شبکه: بعد ازمدتی از گسترش و مبتلا شدن تعدادی از هم وطنانمان به کرونا، صدا و سیما برنامه و زیرنویس‌های متعددی را در خصوص رعایت نکات بهداشتی در مورد پیشگیری از این ویروس در دستور کار خود قرار داد. یکی از این نکات این است که بارها از مردم درخواست داشته که برای جلوگیری از شیوع کرونا ویروس و برای حفظ سلامتی خودتان در خانه بمانید. این در حالی است که همیشه کسب درآمد برای صدا و سیما به مراتب خیلی مهم‌تر از برخی مسائل بوده است چرا که بلافاصله بعد از ارائه این نکته که در خانه بمانید، با تبلیغ‌های متعددی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در این ایام تخفیف ویژه‌ای برای شهروندان در نظر گرفته اند، مردم را تشویق به بیرون رفتن می‌کند! و از آنها میخواهد که به این فروشگاه‌ها بروند. دغدغه صدا و سیما برای کسب درآمد قابل درک است اما سلامتی مردم قطعاً مهم‌تر است. این موضوع نیز از چشم کاربران شبکه‌های اجتماعی دور نمانده و واکنش انتقادی آنها را در پی داشت. یکی از کاربران در این مورد نوشته است:«آقایان مسئول صدا و سیما اینکه مجریان برنامه‌های شما مرتب به مردم توصیه میکنند که خونه بمونید بعد به خاطر کسب درآمد بلافاصله تبلیغ فروشگاه‌های بزرگ با تخفیفات ویژه میره روی آنتن و مردم را تشویق به خرید از این فروشگاه‌ها می‌کنید یک تناقض آشکار در عملکرد شماست لطفا این تبلیغات را متوقف کنید» کاربر دیگری نوشت:« تمام مسئولین و پزشک‌ها که تو خط مقدم مبارزه با کرونا میجنگند بارها گفتند به مکانهای پرجمعیت تا جایی که ممکنه نرید ولی فروشگاه‌های زنجیره‌ای با ویژه برنامه‌ها تو صداوسیما مردم رو به فروشگاهای شلوغش هر روز دعوت میکنه! صدا و سیماداری دقیقا چیکار می‌کنی؟» کاربران دیگر نوشته اند: «دقت کردین صداوسیما به جای هشدار در مورد کرونا تبلیغاتی رو پخش میکنه که مردم رو تشویق به خرید در خارج از خونه میکنه؟ تبلیغات فروشگاه‌های زنجیره‌ای رو میزاره با وعده برنده شدن مبلغی اونم در تایم ۱۳ اسفند تا ۲۸ اسفند!
جالبه میشه بگین کی پاسخگوست؟»

 

خلوت سازی شهرها با «نیروهای مسلح»

گروه سیاسی - طی روزهای گذشته بر سر قرنطینه کردن و یا نکردن شهرها و همچنین عملکرد ستاد مقابله با کرونا بحث‌های فراوانی بود. پس آنکه اصرار برخی چهره‌ها، گروه‏های سیاسی و همچنین جریان اصولگرایی، بر ریاست حسن روحانی در ستاد مقابله با کرونا ویروس در کشور تاکید داشتند و خواستار تحولاتی در این زمینه شدند، حالا رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به طور رسمی اعلام کرد که برای خلوت کردن شهرها به میدان خواهد آمد. در همین راستا نیز رهبر انقلاب طی پیامی به سرلشگر باقری فرمان اقدامات لازم را برای مقابله با این بیماری را صادر کردند.
اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا که در کشور شناسایی شد بسیاری از فعالان و کارشناسان حوزه‌های مختلف بر قرنطینه شهرهایی که به آن مبتلا شده بودند اصرار داشتند، اما سیستم مدیریتی چنین تصمیمی را اتخاذ نکردند. اما به نظر می‌رسد اگر نیروهای مسلح اقدام به خلوت‌سازی خیابان‌ها کنند نیازها و اقدامات اولیه برای تامین نیازهای اساسی مردم بیش از گذشته ضروری است. در این میان دولت باید بتواند در یک اقدام هماهنگ با نیروهای مسلح این اقدام شبه‏قرنطینه‌ای را پوشش دهند. اقدامات صورت گرفته در روزهای آینده می‌تواند فضای کلی شهرها و مناسبات را تغییر دهد و این تغییر قطعا به تدبیر دوچندان نیاز دارد که باید دید در روزهای آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.
فرمان رهبر انقلاب به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح برای مقابله با کرونا
آیت‌الله خامنه‌ای با صدور فرمانی به سردار سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تقدیر از خدمات نیروهای مسلح به مردم در زمینه مقابله با ویروس کرونا، بر لزوم سازماندهی این خدمات در قالب یک «قرارگاه بهداشتی و درمانی» برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری تاکید و خاطرنشان کردند: این اقدام با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده می‌تواند جنبه‌ رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملی بیفزاید.
در متن فرمان رهبر معظم انقلاب آمده است: «سردار سرلشکر باقری،‌ با تقدیر از خدماتی که نیروهای مسلح تاکنون در زمینه‌ کرونا به مردم عزیز تقدیم کرده‌اند و با تاکید بر ادامه و گسترش هرچه بیشتر آن، لازم است سازماندهی این خدمات به شکل یک قرارگاه بهداشتی و درمانی بوده و علاوه بر درمان و ایجاد مراکز درمانی مانند بیمارستان صحرایی و نقاهتگاه و غیره، به پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری با شیوه‌های لازم نیز بپردازد. تقسیم وظایف و ماموریت‌های سازمان‌ها و بخش‌های نیروهای مسلح از وظایف این قرارگاه است. این قرارگاه باید در هماهنگی کامل با دولت و وزارت بهداشت و درمان عمل کند.
این اقدام با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده، می‌تواند جنبه‌ رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملی بیفزاید.
امید است با هدایت الهی و پشتیبانی ویژه‌ حضرت بقیه‌الله ارواحنا فداه ملت ایران همواره پیروز و برخوردار از امنیت و سلامت باشند.»
سرلشکر باقری: روند خلوت کردن شهرها سازماندهی می‌شود
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از رصد کل ملت ایران ظرف ۱۰ روز آینده خبر داد و تاکید کرد: روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها با تصمیم ملی که اتخاذ می‌شود سازماندهی خواهد شد.
سردار سرلشگر محمد باقری روز جمعه درباره تصمیمات ویژه نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا‏(ع) نیروهای مسلح (پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا) گفت: ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده کل ملت ایران یک بار از طریق فضای مجازی و تماس تلفنی و درصورت ضرورت، بسیار اندک با مراجعه مورد رصد قرار می‏گیرند و افراد مشکوک به بیماری مشخص می‏شوند.
وی ادامه داد: کسانی مشکوک نیستند به منزل خود باز خواهند گشت. موارد مشکوک به بیماری کرونا باید در مراکز مقدماتی مورد معاینه و رسیدگی معاینه قرار بگیرند.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به دیگر مصوبات این جلسه اظهار کرد: مقرر شد تا هزار مورد درمانگاه ثابت یا سایر به بخش کشوری در سراسر کشور کمک کنیم تا در این رصد، معاینه بالینی صورت گیرد و مواردی که با دارو یا واگذاری ماسک و لوازم محافظتی لازم است، انجام شود. در حوزه درمان با تمام توان درخدمت خواهیم بود.
باقری با اشاره به دیگر تصمیمات قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا(ع) تصریح کرد: از جمله تصمیمات دیگر این بود که کمیته انتظامی و امنیتی ما به همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها که با تصمیم ملی اتخاذ می‌شود را انجام می‌دهند. این کار هم از امروز سازماندهی خواهد شد.
وی افزود: از ملت عزیز خواهش می‌کنم که به توصیه‌ها و درخواست‌های وزارت بهداشت عمل کنند و با کمکی که می‌کنند این زنجیره انتقال بیماری را قطع کنیم. اگر زنجیره ادامه پیدا کند، کنترل بیماری طولانی‌تر خواهد شد.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اقدامات وزارت دفاع خاطرنشان کرد: در بخش لجستیک چه ماسک تخصصی N۹۵ که برای کادر بیمارستانی مورد نیاز هست و چه لباس مخصوص آنها، وزارت دفاع خط تولید بسیار مفصلی را ایجاد کرده است. در‏مورد کیت تشخیصی این توان وجود دارد که هر مقدار لازم است، تولید شود.
باقری اضافه کرد: در‏خصوص ماسک‌های عمومی هم میزانی را که اعلام کردند از طریق مجموعه وزارت دفاع، سازمان‌های نیروهای مسلح و مجموعه‌های مردمی که از طریق بسیج اصناف و بسیج کشور سازماندهی شده و با تصمیم امروز توسعه چشمگیر پیدا خواهد کرد، به سرعت موضوع تجهیزات محافظتی مردمی را برطرف خواهیم کرد.
وی با تاکید بر اینکه از جمله مسائل اساسی و مشکل، کادر درمانی است که در این چند روز زحمت کشیدند، گفت: سازماندهی کردیم بسیجیان، دانشجویان پزشکی و همچنین سربازان متخصص و بازنشستگانی که علاقه‌مند هستند و تخصص دارند، بلافاصله به کار گرفته شوند. کسانی هم که نیاز به آموزش فشرده دارند، این کار انجام شود و در خدمت کادرهای درمانی باشند.
کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‏رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز جمعه گفت: تاکنون ۱۱ هزار و ۳۶۴ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۵۱۴ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و سه هزار و ۵۲۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند.ابتکار

 

محمدعلی وکیلی اول چشم‌ها، سپس دست‌ها را بشوییم

این روزها «کرونا» بخشی از زندگی بشر شده است. اکثر اخبار جهان، مربوط به این نیم‌ذره موجود است. ویروسی که سایه‌اش را بر همه ابعاد زیست انسانی انداخته است. حتی سیاست را هم متاثر کرده است. مطمئن نیستم که تا چه مدت سایه حضور این ویروس را در زندگی خود باید حس کنیم و سبک زندگی خود را برای همزیستی با کروناویروس تنظیم کنیم، اما به‌هر روی، تا اینجای کار، پهلوهای پنهانی را برای ما آشکار کرد. آگاهی اساساً همین‌گونه به دست می‌آید؛ تکانه‌ای باید صحنه را به سخن وادارَد. تا حرف‌ها و نکته‌های نو به رو آیند. کرونا همین کار را با جهان کرد؛ نکاتی را برکشید تا پیش از این یا مجهول بود یا بدین‌سان، نمی‌درخشید.
۱- تعداد قابل توجه برخوردهای غیرمسئولانه در میان همه جوامع در جهان، از این واقعیت پرده برداشت که «وضع طبیعیِ» بشر به آنچه هابز می‌گفت نزدیک‌تر است تا به آنچه لاک توصیف می‌کرد! انگار وضعِ تمدنیِ کنونی، بندِ یک وضعیتِ اقتداری است؛ اگر یک آن، قانون مقتدر معلق شود به چشم به‌هم زدنی به وضع طبیعی برمی‌گردیم! این روزها به جز دست‌ها، چشم‌ها را هم باید بشوییم و ببینیم که انبانِ انسانِ معاصر هرچه از «حق» پر شده، انگار بندهای تکلیفش بریده و ساییده‌تر شده.
۲- کرونا نشان داد که «اصل حیات» در همه ابعاد هستی حاضر و نافذ است. این اصل، همان قانون تعادل است. اگر به این قانون تجاوز بشود، هستی شورش خواهد کرد. این اصل برای هر اِلِمانی از هستی هم برقرار است. اگر نظم اجتماعی را از ریل عدالت خارج کردیم، شورش اجتماعی رخ خواهد داد. اگر به کوه‌ها و دره‌ها تجاوز کردیم، طبیعت حتماً واکنش نشان خواهد داد وبا سیل، بهمن، آتش‌فشان یا هرچیز دیگری بر ما خواهد شورید. اگر به حیات‌وحش دست‌درازی کردیم، حتماً توسط یک آنفولانزا یا کرونا و یا چیزی دیگر پشت‌دستی خواهیم خورد. از همه مهم‌تر، اگر حق و تکلیف را از نهج عدل خارج کردیم، کائنات شورش خواهد کرد و روزگار بر ما سخت خواهد گرفت. چه بسا راز اینکه سایه بلا از سرمان کم نمی‌شود، در این باشد که ما بیش از سقفِ ظرفیتِ کائنات، مرتکب ظلم شده‌ایم. هیچ چیز مانند ظلم، خشم هستی را برنمی‌انگیزد. وقتی هستی خشم می‌کند یعنی دامنِ بلا پهن شده است.
۳- کرونا اصلِ دیگری را برکشید. اینکه هیچ اتفاقِ «تک افتاده» در جهان نداریم. ما همه سوار بر یک کشتی هستیم. به تعبیری، جهان، جهانی شده است. هرقدر هم کاخ‌های خود را بلند و دور از دسترس دیگران بسازیم، باز هم رحمت و بلای جمعی منتفی نمی‌شود. انگار جهانِ جدید هم نتوانست خدشه‌ای در قانونِ «بنی آدم اعضای یک پیکرند» بیندازد. کرونا نشان داد، همچنان همه بشر بر یک کشتی سوارند؛ اگر گوشه‌ای سوراخ شود خطر غرق شدن برای همه ایجاد می‌شود. کرونا نشان داد همچنان امکانِ تعریفِ منافعِ تماماً شخصی و بریده از «دیگری»، وجود ندارد. کرونا نشان داد همچنان «امر شخصی» برای سعادت و سلامت نابسنده است.ابتکار

 

قرنطينه قم از اختيارات وزيربهداشت نبود

آرمان ملي- سهيل ثابت: چند هفته‌اي است که جامعه درگير شيوع ويروس کرونا شده و از مسئولان گرفته تا متخصصين سلامت و پزشکي و مردم عادي درصددند تا هر چه زودتر ريشه اين ويروس از کشور کنده شود و جامعه از اين بحران به سلامت گذر کند. با اين حال چندي است که بحث قرنطينه برخي شهر‌هاي درگير کرونا، از سوي چهره‌هاي سياسي يا مسئول مطرح مي‌شود اما دولت بارها اعلام نموده که فعلا عزمي براي قرنطينه شهرها ندارد. اين در حالي است که در کشورهاي اروپايي چون ايتاليا دولت همه کشور را قرنطينه کرده و مقررات خاصي براي آمد و شد در نظر گرفته است. البته آنطور که گفته مي‌شود طبق قوانين سازمان جهاني بهداشت هر دولتي که اعلام قرنطينه کند بايد مايحتاج و حقوق روزانه مردم را تامين کند. در اين راستا بسياري بر اين عقيده‌اند که دولت به جهت اينکه به لحاظ اقتصادي توانايي تامين مايحتاج مردم و پرداخت حقوق همه جامعه را ندارد، صرفا بر پيشگيري ويروس توسط خود مردم تمرکز کرده و انتظار دارد مردم در منزل بمانند و براي اعلام قرنطينه تصميم نمي‌گيرد. آنچه مشخص است گذشتن از اين بحران عزم ملي طلب مي‌کند يعني مسئولان و مردم بايد به يکديگر کمک کنند تا با هم از اين شرايط عبور کنيم. مسئولان با انديشيدن تمهيداتي براي کنترل و مهار اين ويروس و مردم نيز با قرنطينه کردن خود در خانه و پرهيز از عبور و مرورهاي درون شهري و برون شهري مي‌توانند در اين راه ياري رسان باشند. براي بررسي نحوه مواجهه مردم و مسئولان با بحران کرونا، لزوم حمايت دولت از اقشار کارگر و کارمند و قرنطينه شهرها «آرمان ملي» با پروانه مافي رئيس فراکسيون خانواده مجلس و نماينده تهران به گفت‌وگو پرداخته است که مي‌خوانيد:
مواجهه دولت و مردم با ويروس کرونا را در شرايط فعلي چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟
شرايط فعلي جامعه از جهت وضعيت بهداشتي و زندگي عادي مردم بايد به طور جدي مورد نظر قرار گيرد. وقتي که به مردم مي‌گوييم در خانه بنشينيد تکليف کارگران و افرادي که روزمزد هستند و اگر در طول روز کار نکنند نمي‌توانند درآمدي کسب کنند، چه مي‌شود؟ اکنون من شخصا مراجعات متعددي دارم اعم از زنان سرپرست خانوار يا مرداني که روزمزد کار مي‌کنند. اينها مي‌گويند قبول! ما در خانه مي‌نشينيم اما چه کسي به ما غذا مي‌دهد و مخارج روزانه ما را تامين مي‌کند؟ اين مساله مهمي درخصوص کارگران و کساني است که روزمزد هستند و دولت بايد براي اين مساله راه حل داشته باشد. از سوي ديگر بحث کارمندان نيز جدي است. ما نمايندگان مجلس با فشار به دولت باعث شديم که دولت مدارس و دانشگاه را تعطيل کنند که اين تعطيلي‌ها کنترل نسبتا مناسبي در برابر گسترش ويروس ايجاد کرد، اما کارمندان مجبورند هر روز سر کار بروند و نمي‌توان آنها را در نظر نگرفت. همان‌طور که ديده مي‌شود با تاسف بسيار که نظام پزشکي نيز در اين زمينه قرباني مي‌دهد. از اين جهت بايد تکليف ادارات، بانک‌ها و کارمنداني که مجبورند سر کار بروند روشن شود. اين قشر نيز شهروندان ما هستند و نمي‌توانيم نسبت به آنها بي‌تفاوت باشيم. لذا بحث قرنطينه کاملا بايد جدي گرفته شود. ايتاليا در ابتداي گسترش ويروس مقداري مقاومت کرد اما به نظر مي‌رسد که پذيرفته است که کشور 60 ميليوني را به طور کامل قرنطينه کرده و قواعد قرنطينه را عملي کند. اين موضوع بايد از سوي مسئولان جدي گرفته شود. از طرف ديگر مردم نيز بايد گوش دهند و وقتي گفته مي‌شود که در خانه بمانيد و بيرون نياييد، اين مساله را شوخي تلقي نکنند و اجازه ندهند ويروس تمام کشور را آلوده کند. هنوز در برخي نقاط کشور کمتر تحت تاثير ويروس قرار دارند. اگر اين زنجيره قطع شود و سفرها و رفت و آمدهاي درون شهري و برون شهري کاهش پيدا کرده و به صفر برسد، مي‌توانيم بر اين بيماري غلبه کنيم. همچنان که چين نيز با همه جمعيت زيادي که دارد توانست اين کار را انجام دهد.
برخي مطرح مي‌کنند که دولت اگر اقدامات پيشگيرانه‌اي مثل قرنطينه قم انجام مي‌داد شايد اين ويروس بدين حد گسترش نمي‌يافت؛ تحليل شما چيست؟
بله همينطور است البته من وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي را مقصر نمي‌دانم چون طبق اطلاعاتي که داريم وي در زمان خودش بحث قرنطينه قم را مطرح کرد و فشار هم آورد اما اين اجازه داده نشد. يعني اين مساله خارج از اختيارات وزير بوده است. کساني که اين تصميم را گرفتند و اجازه ندادند قرنطينه شدن شهر در گام اول اعمال شود، بايد پاسخگو باشند که چرا به حرف وزير هم توجه نکردند.
براساس قانون سازمان جهاني بهداشت هر دولتي که بخواهد شهري را قرنطينه کند بايد تامين حقوق و معيشت مردم را به‌عهده بگيرد؛ از ديدگاه شما در صورت وجود اراده‌اي براي قرنطينه شهرها دولت توانايي اين مساله را در جهت تحت پوشش قرار دادن حقوق و تامين مايحتاج مردم دارد؟
بالاخر دولت بايد کار خود را انجام دهد چرا که قرنطينه ابزار و شرايط خود را دارد و براساس آن شرايطي که تعيين مي‌کند بايد مديريت صورت گيرد. اين نمي‌شود که بگوييم مردم از خانه بيرون نيايند، سرکار نروند درآمد هم کسب نکنند. پس از کجا مايحتاج روزانه خود را تامين کنند، معيشت آنها چگونه تامين شود؟ مراجعان بسياري داشتم که مردم به صورت تلفني گفتند در راستاي قرنطينه خانگي چندين روز است که در خانه مانده و سر کار نرفتند اما اکنون چيزي براي خوردن ندارند. شايد من بتوانم 10 يا 15 نفررا حمايت کنم که کارشان درست شود اما آيا اين شيوه مراجعه فردي مردم به نماينده مي‌تواند مشکلات افراد را حل کند؟ بالاخره وقتي دولت به مردم مي‌گويد از خانه بيرون نياييد بايد مايحتاج مردم را تامين کند.

 

فاز جدید مبارزه با کرونا؛ نظامی‌ها آمدند

> در بخش لجستیک جهت تولید ماسک و لباس، وزارت دفاع خط تولید مفصلی تدارک دیده است
>روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها در 24 ساعت آینده عملیاتی می‌شود
> ظرف 10 روز آینده کل ملت ایران از طرق مختلف رصد می‌شوند
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: این روزها به نظر می‌رسد کرونا در کشورمان در شرایط بحرانی به سر می‌برد به طوری که حالا بعد از ایتالیا دومین کشوری هستیم که درآن کرونا ویروس سیر صعودی را طی می‌کند و افراد زیادی را به کام مرگ می‌کشاند؛ بنابر اعلام کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۱۱ هزار و ۳۶۴ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۵۱۴ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده و سه هزار و ۵۲۹ نفر نیز بهبود یافته‌اند. حالا اما به نظر می‌رسد در فاز جدیدی از مقابله با کرونا قرار گرفته ایم، چرا که روز پنجشنبه حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا با صدور فرمانی به سردار سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تقدیر از خدمات نیروهای مسلّح به مردم در زمینه مقابله با ویروس کرونا، بر لزوم سازماندهی این خدمات در قالب یک «قرارگاه بهداشتی و درمانی» برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری تاکید کردند و روز گذشته نیز سردار سرلشگر محمد باقری از رصد کل ملت ایران ظرف ۱۰ روز آینده خبر داد و تاکید کرد: «روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها با تصمیم ملی که اتخاذ می‌شود در ۲۴ ساعت آینده سازماندهی خواهد شد.»
> فرمان فرمانده معظم کل قوا به
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا با صدور فرمانی به سردار سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تقدیر از خدمات نیروهای مسلّح به مردم در زمینه مقابله با ویروس کرونا، بر لزوم سازماندهی این خدمات در قالب یک «قرارگاه بهداشتی و درمانی» برای پیشگیری از شیوع بیشتر این بیماری تاکید کردند. متن فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:
بسمه‌تعالی
سردار سرلشکر باقری
با تقدیر از خدماتی که نیروهای مسلّح تاکنون در زمینه‌ی کرونا به مردم عزیز تقدیم کرده‌اند و با تاکید بر ادامه و گسترش هرچه بیشتر آن، لازم است سازماندهی این خدمات به شکل یک قرارگاه بهداشتی و درمانی بوده و علاوه بر درمان و ایجاد مراکز درمانی مانند بیمارستان صحرایی و نقاهتگاه و غیره، به پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری با شیوه‌های لازم نیز بپردازد. تقسیم وظائف و ماموریتهای سازمانها و بخشهای نیروهای مسلّح از وظائف این قرارگاه است. این قرارگاه باید در هماهنگی کامل با دولت و وزارت بهداشت و درمان عمل کند.
این اقدام با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ی بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده می‌تواند جنبه‌ی رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملّی بیفزاید. امید است با هدایت الهی و پشتیبانی ویژه‌ی حضرت بقیه الله ارواحنا فداه ملت ایران همواره پیروز و برخوردار از امنیت و سلامت باشند.
سیّدعلی خامنه‌ای
> سرلشکر باقری: روال خلوت‌سازی شهرها
در ۲۴ ساعت آینده آغاز می‌شود
در پی فرمان مقام معظم رهبری روز گذشته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از رصد کل ملت ایران ظرف ۱۰ روز آینده خبر داد و تاکید کرد: «روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها با تصمیم ملی که اتخاذ می‌شود در ۲۴ساعت آینده سازماندهی خواهد شد.»
به گزارش ایرنا، سردار سرلشگر محمد باقری درباره تصمیمات ویژه نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا (ع) نیروهای مسلح (پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا) گفت: «ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده کل ملت ایران یک بار از طریق فضای مجازی و تماس تلفنی و در صورت ضرورت، بسیار اندک با مراجعه مورد رصد قرار می‌گیرند و افراد مشکوک به بیماری مشخص می‌شوند. کسانی که مشکوک نیستند به منزل خود بازخواهند گشت. موارد مشکوک به بیماری کرونا باید در مراکز مقدماتی مورد معاینه و رسیدگی قرار بگیرند.»
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به دیگر مصوبات این جلسه اظهار داشت:« مقرر شد تا به هزار مورد درمانگاه ثابت یا سیار در سراسر کشور کمک کنیم تا در این رصد، معاینه بالینی صورت گیرد و مواردی که با دارو یا واگذاری ماسک و لوازم محافظتی لازم است، انجام شود. در حوزه درمان با تمام توان درخدمت خواهیم بود.»
باقری با اشاره به دیگر تصمیمات قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا(ع) تصریح کرد:«ازجمله تصمیمات دیگر این بود که کمیته انتظامی و امنیتی ما به همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها که با تصمیم ملی اتخاذ می‌شود را
انجام ‌دهند. این کار هم در ۲۴ ساعت آینده سازماندهی خواهد شد.از ملت عزیز خواهش می‌کنم که به توصیه‌ها و درخواست‌های وزارت بهداشت عمل کنند و با کمکی که می‌کنند این زنجیره انتقال بیماری را قطع کنیم. اگر زنجیره ادامه پیدا کند، کنترل بیماری طولانی‌تر
خواهد شد.»
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اقدامات وزارت دفاع خاطرنشان کرد:«در بخش لجستیک چه ماسک تخصصی N۹۵ که برای کادر بیمارستانی مورد نیاز هست و چه لباس مخصوص آنها، وزارت دفاع خط تولید بسیار مفصلی را ایجاد کرده است. در مورد کیت تشخیصی این توان وجود دارد که هر مقدار لازم است، تولید شود. در خصوص ماسک‌های عمومی هم میزانی را که اعلام کردند از طریق مجموعه وزارت دفاع، سازمان‌های نیروهای مسلح و مجموعه‌های مردمی که از طریق بسیج اصناف و بسیج کشور سازماندهی شده و با تصمیم امروز توسعه چشمگیر پیدا خواهد کرد، به سرعت موضوع تجهیزات محافظتی مردمی را برطرف خواهیم کرد.»
وی با تاکید بر اینکه از جمله مسائل اساسی و مشکل، کادر درمانی است که در این چند روز زحمت کشیدند، ابراز داشت: سازماندهی کردیم بسیجیان، دانشجویان پزشکی و همچنین سربازان متخصص و بازنشستگانی که علاقه‌مند هستند و تخصص دارند، بلافاصله به کار گرفته شوند. کسانی هم که نیاز به آموزش فشرده دارند، این کار انجام شود و در خدمت کادرهای درمانی باشند.
> فاز جدید مقابله با کرونا
با وارد میدان شدن نیروهای مسلح به نظر میرسد وارد فاز جدیدی از مبارزه با کرونا شده ایم؛ صحبت‌های سردار باقری نیز نشان می‌دهد که قوانین محکمی در رابطه با این موضوع قرار است اتخاذ شود؛ به نظر می‌رسد چنین اقداماتی تا حد زیادی می‌تواند از شیوع بیماری کرونا جلوگیری کند. پیش از این هم دولت اعلام کرده بود که به تنهایی توانایی مقابله با کرونا را ندارد و برای این موضوع نیاز به یک بسیج ملی است و می‌توان گفت حالا بسیج ملی که پیش از این بار‌ها درباره آن صحبت شده بود برای مقابله با کرونا شکل گرفته است.

 

خلوت کردن شهرها ظرف 24 ساعت

سرانجام مقامات عالی‌رتبه کشور تصمیم گرفتند اقدامات سختگیرانه‌تری را در راستای مبارزه با شیوع ‏ویروس کرونا در کشور به اجرا بگذارند. روز گذشته سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای ‏مسلح در سخنانی اعلام کرد «روال خلوت‌کردن فروشگاه‌ها، خیابان‌ها و جاده‌ها با تصمیم ملی که اتخاذ ‏می‌شود در 24 ساعت آینده سازماندهی خواهد شد». به این ترتیب از امروز باید شاهد برخی اقدامات ‏کنترلی از سوی واحدهای نظامی در سراسر کشور باشیم. ‏
طبیعتا وقتی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به‌عنوان عالی‌رتبه‌ترین مقام نظامی کشور از خلوت کردن ‏عبور و مرور در کشور سخن می‌گوید، احتمالا مرادش اقدامات جدید‌تری است که در طی روزهای ‏گذشته به اجرا در نیامده و حالا قرار است با شدت و جدیت بیشتری به اجرا درآید. ‏
طی روزهای گذشته درخواست‌های مقامات دولتی از مردم برای کاهش عبور و مرور در شهرها و بین ‏شهرها و در خانه ماندن نتیجه‌ای نداشت. کار به جایی رسید که رئیس‌جمهوری، وزیر بهداشت و ‏برخی دیگر از مقامات کشور صراحتا در این باره از مردم گله کردند. در برخی استان‌ها هم که ‏باسیل مسافران روبه‌رو شده بود، درگیری‌هایی میان مردم محلی و مسافران رخ داد. استان‌هایی نظیر ‏گیلان و مازندران در متن این حادثه قرار داشتند. به طوری‌که آمار مبتلایان در این دو استان طی یک تا ‏دو روز بعد از هجوم مسافران روند افزایشی به خود گرفت. ‏
حالا این‌طور به نظر می‌رسد که قرار است تدابیر جدیدی اجرا شود. سرلشکر محمد باقری، رئیس ‏ستاد کل نیروهای مسلح در حاشیه نخستین جلسه قرارگاه بهداشتی و درمانی نیروهای مسلح ‏به منظور پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در جمع خبرنگاران، اظهار کرد:  «رصد ملی و یافتن افراد ‏مشکوک و افرادی که احتمال بیماری در آنها وجود دارد مهم است. ظرف یک هفته تا ۱۰ روز آینده کل ‏ملت ایران یک بار از طریق فضای مجازی، تماس تلفنی و در صورت ضرورت با مراجعه حضوری ‏مورد رصد قرار خواهند گرفت و افراد مشکوک به بیماری کاملا مشخص می‌شوند‎.»
او خاطرنشان کرد: «کسانی که مشکوک نیستند به منزل‌شان برمی‌گردند و با رعایت موازین بهداشتی و ‏پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت داده، سلامتی‌شان حفظ می‌شود و موارد مشکوک باید در مراکز ‏مقدماتی مورد معاینه و رسیدگی اولیه قرار بگیرد؛ در این حوزه ما تصمیم گرفتیم تا‌ به هزار مورد در ‏درمانگاه ثابت و سیار نیروهای مسلح در بخش کشوری سراسر کشور کمک کنیم تا رصد و معاینه ‏بالینی صورت بگیرد و مواردی که نیازمند دارو یا واگذاری ماسک و امکانات محافظتی است، در اختیارشان قرار دهیم و مواردی هم که نیاز است به سمت بیمارستان‌ها هدایت شوند‎.»
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به دیگر تصمیمات قرارگاه بهداشتی و درمانی امام رضا(ع) ‏گفت: «ازجمله تصمیمات دیگر این بود که کمیته انتظامی و امنیتی ما به همراه وزارت کشور و ‏استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها و خیابان‌ها و جاده‌ها را که با تصمیم ملی اتخاذ می‌شود، ‏انجام دهند که این کار هم در ۲۴ ساعت آینده سازماندهی خواهد شد‎.»
سرلشکر باقری تأکید کرد: «از ملت عزیز خواهش می‌کنم به توصیه‌ها و درخواست‌های وزارت ‏بهداشت عمل کنند و با ماندن در منزل و تحرک کمتر زنجیره انتقال بیماری را قطع کنند؛ اگر این ‏زنجیره ادامه پیدا کند، طبیعتا کنترل بیماری طولانی‌تر خواهد شد و امور ملی ما به مشکل می‌خورد‎.»
او با تأکید بر اینکه به سرعت موضوع تجهیزات محافظتی مردم را برطرف خواهیم کرد، گفت: «در ‏بخش لجستیک و تأمین ماسک تخصصی95‏‎‎ N‏‎که برای کادر بیمارستانی مورد نیاز است و همچنین ‏لباس مخصوص آنها، وزارت دفاع خط تولید بسیار مفصلی را ایجاد کرده است. در مورد کیت تشخیصی ‏نیز این توان وجود دارد که هر مقدار لازم است تولید شود. درباره ماسک‌های عمومی هم میزانی ‏را که اعلام کردند از طریق مجموعه وزارت دفاع، سازمان‌های نیروهای مسلح و مجموعه‌های مردمی ‏که از طریق بسیج اصناف و بسیج کشور سازماندهی شده و با تصمیم امروز توسعه چشمگیر پیدا خواهد ‏کرد‎.» رئیس ستادکل نیروهای مسلح در پایان خاطرنشان کرد: «در این چند روز، سازماندهی کردیم که ‏بسیجیان، دانشجویان پزشکی و همچنین سربازان متخصص و بازنشستگانی که علاقه‌مند ‏هستند و تخصص دارند بلافاصله دربخش کادر درمان به کار گرفته شوند و برای کسانی که نیاز به ‏آموزش فشرده دارند نیز این کار انجام شود و در خدمت کادرهای درمانی باشند‎.» دستور رهبر معظم انقلاب برای ایجاد قرارگاه بهداشتی و درمانی
سخنان روز گذشته سرلشکر باقری پس از آن ایراد شد که رهبر معظم انقلاب پنجشنبه شب در فرمانی ‏خطاب به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح دستور دادند قرارگاه بهداشتی و درمانی برای سازماندهی ‏خدمات به مردم تشکیل شود. ‏
ایشان در فرمانی خطاب به سرلشکر باقری نوشتند:  «با تقدیر از خدماتی که نیروهای مسلح تاکنون در ‏زمینه‌ کرونا به مردم عزیز تقدیم کرده‌اند و با تأکید بر ادامه و گسترش هرچه بیشتر آن، لازم است ‏سازماندهی این خدمات به شکل یک قرارگاه بهداشتی و درمانی بوده و علاوه بر درمان و ایجاد مراکز ‏درمانی مانند بیمارستان صحرایی و نقاهتگاه و غیره، به پیشگیری از شیوع بیشتر بیماری با شیوه‌های ‏لازم نیز بپردازد. تقسیم وظائف و مأموریت‌های سازمان‌ها و بخش‌های نیروهای مسلّح از وظائف این ‏قرارگاه است. این قرارگاه باید در هماهنگی کامل با دولت و وزارت بهداشت و درمان عمل کند‎.
این اقدام با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده می‌تواند ‏جنبه‌ رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملّی بیفزاید‎. امید است با هدایت الهی و ‏پشتیبانی ویژه‌ حضرت بقیه الله ارواحنا فداه ملت ایران همواره پیروز و برخوردار از امنیت و سلامت ‏باشد.»‏

 

سرانجام نيروهای نظامی وارد ميدان شدند

آرمان ملي- منيره چگيني: طبق آخرين آمار رسمي وزارت بهداشت و درمان تا جمعه (23 اسفند) 11‌هزار و 364 مورد ابتلا به کرونا در کشور شناسايي شده و 514 نفر بر اثر ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند و سه‌هزار و 529 نفر بهبود يافته و ترخيص شده‌اند. طبق اين آمار از روز پنج شنبه (22 اسفند) تا روز جمعه، يک‌هزار و 289 مورد تازه ابتلا به کرونا در ايران شناسايي شده است. اين آمار نشان مي‌دهد براي سومين روز پياپي شمار موارد جديد ابتلا به ويروس کرونا، حدود‌هزار مورد يا فراتر از آن بوده است. همچنين در طي 24 ساعت گذشته (از پنج شنبه تا جمعه) 85 نفر جان خود را از دست داده‌اند. آمارها نيز نشان مي‌دهد که بيشترين موارد جديد ابتلا با 303 مورد مربوط به تهران و کمترين آن با دو مورد در استان سيستان و بلوچستان بوده است. به گفته جهانپور، سخنگوي وزارت بهداشت: طي يک روز گذشته از استان‌هاي خراسان جنوبي، خراسان شمالي، چهارمحال و بختياري، کهگيلويه و بويراحمد و بوشهر موارد ابتلاي قطعي جديد به ويروس کرونا گزارش نشده است. بيشترين موارد شناسايي شده جديد ابتلا به کرونا در اين مدت، پس از تهران در استان مازندران با 192 مورد و استان‌هاي خراسان رضوي و اصفهان هر يک با 110 مورد بوده است. آذربايجان شرقي با 97 مورد و گيلان با 71 مورد جديد ابتلا به کرونا در رديف‌هاي بعدي قرار مي‌گيرند. رئيس مرکز اطلاع رساني وزارت بهداشت گفته است: «آمار استان‌هاي اصفهان و خراسان رضوي با توجه به مسافرپذير بودن، در حال افزايش است و از مردم مي‌خواهيم که به اين استان‌ها سفر نکنند.» اين در حالي است که در بسياري شهرها، مردم هنوز ويروس کرونا و خطر احتمالي مرگ بر اثر ابتلاي به آن را جدي‌ نگرفته‌ همچنان بدون توجه به توصيه‌ها و هشدارهاي بهداشتي حضور خود در جامعه را کاهش نداده‌اند و به کارهاي روزانه خود مي‌پردازند. از سوي ديگر حجم تردد در برخي از جاده‌هاي بين شهري کاهش چشمگيري نداشته است. اين در حالي است که هيچگاه به موضوع قرنطينه شهرها نگاه جدي صورت نگرفته است. حتي کيانوش جهانپور، رئيس مرکز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت بهداشت، معتقد است که ويروس کرونا قبل از شناسايي در ساير نقاط کشور پخش شده و قرنطينه قم و رشت نيز مشکلي را برطرف نمي‌کرد.
ورود نيروهاي نظامي براي مقابله با کرونا
سرلشکر محمدحسين باقري، رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح اظهار کرد: قرارگاه ويژه‌اي که با دستور رهبرمعظم انقلاب، تشکيل شده و تصميم گرفته است تا با هماهنگي دولت براي خلوت کردن اماکن عمومي اقدام کنند. سرلشگر باقري گفته است امروز (شنبه) کميته انتظامي و امنيتي ما به همراه وزارت کشور و استانداران روال خلوت کردن فروشگاه‌ها، خيابان‌ها و جاده‌ها را که با تصميم ملي اتخاذ مي‌شود، انجام مي‌دهند. وي گفته است: «کساني که مشکوک نيستند به منزل خود بازخواهند گشت. موارد مشکوک به بيماري کرونا بايد در مراکز مقدماتي بايد مورد معاينه و رسيدگي معاينه قرار بگيرند.» وي اظهار کرد: روال خلوت کردن فروشگاه‌ها و خيابان‌ها و جاده‌ها با تصميم ملي که اتخاذ مي‌شود در 24 ساعت آينده سازماندهي خواهد شد. سرلشکر محمد باقري گفت: رصد ملي و يافتن افراد مشکوک و افرادي که احتمال بيماري در آنها وجود دارد مهم است. ظرف يک هفته تا 10 روز آينده کل ملت ايران يک بار از طريق فضاي مجازي، تماس تلفني و در صورت ضرورت با مراجعه حضوري مورد رصد قرار خواهند گرفت و افراد مشکوک به بيماري کاملا مشخص مي‌شوند. سرلشکر باقري تاکيد کرد: از ملت عزيز خواهش مي کنم که به توصيه ها و درخواست هاي وزارت بهداشت عمل کنيم و با کمکي که مي کنند اين زنجيره انتقال بيماري را قطع کنيم. اگر زنجيره ادامه پيدا کند، طبعتا کنترل بيماري طولاني تر خواهد شد. وي گفت: در بخش لجستيک چه ماسک تخصصي  
مردم بايد کرونا را جدي بگيرند
اين در حالي است که طبق اعلام مسئولان در صورت جدي گرفتن مردم و عدم حضورشان در اماکن عمومي اين بيماري تا فروردين‌ماه سال 99 در کشور کاهش چشمگيري خواهد داشت. ايرج حريرچي، نماينده وزير بهداشت در طرح بسيج ملي مقابله با کرونا در اين رابطه گفته است: «اگر مردم همکاري کنند انتظار داريم تا هفته اول فروردين ماه 99 سير صعودي بيماري را کنترل کنيم، اما اگر با همکاري مردم مواجه نشويم تا پايان ارديبهشت و خرداد نيز درگير کرونا خواهيم بود که تبديل به يک بحران عظيم خواهد شد. وي با تاکيد بر لزوم به حداقل رساندن سفرهاي نوروزي از سوي مردم و کاهش تماس ها و ديد و بازديدها، يادآور شد: جداسازي افراد مشکوک به بيماري از ديگران به‌صورت جدي انجام شود.»
نظرسنجي‌هاي نگران‌کننده در ميان مردم
نظرسنجي‌ها نيز در کلان شهر تهران نشان مي‌دهد 60‌درصد مردم به‌رغم همه توصيه‌ها کرونا را جدي نگرفته‌اند. از سوي ديگر نظرسنجي صدا و سيما نيز نشان مي‌دهد که که تقريبا 80‌درصد مردم، اطلاع درستي از بيماري دارند و 68‌درصد مردم تصور مي‌کنند که به اين بيماري مبتلا نخواهند شد. اين يک گمان خطرناک و نگران‌کننده است. همچنين متاسفانه 40‌درصد مردم معتقدند که ماندن در خانه تاثيري در عدم ابتلا به اين بيماري ندارد. در عين حال 30‌درصد مردم در استان تهران از پيشگيري را رعايت نمي‌کنند که قابل توجه است. عليرضا زالي، فرمانده عمليات مديريت مقابله با کرونا درباره احتمال قرنطينه تهران و شهرهاي ديگر مي‌گويد: آنچه که تحت عنوان قرنطينه موثر است، قرنطينه خانگي به‌عنوان فاز سوم‌ قرنطينه سازي است که بايد انجام شود. در مرحله چهارم اگر مداخلات قرنطينه خانگي موثر نبود، نياز به قرنطينه است، اما قبل از آغاز فاز چهارم، تکميل قرنطينه خانگي، تعطيلي مراکز پرتردد و پر رفت و آمد، مراکز خريد و... است. اگر قرنطينه سازي فاز سوم به‌طور کامل انجام شد و موثر نبود، آنگاه مجبوريم سخت ترين مرحله قرنطينه سازي را انجام دهيم. اين‌اقدامات به همکاري مردم بستگي دارد. ما هنوز در فاز سوم به‌طور کامل به قرنطينه سازي نرسيده‌ايم. زيرا همکاري لازم انجام‌ نشده و بسياري از ترددهاي بين شهري همچنان استمرار دارند. با اين حال آنچه که اهميت دارد و به‌عنوان تنها راه‌حل پيشگيري و کنترل کرونا مورد توجه قرار دارد، عدم حضور مردم در اجتماعات و پرهيز از سفرهاي درون و برون شهري است که بايد آنها را به اين مهم آگاه کرد. همچنين برخي بر اين باورند که اگر در نوروز امسال نصف سفرهاي برون شهري سال 98 (25‌ميليون سفر)‌ انجام بگيرد، کشور دچار شرايط بحراني خواهد شد.

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است