محل تبلیغ شما
دل وریا غفوری از کجا پر بود؟

تاریخ خبر: 1399/11/20

دل وریا غفوری از کجا پر بود؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

وریا غفوری کاپیتان آبی پوشان که به صراحت کلام شهرت دارد روز جمعه در جریان بازی استقلال با نساجی، رفتاری را از خود بروز داد که کمتر کسی شاهد آن بوده است. از همین رو رفتارش فارغ از آنکه اشتباه بود، سبب تعجب بسیاری گشت. ماجرا از این قرار است که در نیمه دوم دیدار استقلال با نساجی، وریا که گویا اعصاب خردترین بازیکن زمین بود، بر روی بازیکن نساجی خطا می‌کند که با اعتراض داور روبه رو می‌شود. وریا هم عصبانی‌تر می‌شود و نگاه غضبناکی به داور می‌کند.نگاهی که حاصلش دریافت کارت زرد از سوی داور می‌شود. او هم ضمن ضربه زدن به توپ با فریاد از محمود فکری می‌خواهد که او را تعویض کند. این اتفاق می‌افتد. اما قسمت قابل تامل ماجرا آنجاست که کاپیتان استقلال بعد از ترک زمین به قسمت تعویض نمی‌رود و بعد از جمع کردن وسایلش، راه خانه را در پیش می‌گیرد.
  

 وریا چرا عصبانی شد
اینکه چه پیش آمده که وریا غفوری با آن روحیه جنگندگی اش، این چنین از کوره در می‌رود و در وسط راه هم تیمی هایش را رها می‌کند و می‌رود، جای سوال دارد اما محمود فکری سرمربی تیم استقلال در این مورد می‌گوید:« غفوری به این جهت که در جریان بازی توپ کمی به او می‌رسد ناراضی بود و همین سبب شد که درخواست تعویض داشته باشد» به نظر می‌رسد که این همه ماجرا نباشد چرا که عنوان می‌شود وریا غفوری از ۴ سال پیش از باشگاه استقلال طلب دارد که تا به امروز نتوانسته آن را دریافت کند. بعضی‌ها هم می‌گویند او با محمود فکری و سبک بازی تیم به مشکل برخورده و احساس می‌کند با این رویکرد استقلال نتیجه نمی‌گیرد. از همین رو این همه عوامل دست به دست هم داده‌اند تا روز جمعه عصبانی‌ترین وریای فوتبالی را ببینیم.

اشکالی ندارد
اما محمود فکری در واکنش به اینکه بعضی‌ها یکی از دلایل عصبانیت وریا را او می‌دانند به ورزش سه گفته است:« من فکر می‌کنم که وریا آن جا که کارت گرفت، یک مقدار عصبی شد و به هم ریخت؛ خودش علامت تعویض شدن را به ما نشان داد. خودش گفت که تعویضم کنید. با توجه به بارندگی که بود اگر روی نیمکت هم می‌آمد به او می‌گفتم لباسش را بپوشد و به رختکن برود. آنقدر بچه‌ها به من محبت کرده و لطف دارند که اگر از من عصبانی شوند اشکالی ندارد. اگر وریا از ورزشگاه خارج شده، شاید به خاطر شدت عصبانیتش بوده است. باید بیشتر خودش را کنترل کند. خواهش من از مدیریت، توجه بیشتر به بازیکنان است. واقعا با مشکلات می‌سازند و کار می‌کنند. خود من صبوری می‌کنم. اگر حرف بزنیم می‌گویند چرا حرف می‌زند، اگر حرف نزنیم می‌گویند چقدر صبوری می‌کند. الان به نیم فصل رسیدیم و مشکلات زیادی داریم. امیدوارم که دوستان این مشکلات را برطرف کنند

 شکایت باشگاه استقلال از وریا
این پایان ماجرا نبود چرا که باشگاه استقلال از کاپیتان تیم خود به خاطر افزایش قراردادش در ابتدای لیگ بیستم به کمیته اخلاق شکایت کرد. بعد از اتفاقاتی که برای وریا غفوری رخ داد و او ورزشگاه را با عصبانیت ترک کرد، اسنادی از سوی خبرگزاری فارس منتشر شده که نشان می‌دهد باشگاه استقلال اول آذرماه از کاپیتان خود به کمیته اخلاق شکایت کرده است. این شکایت نامه که به امضای احمد مددی، مدیرعامل استقلال رسیده و خطاب به رئیس کمیته اخلاق نوشته شده، ماجرای قرارداد جدیدی که وریا غفوری در ابتدای فصل با باشگاه استقلال امضا کرده را شرح می‌دهد. در این نامه عنوان شده که غفوری با وجود داشتن قرارداد تا پایان لیگ بیستم، قرارداد دو ساله‌ای را در زمان مدیریت سعادتمند با باشگاه استقلال امضا کرده که باعث افزایش قرارداد او شده است. طبق قرارداد قبلی وریا باید در این فصل ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان از استقلال دستمزد دریافت می‌کرده، اما قرارداد او به ۶ میلیارد افزایش پیدا کرده است. از سوی دیگر قرارداد این بازیکن برای سال دوم قرارداد (فصل ۱۴۰1-۱۴۰0) به ۸ میلیارد خواهد رسید. احمد مددی هم سعی کرده به جای عمل کردن به تعهدی که مدیرعامل قبلی ایجاد کرده، علیه کاپیتان تیم خود نامه نگاری به کمیته اخلاق انجام دهد. این موضوع اختلاف شدیدی را بین وریا غفوری و مدیران باشگاه به وجود آورده و باید دید این ماجرا در نهایت به جدایی کاپیتان استقلال از این تیم می‌انجامد یا اتفاق دیگری در راه است. حتی عنوان میشود که وریا روز گذشته در تمرین استقلال شرکت نکرده است.

 چرا آتش‌فشان «وریا غفوری» فوران کرد؟
در این راستا عصر ایران طی یادداشتی به قلم احسان محمدی می‌نویسد:« اگر این درجه از دشمنی و نفرت میان هواداران پرسپولیس و استقلال نبود، وریا غفوری خیلی بیشتر از چیزی که این روزها در کوچه و خیابان مورد احترام است، قدر می‌دید. او فقط یک فوتبالیست نیست که توپ را با سماجت از جناح راست استقلال برمی‌دارد و به سمت دروازه حریف یورش می‌برد و بعد از گلزنی روی رگ دستش می‌کوبد. وریا غفوری یکی از بازیکنانی است که خیلی اوقات روی منافع فردی خودش پا گذاشته و جای مردم فریاد زده. تعداد بازیکنانی که شهرت ممتازی داشته باشند و این کار را بکنند کم است. خیلی‌ها ترجیح می‌دهند نان و خاویارشان را بخورند و از ماشین و خانه و استخر و ویلا یا غش و ضعف هواداران‌شان در فضای مجازی عکس منتشر کنند و یا جمله‌ای بی‌خطر از یک نویسنده و شاعر کپی کنند یعنی ما هم توی باغیم! اما وریا غفوری بارها حرف دلش را زده، حتی اگر بعدها مجبورش کرده باشند پست و استوری‌اش را حذف کند.او در این فصل یکی از شاخص‌ترین بازیکنان استقلال است. کسی نمی‌تواند کاپیتان وریا را به کم‌کاری متهم کند اما در دیدار مقابل نساجی چنان از کوره در رفت که از داخل زمین فریاد زد او را تعویض کنند. بعد هم راهش را کشید و رفت رختکن و چنان که می‌گویند ساکش را برداشت و رفت خانه! رفتاری غیرقابل انتظار از کاپیتانی که انتظار می‌رود در شرایط بدتر کنار تیمش بماند. در اینکه این واکنش و پرخاش غلط است تردیدی نیست، برای کار غلط تحت هیچ عنوانی توجیه نتراشیم اما چه اتفاقی افتاده که او را تا این اندازه خشمگین کرده است؟ بعضی به مطالبات چهارساله‌اش اشاره می‌کنند، اینکه علیرغم تعویض مدیرعامل‌ها هنوز بخشی از مطالباتش را دریافت نکرده است، بعضی می‌گویند او با محمود فکری و سبک بازی تیم به مشکل برخورده و احساس می‌کند با این رویکرد استقلال نتیجه نمی‌گیرد حتی اگر الان در صدر جدول باشد. بعضی هم گفته‌اند کسانی نمی‌خواهند وریا کاپیتان استقلال باشد. چه کسانی؟ احتمالاً مجموع همه این‌ها درست باشد. محمود فکری بعد از بازی در پاسخی دیپلماتیک گفت وریا ناراحت بود که توپ کم به او می‌رسد و درخواست تعویض شدن داشت. اما استقلال در این بازی رکورد بیشترین پاس در لیگ را شکست. یعنی توپ اندازه کافی در اختیار آبی‌پوشان بود و وریا هم در دفاع و هم حمله مشارکت داشت، از آن تیپ بازیکنان کاریزماتیک است که جوانترها خطش را می‌خوانند و بعید است روی حرفش حرف بزنند اما چه چیزی باعث شد او دست به این کار غیرمعمول بزند؟ چند نمونه تعویض این سبکی یادمان می‌آید که بازیکن خودش با اعتراض بخواهد تعویضش کنند؟ اتفاقاً بیشترین اعتراض‌ها مربوط به وقتی است که سرمربی یک بازیکن را بیرون می‌کشد.همین اتفاق شاید نشان می‌دهد که حال استقلال خیلی خوب نیست. بعد از بازی رشید مظاهری گفت که سبک چرخشی بازی کردن دروازه‌بان‌ها سلیقه مربی است اما به ما فشار می‌آورد و باقی بازیکنان هم در مورد وجود خرده شیشه در زمین تمرین و فقدان غذای کافی حرف زدند و به مدیران تیم تاختند! از طرف دیگر محمود فکری سرمربی تیم هم از «اتاق فکر تخریب» می‌گوید و اینکه کسانی خوششان نمی‌آید او در استقلال موفق شود. بازنده این فضای تیره و تار بی‌اعتمادی هوادارانی هستند که دیگر طاقت این بهانه‌جویی‌ها را ندارند و جام می‌خواهند. بعید است باشگاه در شرایط حساس پیش رو که تیم با سپاهان برای قهرمانی در نیم‌فصل رقابت دارد روی نام وریا خط قرمز بکشد، او هنوز واکنشی نشان نداده اما احتمالاً در روزهای آینده شاهد اتفاقات دیگری خواهیم بود.
اتفاقاتی که مثل یک دماسنج حال واقعی استقلال را نشان خواهد داد

 واکنش کاربران
اما این رفتار غیر قابل انتظار وریا نیز با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه رو شد. کاربرانی در این خصوص نوشته اند: «وریا بازیکن با غیرتی است. با تعصب‌ترین بازیکن این سالهای استقلال که همیشه در قلب ما هواداراست، ببین با او چه کردند که این کار رو کرد»، « استقلال ما رو پس بدین. این تیم هر چی هست، استقلال نیست.»، « فکر میکنم وریا غفوری از ترکیب محمود فکری ناراحته. کلا مشکلش و عصبانیتش با فکری بود»، « وریا غفوری که آمپر چسبوند،رشید مظاهری هم که از نحوه برخوردش با گلرها شاکی بود،میلیچ که گفت ترسیدم زیرنظر فکری فوتبال از یادم بره این از لحاظ فنی تو بیرون زمین هم بجای گرفتن حق تیم از مدیران به هواداران استقلال متلک میگی،به چیت بنازیم آقای فکری»

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است