محل تبلیغ شما
ساخت پلکان سنگی بدون طرح و تایید شورای فنی پایگاه، دخل و تصرفی دیگر از مدیریت مجموعه در عرصه تخت جمشید

تاریخ خبر: 1399/5/26

ساخت پلکان سنگی بدون طرح و تایید شورای فنی پایگاه، دخل و تصرفی دیگر از مدیریت مجموعه در عرصه تخت جمشید

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

در حالی که برای دهه ها محوطه میراث جهانی تخت جمشید در معرض بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار دارد و در همین حال مدیران و معماران و مرمتگران بسیاری چون هرتسفلد،  اشمیت، کرفتر، سامی، شهبازی، فتوحی، امیری، طالبیان، رضایی، استاد تیلیا، راهساز و ... در این مجموعه بی نظیر امور حفاظتی، ساماندهی و مرمت را اجرا نموده اند اما خوب است بدانیم که هیچ یک به خود اجازه ندادند تا در چشم انداز طبیعی کوه تخت جمشید و آرامگاه اردشیر سوم از شاهان هخامنشی که در دامنه مشرف به تختگاه قرار دارد به بهانه ایجاد مسیر بازدید هر چند در قالب ساخت یک پلکان باشد، دست اندازی کرده و تغییر ایجاد نمایند.. 

افشین یزدانی، دکترا باستان شناسی در یادداشتی نوشت: اصولا این پرسش اساسی مطرح است که چه لزومی دارد به هر قیمتی ولو با ساخت پلکان و ایجاد دخل و تصرف در چشم انداز اثر و دامنه طبیعی و باستانی آن، گردشگران را به سوی تمامی آثار روانه کنیم در حالی که به ویژه در یک دهه اخیر، همواره سیاست حفاظت از آثار بر این بوده تا با محدود کردن دسترسی خیل عظیم گردشگران به کاخ ها و سازه ها همانند کاخ اختصاصی داریوش بزرگ (تچر) کاخ هدیش خشیارشا و یا کاخ مرکزی از آسیب دیدگی و فرسایش بیشتر آن ها جلوگیری گردد.
 
متاسفانه مدیریت کنونی بی توجه به چرایی عدم ساخت پلکان در دامنه کوه توسط مدیران و متخصصان پیشین و برخلاف ضابطه حفاظتی مصوب عرصه که انجام هر کار حفاظتی، مرمتی و ساماندهی را تنها منوط و مشروط به وجود طرح مدون مصوب می کند، بدون ارائه طرحی پخته و شایسته و کسب نظر مثبت شورای فنی و در حالی که کارشناسان نیز، نسبت به ساخت پلکانی چنین نازل به جهت کیفیت معماری و دخل و تصرف در عرصه مخالفت و نقد جدی داشتند، اقدام به ساخت یک رشته پله نمود که بخشی از آن را در تصویر پیوست گزارش حاضر می بینید....
 
 باید خاطر نشان کرد در حالی که حتی مهندسان باستانی نیز ساخت  پلکان را برای بازدید ها و انجام مراسم های احتمالی در مجموعه تدفینی آرامگاه لازم ندیده بودند، با این وجود اگر لزوم ایجاد مسیر گردشگری به عنوان یک ضرورت به تایید شورای فنی می رسید، شایسته بود در قالب یک فراخوان و یا شیوه های دیگر به جهت طراحی و با رعایت تمام الزامات قانونی و حفاظتی  در سطح شاخص ترین اثر ملی ایران و بدون تردید یکی از ارزشمندترین آثار جهانی به انجام می رسید نه توسط همان مهندسان عمرانی که با مدیریت و نظارت مدیر مجموعه کف حیاط آپادانا را با کفسازی یک پروژه عمرانی اشتباه گرفته و آن را غلتک کردند و با پیکور به جان بستر باستانی ۲۵۰۰ افتادند تا به زعم خود کار حفاظتی کرده باشند!
 
 اگر قرار بر این باشد تا هر مدیری به صلاحدید خویش و بدون رعایت مقررات و الزاماتی که در قانون برای وی تهیه و تنظیم شده به دست اندازی در مجموعه تخت جمشید اقدام نماید، بی تردید بتدریج تا چندین دهه و سده دیگر چشم اندازی بسیار متفاوت از  امروز  در برابر دیدگان قرار خواهد داشت که نه تخت جمشید باستانی که تخت جمشید حاصل مدیران سده ۲۰ و ۲۱ میلادی خواهد بود....
 
اسکان نیوز

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 0
اسکان نیوز   undefined 1399/5/28 09:33:09

کشف ۱۳ اسکلت در آبراهه‌های تخت‌جمشید
مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید از کشف بقایای استخوانی و اسکلت ۱۳ انسان و حیوان در فصل سه و چهارم احیا آبراهه‌های تخت جمشید خبر داد.
حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در این باره با اشاره به کشف اسکلت در حین مرمت و احیا آبراهه‌های تخت جمشید، اظهار کرد: این کشفیات در قالب برنامه کاوش و احیا آبراهه‌ها بوده است، مجاری این آبراهه‌ها گسترده و از لحاظ حجاری و مهندسی یک شگفتی محسوب می‌شود.

او با بیان این‌که آبراهه‌ها در تخت جمشید برای هدایت آب‌های سطحی بوده است، گفت: این آبراهه‌ها در دوره‌های تاریخی پر شده بود و از زمانی که موسسه شرق‌شناسی کاوش را آغاز کرد بخش‌هایی از آن پاکسازی شد، اما پس از آن تا دهه ۸۰ به فراموشی سپرده شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان این‌که این پایگاه پاکسازی آبراهه‌ها را در چند فصل تعریف و در دستور کار قرار داد، افزود: علت اصلی برای مرمت و احیای آبراهه‌ها این بود که کاخ‌ها آبگیر بودند و ممکن بود که به کاخ‌ها آسیب وارد شود به همین دلیل برای حفظ کاخ‌ها احیای کانال آبراهه‌ها مجدد در دستور کار قرار گرفت.

فدایی با تشریح جزئیات این کشف تصریح کرد: در دروازه نیمه تمام که کاوش‌ها را به سمت حیاط صدستون لایروبی می‌کردیم به این بقایای اسکلتی برخوردیم که البته چرایی وجود این استخوان‌ها در این مکان، جا سئوال است و مطالعات درباره این‌ها کامل نشده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه شاید در آینده بتوان جوابی درباره وجود این اسکلت‌ها پیدا کرد، گفت: در کاوش امسال، بقایای اسکلتی از حیوان نیز مشاهده شد که در هر صورت قدمت این‌ها قطعا تاریخی و مربوط به بعد از ساخت تخت جمشید است.

فدایی با بیان این‌که در قطعات استخوانی کشف شده آشفتگی دیده می‌شود، تصریح کرد: اینکه مربوط به دوره اسلامی یا پیش از اسلام باشد مشخص نیست و نکته جالب این است که این استخوان‌ها در ارتفاع دو متری از کف آبراهه‌ها قرار داشته پس مشخص است که در لایه‌های تاریخی بوده، اما تشخیص زمان آن هنوز مشخص نیست.

او با بیان این‌که این کشفیات یک سناریو است که در کنار آثار دیگر این مجموعه معنا پیدا می‌کند، گفت: هدف اصلی احیای آبراهه‌ها بود که در حین انجام آن ۱۳ اسکلت نیز کشف شد.

یادمان تاریخی تخت جمشید که متعلق به دوره هخامنشیان است یکی از چهار اثر ثبت شده استان فارس در فهرست آثار جهانی است که در سال ۱۹۷۹ میلادی با شماره ۱۱۴ در سازمان جهانی علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی ‌پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، سلسله هخامنشیان از سال ۳۳۰ تا ۵۵۰ پیش از میلاد حکومت کردند. مجموعه جهانی تخت جمشید در شهرستان مرودشت و در فاصله ۵۵ کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.