محل تبلیغ شما
مردم همه کمبودها را از  عمامه و  دین و  مذهب می‌بینند.

تاریخ خبر: 1399/7/16

مردم همه کمبودها را از عمامه و دین و مذهب می‌بینند.

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

شفقنا- استاد درس خارج فقه و اصول با اشاره به شرایط کنونی کشور و وضعیت معیشت مردم گفت: مسئولین با تدبیر درست، وضعیت فوق العاده ای پیش بینی کنند. بعضی مردم همه این کمبودها و ناراحتی ها را از این عمامه و دین و مذهب می بینند… بی عملی ما، بدعملی ما، بی تدبیری ما به نام دین و به نام اعتقاد تمام می شود.

به گزارش شفقنا، آیت الله محمدجوادعلوی بروجردی در ابتدای درس خارج فقه خود بیان داشت: در شرایط کنونی که در آن قرار داریم و کرونا هم به آن اضافه شده است، وضعیت مردم، وضعیت بسیار بدی است، وضعیت طلبه ها بدتر از مردم است حتی اساتید حوزه که سالها سابقه استادی دارند، وضعیت خوبی ندارند.

او با بیان اینکه کسب و کار مردم، مشکل شده است، افزود: وضع معیشت مردم خیلی سخت است. خیلی بد است. آقایان مسئولین محترم می خواهند چه فکری کنند؟ می خواهند چه کار کنند؟ معنا ندارد قیمت مواد غذایی، روز به روز و هفته به هفته همینطور بالا برود. مردم چه بخورند؟ چه بپوشند؟ فرزندان خود را چگونه سیر کنند؟

استاد برجسته فقه و اصول حوزه بیان کرد: افراد مختلفی نزد ما می آیند. کارخانه داری آمده، می گوید: مواد اولیه مورد نیاز داخل مملکت نیست و برای واردکردن مواد اولیه هم به ما ارز نمی دهند… وقتی مواد اولیه تمام شود، کار تعطیل می شود… وقتی تعطیل شد، حقوق کارگر را چگونه پرداخت کند؟ کارگر بیکار می شود. معنای بیکاری در این شرایط چیست؟

او ادامه داد: برخی به سختی و به هر زحمتی، محصول تولید کردند، الان برای صادرات، موانعی ایجاد شده است… ما در این شرایط خاص اقتصادی باید وضعیت خاص ایجاد کنیم. آقایان مسئولین! بالاخره آنها هم دلسوز این مردم هستند. ما می دانیم. اما این وضعیت خاص است، عادی نیست. یک شرایط خاص قرار دهید. برنامه خاص برای مردم بریزید. مردم از دست می روند. اینها مردمی هستند که همه عرصه ها از ما حمایت کردند. در جنگ، خون دادند، جوان دادند، تحریم را اینها(مردم) تحمل کردند. محرومیت را اینها کشیدند. ما هم هرروز به اینها، اجحاف کردیم.

آیت الله علوی بروجردی عنوان کرد: قیمت دلار که افزایش می یابد، بلافاصله قیمت در همه مغازه ها بالا می رود. این بی کنترلی مسئولین است. فکری به حال مردم کنید. مردم دارند از دست می روند. مردم در فشار هستند. ما الان در شهر قم، گرسنگی داریم… خبر داریم که در حواشی شهر چه می گذرد. در ماه رمضانی که گذشت، برخی خانواده ها گوشت نداشتند، بخورند…. چگونه می خواهیم مردم را حفظ کنیم… مردمی که اینگونه فداکار هستند.

او ادامه داد: ما می دانیم شرایط سخت است، تحریم هستیم. اما یک وضعیت خاص در اداره امور مردم قرار دهید… ما مملکت ثروتمندی هستیم…. منابع داریم…. بسیاری از کشورهای اطراف ما از محصولات ایران استفاده می کنند. مردم را کمک کنید. دولتها برای این است که راه را برای تجارت و کسب و کار مردم تسهیل کنند نه اینکه مانع ایجاد کنند. ما برخی اوقات به جای تسهیل، مانع تراشی می کنیم.

استاد حوزه علمیه قم گفت: کارگری که حقوق نگرفته، زن و فرزندش گرسنه است، میاد اعتراض می کند، بر سرش نزنید. افرادی را بفرستید که با کارفرما صحبت کنند، با آن کارگر صحبت کنند، راهی جلوی پای او بگذارند… با زدن و گرفتن و حبس کردن، مساله تمام نمی شود.

او با تاکید براینکه شرایط، شرایط فوق العاده ای است، بیان داشت: ما باید متناسب با این شرایط فوق العاده حرکت کنیم. البته مسئولین ما دلسوزند. امیدواریم که انشاء الله با تدبیر درست، وضعیت فوق العاده ای پیش بینی کنند… متاسفانه شرایط بدی است. بعضی مردم همه این کمبودها و ناراحتی ها را از این عمامه و برخی خدایی نکرده از دین و مذهب می بینند… بی عملی ما، بدعملی ما، بی تدبیری ما به نام دین و به نام اعتقاد تمام می شود.. به هوش باشیم.

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است