محل تبلیغ شما
قطع ارتباط H&M با تولیدکننده چینی؛ دلیل: کار اجباری مسلمانان اویغور چین

تاریخ خبر: 1399/7/1

قطع ارتباط H&M با تولیدکننده چینی؛ دلیل: کار اجباری مسلمانان اویغور چین

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

برند سوئدی تولید پوشاک "اچ اند ام" (H&M) به رابطه خود با یک تولید کننده چینی پنبه پایان داد. این برند دلیل خود را استفاده تولیدکنندگان چینی از "نیروی کار اجباری" و سوء استفاده از مسلمانان "اویغور" استان "سین‌کیانگ" در غرب  چین خواند.

به گزارش عصرایران، ایغورها مردم مسلمان چینی هستند. براساس گزارش سازمان ملل بیش از یک میلیون مسلمان اقلیت اویغور در استان "سین‌کیانگ" در غرب چین به صورت اجباری در اردوگاه زندگی می‌کنند. سازمان‌های حقوق بشر، زندگی در این اردوگاه‌ها را اجباری عنوان کرده و کمپ‌ها‌ را جایی برای کار اجباری می‌دانند.

برند سوئدی "اچ اند ام" رابطه تجاری خود را با تولیدکنندگان چینی بهره‌مند از نیروی کار اجباری را پایان داد

 

چین بارها این ادعا را رد کرده و اردوگاه‌های غربی استان "سین‌کیانگ" را مکانی برای آموزش زبان و فرهنگ اصیل چینی می‌داند. دولت چین همچنین اعلام کرده ساکنین این کمپ‌ها به صورت داوطلبانه "مهارت و حرفه" می‌آموزند.

یورو نیوز در باره قطع ارتباط کاری برند سوئدی و تولیدکننده پنبه چینی نوشت: "اچ اند ام" پس از دریافت اسناد 60 صفحه‌ای در مورد استفاده از اویغورها برای کار اجباری در چین تصمیمش را برای قطع همکاری با تولیدکننده پنبه چینی گرفت. این اسناد در اوایل سال جاری که از سوی گرو‌های مدافع حقوق بشر در اختیار گمرک بریتانیا گذاشته شد.

اسناد به دست آمده از گمرگ بریتانیا حاوی "شواهد گسترده و معتبر" از به کار‌گیری "نیروهای کار اجباری در سین کیانگ" چین است. مدافعان حقوق بشر از دولت بریتانیا خواسته‌اند تا واردات "محصولات پنبه" کارخانه‌هایی که از "نیروهای کار اجباری استفاده می‌کنند" را ممنوع کند.

"اچ اند ام" در بیانیه خود گفته است که "به شدت نگران" گزارش‌های "کار اجباری و تبعیض میان اقلیت‌های قومی در منطقه اویغورنشین استان سین‌کیانگ است".

این کمپانی اعلام کرد که هر نوع کار اجباری را در زنجیره تامین خود "بدون در نظر گرفتن کشور یا ناحیه" منع می‌کند و در صورت بروز این اتفاق تمامی روابط خود با شرکت‌های خاطی را سریعا خاتمه می‌دهد.

"اچ اند ام" در بیانیه خود افزود که تحقیقات لازم برای اطمینان از موقعیت و شرایط کارگران در چین را انجام داده است. آنها این تحقیقات را انجام دادند تا از شرایط کارگران تولیدکنندگان چینی و نحوه نقل و انتقال آنها از دیگر استان‌های این کشور به مزارع و کارخانه‌ها مطمئن شوند.

"اچ ‌اند ‌‌امی"‌ها همچنین تاکید کردند که برندشان با "هیچ کارخانه تولید مواد اولیه پوشاک مستقر در منطقه اویغور نشین استان سین‌کیانگ چین" برای تهیه محصول همکاری نخواهد کرد.

۸۰ درصد تولید پنبه در چین در سین‌کیانگ تولید می‌شود.

به گزارش رویترز، حدود 20 روز پیش مقامات گمرک و مرزبانی آمریکا نیز برای جلوگیری از واردات محصولات مربوط به پنبه و گوجه‌فرنگی از منطقه سین‌کیانگ به دلیل اتهامات مربوط به تولید این محصولات با نیروی کار اجباری، دستوراتی را آماده کرده‌اند.

اعلام ممنوعیت پنبه و گوجه‌فرنگی، به‌علاوه پنج محدودیت واردات دیگر اقدام بی‌سابقه‌ای از سوی گمرک آمریکا است و می تواند تنش‌ آمریکا و چین را در طولانی مدت افزایش دهد.

 

بیشتر بخوانید:

*آسوشیتدپرس: عقیم‌سازی، راهکار چین برای کنترل جمعیت مسلمانان اویغور

*توقیف محموله 13 تنی کلاه گیس مسلمانان اویغور چین در آمریکا

*کار اجباری مسلمانان چینی برای "اپل"، "بی‌ام‌و" و "سونی" / اعزام 80 هزار اویغور به کارخانجات

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است