محل تبلیغ شما
دفاع تمام قد تینا پاکروان و پرستویی از بیضایی؛آقای شریعتمداری بس کنید!

تاریخ خبر: 1395/9/18

دفاع تمام قد تینا پاکروان و پرستویی از بیضایی؛آقای شریعتمداری بس کنید!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

پرویز پرستویی بازیگر سینما در واکنش به متن منتشر شده در روزنامه کیهان که نکاتی را به بهرام بیضایی نسبت داده بود متنی منتشر کرد.


روزنامه کیهان در شماره روز سه‌شنبه شانزدهم آذرماه از برگزاری جشنواره‌ای با عنوان بهرام بیضایی انتقاد و برخی نکات را به این نویسنده و کارگردان نسبت داده بود که این اقدام واکنش برخی از هنرمندان از جمله پرویز پرستویی را به همراه داشته است.

پرستویی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

آقای شریعتمداری! شما می‌دانید راجع به چه کسی حرف می‌زنید؟ واقعا چگونه به خودتان اجازه می‌دهید که در مورداستاد مسلم عرصه ادبیات و نمایش و مدافع فرهنگ پارسی، استاد بهرام بیضایی حرفی بزنید؟

شما بهتره به همان کار اصلی خودتان بپردازید.

بس کنید. شما با اسم بردن ازاستاد بیضایی بزرگ نمی‌شوید.

وبنده هم قرارنیست، ایشان را به کسی بشناسانم. چون همه ملت ایران،چه مردم عوام،وچه فرهنگیان واهل ادب و نمایش،وکسانی که دلشان برای ایران زمین می تپد،اورا خوب می‌شناسند.

فقط به شما یادآورمیشوم واز یک اثر از ستاد نام می برم، فیلم نامه، فیلم سینمایی (روزواقعه)غیر از سینما،یکی از افتخارات صداوسیمای ایران است،که هرساله در ایام دهه محرم ،بمناسبت شهادت امام حسین(ع)نشان می دهد.

استاد بیضایی هر مرام مسلکی دارد ،بدانید از شما بهتر اسلام رامی شناسد.ازخدای بزرگ خواهانم که سایه استاد بیضایی را از سر فرهنگ و هنر ایران زمین کم نکند.

واکنش تینا پاگروان 
تینا پاکروان بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده سینما نیز به نوشته روزنامه کیهان درباره بهرام بیضایی واکنش نشان داد.

پاکروان در این باره در اینستاگرام نوشت: «حمله كيهان به يك استاد و اسطوره صداى خفته در حنجره‌مان را فرياد مى كند.

چه كسى از ايران فرار كرده كه شما چنين گستاخانه و بى مهابا از فرار مى گوييد؟ كسى كه بيش از همه دلش براى ايران و ايرانى و زبان پارسى تپيد و بيش از شمارگان سن شما تعداد آثارش است كه يكى از يكى بيشتر ايرانى است و عاشق اين مرز و بوم.

اينكه او امروز اينجا نيست از بى‌عرضگى كسانى است كه تا بود به چوب تهمت و افترا زدندش و چون رفت دو پاره شدند. كسانى که به فحاشى و تهمت ادامه دادند (مطابق معمول هميشه) و كسان ديگرى به دست و پايش فتادند كه برگرد و بساز، آنهم نه از سر عشق به استاد و اين سينما بلكه بيشتر بدنبال ستاره‌اى بر دوششان بودند نشان پيروزى در قدرت بازگرداندن او به وطنش كه هنوز و هميشه دلش برايش بيش از ما و شما مى‌زند.
 
افتخار كنيد هنوز «روز واقعه» بهترين اثر عاشورايى است.

بيرون از ايران هم در بهترين دانشگاه‌ها از ايران و فرهنگ ايرانى مى گويد . تا كجا اساتيد اين مرز و بوم را مى‌رانيد و دل زخمى مى كنيد ؟! اين انگشت شمار انسان والا براى ما حرمت دارند.حواسمان به واژه ها باشد كه بيهوده از دهان برنيايد كه براى پارسى ماندن بسيارى از آنها همين اساتيد خون دل‌ها خوردند.

 

موج حمایت از بیضایی به راه افتاد

هجمه‌کیهان به خالق«روز واقعه»

آرمان: اساتید هنر ایران همواره مورد هجمه آنانی هستند که درصددند برای نیل به خواسته‌ها و اهداف سیاسی خود از هر آنچه در نزد ملت گرامی و مورد اقبال است عبور کنند. برای آنان هنر راهی برای تخریب دولت، تضعیف رقیب و بهانه جویی است.کیهان اخیرا اتهاماتی را متوجه بهرام بیضایی کارگردان قدیمی و شناخته شده کشور کرد و بدون رعایت چارچوب اخلاقی و حرفه‌ای هر آنچه عاری از حقیقت و سرشار از بغض سیاسی بوده را بر روی ورق آورده است. این اتهام‌زنی‌ها به بیضایی را می‌توان در تقابل به توجه ویژه دولت و شخص رئیس‌جمهور به هنر و هنرمندان قرار داد. متر کیهان برای سنجش میزان اعتقادات و توجه به چارچوب‌ها سالهاست که نم کشیده، چرا که اگر این متر صحیح بود در دولت قبل هم می‌توانست معیار خوبی برای پر کردن صفحات باشد. آنچه کیهان درباره بیضایی نوشته بیش از هر موضوعی به یک فکاهی شبیه است. بخشي از متن آن چنين است: «در حالي براي نخستين‌بار جشنواره تئا‌تري به نام بهرام بيضايي، كارگردان فراري توسط يكي از مراكز فرهنگ و هنر علمي كاربردي كشور برگزار مي‌شود كه اين فرد به غير از تمامي فعاليت‌هايي كه در طول اقامتش در آمريكا عليه ايران و ارزش‌ها و باورها و اعتقادات مردم اين سرزمين انجام داده، چندي پيش در اجراي تئاتر با خواننده هتاك فراري (م. ن) همكاري داشت و اخيرا نيز با اجراي تئاتر مبتذلي به نام «طربنامه» در كاليفرنيا به مضحكه و مسخره ارزش‌هاي اسلامي جامعه ايران پرداخت. گفته مي‌شود جشنواره فوق به معرفي بر‌ترين نمايشنامه‌هاي اقتباسي، پژوهش ‌و مقالات بر‌تر درباره آثار و انديشه‌هاي بيضايي مي‌پردازد. سوال اینجاست که برگزاری جشنواره فوق با استفاده از امکانات و هزینه بیت‌المال قرار است کدام اندیشه بیضایی را مورد تجلیل قرار داده و جایزه بدهد؟ درحالی که بیضایی طبق برخی اسناد تاریخی از خانواده‌ای بهایی بوده و در نهایت به قول خودش فردی لائیک و غیرمذهبی است.»

بس کنید!

این نوشتار کیهان البته بی پاسخ نماند، چنان که بسیاری از سینماگران متعهد بر این نوشتار تاسف خوردند. پرویز پرستویی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:« آقای شریعتمداری! شما می‌دانید راجع به چه کسی حرف می‌زنید؟ واقعا چگونه به خودتان اجازه می‌دهید که در مورد استاد مسلم عرصه ادبیات و نمایش و مدافع فرهنگ پارسی، استاد بهرام بیضایی حرفی بزنید؟

شما بهتره به همان کار اصلی خودتان بپردازید. بس کنید. شما با اسم بردن ازاستاد بیضایی بزرگ نمی‌شوید وبنده هم قرارنیست، ایشان را به کسی بشناسانم. چون همه ملت ایران،چه مردم عوام، وچه فرهنگیان و اهل ادب و نمایش، وکسانی که دلشان برای ایران زمین می‌تپد، اورا خوب می‌شناسند. فقط به شما یادآورمی‌شوم و از یک اثر از ستاد نام می‌برم، فیلمنامه، فیلم سینمایی (روزواقعه)غیر از سینما، یکی از افتخارات صداوسیمای ایران است،که هرساله در ایام دهه محرم، به‌مناسبت شهادت امام حسین(ع)نشان می‌دهد. استاد بیضایی هر مرام مسلکی دارد، بدانید از شما بهتر اسلام را می‌شناسد. ازخدای بزرگ خواهانم که سایه استاد بیضایی را از سر فرهنگ و هنر ایران زمین کم نکند.» پاکروان بازیگر، کارگردان و تهیه‌کننده سینما نیز به نوشته کیهان درباره بهرام بیضایی واکنش نشان داد. پاکروان در این باره نوشت:«حمله به يك استاد و اسطوره صداى خفته در حنجره‌مان را فرياد مى كند. چه كسى از ايران فرار كرده كه شما چنين گستاخانه و بى محابا از فرار مى‌گوييد؟ كسى كه بيش از همه دلش براى ايران و ايرانى و زبان پارسى تپيد و بيش از شمارگان سن شما تعداد آثارش است كه يكى از يكى بيشتر ايرانى است و عاشق اين مرز و بوم. اينكه او امروز اينجا نيست از بى‌عرضگى كسانى است كه تا بود به چوب تهمت و افترا زدندش و چون رفت دو پاره شدند. كسانى که به فحاشى و تهمت ادامه دادند (مطابق معمول هميشه) و كسان ديگرى به دست و پايش افتادند كه برگرد و بساز، آن‌هم نه از سر عشق به استاد و اين سينما، بلكه بيشتر به‌دنبال ستاره‌اى بر دوششان بودند نشان پيروزى در قدرت بازگرداندن او به وطنش كه هنوز و هميشه دلش برايش بيش از ما و شما مى‌زند. افتخار كنيد هنوز«روز واقعه» بهترين اثر عاشورايى است.» علیرضا داود نژاد کارگردان مطرح سینما،یادداشتی را درباره بهرام بیضایی منتشر کرد که به این شرح است:«بیضایى درخت تناورى است که زیرسنگینىِ شاخه‌هاى پر بار خود خم شده بود؛ خوشبختانه اینک فرصتى فراهم شده تا این شاخه‌ها تکانده شود و میوه‌هایش کام اهل دانایى را شیرین کند. آن‌ها که طعم میوه این درخت را چشیده‌اند و یا در سایه شاخسار ان لحظاتى آرمیده اند و یا در طوفان‌هاى ریشه کن استوارى آن را آزموده اند، به تعلق ریشه‌هاى سترگ آن به خاک این سرزمین تردیدى ندارند.» دیروز در صفحات مجازی به‌ویژه تلگرام غوغایی در حمایت از بیضایی به پا بود، چنان که کاربران با انتشار جملاتی از این کارگردان به نوعی اعتراض خود به کیهان را نشان دادند.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid

0 0
کانون ملی منتقدان تئاتر   1395/9/20 22:56:44

پاسخ کانون ملی منتقدان تئاتر به روزنامه کیهان؛
باید جلوی غلبه این ادبیات نخ‌نمای کین‌توز و افترازن را گرفت
متن این بیانیه به شرح زیر است:

همصدا با سایر هنرمندان این مرز و بوم، ما اعضای کانون ملی منتقدان تئاتر ایران، یادداشت دور از راستی و اخلاق روزنامه کیهان درباره نمایشنامه‌نویس، کارگردان و پژوهشگر ارجمند تئاتر ایران، بهرام بیضایی را محکوم می‌کنیم و معتقدیم این گفتمان جز تباهی ساحت اندیشه حاصلی ندارد و با هر عقیده و باوری باید جلوی غلبه این ادبیات نخ‌نمای کین‌توز و افترازن را بر فضای ادبی گرفت تا شان قلم بیش از پیش خدشه‌دار نشود و نویسنده محترم این نوشته را ارجاع می‌دهیم به منش حضرت على ( ع) که هرگز نه تهمت به کسی زد و نه دشنام داد.

باشد که در نقد جانب انصاف و عدالت را رعایت کنیم. که در روز پسین خداوند هرگز از حق الناس نمی‌گذرد. در انتها یقین داریم باوجود همه این هجمه‌ها نام "بهرام بیضایی" در حافظه تاریخی این دیار به نیکی و فرزانگی خواهد ماند.

0 0
اصغر همت   1395/9/20 22:54:44

جایگاه بیضایی با این سم‌پاشی‌ها از بین نمی‌رود/کیهان؛ همان کیهانِ 25 سال پیش است
دیدگاه و جواب من؛ خاموشی در مقابل این حرف‌هاست.

همت با بیان اینکه «از نظر من جایگاه بهرام بیضایی آن‌قدر رفیع است که این چیزها نمی‌تواند خدشه‌دارش کند» گفت: معتقدم بهرام بیضایی جایگاهی دارد که با این سم‌پاشی‌ها از بین نمی‌رود.

او ادامه داد: شأن بهرام بیضایی اجل بر این حرف‌هاست و حرف‌های بی‌ربط و غیرکارشناسانه‌ای که در مورد او زده می‌شود، فقط حامل یک دیدگاه سیاسی عقب‌افتاده در مورد ایشان است.

همت یادآور شد: خود آقای بیضایی چندین سال پیش راجع به کیهان حرف زده است و به نظر من کیهان هنوز همان است و فرقی نکرده است.

اشاره اصغر همت به نامه‌ای است که بهرام بیضایی در سال 1370 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نوشت چراکه فیلم «مسافران» او پس از مدت‌ها تعویق اکران، بازهم اصلاحیه‌های تازه‌ای به آن خورده بود.

بیضایی در جایی از این نامه سرگشاده نوشته است: «قرار است گروه‌هایی به من فحش بدهند؟ خُب بدهند، مگر تا امروز چه می‌کردند؟ و شما را چه باک؟ مگر من کم فحش خورده‌ام؟ و خیال می‌کنید گروهی که به دلایل غیرفرهنگی نقشه کوباندن فیلمی یا سازنده‌ای را دارد با حذف صحنه‌هایی [که چون همه‌چیز بی‌دلیل است، حتی ممکن است از نظر آنان امتیاز فیلم باشد،] تغییر رای می‌دهند؟ من اگر فیلم‌های محبوب آنها را هم ساخته بودم فحش می‌خوردم؛ و هیچ فیلم و سازنده‌ای نیست که همه به یک‌اندازه بپسندند. و اگر قرار است کیهان‌نشینان و سوره‌نویسان و موتورسواران برای سرنوشت نمایش فیلم ما تصمیم بگیرند، پس چرا ما فیلم‌هایمان را به شما ارائه می‌کنیم؟»