محل تبلیغ شما
راهپيمايي اربعين و چند نكته؛صراحت به شیوه صادق زیباکلام

تاریخ خبر: 1395/8/29

راهپيمايي اربعين و چند نكته؛صراحت به شیوه صادق زیباکلام

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

صراحت به شیوه صادق زیباکلام 

صادق زیباکلام اگرچه صریح اللهجه است، اما برخی گاه او را دارای مواضع متضاد می‌دانند و ارتباطات خانوادگی او با برخی ازمخالفان سیاسی‌اش و شرکت وی در مجالس آنها را دلیل این نظر خود می‌دانند. با این همه او بارها در این باره توضیح داده است. این استاد دانشگاه تهران و فعال سیاسی اصلاح‌طلب اخیرا در گفت‌وگویی که با حسین دهباشی برای مجموعه تاریخ شفاهی «خشت‌ خام» انجام داده است، با صراحت بیشتری سخن گفته است. صراحتی که تا مرز انتقاد شدید از کسانی پیش می‌رود که بارها از آنها دفاع کرده و مردم را به رای دادن به آنها فراخوانده است. در ادامه بخشی از این گفت‌وگوی صادق زیباکلام را می‌خوانید:
 

صادق زیباکلام
‌این سوال مطرح می‌شود که چرا این‌قدر راجع‌ به مسائل اظهارنظر می‌کنی؟ برای اینکه می‌آیند و از من می‌پرسند. به خدا، به پیر، به پیغمبر، من نمی‌خواهم راجع‌ به مسائل اظهارنظر کنم، ولی خب می‌آیند و می‌پرسند که آقا شما راجع‌ به تیر چراغ برق چه فکر می‌کنی؟ مشکل از اینجا شروع می‌شود که من هر نظری که راجع‌ به تیر چراغ برق دارم، همان را صادقانه می‌گویم! نظری نمی‌دهم که فردی که دارد با من صحبت می‌کند خوشش بیاید، خب، نظرم بوده است دیگر، حالا بدتان می‌آید، بدتان بیاید. من با تک‌تک یاخته‌های بدنم لیبرال هستم؛ یعنی تک‌تک یاخته‌ها، سلول‌ها، کروموزوم‌ها، ژن‌های بدن من لیبرال هستند، چون من محصول آن هفت سال دومی بود که به انگلستان رفتم و درس خواندم، آن من را لیبرال کرد! اتفاق بدی که افتاد، این بود که در آن هفت سال من متوجه شدم خیلی از تفکرات من، خیلی از تفکرات سیاسی من، راجع‌ به انگلستان، راجع‌ به آمریکا، راجع‌ به نظام سلطه، راجع ‌به جنگ ویتنام، راجع ‌به مشروطه، راجع ‌به رضاشاه، خیلی‌هاشان غلط بوده است! و هیچ مبنایی ندارد.یک چیزی وجود دارد که چرا من را نمی‌گیرند؟ عملی این هستش که برای چه او را بگیریم؟ ما می‌توانیم به صادق زیباکلام تلفن بزنیم و بگوییم لال شو! دیگر صادق زیباکلام یک کلام حرف نمی‌زند! ما می‌توانیم یک تلفن به صادق زیباکلام بزنیم و بگوییم صادق زیباکلام از فردا نه در شرق، نه در اعتماد، نه در آرمان، نه با فرارو، اصلا مصاحبه نمی‌کنی، مطلب هم به آنها نمی‌دهی، سخنرانی هم هر کجا دعوتت کردند نمی‌روی! آنها می‌دانند که این را از من بخواهند سمعا و طاعتا! من اطاعت می‌کنم. دیگر چرا برویم او را بگیریم؟! بعد از ٢٢ خرداد ٨٨ به من تلفن زدند و گفتند شما دیگر با بی‌بی‌سی و رادیو فردا صحبت نکن. گفتم چشم! خب وقتی این را به او بگوییم که نکن، نمی‌کند، چه مرضی است که برویم او را بگیریم.

 

هاشمی رفسنجانی
‌یکی از بیشترین، عمده‌ترین و گزنده‌ترین انتقادات منِ صادق زیباکلام به هاشمی‌رفسنجانی بود که در جنگ بزرگ‌ترین خدمت را به ایران کرد. بزرگ‌ترین انتقادی که به آقای هاشمی‌رفسنجانی وارد می‌کنم این است که بعد از ٢٢ بهمن که قدرت داشتی برای آزادی نایستادی! برای دموکراسی نایستادی! برای مطبوعات نایستادی. شما اگر سال ۶۵ به آقای هاشمی‌رفسنجانی می‌گفتی آزادی بیان، می‌گفتی انتخابات آزاد، می‌گفتی حاکمیت قانون، آقای هاشمی‌رفسنجانی یک نگاه به دفترش می‌کرد که بیایید ببریدش دیگر... اگر امروز به آقای هاشمی‌رفسنجانی این چیزها را بگویید، حداقلش این است که دیگر به رئیس دفترش نگاه نمی‌کند که بیایید این را ببرید... می‌دانید چرا؟ چون پسرش باید ١٠سال به زندان می‌افتاد. دخترش باید به زندان می‌افتاد. خودش باید رد صلاحیت می‌شد. حسین مرعشی‌اش باید می‌افتاد زندان. غلامحسین کرباسچی‌اش باید می‌افتاد زندان. تا بفهمد که حاکمیت قانون یعنی‌چه؟ 

 

از تاجزاده تا بهزاد نبوی

همه‌ ما فرق کرده‌ایم! مصطفی تاج‌زاده هم فرق کرده! بهزاد نبوی هم فرق کرده! این چیزی است که اصول‌گرایان می‌گویند، می‌گویند شما بریده‌اید، شما منحرف هستید، شما تجدیدنظرطلب هستید، می‌گویند شما رفتید بالای دیوار سفارت، امروز نوکر آمریکا شدید. اتفاقا درست می‌گویند، چیزی را دارند درست می‌گویند، نوکر آمریکا نشده‌اید؛ اما یک چیزی را درست می‌بینند؛ خیلی از اینها از مواضع سال ۶٠ خود عدول کردند و برگشتند! شما اگر سال ١٣۶٠ به ابراهیم اصغرزاده می‌گفتی آزادی، دموکراسی، حقوق‌ بشر، همین ابراهیم اصغرزاده خودمان، به تو می‌خندید! شما اگر به مصطفی تاج‌زاده می‌گفتی حقوق ‌بشر، به تو می‌خندید! این مصطفی تاج‌زاده‌ایِ شهریور ٩۵، همان مصطفی تاج‌زاده‌ است؟ بهزاد نبوی همان است؟ موسوی‌خوئینی‌ها همان است؟ اولین وجه مشترک آقای هاشمی‌رفسنجانی، بهزاد نبوی، مصطفی تاج‌زاده، سعید حجاریان، ابراهیم اصغرزاده، موسوی‌خوئینی‌ها، موسوی‌لاری، همه آنها، خودِ آقای سیدمحمد خاتمی این است که از رادیکالیسم فاصله گرفته‌اند.
 

حسن روحانی 


‌آقای روحانی و آقای نوبخت هرچه می‌خواهند فکر کنند، ولی اگر حمایت رهبری اصلاحات، کارهای من و شما (حسین دهباشی) نبود، من معتقدم که آقای روحانی بیشتر از 2 یا 3 میلیون رای نداشت... نکته مهم درباره آقای روحانی درباره عملکرد وی است. در سیاست خارجی نمره خوبی به ایشان می‌دهم. ولی رکود را نتوانست تکان دهد و این یخ همچنان سفت و سخت سرجایش باقی است و حتی نتوانسته یک خراش هم به رکود وارد کند. در موضوع رفع حصر، آزادی‌های مدنی، جلوگیری از بسته شدن مطبوعات نمره منفی به او می‌دهم و نمره قبولی به وی نمی‌دهم.
 

محمدرضا عارف
 

شما فکر می‌کردید من نمی‌دانستم این نمایندگان لیست امید که وارد مجلس شوند چه کار می‌کنند، این افرادی که ما این همه برایشان دویدیم تا رای جمع کردیم حتی عرضه نداشتند یک کمیسیون را از آن خود کنند. بعدش به من انتقاد می‌کنند که چرا گفتم عارف نباید رئیس مجلس شود. شما عرضه نداشتید یک کمیسیون را بگیرید یا حتی یک نطق پیش از دستور داشته باشید. یک سری آدم‌هایی وارد مجلس شدند که اصلا معلوم نیست چرا وارد مجلس شدند، من بچه نبودم و می‌دانستم توانایی‌هاشون چیه، فکر کردید مثلا من الیاس حضرتی را نمی‌شناختم، حضرتی به اندازه موهای سرم مقاله‌های من را دور ریخته است.همدلی

 

راهپيمايي اربعين و چند نكته

 

اخبار منتشر شده از وضعيت زائراني كه به مناسبت اربعين قصد خروج ازكشور را دارند حكايت از بي‌برنامگي، آشفتگي، مشكلات و دشواري براي زائران ايراني است كه از مرزهاي مهران، چزابه يا شلمچه قصد ورود به خاك عراق را دارند. مردم خواهان حضور درمراسم اربعين هستند اما مسئولان چندان به فكرآسايش زائران نيستند. درخبرها آمده كه ده‌ها هزار نفرپشت مرز مهران مانده‌اند و متاسفانه تنها پاسخ مسئولان به اين وضع اين است كه از مرز مهران نمي‌توانيد عبوركنيد و بايد به مرزشلمچه و چزابه مراجعه شود. اين درحالي است كه اواسط روز جمعه صف طولاني حداقل به طول ده كيلومتر پشت مرز چزابه از اتومبيل‌هايي كه قصد دارند به سمت مرز حركت كنند به وجود آمده و درعين حال با وجود ترافيك سنگين و افزايش تعداد زائراني كه قصد دارند از مرز چزابه عبور كنند. مسئولان به زائران پشت ساير مرزها توصيه كردند كه به مرز چزابه مراجعه كنند، مگرمسئولان ما سعودي‌ها را به بي‌توجهي به مساله زائران محكوم نمي‌كنند. حال سوال از مسئولان این است كه شما پيش‌بيني اين جمعيت را نمي‌كرديد؟ چرا با مقامات عراقي هماهنگ نكرديد كه به مدت يك هفته كنترل‌هاي ساده‌تري درباره زائران ايراني انجام دهند. عراقي‌ها كه خسارات جنگ را به ايران نپرداختند اما مطمئنا مي‌توانند از خير ۵۰ يا ۱۰۰ دلاري كه از هر زائر ايراني دريافت مي‌كنند گذشته و اجازه دهند زائران ايراني آزادانه ازمرزهاي كشور عبوركنند. به نظر نمي‌رسد چنين رايزني‌ای غيرممكن باشد. مي‌توان از مردم ايران خواست كه اين هزينه‌ها را به حساب خاصي واريز كرده و آن را يكجا به دولت عراق تحويل دهند تا ايراني‌ها پشت مرزها معطل نشوند. حتي اين امكان وجود دارد كه گام ديگري برداشت واجازه گرفت در اين مدت زائران ايراني با وسايل شخصي خود وارد خاك عراق شوند. البته نه مسئولان مربوطه و نه عراقی‌ها حاضر به تلاش در اين زمينه نيستند تا زائران مشكل‌كمتري داشته باشند. به نظر مي‌رسد حوزه مسئولیت مسئولان درباره راهپيمايي اربعين تنها به تشويق مردم خلاصه مي‌شود و هيچ برنامه‌ريزي براي رفاه زائران از سوي مسئولان صورت نمي‌گيرد. همان‌طور كه پيش‌تر آمد ما همواره به خدمات سعودي‌ها به زائران مكه و مدينه انتقاد داریم كه چرا امكانات لازم براي زائران فراهم نمي‌شود. آيا مردم حق ندارند از مسئولان ايراني بخواهند كه چرا به مساله راهپيمايي اربعين توجه ویژه‌تری نمي‌شود؟ چگونه است ما نمي‌توانيم از عراقي‌ها بخواهيم كه تنها در اين چند روز با خدمات بهتر با زائران ايراني همراهي كنند.آرمان

 

صداوسیما با این رویه برای «بی‌بی‌سی» و «من و تو» یارگیری می‌کند

در دو ماه گذشته ادبیات به کار رفته مجری اخبار شبکه یک در دو مورد با واکنش‌های منفی مواجه شده است. صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و تحلیل‌گر مسائل سیاسی و رسانه‌ای در گفت‌وگو با آی سینما به تحلیل این نوع ادبیات نامتعارف در اخبار رسمی رسانه ملی می‌پردازد. زیبا کلام معتقد است با این ادبیات به کار رفته در صداوسیما، مسئولین نمی‌توانند توقع داشته باشند که جوانان در زندگی خود ادب را رعایت کنند و نسبت به پیرامون خود پرخاشگر نباشند.

«هویج» و «سیفون» دو واژه‌ای است که محمد رضا حیاتی مجری با سابقه خبر به تازگی در برنامه‌های رسمی خبری به کار برده است. اوایل مهرماه مرگ شیمون پرز رئیس جمهور پیشین اسرائیل به شکل خاصی در اخبار شبکه یک بازتاب یافت و حیاتی چنین جمله‌ای را خواند: «او در قبال بازگشت آوارگان فلسطینی و مساله قدس هرچند مواضعی سخت داشت ولی در مذاكرات سازش با فلسطینی ها نقش «هویج» را ایفا می كرد.» ویدیوهای این بخش خبری به سرعت در فضای مجازی و شبکه‌های مجازی پخش شد و بسیاری به لحن مجری این خبر ، واکنش منفی نشان دادند.

بعد از پخش این خبر، محمد رضا حیاتی در گفت‌وگو با تماشاگران امروز، در مورد به کار بردن واژه «هویج» در اخبار رسمی شبکه یک گفت: «در تلگرام دیدم كه بعضی‌ها روی این موضوع بحث می‌كردند. فقط متوجه نشدم، روی لحن گوینده مشكل داشتند یا روی متن خبر. اگر مشكل منتقدان لحن من است كه باید بگویم، گوینده تابع متن است. متن به هر سبكی كه نوشته شده باشد، با همان لحن هم باید خوانده شود. قبل از اینكه اخبار شبانگاهی روی آنتن برود، متن را دیدم. با تحریریه صحبت كردیم كه متنی بهتر از این آماده كنند اما قبول نكردند. به هر حال بخش خبری، باید وزین باشد چراكه استناد رسمی كشور است. متن‌هایی كه در اخبار گفته می‌شود باید ادبیاتی بهتر از این داشته باشد. درست است كه ما با بعضی از كشورها مخالف هستیم، به عنوان كشور قبول‌شان نداریم، آنها با ما دشمنی دارند یا اینكه از لحاظ سیاسی مشكلاتی هست اما رسانه رسمی ملی باید به صورت شایسته‌تری اخبار مربوط به همه كشورها را منتشر كند. اگر بحث، سر كلمه هویج است، باید بگویم كه این اصطلاح هویج و چماق، اصطلاح آشنایی در دنیای سیاست است و استفاده از آن غیرمرسوم نیست. با این حال می‌شد از اصطلاح بهتری مثل اصطلاح پلیس بد و خوب هم استفاده كرد.»

اما با برگزاری انتخابات ریاست جمهوی امریکا که در آن دونالد ترامپ بر هیلاری کلینتون غلبه کرد، باز هم قرعه به نام مجری قدیمی اخبار رسید تا خبر پیروزی ترامپ را اعلام کند. مجری خبر در این بخش خبری این‌گونه به اولین سخنرانی ترامپ بعد از پیروزی در انتخابات اشاره کرد: «ترامپ که پیش‌تر گفته بود اگر به کاخ سفید برود، «سیفون» را خواهد کشید و سیاستمداران فاسد را بیرون خواهد کرد، در اولین نطق خود بعد از پیروزی هم گفت برای میلیون‌ها شغل در امریکا و برقراری روابط خوب با همه کشورها تلاش خواهد کرد.»

بازهم این بخش از برنامه خبری که او متن آن را قرائت کرده بود به سرعت در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و چند روزی این کلیپ تبدیل به یکی از سوژه‌های شبکه‌های اجتماعی شد. البته حیاتی که خود پیش‌تر به این نوع ادبیات انتقاد وارد کرده بود، عنوان کرد که این موضوع ربطی به گوینده ندارد و مجری اخبار تنها موظف است که نوشته‌های اعضای تحریره را اجرا کند. او همچنین در پایان به این موضوع هم اشاره کرد که مسئولین صداوسیما بعد از گفت‌وگوی کوتاهش در مورد استفاده از واژه «هویج»، به او گفتند که مجاز نیست درباره این‌ موضوع‌ها صحبت کند چون این قضایا به او ربطی ندارد.

صدا و سیما چگونه می‌خواهد درس اخلاق دهد؟

با توجه به ادبیات به کار رفته در رسانه ملی به سراغ دکتر صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران رفتیم تا نظرش را در مورد ادبیات نامتعارفی که در اخبار رسمی رسانه ملی به کار برده می‌شود، جویا شویم.

در ابتدا از صادق زیبا کلام پرسیدیم که شما بسیاری از رسانه‌های داخلی و خارجی را دنبال می‌کنید، با توجه به این موضوع آیا تا به حال دیده‌اید که رسانه‌های بین المللی از این نوع واژه‌ها در اخبار رسمی خود استفاده کند؟ زیبا کلام هم در پاسخ به آی سینما می‌گوید: «تا آنجایی که من سایر رسانه‌ها را دنبال می‌کنم، تا به حال ندیده‌ام که رسانه‌های خارجی از این ادبیات سیاسی موهن و زشتی که رادیو تلویزیون جمهوری اسلامی ایران و برخی مسئولان به کار می‌برند استفاده کنند. با این ادبیاتی که مسئولان و رسانه رسمی استفاده می‌کند، نباید از نسل جوان که شامل دهه شصتی‌ها و هفتادی‌ها می‌شود، انتظار داشته باشیم که رفتار مودبانه از خود نشان دهند و نسبت به مسائل پیرامونی خود پرخاشگری نکنند و در سطح جامعه ادب را رعایت کنند. به نظر من این سوال پیش می‌آید که چگونه مسئولین صداوسیما می‌خواهند با این ادبیاتی که در رسانه ملی به کار می برنند، در رسانه خود درس اخلاق به آحاد جامعه بدهند.»

اما یکی از نکاتی که محمدرضا حیاتی در مصاحبه‌های اخیر خود به آن اشاره کرد این بود که او تنها موظف است هر چه که دبیران و اعضای تحریریه خبر شبکه یک می‌نویسند را  اجرا کند. زیبا کلام در رابطه با این موضوع و اجبار مجریان اخبار برای قرائت دقیق آنچه به برای آنها نوشته می‌شود، گفت: «من بسیار بعید می‌دانم که دبیر یا سردبیر شبکه‌ای مانند بی‌بی‌سی متنی را که پر از فحش و توهین است، به دست گوینده بدهد و از او بخواهد که همچون بلندگو این خبر را بخواند.»

منحنی سواد و اخلاق رو به سقوط است

اما این استاد دانشگاه مشکلاتی که امروز رسانه ملی با آن دست و پنجه نرم می‌کند را فراتر از یک خبر می‌داند و معتقد است سطح سواد و مطالعه اشخاصی که به رسانه ملی و نهادهای فرهنگی راه می‌یابند، بسیار پایین است و این موضوع باعث شده، امروز در اخبار رسمی شبکه یک، مخاطبان با چنین واژه‌ها و ادبیاتی مواجه شوند: «مشکل اساسی مملکت ما، این است که منحنی سواد و اخلاق مسئولان در حال سقوط است و افراد به صورت گزینشی به صداوسیما، وزارت ارشاد و نهادهای فرهنگی راه می‌یابند و مسئولیت‌ها به افرادی سپرده می‌شود که تنها به یک جریان سیاسی نزدیک تر هستند. عموم این افراد اندیشه و سوادی در زمینه مسائل فرهنگی و رسانه‌ای ندارند و مطالعات آنها بسیار اندک است. اگر هم برخی سواد و اندیشه‌ای هم در این مورد داشته باشند، مجبور هستند که عقاید خود را پنهان کنند. چون مجبور هستند هرچه را به آنها گفته می‌شود، انجام دهند و به همین دلیل ما از نظر فرهنگی و رسانه‌ای دچار افول شده‌ایم و افراد مستقل و دارای اندیشه نمی‌توانند به نهادهای فرهنگی راه یابند و تنها غلامان حلقه به گوش و فرمانبردار به صداوسیما و وزارت ارشاد راه پیدا می‌کنند.»

امروز شبکه های اجتماعی نقش بسیار پر رنگی در باز نشر و دیده شدن اتفاقات کشور دارند. در این مورد هم محمد رضا حیاتی عنوان کرده بود که پیش‌تر هم این‌ نوع ادبیات در خبرهای رسانه ملی نقل می‌شد، منتهی با فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی در بین مردم، این موضوع‌ها به شکل گسترده‌ای دیده می‌شوند و مورد توجه قرار می‌گیرند. زیبا کلام درباره تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر روی نظارت مردم بر رفتار مسئولین و رسانه‌ها می‌گوید: «از نظر من شبکه‌های اجتماعی معجزه قرن بیست و یکم برای کشورهایی نظیر ایران محسوب می‌شوند، زیرا در کشوری مانند ایران، رسانه‌ها و صداوسیما تنها صدای حکومت را مخابره می‌کنند. در این جوامع فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی همچون پنجره و نور در انتهای تونل عمل می‌کند که بار عظیم مشکلات اجتماعی را به دوش می‌کشند. فضای مجازی در عین حال می‌تواند خشونت زبانی، بی ادبی و بی فرهنگی را که در میان مسئولان فرهنگی و رسانه‌ای وجود دارد، در خود سرریز ‌کند و به بسیاری از مردم این موضوع‌ها را نشان دهد. اتفاقا ما در این چند سال اخیر دیده‌ایم که تنها طرفداران و یا اشخاصی که وانمود می‌کنند طرفدار نظام هستند مثل نقل و نبات از فحش‌ها، حرف‌های رکیک و ناسزا در رسانه‌های خود استفاده می‌کنند و شاید برای این جماعت فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به شکل خطر دیده شود، زیرا آنها تنها به تک صدایی اعتقاد دارند و گوش شنوایی هم برای شنیدن نقد ندارند.»

برنامه‌های خبری صدا و سیما جنبه خبررسانی ندارند

زیبا کلام درباره نقش‌ رسانه ملی در بیان اخبار اضافه می‌کند: «تک صدایی محور اصلی رسانه‌های حکومتی است. به طور مثال شما بیایید یک هفته و یا یک ماه، اخبار شبکه‌های مختلف صداوسیما را تماشا کنید. در تمام این اخباری که صداوسیما به شکل سخت خبر (اخبار ساعت 14 یا 21) و یا نرم خبر (برنامه 20:30) پخش می‌کند، در کمال تعجب متوجه می‌شوید که هیچ اتفاقی در ایران، منطقه و جهان برخلاف اعتقادات جمهوری اسلامی ایران نمی‌افتد و تمام اتفاقات جهان مطابقت کاملی با تفکر جمهوری اسلامی ایران دارد.»

او در رابطه این موضوع مثال جالبی می‌زند و می‌گوید: «به طور مثال در رسانه ملی می‌بینید فردی منفور در ایالات متحده به ریاست جمهوری رسیده است و به همین دلیل در شبکه‌های تلویزیونی می‌گویند تمام مردم کشور امریکا در حال تظاهرات علیه رییس جمهوری منتخب هستند و به سمت رئیس جمهورشان تخم مرغ یا گوجه فرنگی پرت می‌کنند. یا در اخبار نشان می‌دهند که در کشور سوریه دائما ارتش سوریه در حال پیشرفت است و تنها داعش و  جبهه النصره در این کشور دست به کشت و کشتار می‌زنند.»

این مدرس دانشگاه معتقد است برنامه‌های خبری صداوسیما سالیان سال است که دیگر جنبه خبر رسانی خود را از دست داده‌اند و تبدیل به یک بنگاه تبلیغاتی شده‌اند: «این قبیل خبرهایی که از شبکه‌های اطلاع رسانی حکومتی در حال پخش است، تنها مطابق معیارهای جمهوری اسلامی ایران است. پس برنامه‌های خبری صداوسیما خبر رسان نیستند، بلکه یک بنگاه تبلیغاتی هستند و فقط خبرهایی را در راستای ایدئولوژی حکومت پخش می‌کنند.»

زیبا کلام معتقد است رویه‌ای که صداوسیما در پیش گرفته ، باعث محبوبیت شبکه‌هایی همچون «بی‌بی‌سی فارسی» و «من و تو» شده است: «به نظر من یکی از دلایل محبوبیت شبکه‌های «بی‌بی‌سی فارسی» و «من و تو» همین است که صداوسیما به دستچین کردن اخبار و مطابقت دادن آن با ایدئولوژی‌های خود می‌پردازد. اتفاقا در مناظره‌هایی که در دانشگاه‌ها با برخی افراد اصولگرا داشتم، وقتی می‌گویم فلان اتفاق در حال رخ دادن است، آنها ناخودآگاه در جواب من می‌گویند: آقای زیبا کلام! من خودم این خبر را در «بی‌بی‌سی فارسی» و شبکه «من و تو» شنیدم! این یعنی آنها هم یواشکی اخبار «بی‌بی‌سی» و «من و تو» را نگاه می‌کنند. این یعنی آنها هم می‌دانند که رادیو تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، آغشته به انحراف و برخی از خبرهای آن نادرست است. این موضوع باعث شده که حتی خود مسئولین هم برای آگاهی از آنچه در دنیا در حال رخ دادن است، به سراغ شبکه‌های خبری آن سوی آب‌ها بروند و این موضوع واقعا فاجعه است. نمی‌دانم بگویم خنده دار است یا گریه دار! امروز صداوسیما جمهوری اسلامی ایران با این رویه، برای این دو شبکه یارگیری می‌کند و مخاطبان را از خود دور می‌کند.»

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid