محل تبلیغ شما
وزارت میراث فرهنگی در روز جهانی گردشگری خبر جدیدی نداشت!

تاریخ خبر: 1399/7/6

وزارت میراث فرهنگی در روز جهانی گردشگری خبر جدیدی نداشت!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

وزارت میراث فرهنگی در روز جهانی گردشگری خبر جدیدی نداشت!

شعار روز جهانی جهانگردی امسال جهانگردی و توسعه روستایی اعلام شد

روز جهانی گردشگری ۲۰۲۰ + تاریخچه و شعار

رونق گردشگری خارجی تا ۲۰۲۲ غیرممکن است

بیکاری دو سوم شاغلان گردشگری ایران

 

نشست خبری روز جهانی گردشگری همزمان با ۲۷ سپتامبر مصادف با ۵ مهر ۹۹ در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی با حضور معاون گردشگری و خبرنگاران این حوزه برگزار شد. در این برنامه خبری هیچ موضوع جدیدی اعلام نشد و صحبت ها و سوالها پیرامون موضوع سفر و کرونا به همان حرف های همیشگی در این چند ماه اخیر محدود شد.

در این نشست، ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: شعار سازمان جهانی گردشگری «گردشگری و توسعه روستایی» اعلام شده است. با همین مضمون برنامه هایی را پیش بینی کرده ایم که بخشی از آن در هتل ارم و بخشی هم در طول هفته برگزار خواهد شد.

برنامه ای که تیموری به آن اشاره کرد صبح روز ششم مهر ماه در هتل ارم با حضور وزیر میراث فرهنگی برگزار می شود که در واقع رونمایی از برند گردشگری، سامانه نظارت و سامانه راهبردی گردشگری است.

تیموری درباره توسعه گردشگری روستایی و اقدامات مربوط به آن نیز توضیح داد: با تنوعی که در حوزه محصولات گردشگری و زیرساخت ها انجام شد؛ صنعت گردشگری از محدودیت و انحصار چند شهر بزرگ خارج شده است و ما الان دیگر نمی توانیم بگوییم یک گردشگر فقط چند شهر گردشگری را می بیند بلکه روستاها خود را به عنوان مناطق تفریحی و گردشگری معرفی کرده اند. ما سند بخشی توسعه گردشگری روستایی را آماده کرده ایم که در آن نقشه راه نیز دیده شده است.

چندی پیش فرودگاه نظامی کنارک تعطیل شده بود و شهر فرودگاهی چابهار نیز با بازگشایی فرودگاه کنارک تعطیل اعلام شد اما بعدها گفتند که همچنان ساخت شهر فرودگاهی انجام خواهد شد در این مدت وزارت میراث فرهنگی سکوت کامل کرد. در واکنش به این موضوع معاون گردشگری کشور گفت: وزارت گردشگری از هر اقدامی که باعث انتفاع کشور از محل درآمدهای اقتصاد سفر شود؛ استقبال می کند. مواردی که در چابهار اتفاق افتاد قابل حل است و بحرانی نیست، با توجه به گزارش های اخیر متوجه شدیم این مشکلات حل شده است. سیاست رسمی وزارت گردشگری این است که کمک کند همه نقاط کشور از جمله چابهار در حوزه گردشگری رونق پیدا کند. ما به جای اینکه مواضع سیاسی بگیریم در نظر داریم که با بحث منطقی مشکلات را حل کنیم.

موضوع دیگری که بیشتر در نشست خبری روز جهانی گردشگری مطرح شد، در مورد گردشگری روستایی بود تا مسائل مربوط به حل مشکلاتی از جمله درگیری بخش های گردشگری با ویروس کرونا. اما تیموری در این مورد به آماری که قبلاً هم ارائه کرده بود پرداخت و گفت: برآورد میزان خسارت بخش گردشگری تا نیمه اول مرداد ۱۲ هزار میلیارد تومان است که بخشی از آن خسارت و بخشی دیگر برآورد عدم درآمد است.

وی گفت: اشتغال رسمی ایران در حوزه سفر و گردشگری طبق اعلام شورای جهانی سفر یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۹ است بسته حمایتی برای ۱۴ رسته شغلی از جمله گردشگری تدوین شده که شامل امهال های سه ماهه و وام ۱۲ درصدی کرونا بود که استقبال کم از آن دلایل مشخصی داشت. همچنین ۶۰۰ میلیارد تومان پرونده از سوی فعالان گردشگری به بانک ها ارسال شده که از این تعداد ۲۵۰ میلیاد تومان پرداخت شده است.

اگر گفتند سفر نروید به این معناست که سفر بی برنامه نروید!

تیموری درباره انجام سفر در زمان کرونا نیز گفت: در ستاد کرونا هیچ مصوبه ای وجود ندارد که حوزه های مربوط به گردشگری را تعطیل کند. در شرایطی که هم، روی سفرها حساس شده بودند تاکید کردند بخشی از اختیارات ستاد به استان ها واگذار شده است و مسئولان ستاد کرونا همیشه تاکید داشته اند که سفرهای خارج از ضوابط انجام نشود، اگر اعلام می شود سفر نکنید منظور این نیست که سفر از طریق آژانس در هتل با رعایت پروتکل های بهداشتی انجام نشود بلکه صحبت از سفرهای بی حساب و کتاب است. ما برای مسیری می توانیم مسئولیت داشته باشیم که خودمان آن را آماده کرده باشیم. هر سفری که توسط دفاتر مسافرتی برنامه ریزی می شود و گردشگران از خدمت مراکز مجاز استفاده می کنند را حمایت می کنیم. در این بستر سفرها هیچ محدودیتی ندارند.

ولی تیموری در پاسخ به سوال دیگری درباره جذب گردشگران خارجی و باز شدن مرزها گفت: ما باید به تفاهمی در سطح بین المللی با کشورها برای تبادل گردشگر برسیم. زمانی که مرزها آزاد شد باید ببینیم کشور مقصد، گردشگر ایرانی را می پذیرد یا نه. در عین حال باید احترام متقابل گردشگران کشورها نیز حفظ شود.

تیموری مانند گذشته فقط به این موضوع بسنده کرد که بازگشایی مرزها و جذب گردشگران خارجی توسط وزیر گردشگری در حال بررسی است.

تسهیل روادید بین ایران و روسیه نیز از دیگر مواردی بود که معاون گردشگری به آن اشاره کرد اما توضیح نداد که در واقع این تسهیل روادید به چه معناست چرا که حوزه ویزا و تبادل گردشگری بین کشورها بیشتر در حوزه اختیارات وزارت امور خارجه است.

‌موضوعات تخصصی را سیاسی نکنید!

در این نشست خبرنگار مهر درباره اینکه سند توسعه راهبردی گردشگری کشور چه ضمانت اجرایی بعد از یک تا دو سال دارد، آن هم در صورتی که به پایان دولت دوازدهم نزدیک می شویم سوال کرد. معاون گردشگری نیز با تاکید بر اینکه نباید موضوعات تخصصی را سیاسی کرد توضیح داد: سند راهبردی بعد از انقلاب اولین سندی است که در این سطح به تصویب هیات وزیران رسیده است. ۳۰۰ صفحه نیز پشتیبان دارد ما سطوح مختلفی در برنامه ریزی گردشگری داریم این سند اولین سطح را پوشش می دهد در این سطح کلیات و راهبردهای کلان مشخص می شود. برای هر کدام از راهبردها نیز استراتژی کامل پیش بینی شده است.

تیموری گفت: یکی از الزامات تحقق سند توسعه این است که وزارت میراث فرهنگی را مکلف به انجام برنامه اقدام ملی کرده است که آن را از سال گذشته پیش برده ایم. برخی از افراد از دور درباره مسائل مربوط به گردشگری صحبت می کنند ما باید این حرف ها را کنار بگذاریم و اگر اراده ای هست با تیمی که این سند را تهیه کرده جلسه داشته باشیم. ما برای اولین بار ۶۰ حکم درباره توسعه گردشگری برای دستگاه های دیگر تعیین کرده ایم. همه می دانند یک حکم در دولت گرفتن چه مشکلاتی دارد افراد نباید چوب حراج به حوزه گردشگری بزنند. سند توسعه راهبردی برای اولین بار برای ۲۹ دستگاه تعیین تکلیف می کند که باید در حوزه توسعه گردشگری فعالیت داشته باشند. شورای راهبردی و نظارت یکی از الزامات تحقق این سند است. سازمان برنامه وبودجه عضو شورای نظارت است و دستگاه ها بر مبنای اینکه چقدر تعهدات را انجام داده اند باید گزارش بدهند.مهر

 

شعار روز جهانی جهانگردی امسال جهانگردی و توسعه روستایی اعلام شد

مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: این شعار از سوی سازمان جهانی جهانگردی (unwto) جهانگردی و توسعه روستایی اعلام و مشخص شده از توانایی منحصر به فرد این بخش در ایجاد توسعه اقتصادی و فراهم‌آوردن فرصت‌هایی در خارج از شهرهای بزرگ، از جمله در آن جوامعی که در غیر این صورت ترک خواهند شد، صحبت به میان آمده است.

به گزارش خبرآنلاین ازچابهار : عدنان حسینی با اعلام مطلب بالا افزود: روز جهانی جهانگردی همچنین نقش مهمی را که گردشگری در حفظ و ارتقاء میراث فرهنگی در سراسر جهان بازی می‌کند، برجسته می‌سازد. ‎بنابر این اعلام سازمان جهانی جهانگردی در روز جهانی جهانگردی ۲۰۲۰، جامعه جهانی متحد می‌شوند تا روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۰ ، (پنجم مهرماه۱۳۹۹) ، را جشن بگیرند. 

حسینی از برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری به مناسبت هفته گردشگری خبر داد و افزود: به همین مناسبت و در نخستین روز از گرامیداشت این هفته، ۵ مهرماه زنگ گردشگری در مدرسه زینبیه تیس نواخته و با اهدای گل و شیرینی به استقبال اولین مسافرین پروازی ورودی به منطقه در فرودگاه بین‌المللی چابهار - کنارک خواهیم رفت.

وی اضافه کرد: بازدید از آثار تاریخی سطح منطقه، پاکسازی غارهای ۳گانه (بان مسیتی) روستای تیس و برگزاری وبینار آموزشی توسعه گردشگری روستایی و صنایع دستی از دیگر برنامه‌های دومین روز هفته گردشگری هستند.

حسینی بیان کرد: هفتم مهرماه تور گردشگری رایگان    شرق چابهار، پاکسازی سواحل، بازدید از مکان جدید فروش صنایع‌دستی تالاب صورتی و گشت دریایی رایگان از پلاژ لیپار صورت می‌پذیرد.

وی گفت: بازدید از مکان‌های اقامتی، شرکت‌های ارائه خدمات تفریحی     سطح منطقه، تجلیل از فعالین حوزه گردشگری و صنایع دستی، برگزاری دوره آموزش فیلمنامه نویسی و داستان نویسی، آغاز بکار بازارچه هفتگی صنایع دستی    بقعه سید غلامرسول، برگزاری دوره آموزش فیلمنامه نویسی و داستان‌نویسی از دیگر برنامه‌های این مناسبت می‌باشند.

حسینی خاطرنشان ساخت: اجرای مسابقه طبخ غذاهای سنتی همراه با اهدای جوایز    در پلاژ لیپار، افتتاح مزون صنایع دستی آزادی    پلاژ لیپار، موج‌سواری رایگان در سایت موج‌سواری رمین به همین مناسبت انجام می‌شود.

 

روز جهانی گردشگری ۲۰۲۰ + تاریخچه و شعار

روز جهانی گردشگری در تقویم جهانی هرسال ۲۷ سپتامبر است، این روز در سال ۲۰۲۰ برابر است با ۶ مهر ماه ۱۳۹۹ و برنامه‌های آن بیشتر به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش ایمنا تاریخچه‌ی جهانگردی و توریسم را می‌توان به گذشته‌های دور نسبت داد. چنان‌که در دوران پیش از اسلام، برخی از یونانیان و رومیان به ایران سفر می‌کردند و گاهاً سیاح نامیده می‌شدند.

روز جهانی گردشگری چه روزی است؟

۲۷ سپتامبر به عنوان روز جهانی گردشگری و توریسم انتخاب شده است. انتخاب یک روز برای گردشگری برای توجه بیشتر به این صنعت و تلاش برای توسعه و گسترش توریسم و گردشگری صورت گرفته و هر ساله در این روز برنامه‌ها و همایش‌های متعددی در کشورهای مختلف دنیا برگزار می‌شود.

تاریخ روز جهانی گردشگری ۲۰۲۰

امسال روز جهانی گردشگری ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ برابر با ۶ مهر ۱۳۹۹ است.

تاریخچه روز جهانی گردشگری

روز جهانی گردشگری و توریسم هرساله در روز ۲۷ سپتامبر برگزار می‌شود. هدف از نامگذاری این روز افزایش آگاهی جوامع بین‌المللی در مورد اهمیت توریسم و تأثیر صنعت گردشگری بر اجتماع، فرهنگ، سیاست و اقتصاد است. از ۱۹۸۰ سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) سازمان ملل متحد روز ۲۷ سپتامبر را به عنوان روز گردشگری و جهانگردی انتخاب کرده است. در سومین جلسه این آژانس در سال ۱۹۷۹ که در کشور اسپانیا برگزار شد UNWTO تصمیم گرفت تا روزی را به عنوان روز جهانی گردشگری و توریسم انتخاب کند. در نهایت روز ۲۷ سپتامبر که سالگرد پذیرش و تصویب اساسنامه سازمان جهانی گردشگری بود به عنوان روز جهانی توریسم انتخاب شد و این روز به طور رسمی از سال ۱۹۸۰ اعلام شد. سازمان جهانی گردشگری که در حقیقت بخشی از سازمان ملل متحد است وظیفه تبلیغ و گسترش گردشگری و توریسم مسئولانه، پایدار و جهانی را در رأس اقداماتش قرار داده است. هرسال سازمان جهانی گردشگری در روز ۲۷ سپتامبر از کشورهای مختلف دعوت می‌کند تا دور هم جمع شوند و در مورد مقوله توریسم و گردشگری با یکدیگر به تبادل نظر بپردازند.

شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۰

از سال ۱۹۸۰ سازمان جهانی گردشگری شعاری را به عنوان شعار سال خود انتخاب می‌کند، شعارهایی که هر کدام به فراخور زمان دارای اهمیت بوده و حتی مدل‌های توسعه گردشگری را تعریف می‌کند. اما امسال سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) کار سختی برای انتخاب شعار سال داشت. از طرفی همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در سراسر دنیا گردشگری را به کما برد و از طرفی دیگر یونسکو بر رونق روستاها تاکید داشت. در نهایت «گردشگری و توسعه روستایی» به عنوان شعار سال ۲۰۲۰ برگزیده شد. شعاری که در ابتدا بسیاری از فعالان این صنعت را شوکه کرد، زیرا آن‌ها انتظار شعاری مرتبط با شرایط حاکم بر صنعت گردشگری داشتند. گردشگری از زمان اعلام خبری مبنی بر کشف ویروس همه‌گیر جدیدی در چین تحت تأثیر قرار گرفت. در ابتدای این صنعت بزرگترین بازار خود یعنی چین را از دست داد و سپس با شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان، تمام فعالیت‌های مرتبط با گردشگری تعطیل شد.

بیشتر بخوانید: نگاهی به شعار سال سازمان جهانی گردشگری

شعارهای روز جهانی گردشگری در سال‌های مختلف

 • ۱۹۸۰ (مشارکت گردشگری در حفاظت از میراث فرهنگی، صلح و فهم متقابل فرهنگی)
 • ۱۹۸۱ (گردشگری و کیفیت زندگی)
 • ۱۹۸۲ (افتخار و سربلندی در مسافرت، میزبانان خوب و میهمانان خوب)
 • ۱۹۸۳ (جهانگردی و تعطیلات، حق و مسئولیت همگانی)
 • ۱۹۸۴ (گردشگری و فهم بین‌المللی، صلح و همکاری)
 • ۱۹۸۵ (گردشگری جوانان، میراث تاریخی – فرهنگی برای دوستی و صلح)
 • ۱۹۸۶ (گردشگری به عنوان ابزاری حیاتی برای صلح جهانی)
 • ۱۹۸۷ (گردشگری برای توسعه)
 • ۱۹۸۸ (جهانگردی، آموزش همگانی)
 • ۱۹۸۹ (جریان آزادانه جا به جایی جهانگردان، پدیدآورنده یک جهان)
 • ۱۹۹۰ (جهانگردی صنعتی ناشناخته و تجارتی خدماتی که باید توسعه پیدا کند)
 • ۱۹۹۱ (اطلاعات، ارتباطات و آموزش به عنوان نیروی محرکه توسعه گردشگری)
 • ۱۹۹۲ (گردشگری ابزاری برای پیوند قاره‌ها)
 • ۱۹۹۳ (توسعه جهانگردی و حفاظت محیط زیست، به سوی تعادل پایدار)
 • ۱۹۹۴ (پرسنل کیفی، جهانگردی کیفی)
 • ۱۹۹۵ (سازمان جهانی جهانگردی، بیست سال در خدمت جهانگردی جهان)
 • ۱۹۹۶ (گردشگری به عنوان عاملی برای صلح و صبر)
 • ۱۹۹۷ (گردشگری، فعالیت پیشتاز قرن بیست و یکم در جهت اشتغالزایی و حفاظت محیط زیست)
 • ۱۹۹۸ (همکاری بخش خصوصی و دولتی کلید توسعه و ترویج گردشگری)
 • ۱۹۹۹ (جهانگردی عامل حفاظت از میراث جهانی برای هزاره جدید)
 • ۲۰۰۰ (فناوری و طبیعت، دو چالش گردشگری قرن بیست و یکم)
 • ۲۰۰۱ (گردشگری ابزاری برای صلح و گفتگوی تمدن‌ها)
 • ۲۰۰۲ (اکو توریسم و توسعه پایدار)
 • ۲۰۰۳ (گردشگری نیروی محرکه اشتغالزایی، هماهنگی اجتماعی و کاهش فقر)
 • ۲۰۰۴ (گردشگری و ورزش، دو نیروی زنده برای درک متقابل فرهنگ و توسعه جوامع)
 • ۲۰۰۵ (سفر و حمل و نقل، از رؤیای ژول ورن تا واقعیت قرن ۲۱)
 • ۲۰۰۶ (گردشگری، غنا می‌بخشد)
 • ۲۰۰۷ (گردشگری، درها را به سوی زنان باز می‌کند)
 • ۲۰۰۸ (گردشگری در پاسخ به تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین)
 • ۲۰۰۹ (گردشگری برای گرامیداشت تنوع‌ها)
 • ۲۰۱۰ (گردشگری و تنوع زیستی)
 • ۲۰۱۱ (گردشگری پیوند دهنده فرهنگ‌ها)
 • ۲۰۱۲ (گردشگری و انرژی پایدار)
 • ۲۰۱۳ (گردشگری و آب، حمایت از آینده مشترک)
 • ۲۰۱۴ (گردشگری و توسعه اجتماعی)
 • ۲۰۱۵ (یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت)
 • ۲۰۱۶ (گردشگری برای همه، ترویج دسترسی جهانی)
 • ۲۰۱۷ (گردشگری پایدار ابزاری برای توسعه)
 • ۲۰۱۸ (گردشگری و تحول دیجیتال)
 • ۲۰۱۹ (گردشگری و مشاغل؛ یک آینده بهتر برای همه)

سال ۲۰۰۱ ایران با شعار گردشگری ابزاری برای صلح و گفتگوی تمدن‌ها میزبان نشست سالیانه روز جهانی گردشگری بود.

برنامه‌های روز گردشگری ۲۰۲۰

در این روز جشن و مراسم گوناگونی در کشورهای مختلف برپا می‌شود که هدف از برگزاری آنها ارتقا سطح آگاهی عمومی در رابطه با گردشگری و تأثیرش بر ارزش‌های مختلف است، در سال ۲۰۲۰ برنامه‌های این روز بیشتر به صورت مجازی و آنلاین برگزار می‌شود.

جهانگرد یا گردشگر کیست؟

مسافرت از محلی به محل دیگر و از کشوری به کشور دیگر، بدون در نظر داشتن قصد مهاجرت، اشتغال یا اقامت دائم جهانگردی می‌گویند. از دید سازمان ملل «جهانگرد یا گردشگر کسی است که کشوری غیر از کشور محل اقامت خود را مورد بازدید قرار دهد، مشروط بر این‌که، این بازدید به منظور احراز هیچ‌گونه شغلی نباشد و حداقل ۲۴ ساعت و حداکثر سه ماه در کشور میزبان توقف نماید و مسافرت او مبنی بر یکی از علل زیر باشد: تفریح، استراحت، گذراندن تعطیلات، امور خانوادگی، درمان و امور پزشکی، ورزش، امور مذهبی، مأموریت یا شرکت در هم اندیشی‌ها.»

سازمان جهانی جهانگردی چیست؟

سازمان جهانی جهانگردی بخشی از بدنه عظیم سازمان ملل متحد مستقر در شهر مادرید اسپانیاست که پژوهش‌های مرتبط با جهانگردی دارد و سالیانه گزارش‌هایی دقیق در خصوص آمار گردشگری در سراسر جهان منتشر می‌کند. این سازمان تلاش می‌کند به پیشرفت صنعت گردشگری به ویژه در جوامع کمتر توسعه یافته و توسعه نیافته کمک کند و سیاست‌ها و پیشنهاداتی جذاب برای توسعه پایدار گردشگری آنان ارائه دهد.

انواع جهانگردی

جهانگردی بر حسب هدف افراد دارای انواع مختلف است:

 • جهانگردی تفریحی: افراد یا دسته‌هایی را شامل می‌شود که با هدف تفریح، استراحت، گذراندن تعطیلات از سرزمین خود به سفر می‌روند.
 • جهانگردی درمانی: شامل افرادی می‌شود که برای استفاده از تغییرات آب و هوا، با هدف پزشکی و درمانی و استفاده از آب‌های معدنی، اقدام به مسافرت می‌کنند.
 • جهانگردی فرهنگی: که در آن افراد برای آشنایی با فرهنگ و هنر و آداب و رسوم ملل مختلف، آثار تاریخی و مطالعه علمی، اقدام به سفر می‌کنند.
 • جهانگردی مذهبی: هدف از این نوع جهانگردی زیارت اماکن مقدسه، بازدید از اماکن مذهبی مثل مساجد و کلیساها و معابد قدیمی، شرکت در مراسم عبادی و...
 • جهانگردی ورزشی: که هر نوع مسافرتی را که به منظور فعالیت‌های ورزشی انجام می‌گیرد، شامل می‌شود؛ مانند کوهنوردی، شکار، شرکت در مسابقات و تماشای مسابقات و...
 • جهانگردی تجاری: مثل مسافرهایی که افراد برای شرکت در بازارها و نمایشگاهای کالا و صنایع تأسیسات کارخانه‌ای و نظایر آن انجام می‌دهند.
 • جهانگردی سیاسی: مسافرت به منظور شرکت در جشن‌های بین‌المللی و مراسم خاص و کنگره‌ها و کنفرانس‌ها را جهانگردی سیاسی می‌گویند.

 

رونق گردشگری خارجی تا ۲۰۲۲ غیرممکن است

به گزارش خبرنگار ایلنا، در بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا گردشگری را به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصاد و درآمدزایی می‌شناسند. در این میان توسعه گردشگری و رونق آن در بخش‌های داخلی و بین‌الملل می‌تواند علاوه بر اشتغالزایی، به رونق اقتصادی و توسعه پایدار بحث جوامع محلی نیز کمک کند. درحالیکه با شیوع ویروس کرونا شاهد کاهش سفرهای عرصه بین‌الملل هستیم، و بر اساس آمارهای اعلام شده در سال ۲۰۲۰ با ریزش ۶۵ درصدی سفرها در عرصه بین‌الملل روبه‌رو بودیم، ناچار به روی آوردن به گردشگری داخلی هستیم. حال که کشور با بسته شدن مرزها تعداد گردشگران خارجی‌اش به مرز صفر نزدیک شده، نه تنها تورگردانان بلکه سایر بخش‌ها و زنجیره‌های فعال در عرصه گردشگری هم تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

ابراهیم پورفرج (رییس جامعه تور گردانان ایران) با اشاره به آنکه اتفاقات اخیر در کشور از یکسو و شیوع ویروس کرونا از دیگر سو سبب شد تا گردشگری در ایران بیش از سایر بخش‌ها آسیب ببیند، گفت: بیش از یک سال است که فعالان گردشگری تعطیل هستند و این مهم فقط به دلیل شیوع کرونا نبود چراکه قبل از آن نیز شاهد اتفاقاتی بودیم که سبب شده بود تعداد گردشگران ورودی کاهش یابد. در حالی که دولت باید به فعالان حوزه گردشگری بیش از سایر بخش‌ها کمک می‌کرد اما به قول معروف ‌تَر و خشک را باهم در نظر گرفت؛ چراکه تیم کارشناسی برای شناسایی صنایع آسیب دیده و شناسایی بخش‌های اقتصادی که بیشترین آسیب را دیده‌اند، نداشت و گردشگری را در کنار سایر بخش‌ها در نظر گرفت و یک نسخه را برای تمام بخش‌ها پیچید. تسهیلات و وام ۱۲ درصدی در نظر گرفت و به قولی دارویی مسکن برای همه بخش‌ها ارائه داد.

او با اشاره به آنکه تمام دنیا به فعالان بخش گردشگری کمک می‌کنند تا به تعطیلی کشیده نشوند، اذعان داشت: با بیکار شدن پرسنل فعال در عرصه  گردشگری قطعاً فشار بیشتری به دولت وارد می‌شود چراکه این افراد برای دریافت بیمه بیکاری به دولت مراجعه می‌کنند این امر فشار را به دولت بیشتر می‌کند. این در حالی است که اگر دولت به بخش گردشگری کمک می‌کرد تا بتواند بخشی از حقوق این افراد را بدهد قطعاً همکاری بخش خصوصی و بخش دولتی می‌توانست علاوه بر حفظ پرسنل خود از فشار مالی حاصل از بیکاری پرسنل روی دولت بکاهد و موثرتر از آنچه که اکنون شاهد آن هستیم عمل کند. 

پورفرج معتقد است: درحالی‌که پروتکل‌های بهداشتی اعلام شده است ۵۰ درصد مردم آن را اجرا نمی‌کنند اما بازهم قانونی برای الزام مردم برای رعایت این پروتکل‌ها وجود ندارد. در این میان عنوان می‌کنند به سفر نروید. این در حالی است که در هر تعطیلات سیل عظیمی از ماشین‌ها و سفرهای انفرادی در جاده‌ها به راه افتادند. وزارت بهداشت متوجه نیست اگر سفرها توسط تورگردانان و دفاتر خدمات مسافرتی انجام شود، پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود. اینگونه به نظر می‌رسد که خودشان مردم را به انجام سفرهای انفرادی تشویق می‌کنند و کسی نیز مانع آنها نمی‌شود. دستورالعمل اجرایی نیز در این خصوص وجود ندارد. در شرایط فعلی تنها بخشی که تعطیل شده است و نمی‌تواند کار کند، فعالان صنعت گردشگری هستند.

رییس جامعه تور گردانان ایران یادآور شد: هرچند وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بسیار تلاش کرد تا بتواند کاری برای گردشگری انجام دهد، اما واقعیت آن است که زورش نرسید و نتوانست کاری کند. وزیر حتا توانست جهانگیری معاون اول رییس جمهور و همتی را برای گفتگو با بخش خصوصی گردشگری به دفترش بیاورد اما به نظر می‌رسید آنها از قبل تصمیمشان را گرفته بودند و نیامده بودند به حرف‌های ما گوش دهند. این نشست نیز بی‌فایده بود چراکه حتا یک درصد تقاضاهای ما اجرایی نشد.

رونق گردشگری ورودی نیازمند اعتمادسازی 

او درخصوص پیش‌بینی که برای رونق گردشگری داخلی و ورودی دارد نیز گفت: کرونا همه را خسته کرده است. بر اساس پروتکل‌های بهداشتی باید راه برای فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و تورهای گردشگری باز شود و مردم از طریق این شرکت‌ها به سفر بروند. اینکه اکنون پروازهای ایران و ترکیه برقرار شده است، هنوز آینده‌ای پیش روی گردشگری ورودی ما نمی‌گذارد. در این میان دو اتفاق باید بیافتد: نخست آنکه مردم دنیا و گردشگرانی که علاقه‌مند هستند به ایران سفر کنند، باید نسبت به ایمنی بیماری کرونا در ایران، اطمینان خاطر یابند و اعتمادشان درخصوص کنترل این بیماری در ایران جلب شود. 

پورفرج خاطرنشان کرد: در شرایط عادی با مباحث ایران‌هراسی و تغییر چهره ایران در ذهن جهانیان روبه روبودیم و اکنون علاوه بر آن باید درخصوص کنترل بیماری کرونا در کشور نیز اعتمادسازی کنیم. این درحالی است که هر روز اعلام می‌کنیم که بسیاری از شهرها و استان‌های کشور در شرایط قرمز و هشدار به لحاظ شیوع ویروس کرونا هستند. اعتمادی به لحاظ کنترل بیماری کرونا در ایران وجود ندارد؛ در چنین شرایطی نمی‌توان اعتماد گردشگران بین‌المللی را جلب کرد. 

او ادامه داد: دومین اتفاقی که باید بیافتد، درخصوص جلب اعتماد ما نسبت به گردشگران ورودی درخصوص عدم ابتلای آنها به کرونا و به تبع آن مصوب کردن پروتکل‌های بهداشتی برای گردشگران ورودی است. باید اعتمادها دوجانبه باشد. این کار زمان بر است. به عقیده من، تا سال ۲۰۲۲ نمی‌توان به رونق گردشگری ورودی امید داشت. این مهم درخصوص گردشگران ورودی از کشورهای همسایه و سایر کشورها تفاوت ندارد.

نمایشگاه‌های گردشگری آنلاین شدند

رییس جامعه تور گردانان ایران در ادامه به آنلاین شدن برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری اشاره کرد و گفت: ما با آنها تفاهم کردیم و پول‌هایی که از قبل برای حضور در نمایشگاه پرداخت کرده‌بودیم یا حفظ شده‌اند یا عودت داده شدند. درحال حاضر نمایشگاه گردشگری قرار است به صورت آنلاین برگزار شود و با آنکه حضور شرکت‌های گردشگری در این نمایشگاه آنلاین برای ۳ روز در حدود ۲۴۰۰ پوند است اما این نرخ برای شرکت‌های ایرانی هزار پوند شد. فعالان گردشگری می‌توانند به صورت آنلاین در این جمع حضور یابند و بازاریابی کنند. ما باید خودمان را در ذهن گردشگران دنیا تکرار کنیم و این کار را می‌توانیم آنلاین انجام دهیم.

به گفته پورفرج، نمایشگاه گردشگری ایتالیا و فرانسه نیز آنلاین خواهد بود. فقط در انتظار جواب برگزارکنندگان نمایشگاه فیتور اسپانیا هستیم که آیا قرار است این نمایشگاه آنلاین باشد یا خیر. با سایر نمایشگاه‌های گردشگری هم که قرار است تا پایان سال برگزار شوند، در حال گفتگو هستیم تا اطلاعات لازم برای حضور را کسب کنیم.

 

بیکاری دو سوم شاغلان گردشگری ایران

 

معاون گردشگری، در آستانه روز جهانی جهانگردی، از بیکاری تخمینی دو سوم نیروی انسانی شاغل در صنعت سفر و گردشگری ایران خبر داده است.

ولی تیموری گفته است: «بر اساس اعلام شورای جهانی سفر در سال گذشته (۲۰۱۹)، بالغ بر یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در بخش سفر و گردشگری ایران فعال بوده‌اند. در خوشبینانه‌ترین حالت، بخش خصوصی این حوزه با یک‌سوم نیروهایی که قبل از شیوع کرونا مشغول به فعالیت بود، به کار خود ادامه می‌دهد.»

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در اردیبهشت‌ماه اعلام کرده بود که با شیوع کرونا نزدیک به ۱۳ هزار راهنمای گردشگری در ایران شغل خود را از دست داده‌اند.

همچنین، بر اساس آمارهای رسمی، کووید ۱۹ به صنعت گردشگری ایران ۱۲هزار میلیارد تومان خسارت زده است.مردم‌سالاری آنلاین

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است