محل تبلیغ شما
جایزه ویژه جشنواره ونیز به آنا لیلی امیرپور

تاریخ خبر: 1395/6/21

جایزه ویژه جشنواره ونیز به آنا لیلی امیرپور

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

هیأت داوران جشنواره ونیز  شیر طلا را به فیلم «زنی که رفت» ساخته «لاو دیاز» از فیلیپین اهدا کردند و جایزه ویژه هیأت داوران نیز به فیلم «حیوانات شبرو» به کارگردانی «تام فورد» رسید.

 برندگان جشنواره فیلم ونیز :

شیر طلای بهترین فیلم: «زنی که رفت» ساخته «لاو دیاز»

جایزه ویژه هیئت داوران: «حیوانات شبرو» به کارگردانی «تام فورد»

شیر نقره ای بهترین کارگردانی: «امات اسکالانته» برای فیلم «منطقه وحشی» و «آندری کانچولوفسکی» برای فیلم «بهشت»

بهترین بازیگر زن: «اما استون» برای فیلم «لالالند»

بهترین بازیگر مرد: «اسکار مارتینز» برای فیلم «یک شهروند برجسته»

بهترین فیلمنامه: «نوا اوپنهایم» برای نگارش فیلمنامه «جکی»

جایزه ویژه هیأت داوران: «دارو دسته بد» به کارگردانی «آنا لیلی امیرپور»

همچنین جایزه «مارسلو ماستریانی» بهترین بازیگر (مرد یا زن) نوظهور جشنواره به فیلم «پائولا بیر» برای بازی در فیلم «فراتنس» اعطا شد.

برندگان بخش افق‌های جشنواره فیلم ونیز:

بهترین فیلم: «لیبرامی» به کارگردانی «فردریکا دجیاکومو»

بهترین کارگردانی: «فین تروچ» برای فیلم «خانه»

جایزه ویژه هیأت داوران: «دنیای بزرگ بزرگ» به کارگردانی «رها اردم»

بهترین بازیگر زن: «روث دیاز» برای فیلم «خشم یک مرد بیمار»

بهترین بازیگر مرد: «نونو لوپس» برای فیلم «خورخه سائو»

بهترین فیلمنامه: «پول تلخ» از «وانگ بینگ»

بهترین فیلم کوتاه: «صدای از دست رفته او» به کارگردانی «مارسلو مارتینسی»

جایزه شیر آینده بهترین فیلم اول جشنواره فیلم ونیز نیز به فیلم «آخرین ما» ساخته «علاءالدین اسلیم» اعطا شد.

در بخش کلاسیک جشنواره فیلم ونیز جایزه بهترین ترمیم و بازسازی به فیلم «جدایی: مردی با بادکنک» از «مارکو فراری» اعطاء شد و جایزه بهترین مستند درباره سینما نیز به فیلم «Le Concours» از «کلر سایمون» رسید.فارس

 

در این دوره از جشنواره فیلم ونیز، آنا لیلی امیرپور کارگردان ایرانی- آمریکایی برای فیلم «گروه بد / The Bad Batch» جایزه ویژه هیئت داوری را از آن خود کرد و شیر نقره‌ای-جایزه بزرگ هیئت داوری به فیلم «جانوران شبگرد» اثر تحسین شده تام فورد با بازی جیک جیلنهال و ایمی آدامز رسید.

ریاست هئیت داوران این دوره از جشنواره فیلم ونیز را سم مندس کارگردان بریتانیایی برنده جایزه اسکار بر عهده داشت. با تصمیم داوران این دوره جایزه بهترین فیلمنامه به نوح اپنهایم نویسنده فیلمنامه «جکی» اهدا شد. در فیلم «جکی» ناتالی پورتمن نقش ژاکلین کندی همسر جان اف کندی رییس جمهور آمریکا را بازی می‌کند.

اسکار مارتینز برای بازی در فیلم «شهروند ممتاز» به کارگردانی گستون دوپارت و ماریانو کان از آرژانتین به عنوان برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شناخته شد و جایزه بهترین بازیگر زن برای نقش‌آفرینی در «لالا لند» به کارگردانی دیمین شزل به اما استون  رسید. در همین حال جایزه مارچلو ماسترویانی برای بهترین بازیگر زن یا مرد نوظهور به پائولا بیر برای بازی در «فرانتز» به کارگردانی فرانسوا اوزون اهدا شد.

شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی جشنواره ونیز اما دو برنده داشت. امات اسکالانته برای کارگردانی فیلم «رام نشده / Untamed» و آندری کونچالوفسکی برای کارگردانی «بهشت» برنده این جایزه شناخته شدند.

فیلم «مالاریا» به کارگردانی پرویز شهبازی در بخش افق‌های این دوره از جشنواره ونیز حضور داشت اما در نهایت موفق به کسب جایزه نشد. در این بخش فیلم «رهایم کن / Liberami» به کارگردانی فدریکا دی جیاکومو بهترین فیلم لقب گرفت و جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم «خانه» به فین تروش اهدا شد. فیلم «دنیای بزرگ بزرگ» به کارگردانی رها اردم جایزه ویژه هیئت داوران این بخش را از آن خود کرد.

سال گذشته فیلم «از دور» به کارگردانی لورنزو ویگاس از ونزوئلا برنده شیر طلایی جشنواره ونیز شد. «از دور» در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار نماینده کشور ونزوئلا در بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان است. 

 

 

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid