محل تبلیغ شما
اعتصاب تانکرهای نفتکش

تاریخ خبر: 1397/3/3

اعتصاب تانکرهای نفتکش

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

اعتصاب تانکرهای نفتکش در اصفهان

اعتصاب براي شنيدن اعتراض!

اعتصاب کامیون داران که موجب اختلال در سیستم سوخت رسانی به برخی استان ها شد

مدیرعامل شرکت پخش فراورده‌های نفتی استان اصفهان با بیان این‌که سه شنبه شب برخی جایگاه‌های سوخت بنزین به دلیل اعتصاب نفتکش‌ها از مدار سوخت‌رسانی خارج شدند، گفت: خوشبختانه با توافقات صورت گرفته با کامیون‌داران، از ساعت یک بامداد امروز، سوخت رسانی به جایگاه‌های بنزین در اصفهان از سر گرفته شد. حسین صادقیان در خصوص اعتصاب کامیون داران نفتکش و صف‌های طولانی بنزین به خصوص در ساعات پایانی شامگاه سه شنبه در اصفهان، اظهار کرد: کامیون‌های نفتکش چندی پیش از کامیون‌های غیرنفتی در حمل و نقل جاده‌ای حمایت کردند، اما با توجه به این‌که مساله صنفی بود، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به این موضوع ورود پیدا نکرد. وی افزود: در نهایت این اعتصابات، کرایه کامیون داران غیرنفتی جاده‌ای بین 15 تا 20 درصد افزایش یافت و هزینه به آنها پرداخت شد. مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان اصفهان با تاکید بر این‌که حمل و نقل فرآورده‌های نفتی بخشی مستقل است و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای کرایه‌های آنها تصمیم‌گیری می‌کند، افزود: در پی اقدام کامیون‌داران جاده‌ای، کامیون داران نفتکش برای به نمایش گذاشتن خواسته صنفی خود مبنی بر افزایش کرایه‌هایشان، روز گذشته چند ساعت اعتصاب کردند و از بارگیری فرآورده‌های نفتی و انتقال بنزین خودداری کردند. وی با بیان این‌که به دنبال این اتفاق، پنج جایگاه بنزین در اصفهان از ساعت 5 بعدازظهر روز سه شنبه تا یک بامداد چهارشنبه تعطیل شدند، در خصوص صف‌های طولانی بنزین در شهر، گفت: تبعات اجتماعی این گونه اعتصابات صنفی بالاست و مردم تصور می‌کنند واقعا هیچ بنزینی وجود ندارد. صادقیان گفت: خوشبختانه طی توافقاتی که شرکت پخش فرآورده‌های نفتی اصفهان با همکاری نهادهای سیاسی استان با کامیون داران انجام داد، جایگاه‌ها دوباره سوخت‌گیری کردند و به سیستم سوخت رسانی بازگشتند. وی تاکید کرد: در این توافق قرار شد شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، آنالیز قیمتی را که کامیون داران نفتکش ارائه می‌کنند را بررسی و در صورت به نتیجه رسیدن، شاهد افزایش عادلانه کرایه‌های نفتکش‌ها خواهیم بود. مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان اصفهان با بیان این‌که 1700 کامیون نفتکش در استان اصفهان وجود دارد که روز گذشته از سوخت‌گیری ممانعت کردند و دست به اعتصاب زدند، گفت: بعد از اعتصاب شب گذشته و توافق صورت گرفته، تمام کامیون‌های نفتکش با مراجعه برای سوخت گیری، فرآورده‌های نفتی جایگاه‌های مورد نیاز استان را تامین کردند و هم اکنون توازن خوبی در عرضه سوخت داریم.

آرمان

 

اعتصاب براي شنيدن اعتر اض!

اعتراض آن‌ها به بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، با وجود ثابت ماندن کرایه‌هاست
راننده کامیونی که شب ها تا صبح در سرما و گرما پشت فرمان نشسته است و دنده عوض می کند، نیاز به خدمات دارد
گران شدن قیمت دلار باعث بالا رفتن قیمت لاستیک شده؛ به طوری که دیگر راننده ها قادر به خریدن لاستیک جدید نیستند
کامیون‌داران و رانندگان استان های خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، قزوین از جابه جایی و حمل بارهای‌شان خودداری کرده اند
یک کمک راننده باید سالیان سال با حقوق یک میلیون و دویست هزارتومانی در جاده های کشور روی کامیون های مالکانش کار کند
این روزها در هر نقطه ای از کشور شاهد اعتراض‌های کارگری هستیم. هر روز خبر می‌رسد که بخشی از اصناف برای گرفتن حق و حقوق‌شان در حال اعتصاب هستند. در چند روز گذشته تعداد زیادی از کامیون‌داران در شهرهای مختلف ایران نیز برای پیگیری حق و حقوق شان دست از کار کشیده‌اند و دست به اعتصاب زدند. عکس‌ها و تصاویر این اعتصاب‌ها از روز سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد تا بالاخره روز چهارشنبه به اوج خود رسید. کامیون‌داران و رانندگان استان های خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان و قزوین از جابه‌جایی و حمل بارهای‌شان خودداری کردند و در کنار کامیون ها و تریلی‌های‌شان متوقف شدند.
اعتراض به ثبات كرايه!
اعتراض آن‌ها به بیمه‌ها، عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودرو‌ها، با وجود ثابت‌ماندن کرایه‌ها بود. این در حالی است که کامیون‌داران در ایران با وجود کار سخت نه تنها مشمول بیمه سختی کار نمی شوند بلکه حتی برای دریافت بیمه ها و خدمات اجتماعی هم دچار مشکل هستند. یکی از کامیون‌دارهایی که در اعتصاب شرکت کرده بود، در گفت و گو با «قانون» می‌گوید:«مرگ و زندگی ما در جاده‌های خطرناک این کشور می‌گذرد؛ جاده‌هایی که سالیان دراز است حتی یک بازسازی ساده هم نشده اند و ما باید هر روز خبر مرگ یا ازکارافتادگی یکی از همکاران‌مان را در هنگام کار بشنویم. هیچ کسی نمی‌داند که خانواده‌های ما از وقتی که در جاده ها شروع به حرکت می‌کنیم تا وقتی که سفرمان تمام می شود و بارها را جا به جا می کنیم، دست به دعا هستند تا خبر سلامت ما را بشنوند. این حرف امروز و دیروز نیست. ما سال هاست که برای بهبود کیفیت جاده های کشور به مسئولان دولت های مختلف هشدار داده ایم اما همچنان جاده‌های ناایمن در کشور جان همکاران‌مان را می گیرد». رانندگان کامیون هایی که در جاده های ایران خاک و سیمان جابه جا می کنند، طبق قوانین باید شب‌ها در جاده ها حرکت کنند و این یعنی اینکه جان‌شان بیشتر از بقیه راننده ها که روزها هم می‌توانند کار کنند در معرض خطر است. یکی ديگر از این راننده‌ها نیز در گفت و گو با «قانون» می‌گوید: «اگر یک لحظه چشم‌مان گرم شود و لحظه‌ای خواب‌مان ببرد، جان و مال مان همه با هم از دست می رود. خانواده‌مان هم بی سرپناه می شوند، چون هیچ بیمه و خدمات اجتماعی نیست تا آن‌ها را حمایت کند. اگر در تصادف اعضای بدن‌مان را هم از دست بدهیم و ناقص شویم ، باید کاسه گدایی به دست بگیریم چون هیچ نهادی از ما حمایت نمی کند». یک کامیون‌دار معمولا باید در زمان کاری یک شب تا صبح، سه بار پنچری لاستیک تریلی یا کامیونش را بگیرد كه این بستگی به حجم باری دارد که حمل می کند. از آنجا که راننده ها مجبور هستند بیشتر از ظرفیت قانونی بار بزنند، تعداد دفعات پنچرگیری‌شان هم اضافه می‌شود و این در سرمای زمستان مشقت‌بار است. این راننده می گوید:« پنجری گرفتن، یعنی دیسک کمر، یعنی عمل های میلیونی، یعنی درهای شبانه‌ای که لحظه ای از سرمان دست برنمی دارد». او به نبود امنیت در جاده های کشور اشاره می‌کند و ادامه می‌دهد:«‌شب‌ها اگر ساعت ها هم در جاده‌ها رانندگی کنیم، نمی توانیم برای چند دقیقه از کامیون پایین بیاییم و برای خرید به مغازه ای برویم چون ممکن است سارقان از راه برسند و هر چه داخل کامیون است، با خودشان ببرند. حتی خوابیدن هم برای ما حرام است، چون امنیت نیست». در تمام سال‌هایی که کشوردرگیر تحریم‌های سخت و کمرشکن بود، تعداد زیادی از راننده ها نتوانستند کامیون‌های باکیفیت بخرند یا هزینه اش را نداشتند یا قوانین دیپلماتیک کشور اجازه این کار را نمی داد؛ در نتیجه تعداد زیادی کامیون از چین خریدند و راهی جاده‌های کشور کردند. کامیون هایی که به علت کیفیت پایین، راننده‌های زیادی را به کام مرگ فرستاد. یک کمک‌راننده باید سالیان سال با حقوق یک میلیون و 200 هزارتومانی در جاده های کشور روی کامیون‌های مالکانش کار کند و هیچ وقت امید نداشته باشد که می تواند خودش هم کامیونی بخرد و صاحب کار خودش شود.
اقدام ناگهانی پلیس براي توقف کامیون‌های دارای اضافه‌بار
رانندگان حمل سوخت در شهر کوار شیراز از جابه‌جایی سوخت به پمپ بنزین های شیراز خودداری کردند و این اتفاق باعث شد تا تعداد زیادی از خودروهای درون شهری در صف های طولانی مقابل جایگاه‌های پمپ بنزین منتظر سوخت بمانند. تعدادی از کامیون‌داران نیز بیانیه ای را در اولین روز اعتصاب در شبکه های اجتماعی منتشر کردند. مواردی که آن‌ها در این بیاینه به آن پرداخته بودند، به این شرح بود:«نرخ پایین حمل‌ونقل، گرانی قطعات کامیون و وابستگی‌ آن به قیمت دلار، نبود جاده مناسب و استراحتگاه، دلال و دلال‌بازی در گرفتن بار، اخذ مبالغ غیرقانونی توسط بعضی از پایانه‌ها، نبود جایگاه شغلی، متناسب نبودن میزان حقوق و مزایا»! سید حسن هاشمی، ريیس اتحادیه کامیون‌داران کشور در گفت و گو با «قانون» گفت که صبح روز چهارشنبه تعداد زیادی از کامیون‌دارن به دفتر اتحادیه در تهران رفته بودند تا مطالبات‌شان را پیگیری کنند. وي گفت:«چندي قبل نزدیک به 150 نفر از راننده های تهرانی در دفتر اتحادیه جمع شده بودند و تا برای مطالبات‌شان چاره‌ای اندیشیده شود. ما در اتحادیه حدود 10 هزار راننده ماشین سنگین داریم که کارهای عمرانی کشور به‌خصوص پایتخت را انجام می دهند».وي یکی از مشکلات رانندگان ماشین سنگین و کامیون ها را اقدام ناگهانی پلیس برای متوقف کردن تریلی هایی اعلام کرد که بار اضافی حمل می کنند.« سالیان سال است که کامیون ها اضافه بار می‌زنند و پلیس ها هم کاری با ما ندارند اما معلوم نیست چند وقت است چه اتفاقی افتاده که نیروی انتظامی راننده ها را جریمه می کند. در کارت ماشین نوشته که یک کامیون 18 چرخ باید نزدیک به 26 تن وزن داشته باشد. 14 تن وزن کامیون است و 12تن هم باید بار بزند که با آن 26 تن می شود. البته مدت ها کامیون ها بار غیرمجاز را جا به جا می کردند و پلیس هم با آن ها کاری نداشت؛ الان مدتی است که ناگهان پلیس برای بار غیرمجاز به کامیون ها اجازه تردد نمی دهد و آن‌ها را در مسیرها متوقف می کند.
البته پلیس می تواند راننده ای که بار اضافه می‌برد،جریمه یا مدتی ممنوع الکار کند؛ چون بار اضافه به همه زیرساخت های کشور ضربه می زند و آسفالت‌ها و راه ها را خراب می کند؛ اما باید شرایط اقتصادی مناسبی را در کشور برای رزق و روزی کامیون‌دارها ایجاد کرد. این قانون ها باید در خدمت اصناف باشد نه اینکه به ضررشان». هاشمي با بيان اين جملات در ادامه با اشاره به اینکه کامیون‌داران به خاطر بیکاری، رکود اقتصادی و فشار شرکت های پیمانکاری مجبور به حمل اضافه بار هستند، می‌گوید:« سازمان مدیریت برنامه‌ریزی کشور در کتاب «فهرست بهای راهوان» واحد خاک را بر اساس متر مکعب تعریف کرده درصورتی‌که در کارت ماشین، بار کامیون ها بر اساس تناژ حساب می‌شود. تفاوت وزنی‌اي که در این کتاب وجود دارد، باعث مي شود پیمانکار خلاف قانون مقدار بیشتری بار بزند تا ضرر نکند و کامیون‌دار هم مجبور است این بار را حمل کند». هاشمی در پاسخ به این سوال که گفته می شود علت اعتراض کامیون داران بیمه های بی رویه ای است که به آن‌ها داده شده است، گفت:« این دروغ و کذب است. شما بیایید اتحادیه یا از بیمه استعلام بگیرید. تا زمانی که ما کامیون‌داران را بیمه می کردیم 50 درصد بیمه را تامین اجتماعی می داد و 50 درصد آن را هم خودشان به حساب تامین اجتماعی واریز می‌کردند. البته الان مدت زیادی است که سایت تامین اجتماعی برای کامیون‌داران بسته اند و هیچ راننده ای نمی تواند برای بیمه اش اقدام کند. ما بارها با نامه نگاری پیگیری کرده ایم که گفته اند ما به کسری بودجه خورده‌ایم و نمی‌توانیم اعضای جدیدی را بیمه کنیم. تامین اجتماعی مدعی است که دولت به ما 50 هزارمیلیارد به تامین اجتماعی بدهکار است که باید بدهی اش را تسویه کند تا ما سایت را برای آن‌ها باز کنیم».
همه مسئولان نظام باید برای حل مشکل بیایند
ريیس اتحادیه کامیون داران درباره تفاوت خدمات بیمه و تامین اجتماعی در ایران و کشورهای دیگر، تجربه یکی از همکارانش را تعریف می‌کند:« مدتی پیش یکی از اعضای اتحادیه ما به کشور نروژ رفت و بعد از چهار سال کار کردن در یک شرکت باربری به او گفتند که ما می خواهیم شما را بیمه کنیم، باید به ایران بروی و سابقه کارت را بیاوری. او هشت سال سابقه کارش را از اتحادیه گرفت و به نروژ برد و حالا در آنجا هم حقوق بازنشستگی می گیرد و هم سنواتش را به او داده اند. نیرویی که همه جوانی اش را در کشور ایران گذاشته و برای مردم ایران خدمت کرده در سال های میانسالی به نروژ رفته و حالا در آنجا هم از خدمات بیمه بهره مند شده و هم سنواتش را می‌گیرد». او مسئولیت‌پذیری تمام مسئولان دولت و نظام را برای حل مشکلات کامیون‌داران لازم می داند و ادامه می‌دهد:« ما کشوری مسلمان هستیم و باید حق و ناحق کردن حقوق کارگران برای‌مان دغدغه باشد. باید همه نهادها درزمينه از بین بردن مشکلات این قشر ضعیف از جامعه که در برابر کار سنگینی که انجام می دهند هیچ خدماتی نمی گیرند، مسئول باشند. راننده کامیونی که شب ها تا صبح در سرما و گرما پشت فرمان نشسته است و دنده عوض می کند نیاز به این خدمات دارد». هاشمی درباره گران شدن قیمت ارز و تاثیرش بر بازار خرید لاستیک و قطعات ماشین سنگین می گوید: «گران شدن قیمت دلار باعث بالا رفتن قیمت لاستیک شده است؛ طوری که دیگر راننده ها قادر به خریدن لاستیک جدید نیستند. لاستیکی که ما با قیمت سه میلیون و دویست هزارتومان می‌خریدیم حالا باید همان را با قیمت چهار میلیون و 500 هزارتومان بخریم. دولت به وارد کننده ها، دلار 4200 تومان برای واردات لاستیک داده تا آن را گران نکنند اما واردکننده ها هم دلار چهار هزار ودویست تومانی را می گیرند و هم لاستیک را با دلار هشت هزارتومانی به مردم تحمیل می کنند». حال که بازار دلار به هم ریخته ،دیگر فروشندگان هم به راننده‌ها اجناس‌شان را بدون پول نقد نمی فروشند و این باعث ایجاد مشکلات زیادی شده است. هاشمی ادامه می دهد:« ما قبلا به لاستیک‌فروش زنگ می‌زدیم و سفارش لاستیک می دادیم، 10 جفت لاستیک می فرستاد و می آمد دفتر ما به او یک چک سه ماهه به او می دادیم، درمورد قطعات هم همین طور بود اما الان از زمانی که تغییر و تحول در قیمت ارز ایجاد شده حتی به ما یک پیچ و مهره هم نمی دهند. یعنی باید قبل از اینکه قطعه را بگیریم، کارت بکشیم و پول آن را پرداخت کنیم و بعد پیچ و مهره مان را بگیریم».

قانون

 

«ابتکار» از اعتصاب کامیون داران که موجب اختلال در سیستم سوخت رسانی به برخی استان ها شد ، گزارش می دهد

قهر «ماشین سنگین » ها 
در روز های گذشته اخباری تصاویری در شبکه های اجتماعی مجازی منتشر شد مبنی بر این موضوع که کامیون داران در سراسر ایران دست به اعتصاب زده اند. موضوعی که پس از 2 روز رسانه ای شد و برخی مسئولان نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند. این اعتصابات که با قرار قبلی و با انتشار فراخوان نیز همراه بود با هدف پیگیری و حل مشکلات کامیون داران در کشور رقم خورد. گفتنی است تصاویر منتشر شده در فضای مجازی حاکی از این موضوع است که رانندگان کامیون در 
استان های هرمزگان، فارس، خراسان رضوی، لرستان، اصفهان، قزوین و کرمان در این اعتصاب شرکت کردند. اما دلیل این اعتصاب چه بود؟ 
براساس آنچه این کامیون داران عنوان کرده اند، مطالباتی چون «افزایش قیمت بیمه‌«، «قیمت گران لوازم یدکی خودرو‌ها»، «عوارض سرسام آور اتوبان‌ها»، «هزینه بالای تعمیرات خودرو» و «کمیسیون بالای باربری‌ها» از جمله مهمترین مشکلات آن‌ها عنوان شده که خواستار حل آن توسط مسئولان بودند. راه حل این اعتصابات اما مربوط به ثابت ماندن کرایه ها می شود که در صورت افزایش آن مسئولان به دنبال حل این بحران بودند. لفظ بحران از این منظر استفاده شده است که با شروع اعتصابات و گزارش های مردمی واصله چندین پمپ بنزین به دلیل نداشتن سوخت توان خدمت رسانی به مردم را نداشتند و این تنها یکی از مشکلاتی بود که در صورت ادامه یافتن اعتصابات می‌توانست تبدیل به یک بحران داخلی شود. با این وجود اعتصابات در روز اول و دوم خرداد ماه ادامه یافت.
براساس آخرین خبری که نه در فضای مجازی بلکه در خبرگزاری های رسمی منتشر شد، روز گذشته مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی استان اصفهان از خاتمه یافتن اعتصاب در این استان خبر داد. حسین صادقیان در این باره به «ایسنا» گفته بود: «این اعتصاب به نوعی به صورت فراگیر در کل کشور اتفاق افتاد. کامیون‌های نفتکش چندی پیش از کامیون‌های غیرنفتی در حمل و نقل جاده‌ای حمایت کردند، اما با توجه به این‌که مساله صنفی بود، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی به این موضوع ورود پیدا نکرد. در نهایت این اعتصابات، کرایه کامیون داران غیرنفتی جاده‌ای بین 15 تا 20 درصد افزایش یافت و هزینه به آنها پرداخت شد.»
گفتنی است پس از اعتصاب «کامیون داران جاده ای»، «کامیون داران نفتکش» برای به نمایش گذاشتن خواسته صنفی خود مبنی بر افزایش کرایه های‌شان، روز دوم خرداد چند ساعت اعتصاب کردند و از بارگیری فرآورده های نفتی و انتقال بنزین دست کشیدند. در شهر اصفهان 100 جایگاه بنزین و در کل استان اصفهان حدود 260 جایگاه و فروشندگی بنزین وجود دارد که در صورت عدم سرویس دهی نفتکش ها می توانست تبعات بدی به برای هموطنان اصفهانی در بر داشته باشد. لازم به ذکر است در روز یکم خرداد ماه 1700 کامیون نفتکش در استان اصفهان از سوختگیری ممانعت کردند و دست به اعتصاب زدند. 
در حالی خبرها حاکی از این است که وضعیت اصفهان به ثباتی نسبی رسیده که در استان فارس نیز کامیون داران دست از اعتصاب کشیده اند. معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرمانداری شیراز در اظهارنظری به «ایسنا» گفته است: «با انتشار فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی، تعدادی کامیون‌دار که حامل تانکرهای سوخت‌رسانی هستند، روز اول خرداد سوخت‌رسانی را متوقف و بعضا در نقاطی تجمع کردند.»
گفتنی است روز سه‌شنبه اول خرداد، کامیون‌داران از کار و جابه‌جایی کالا دست کشیدند و با حضور در کمربندی شیراز و مقابل ترمینال باربری این شهر، از دیگر رانندگان نیز درخواست داشتند که به آنان بپیوندند. اعتصاب یک روزه برخی از رانندگان کامیون در شیراز، سوخت‌رسانی در این کلانشهر را برای ساعاتی دچار اختلال کرد.
پس از اعتصاب که در اولین روز از خرداد ماه امسال رقم خورد، هشتگی با عنوان «کامیون داران» با در فضای مجازی شکل گرفت و بسیاری از کاربران فضای مجازی نیز برای همین از دست مزد پایین کامیون داران از آن ها حمایت کردند. 
با گذشت دو روز از اعتصابات هنوز اظهار نظری رسمی در ارتباط با سایر استان ها به گوش نرسیده است که با این وجود می توان گفت اعتصابات وارد روز سوم نیز خواهد شد. هرچند پس از حل مشکل در استان های اصفهان و فارس پیش بینی می شود، قاعده یا قانونی سراسری بتواند روان کننده فرآیند اعتصاب و قطع آن شود.

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 0
شرق   undefined 1397/3/5 16:11:27

توافق نيم‌بند انجام شد
اعتراض دوباره کامیون‌داران
معاون حمل‌ونقل جاده‌‌‌ای: توافق كرديم، ادامه اعتراض‌ها شيطنت است
همه‌چيز از اعتصاب چندروزه كاميون‌داران شروع شد؛ از اعتصابي كه به دنبال اعتراض به عدم افزايش كرايه حمل‌ونقل ايجاد شد و مشكلاتي را در تمامي بخش‌ها فراهم كرد. در پي اين اعتصاب، كاميون‌داران از عبور هرگونه تانكر و كاميون در طول مسير جلوگيري و آنها را به پيوستن به اين اعتصاب ترغيب كردند؛ اعتصابي چندروزه كه در نهايت وزارت راه را بر آن داشت تا در توافقي با كاميون‌داران، افزايش كرايه آنها را بپذيرد. وعده افزايش كرايه از تاريخ هفتم خردادماه، كاميون‌داران شاكي را كمي آرام كرده است. اين رخداد و اعتراض صنفي، تبعاتي را در ديگر حوزه‌ها پديد آورده بود. كمبود بنزين و گازوئيل در شهرهاي مقصد، به‌ويژه اصفهان، شيراز، هرمزگان و بوشهر و توابعشان از محرز‌ترين آنها بود تا اينكه تانكرهاي سوخت با اسكورت نيروي انتظامي به پمپ‌بنزين‌ها رسانده شدند تا از آثار رواني آن بر مردم كه در پي جمع‌آوري سوخت بودند، جلوگيري كنند. البته بر اساس آنچه در شبكه‌هاي مجازي منتشر شده، اعتصاب رانندگان و کامیون‌داران در شهرهای استان فارس، قزوین، نجف‌آباد، قائن، کنگاور، بوکان، شهرکرد، بشرویه، فردوس، همدان، هرمزگان، آزادشهر، جاده‌کنار، کوهدشت، یزد، اصفهان، همدان، مشهد، گرمه، کوار، قم، شاهرود، سمنان و همچنین در نوشهر، تربت‌جام، تربت‌حیدریه، دهگلان، زرند کرمان، مشهد، گناباد، سنندج، بندرعباس، مبارکه اصفهان، اراک و چندین شهر دیگر ديده شده بود. محمد خان‌بلوکی، رئیس اتحادیه حمل‌ونقل بار ایران، خبر داده كه كاميون‌داران خواهان افزايش كرايه حمل تا 40 درصد هستند، زيرا از سال 94 تاكنون افزايش حقوقي براي آنها در كار نبوده. بااين‌حال اتحادیه حمل‌ونقل فقط پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی کرایه بار را داده است. يك روز پس از اين توافق (جمعه)، اوضاع كمي آرام به نظر مي‌رسد و سوخت تا حدودي به جايگاه‌ها رسيده، بااين‌حال هنوز زمان باقي است تا بنزين و گازوئيل به تمامي جايگاه‌ها تزريق شود. اين‌گونه كه به نظر مي‌رسد، پاياني خوش براي يك اعتصاب صنفي رقم خورده.
‌ اعتراض محدود بود
داريوش اماني، معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌‌‌ای، در گفت‌وگو با «شرق» از جزئيات توافق روز پنجشنبه با اتحادیه حمل‌و‌نقل بار ایران و شركت‌هاي حمل‌ونقل بار مي‌گويد. به گفته او، اعتراض صنفي حق كاميون‌داران زحمتكش است و در تلاش هستيم تا مشكلاتشان را برطرف كنيم.
اماني با اشاره به محدودبودن اين اعتراض‌ها، به «شرق» مي‌گويد: حدود 400 هزار كاميون در كشور داريم، اما اعتراض‌ها و تجمع‌هاي اخير يكي، دو درصد بيشتر نبود. فرضا در شهرضا، سه هزار كاميون فعاليت دارند كه حدود 300 كاميون در اين اعتراض‌ها شركت كرده‌ بودند. در كل استان تهران، 63 هزار كاميون داريم كه سرجمع در اعتراض‌ها سه هزار كاميون شركت كردند.
او در واكنش به آنچه در شبكه‌هاي مجازي منعكس شده، مي‌گويد: در شبكه‌هاي مجازي اين‌گونه منعكس شده است كه دولت پس از اعتراض كاميون‌داران، نسبت به افزايش 20 درصدي كرايه حمل اقدام كرده است، درحالي‌كه اين تدابير از اسفندماه سال گذشته كه درخواست افزايش كرايه حمل مطرح شده بود، مورد بررسي قرار گرفته و بنا بود از اول ماه رمضان اين افزايش رخ دهد كه البته در برخي شهرهاي كوچك‌تر به دليل اينكه بايد دو صنف رانندگان و شركت‌هاي حمل‌ونقل با يكديگر به توافق برسند، هنوز انجام نشده است.
اماني در پاسخ به چرايي عدم افزايش كرايه حمل در طول سه سال گذشته، توضيح مي‌دهد: در اين مدت افزايش چنداني در عوامل مؤثر در اين حرفه نداشتيم و از آنجايي‌كه كرايه توافقي است، انجمن صنفي رانندگان و انجمن صنفي شركت‌هاي حمل‌ونقل درخواستي براي افزايش كرايه ارائه ندادند. اگر درخواستي انجام مي‌گرفت، مورد بررسي قرار مي‌گرفت.
‌ مذاكره با وزارت صنعت براي حذف واسطه
معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌‌‌ای با بيان اينكه بسياري از آنچه مورد اعتراض رانندگان كاميون و تانكر قرار گرفته، فرابخشي است، تصريح مي‌كند: گراني قطعات لوازم يدكي، نبود قطعات اصل و وجود قطعات چيني و... مورد اعتراض بود، اما چون كانال ارتباطي آنها، معاونت حمل‌ونقل جاده‌اي است، اين مسائل را به دستگاه‌هاي مربوطه منعكس كرديم و پيگير آن هستيم كه بتوانيم مجوزي از وزارت صنعت، معدن و تجارت دريافت كنيم تا تشكل‌هاي كاميون‌داران بدون واسطه، نسبت به واردات قطعات مورد نياز خود اقدام كنند. يكي از موارد ديگر مورد اعتراض، مسئله بيمه است. بر اساس قانون مربوط به بيمه‌هاي خاص، 50 درصد بيمه رانندگان را بايد دولت به‌ صورت يارانه پرداخت كند كه بايد از طريق دولت به سازمان تأمين اجتماعي پرداخت شود، اما بعضا دولت براي پرداخت اين حق بيمه‌ها به سازمان تأمين اجتماعي با مشكل روبه‌رو شده و از پرداخت به رانندگان سر باز زده بود كه به محض اطلاع، پيگيري و اين مشكل را برطرف كرديم. از ديگر مشكلات، موضوع بازنشستگي آنها با حداقل حقوق بود. صنف كاميون‌داران داوطلبانه پذيرفته‌اند كه مازاد حق بيمه را به تأمين اجتماعي پرداخت كنند تا بتوانند با حقوق بالاتري بازنشسته شوند كه با مكاتبه با وزير كار، كارگروهي در تأمين اجتماعي تشكيل شد و طي آن قرار است در يكي، دو ماه آينده، اين مشكل هم برطرف شود.
‌ برخي شيطنت مي‌كنند
اين مقام مسئول با اشاره به اينكه توافق روز پنجشنبه صورت گرفته است، در پاسخ به اين پرسش كه چرا اين اعتراض‌ها كماكان ادامه دارد، مي‌گويد: اكنون در بسياري از شهرها، كاميون‌داران به حمل بار مشغول هستند و بارگيري مي‌كنند. گاهي از برخي بخش‌ها شيطنت‌هايي انجام مي‌شود كه مربوط به رانندگان نيست و سعي دارند موضوع را با مقاصد ديگري سياسي كنند. اين موضوع نیز در اين قالب است؛ وگرنه اعتراض صنفي آنها به گوش ما رسيده است و پيگير رفع مشكل آنها هستيم.
‌ بحران به تهران نرسيد
اين مشكل در اين چند روز بحران در سيستم توزيع بنزين و گازوئيل را به وجود آورده بود. ناصر رئيسي‌فرد، رئیس انجمن صنفی جایگاه‌داران بنزین، در گفت‌وگو با «شرق» از پايان‌دادن به اين بحران خبر مي‌دهد. با اينكه برخي از خبرهاي غيررسمي از امتداد اين بحران به تهران نیز خبر داده بودند، به گفته او، هيچ‌ مشكلي برای تأمين بنزين در جايگاه‌هاي سوخت در تهران به وجود نيامده بود.
‌ راه‌ها مسدود شد
رئيسي‌فرد در ادامه مي‌گويد: در برخي استان‌ها جايگاه‌ها آماده براي سرويس‌رساني بودند، اما متأسفانه سيستم حمل‌ونقل باري (كاميون‌داران) به دليل اعتراض به افزايش‌ندادن كرايه‌ها، مشكلات تأمين اجتماعي و پايانه‌ها، عوارض جاده‌اي، مشكلات طرح ترافيك و... دست به اعتصاب زده و دست از كار كشيدند و از نقل‌وانتقال هرگونه باري در طول مسير، با بستن راه و تهديد جلوگيري كردند. به همان نسبت كه شركت‌هاي حمل‌ونقل باربري اين مشكل را دارند، تانكرها نیز چندين سال است با افزايش حقوق روبه‌رو نشده‌اند، درحالی‌که در مقابل با افزايش هزينه‌‌ها روبه‌رو هستند.
او مي‌افزايد:‌ اين مسئله سبب شد دو، سه روزي عملكرد جايگاه‌هاي بنزين دچار خلل شود؛ زيرا فراورده‌ها از طريق تانكرهايي كه از پالايشگاه‌ها مي‌آيند، به آنها حمل مي‌شود كه يا در اعتصاب شركت كرده‌ بودند يا مسير آنها مسدود شده بود. همين امر موجب كاهش جدي فراورده‌هاي نفتي در جايگاه‌هاي شهرهاي اصفهان، شيراز، هرمزگان و بوشهر به صورت جدي شده بود. از طرفي، متأسفانه مردم نیز سريع تهييج شدند و ذخيره‌سازي بنزين را آغاز كردند.
‌ مشكل امروز حل مي‌شود
رئيسي‌فرد با اشاره به جلساتي كه روز گذشته با صاحبان تانكرهاي حمل و سوخت و شركت ملي پالايش و پخش فراورده‌هاي نفتي و سازمان برنامه‌و‌بودجه برگزار شد، ادامه مي‌دهد: از روز گذشته معضل تانكرداران تا حدودي حل شده و آغاز به حمل فراورده كرده‌اند. به آنها وعده داده شده است در نهايت تا هفتم خرداد نرخ كرايه آنها را با مصوب سازمان برنامه اعلام كنند و ديگر مشكلاتشان نیز با حضور نمايندگان شهري برطرف شود. اكنون در اصفهان به نسبت تعداد جايگاه‌هايي كه روز گذشته تعطيل بودند، با رسيدن سوخت، برخي جايگاه‌ها آغاز به كار كرده‌اند، اما به‌هر‌حال سوخت‌گيري محدود است و زمان مي‌برد تا شرايط به حالت عادي برگردد. بر اساس برآوردها، به نظر مي‌رسد اين مشكل امروز به ‌صورت كامل مرتفع شود.
‌ در توزيع بنزين احتياط مي‌شود
علي اكبري، نماينده اصفهان در مجلس شورای اسلامي، نيز در گفت‌‌وگويي با «شرق» خبر از جلسات اضطراري در استانداري براي حل معضل جايگاه‌ها داد. به گفته اين نماينده مجلس، از‌ آنجايي ‌كه بخش غالب سوخت‌رساني به استان فارس از طريق پالايشگاه‌هاي هم‌جوار در اصفهان، يزد و بوشهر انجام مي‌شود، حل اين مشكل با گذر زمان روبه‌رو است؛ زيرا راه‌هاي منتهي به استان فارس، از سوي كاميون‌داران مسدود شده بود.او در ادامه افزود: اكنون بنزين در پمپ‌بنزين‌ها وجود دارد، اما براي تخصيص و توزيع آن با احتياط عمل مي‌شود. به نظر مي‌رسد التهاب به ميزان درخور توجهي فروكش كرده است و اميدواريم مشكلات كاميون‌داران و تانكرداران نیز به‌زودي حل و با آنها منصفانه‌ رفتار شود.
به گزارش «شرق»، پيش‌تر كاميون‌داران استان تهران براي حمل بار بتن نيز به دليل مشكلاتي كه طرح ترافيك براي كاهش آلودگي هوا ايجاد كرده بود، براي چند روز دست به اعتصاب زده بودند.

0 0
روزنامه ایران   undefined 1397/3/5 16:12:13

کامیونداران چه می‌خواهند؟
ریشه‌های اعتراض چند روزه در شبکه حمل و نقل
«به تمام مسئولان نامه نوشتیم و در جلسات مختلف مشکلات را مطرح کردیم اما هیچ نتیجه‌ای نداشت و همواره چالش‌ها بزرگتر شد. حال اعتراض خود را به جاده‌ها آوردیم تا شاید مسئولان بدانند که کارد به استخوانمان رسیده است.ما هیچ چیز، جز حق قانونی خود نمی‌خواهیم. حقی که سال‌ها فراموش شده است و هر بار که یادآوری کردیم فردی برای رسیدگی آن اعلام آمادگی نکرد.»
این سخنان یکی از کامیونداران کشور است که چهار روزی است با هم‌صنفی‌هایش در جاده ایستاده است. دست و صورتش آفتاب سوخته است و دوری از خانواده برایش شب و روز نگذاشته است اما می‌گوید تنها امید ما حل مشکلات است. ما دیگر طاقت وعده شنیدن نداریم و می‌خواهیم مشکلات کامیونداران ریشه‌ای حل شود. همه معترضین خواسته‌های یکسان دارند و می‌گویند افزایش 20 درصدی نرخ کرایه، گره‌ای از مشکلات عدیده ما باز نخواهد کرد چرا که مبنایی برای افزایش 20 درصد وجود ندارد. این عدد قرار است به چه عددی اضافه شود؟ نرخ‌هایی که شرکت‌های حمل و نقل ارائه می‌کنند، دلبخواهی است.
تجمع کامیونداران و تریلی‌ها از چهار روز گذشته به‌دلیل افزایش قیمت لوازم یدکی، پایین بودن نرخ کرایه، حق بیمه رانندگان، در نظر نگرفتن سختی کار و سنوات بیمه، وضعیت حمل و نقل و رسیدگی به مطالبات صنفی آغاز شده است.کامیونداران علاوه بر مطالبات عمومی رانندگان، رسیدگی به مشکلاتی مانند کاهش مبلغ حق بیمه رانندگان، عدالت در توزیع بار در بنادر و مجمتع‌های بزرگ تولیدی را از خواسته‌های خود ذکر کردند.کامیونداران عنوان کردند که کرایه حمل و نقل در سه سال اخیر با‌وجود تورم و گرانی لوازم خودرو هیچ تغییری نکرده است.
در حال حاضر کامیونداران استان مرکزی، تبریز، مشهد(تربت جام، تربت حیدریه، نیشابور و بجستان)، اصفهان، بیرجند، آبادان، شیراز و.... در حال اعتراض صنفی‌اند و منتظر حمایت دولت هستند.
به هیچ‌کدام از نامه‌نگاری‌ها جواب داده نشد
غلامرضا خادمی‌زاده رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی رانندگان بخش مسافری کشور که در جریان تمام این اتفاقات است در گفت‌و‌گو با «ایران» سخنان خود را اینگونه شروع می‌کند که اسم اعتصاب را نیاورید؛ کاری که کامیونداران انجام می‌دهند تنها اعتراض به وضعیتی است که با نامه‌نگاری‌های متعدد و درخواست‌ها به جای نرسیده است. آنها برای آنکه بتوانند حداقل زندگی را داشته باشند امروز در جاده‌ها و در بدترین شرایط ایستاده‌اند و منتظر تصمیم دولت هستند.
وی گفت: مشکلات این صنف طی نامه‌ای به ریاست جمهوری، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، مجلس، وزارت اطلاعات، سازمان صدا و سیما و حتی برخی از کمیسیون‌های تخصصی مجلس چون کمیسیون عمران عنوان شد ولی هیچ مجموعه‌ای حاضر نشد راهکار یا دستوری برای برون رفت از فضای ایجاد شده برای کامیونداران ارائه دهد. خادمی‌زاده اظهار داشت:سه هفته پیش با ریاست مجلس جلسه‌ای داشتیم که البته خودشان حضور پیدا نکردند و رئیس دفترشان آمد و خواسته‌های ما را شنید. بعد از آن تمام تشکل‌های صنفی حمل و نقل به دفتر وزیر راه و شهرسازی رفتند و جلسه با وزیر راه هم بدون نتیجه پایان یافت. از آنجا که کامیونداران دیگر توانایی ادامه کار نداشتند تصمیم به اعتراض گرفتند.
85 درصد نرخ کرایه باید به رانندگان کامیون تعلق بگیرد
وی با بیان اینکه اقساط کامیون‌ها به تعویق افتاده است و رانندگان کامیون به مکانیکی‌ها، لوازم یدکی‌ها و حتی تأمین‌کنندگان لاستیک بدهکار هستند، گفت: کامیونداران با چه پولی باید امرار معاش کنند. مهم‌ترین دلیلی که باعث شده آنها صدمه ببینند این است که صاحب کالا با شرکت حمل و نقل برای جابه‌جایی کالا توافق می‌کنند.عددی که راننده و صاحب کامیون از آن هیچ اطلاعی ندارد. آنها می‌گویند به راننده 50 درصد هزینه توافق شده را پرداخت می‌کنند اما وقتی عدد مورد توافق معلوم نیست از کجا باید بدانیم 50 درصد از چه عددی است. از طرفی در تمام کشورها شرکت‌های حمل و نقل 85 درصد پول را به راننده و صاحب کامیون می‌دهند.
رقم 20درصد را به چه مبنایی می‌توان اضافه کرد؟
خادمی‌زاده تأکید کرد:شرکت‌ها با گرفتن امضای طلایی صاحب یک شرکت حمل و نقلی می‌شوند، اما کامیون داران سرمایه‌گذاری کردند و با آورده خود بار جابه‌جا می‌کنند. بدین جهت تمام هزینه‌های کامیون بر عهده صاحب آن است. شرکت‌های حمل و نقل چرا باید 50 درصد از کرایه حمل را دریافت کنند؟
وی با بیان اینکه افزایش 20 درصدی نرخ کرایه حمل و نقل که وزارت راه وشهرسازی تصویب کرده چاره‌ساز نیست‌، گفت‌: کرایه کامیونداران مبنا ندارد. بارها از سازمان راهداری خواسته بودیم که تعرفه جابه‌جایی کالا را تنظیم کند تا بر اساس آن کرایه‌ها شفاف شود.ولی با‌وجود خواسته مکرر ما این اتفاق رخ نداد. حال افزایش 20 درصدی قرار است به چه نرخی اضافه شود.وقتی مبنایی وجود ندارد هر گونه افزایش نرخ کرایه بازدهی برای کامیونداران ندارد.
کامیونداران چه خواسته‌های دارند؟
رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی رانندگان بخش مسافری کشور گفت: برخی از مجموعه‌ها خواسته یا ناخواسته کاری کردند که کامیونداران در بدترین شرایط قرار گیرند.حال کامیونداران چند خواسته دارند که مهم‌ترین آنها اجرای صحیح و دقیق قوانین، جلوگیری از اجرای سلیقه‌ای قانون، نظارت بر اجرای قانون، تعیین میزان کرایه بر اساس تن- کیلومتر، نظارت بر عملکرد شرکت‌ها و جلوگیری از تخلف آنها، برخورد قانونی با شرکت‌های متخلف، شفاف بودن میزان کرایه، حذف دلالان، ساماندهی شرکت‌ها، بهبود وضعیت بیمه‌ای و بازنشستگی رانندگان، تأمین امنیت جانی و مالی در جاده‌ها، تأمین امنیت شغلی رانندگان و ارائه یارانه به سرمایه‌گذاران بار است.
افزایش کرایه رانندگان کامیون از امروز
در عین حال داریوش امانی معاون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای درباره اعتراض کامیونداران به نرخ کرایه به ایلنا گفته است: متوسط افزایش قیمت کرایه کامیوندارها 15 درصد است که در برخی از شهرها و نقاط و پایانه‌ها به 10 درصد و در برخی از مناطق به 20 درصد می‌رسد. قیمت‌های جدید از امروز قابل اجرا است.
وی با بیان اینکه دولت با شرکت‌های حمل و نقلی که بیشتر از نرخ مصوب حق کمیسیون دریافت کنند، برخورد قانونی می‌کند، افزود: اگر بیشتر از نرخ‌های مصوب حق کمیسیون گرفته شود و راننده‌ای شکایت کند سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به این موضوع ورود می‌کند و با شرکت‌های خاطی برخورد قانونی انجام می‌شود. حق کمیسیون را کانون رانندگان کامیون و شرکت‌های حمل و نقلی تعیین می‌کنند که در حال حاضر حق کمیسیون در خارج از پایانه‌های اختصاصی 10 درصد، داخل پایانه‌ها 8 درصد و در حمل بار سیمان 6 درصد است. معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ادامه داد: یکی دو روز یارانه حق بیمه رانندگان کامیون قطع شد که با مذاکره با سازمان تأمین اجتماعی این موضوع را برطرف کردیم. وی افزود: یکی دیگر از مشکلات کامیوندار بازنشستگی با حداقل دستمزد است که حتی رانندگان اعلام کردند حاضرند مازاد آن را خودشان بپردازند که این موضوع هم در دست پیگیری قرار دارد و احتمالاً یک ماه آینده به نتیجه می‌رسد.
مشکلی در تأمین سوخت وجود ندارد
توقف فعالیت تعدادی کامیوندار که حامل تانکرهای سوخت‌رسانی هستند، هم باعث شده است که وضعیت سوخت‌رسانی به برخی از مناطق با چالش مواجه شود آنها نیز مانند کامیونداران خواهان افزایش دستمزدهای خود هستند. البته آن‌گونه که مقام‌های دولتی اعلام کردند مشکلی در تأمین سوخت هیچ شهرستانی به وجود نیامده است اما برخی از گزارش‌های مردمی نشان می‌دهد که بعضی از پمپ بنزین‌ها تنها بنزین سوپر دارند.
فاطمه کاهی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره آخرین وضعیت سوخت‌رسانی در شیراز بعد از اعتصاب کامیونداران گفت:طبق آخرین اخبار مشکلی در تأمین سوخت در شیراز وجود ندارد، انبارهای شرکت ملی پخش طبق روال کار خود را انجام می‌دهند و مشکلی در تأمین سوخت نیست

0 0
نرگس رسولي   undefined 1397/3/5 16:10:00

آيا درخواست افزايش كرايه حمل و نقل در كنار تثبيت قيمت گازوييل منطقي است
افزايش كرايه‌ها يارانه سوخت
طبق اعلام سازمان راهداري از امروز كرايه حمل و نقل جاده‌اي 15 درصد افزايش خواهد يافت
معاون سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي، در حالي كه اعلام كرده افزايش قيمت ميانگين ۱۵‌درصدي كرايه كاميون‌دارها از امروز شنبه 5 خرداد‌ماه در سراسر كشور اعمال مي‌شود اما رانندگان كاميون‌ها همچنان معتقدند كه به دليل دلال‌بازي كه در بخش حمل و نقل جاده‌اي وجود دارد افزايش زير 20‌درصد كرايه‌هاي حمل بار نمي‌تواند دردي را از مشكلات آنها دوا كند و آخرين اخبار حكايت از تداوم اعتراض رانندگان كاميون در سراسر كشور دارد.

صنف حمل و نقل جاده‌اي از آن دست صنوفي هستند كه با وجود نقش خاص‌شان در اقتصاد كشور اما در سال‌هاي گذشته درگير دلال‌بازي‌هاي زياد شده‌اند. اين صنف كه با مشكلات بزرگي از جمله تعداد كم خودمالكي كاميون‌ها دست به گريبان است همواره به دليل درصدهاي بالاي دلالان بار در شهرك‌هاي حمل و نقلي با تجمع رانندگان كاميون براي دريافت بار مواجه هستند و دلال بازي حتي كار را به جايي رسانده است كه برخي استارت‌آپ‌ها براي حضور در اين بخش با مشكلات خاصي با اين دلال‌ها مواجه شده‌اند.

سرشكن شدن مشكلات موجود در اين بخش موجب شده تا رانندگان كاميوني كه تاكنون بارها خواستار افزايش كرايه‌هاي حمل خود شده بودند اين‌بار اعتراض خود را به مقابله با حمل بار در جاده‌ها نشان دهند و با عدم تردد كالا در جاده‌ها از دولت بخواهند تا به عنوان مرجع بالا دستي در بحث افزايش كرايه‌هاي حمل وارد شود. اين روال كه با مشكلاتي براي توزيع كالاها از جمله بنزين و گازوييل در سراسر كشور ايجاد كرد موجب شد تا مسوولان دولتي به اين اعتراض‌ها واكنش نشان داده و به شركت‌هاي حمل و نقلي دستور دهند تا كرايه‌هاي حمل را فعلا 15 درصد افزايش دهند البته بنا به گفته داريوش اماني افزايش كرايه كاميون‌داران يكي از چندين مشكلات اين صنف است. بازنشستگي با حداقل دستمزد، حذف يارانه حق بيمه و حق كميسيون‌ها هم از ديگر مشكلات رانندگان كاميون است. يكي ديگر از مشكلات كاميون‌داران بازنشستگي با حداقل دستمزد است كه حتي رانندگان اعلام كردند حاضرند مازاد آن را خودشان بپردازند كه اين موضوع هم در دست پيگيري قرار دارد و احتمالا يك ماه آينده به نتيجه مي‌رسد.»

اين معاون حمل‌ونقل سازمان راهداري و حمل ونقل جاده‌اي، در عين حال كه درخواست كاميون‌داران براي افزايش دستمزد را «منطقي» خوانده، گفته است كه در دو سه سال گذشته كرايه كاميون افزايش نيافته در حالي كه لوازم يدكي از جمله لاستيك با رشد قيمت مواجه بوده است. كرايه رانندگان كاميون بايد ۱۵ تا ۲۰ درصد افزايش يابد، اما اين امر منوط به اخذ مجوز از دستگاه‌هاي دولتي است و اين فرآيند نيز در حال طي شدن است. البته محمد خان‌بلوكي، رييس اتحاديه انجمن‌هاي صنفي رانندگان حمل ونقل كالاي كشور، به ايلنا گفته است كه «هنوز بسياري از كاميون‌داران از جمله در استان فارس، افزايش بيش از ۲۰ درصدي كرايه‌هاي حمل بار را خواستارند و نسبت به اين ميزان معترضند. دلال‌بازي شركت‌هاي حمل‌ونقل اجازه نمي‌دهد رانندگان و كاميونداران به حق و حقوق قانوني خود دست يابند.»

موضوعي كه تاكنون بارها از سوي صنف كاميون‌داران به گوش رسيده است و برخي از رانندگان عدم خودمالكي كاميون‌ها را دليل ديگري بر افزايش سلطه دلالان و واسطه‌ها در بروز و تدام مشكلات اين صنف عنوان مي‌كنند. اگر سري به شهرك‌هاي حمل و نقلي زده باشيد با عده‌اي «داد‌زن» برخورد مي‌كنيد كه در راهروها با فرياد زدن مسيرهاي مختلف رانندگان را به رقابتي براي دريافت بار فرا مي‌خوانند. دلالان در اين شهرك‌ها با در اختيار گرفتن رانت مراجعه تقاضاي حمل بار موجب شده‌اند تا رانندگان به طور طبيعي با مالك بار مراوده نداشته باشند و از طريق اين دلال و با كسر درصدهاي چشمگير باري را براي حمل در اختيار گيرند كه اين امر با توجه به عدم تاييد بار براي برگشت از مقصد اول به مبدا اول موجب شده تا بسياري از كاميونداران و رانندگان كاميون تنها با يك سر پر به مقصد بروند و با كاميون خالي به شهر مبدا باز گردد.

معضلي كه پيش از اين با ورود استارت‌آپ‌هاي حمل و نقلي نويد رفع آن به گوش رسيد اما با رانت‌هاي دلالان در شهرك‌هاي حمل ونقلي هنوز بسياري از كاميونداران اجازه استفاده از اپليكيشن‌هاي اينچنيني براي تردد به صورت دو سر پر را ندارند.

در همين زمينه ايرنا از قول فعالان انجمن‌هاي كاميون‌داران تاكيد كرده كه «هرچند بين ۱۵ تا ۲۰ درصد به مبلغ كرايه آنها اضافه شد اما معضل اين صنف، سوءاستفاده واسطه‌هاست كه نيمي از درآمد كاميون‌داران را به جيب مي‌زنند.»

رانندگان كاميون از افزايش هزينه‌هاي مرتبط با كار خود در شرايطي كه كرايه‌بار ثابت مانده‌ است، گله‌مندند و اعتقاد دارند كه اين كار ديگر براي‌شان صرف اقتصادي ندارد.

مشكلات خود مالكي

يكي از مشكلات كاميون‌داران خودمالكي يا شريك مالكي كاميون است كه موجب شده رانندگان مسوول تمام مسائل مربوط به كاميون و حمل بار اعم از دريافت بارنامه، هزينه‌هاي استهلاك خودرو و... باشند در حالي كه اگر اين روال به سمت شركت مالي پيش مي‌رفت همه مراحل مربوط به بار زدن تا ترخيص و دريافت كرايه طبق روال مرسوم در همه دنيا با شركت‌هاي حمل و نقلي مي‌بود. به اين جهت اين موضوع در كنار هزينه‌هاي استهلاك كاميون‌ها و معضل بازگشت يك سرخالي موجب شده تا رانندگان اين صنف همواره خواستار سر و سامان بخشيدن به مشكلات صنف‌شان باشند.

اين امر در كنار وجود كاميون‌هاي فرسوده باعث شده تا به دليل عدم تامين هزينه‌هاي نوسازي كاميون‌ها شاهد تردد حجم زيادي از كاميون‌هاي فرسوده در جاده‌هاي كشور باشيم كه مشكلات حمل و نقلي از جمله زمان تردد، آلودگي هوا، افزايش مصرف سوخت گازوييل و... را به همراه دارد.نقش استارت‌آپ‌ها و تغيير كرايه

با اين حال و با توجه به اظهارنظر‌هاي مختلف مديران استارت‌آپ‌هاي حمل و نقلي، نبود فرمول مشخص براي محاسبه نرخ كرايه حمل در بخش جاده‌اي را شايد بتوان يكي از مشكلاتي خواند كه موجب شده تا دلالان از رانت بيشتري برخوردار باشند. اين استارت‌آپ‌ها معتقدند كه در صورت گسترش استفاده از اپليكيشن‌هاي موبايلي حمل و نقلي و تعيين فرمول مشخص سراسري براي حمل بار هم معضل تردد يك سرخالي از بين مي‌رود و هم دست دلالان از رانت توزيع بار در شبكه حمل و نقل جاده‌اي كوتاه مي‌شود. در عين حال با برداشته شدن معضل يك سرخالي بازگشت كاميون‌ها ديگر بحث افزايش كرايه‌ها مطرح نخواهد شد. چرا كه معضلاتي مثل پرداخت درصد غيرمعمول به دلالان شركتي وجود ندارد و درصد پرداختي رانندگان مشخص است و در عين حال وقتي كاميوني به مقصد مي‌رسد با در اختيار گرفتن بار به مقصد جديد معضل بازگشت خالي به مبدا نيز از بين مي‌رود. به اين ترتيب چرخه تردد حمل و نقل جاده‌اي كامل مي‌شود.مشكلات را حل مي‌كنيم

در همين حال اگر چه سازمان راهداري اشاره مستقيمي به كمكي كه استارت‌آپ‌ها به بحث حمل و نقل جاده‌اي مي‌كنند، نكرده اما غلامحسين دغاغله، مديركل حمل و نقل كالاي راهداري به خبرگزاري صدا و سيما گفته است: «مطالبات صنفي رانندگان براي افزايش كرايه‌ها مطالبه‌اي بحق است و با توجه به تعاملي كه با تشكل‌هاي صنفي و رانندگان داريم در زمينه كرايه توانسته‌ايم اقداماتي هرچند كم انجام دهيم تا بخشي از خواسته‌هاي رانندگان تحقق يابد. موردي هم در دو، سه روز گذشته اتفاق افتاده بود كه بحث حذف سهم دولت در بيمه تامين اجتماعي رانندگان مطرح شده بود كه با پيگيري‌هاي انجام شده بحث بيمه نيز روز سه‌شنبه حل شد و همچنان روال قبلي طي خواهد شد و دولت سهم خود را از حق بيمه رانندگان پرداخت خواهد كرد.»

او با بيان اينكه يكي ديگر از درخواست‌هاي رانندگان دريافت حق‌العمل و كميسيون‌هاي اضافه از سوي باربري‌ها و مراكز عمده بار است، گفته است: «براي اين مساله نيز دو راهكار انديشيديم اول اينكه اگر تخلفي در اين زمينه صورت گرفته باشد گزارش انجمن صنفي رانندگان ملاك عمل قرار خواهد گرفت و دوم اينكه كميسيون‌هاي رسيدگي را به استان‌هاي كشور منتقل كرده‌ايم تا اينگونه شكايات در خود استان و خارج از نوبت رسيدگي شود. يكي ديگر از مطالبات رانندگان نظارت بر فعاليت شركت‌هاي حمل و نقل براي كم شدن معطلي در پايانه‌ها و مراكز عمده بار بود، اين مطالبه نيز مطالبه به حقي است و به همين منظور سازمان راهداري سمت و سوي حمل و نقل جاده‌اي را به سوي فناوري‌هاي جديد برده است.»

دغاغله با بيان اينكه در دو سال گذشته در دو بندر شهيد رجايي و بندر امام خميني(ره) سامانه نوبت مجازي راه‌اندازي شده افزوده است: «اين سامانه‌ها بخشي از ترددهاي اضافي و معطلي در مراكز بار را حل كرده است. به رانندگان قول مي‌دهيم تا يك ماه آينده با راه‌اندازي سامانه ارتباطي بين سازمان بنادر و گمرك كشور گام مهمي در كاهش مدت خواب، قانونمند كردن و اجراي عدالت در تخصيص بار برداشته شود.»

اين معاون راهداري همچنين در خصوص نوسازي ناوگان حمل و نقل جاده‌اي هم تاكيد كرده است: «با توجه به مشكلاتي كه در اين زمينه براي رانندگان به وجود آمده بود تصميم گرفتيم اسقاط خودروهاي فرسوده را به آخرين مرحله قبل از دريافت خودروي نو موكول كنيم كه با اين تمهيد انديشيده شده رانندگان مي‌توانند تا قبل از گرفتن خودروي جديد با خودروي قبلي خود فعاليت كنند.»

0 0
مسعود دانشمند   undefined 1397/3/5 16:10:47

خودمالكي چالش امروز كاميون‌داران

از سال ٥٧ تاكنون در بخش حمل و نقل جاده‌اي شاهد وقوع روالي مبني بر كاميون‌داري به صورت «خودمالكي» به جاي «شركت مالكي» هستيم. در اين سال‌ها رانندگان يا خود مالك خودرويي شده‌اند يا در يك سيكل معيوب به صورت شريكي با فرد ديگري مالكيت كاميون به ثبت رسيده و اين امر موجب شده تا راننده كاميون مسوول صفر تا صد فعاليت مربوط به كاميون از جمله زدن بار، صدور بارنامه...

تخليه و دريافت كرايه بار باشد. در عين حال خود راننده بايد مسائل مربوط به تعميرات و حتي پردخت هزينه گازوييل و تعميرات نيز برعهده خود راننده باشد در صورتي كه در هيچ جاي دنيا در سيستم حمل و نقل جاده‌اي به صورت خودمالكي نيستند و شركت مالكي هستند و رانندگان تنها به عنوان حمل‌كننده بار مطرح هستند و خود شركت‌ها همه فرآيند مربوط به بار را از صفر تا صد انجام مي‌دهند. در روش خود مالكي كه در حال حاضر در كشور ما مرسوم هست به دليل اينكه تمام فعاليت‌هاي مربوط به حمل و نقل توسط خود مالك يا همان راننده انجام مي‌شود پيمايش كاميون به حداقل رسيده و نهايتا به ٨٠ هزار كيلومتر در سال مي‌رسد و با توجه به اينكه راننده نيز بر اساس پيمايش پول مي‌گيرد موجب مي‌شود هميشه رانندگان كاميون از اين روال شاكي باشند. اين درحالي است كه حداقل پيمايش همين كاميون‌ها در اروپا ١٤٠ تا ١٦٠ هزار كيلومتر و در تركيه ٢٠٠ هزار كيلومتر در سال است. عمده دليل آن شركت مالكي بودن شركت‌هاي حمل و نقلي در اين كشورهاست و شركت‌ها مسوول ارايه خدمات به بار و كاميون از مبدا تا مقصد هستند و راننده تنها رانندگي مي‌كند. در عين حال مسائل جنبي همچون بيمه و ماليات و... كه هم‌اكنون مورد اعتراض رانندگان ايراني است نيز در روش شركت مالكي بر عهده شركت است و راننده خيال آسوده‌تري دارد و مي‌داند سر ماه حقوق خود را دريافت مي‌كند و نگراني از بابت هزينه‌هاي زندگي خود ندارد حتي در برخي مواقع نيز رانندگاني كه سهامدار شركت هستند هر سال از محل سود سهام شركت متنفع مي‌شوند. در ايران چون تك مالكي هستيم راننده‌اي كه از تهران به بندرعباس مي‌رود هم در تهران و هم در بندرعباس بايد به دنبال بار براي حمل بگردد در فرآيند تخليه و بارگيري هم شركت كند و حتي تمام مسائل مربوط به بارنامه و... را نيز بايد خود راننده طي كند. اين روال موجب مي‌شود زمان تلف شده كاميون كه هيچ بهايي در برابر آن دريافت نمي‌كند افزايش يابد به اين جهت درآمد راننده كم مي‌شود. اين روال در مقابل افزايش هزينه‌هاي راننده موجب اعتراض‌هايي مي‌شود كه در روزهاي اخير شاهد بوديم. راننده نمي‌تواند با دريافت كرايه‌اي كه سه سال پيش دريافت مي‌كرده است هزينه‌هاي امروز را پرداخت كند بنابراين شايد براي رفع اين مسائل بايد به فكر دو نوع راه‌حل كوتاه‌مدت و بلندمدت باشيم. در كوتاه‌مدت با افزايش كرايه‌هاي حمل و در بلندمدت به سمت تغيير وضعيت كاميون‌ها از تك‌مالكي به شركت مالكي باشيم. اگر اين روال روي دهد شركت‌ها مسووليت مي‌پذيرند و شروع مي‌كنند به اينكه با افزايش پيمايش كاميون‌ها و كاهش زمان‌هاي هدر رفته بتوانند درآمد راننده‌ها را افزايش دهند. فرض كنيد اگر بتوانيم با اين روش پيمايش كاميون‌ها را به سالانه ١٣٠ هزار كيلومتر برسانيم ميزان درآمد رانندگان كاميون بين ٣٠ تا ٣٥ درصد افزايش خواهد يافت كه اين افزايش درآمد باعث پوشش هزينه‌ها خواهد شد. طبيعي است زماني كه قيمت دلار از ٢٥٠٠ تومان سه سال پيش به ٤٢٠٠ تومان مي‌رسد هزينه‌هاي قطعات و ملزومات كاميون افزايش مي‌يابد و با اين روال اگر بتوانيم پيمايش را افزايش دهيم مي‌توانيم كمي از بار فشارهاي وارده به كاميون‌داران بكاهيم گو اينكه افزايش ٢٠ درصدي كه از سوي كاميون‌داران درخواست شده است در اين شرايط نمي‌تواند مشكلات آنها را رفع كند و براي رفع مشكلات‌شان حداقل بايد ٣٥ الي ٤٠ درصد شاهد افزايش كرايه‌هاي حمل بار باشيم كه به نظر مي‌رسد اين روال با شركت مالكي شدن كاميون‌ها روال منطقي‌تر و بهتري را در پيش خواهد گرفت.

0 0
voa   undefined 1397/3/3 12:20:12

واکنش شاهزاده رضا پهلوی به اعتصاب کامیون‌داران در شهرهای ایران
شاهزاده رضا پهلوی در یک پیام توئیتری از اعتصاب سراسری کامیون‌داران و رانندگان حمایت کرد.

فرزند آخرین شاه ایران در توئیتر خود نوشت: اعتصاب کامیون‌داران سراسر کشور، نقطه عطف تازه‌ای در مبارزات مسالمت‌آمیز و حق‌طلبانه مردم ایران است.

وی که در ماههای های اخیر همراهی خود را با اعتصاب و اعتراضات داخل ایران بیان کرده، همچون قبل رژیم جمهوری اسلامی ایران را «فرقه تبهکار» نامید و نوشت این فرقه «ناکارآمدتر، شکننده‌تر و ضعیف‌تر» از آن است که بتواند در مقابل یک اعتصاب سراسری و فراگیر دوام بیاورد.

او نوشت: با اتحاد و همبستگی ملی، ایران‌مان را از دشمن خانگی پس می‌گیریم.

در دو روز اخیر، اخبار و تصاویر ارسالی به صدای آمریکا و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن بوده است که گروهی از کامیون‌داران و رانندگان ایران، در اعتراض به مشکلات صنفی خود، دست به اعتصاب زدند.

بر اساس این اخبار و تصاویر، کامیون‌داران و رانندگان در برخی از استان‌ها، از جمله خراسان رضوی، هرمزگان، فارس، لرستان، کرمان، اصفهان، قزوین، روز سه شنبه اول خرداد ماه از حمل بار خودداری کرده و خواستار رفع مشکلات خود شدند.

دو روز بعد از اعتصاب سراسری کامیون‌داران و رانندگان در شهرهای مختلف ایران، روز چهارشنبه مقامات وزارت راه دولت روحانی پیشنهاد داده که کرایه کامیون داران تا ۲۰ درصد افزایش یابد. معاون حمل‌ونقل سازمان راهداری گفت وزارت راه برای افزایش کرایه کامیون داران از ۱۵ تا ۲۰ درصد موافقت کرده است.

این اعتصاب باعث تشکیل صف طولانی مقابل پمپ بنزین ها شد، که به دلیل کار نکردن رانندگان تانکر بدون سوخت ماندند.