محل تبلیغ شما
۱.۵ تریلیون تومان پول مردم با سقوط شاخص بورس پودر شد

تاریخ خبر: 1399/6/3

۱.۵ تریلیون تومان پول مردم با سقوط شاخص بورس پودر شد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

عضو هیات رئیسه مجلس با انتقاد از بی‌‍‌توجهی دولت در بازگرداندن بازار سرمایه به ریل عادی اظهار داشت: حدود یک و نیم تریلیون تومان برابر با ۲۵ درصد کل ارزش بورس پودر شده و از دست رفته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سید ناصر موسوی لارگانی، عضو هیات رئیسه و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت:
«بورس امروز هم با افت نسبتا قابل توجهی مواجه شد. تمام وعده‌ها و اقدامات دولت برای بازگرداندن بازار به ریل عادی ثمر نداده است، حدود یک و نیم تریلیون تومان(25 درصد کل ارزش بورس) پودر شده و از دست رفته است.
واقعا دولت مقابل آب شدن سرمایه مردم احساس مسئولیت دارد؟»

 

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 0
رادیو فردا   undefined 1399/6/3 00:37:05

ردادماه گذشته اعلام شد که مردم ایران در سال جاری بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند.
ارسال
نسخه چاپی

نماینده فلاورجان در مجلس گفته است: «حدود یک و نیم تریلیون تومان» از ارزش بورس تهران که معادل «۲۵ درصد ارزش کل» آن است، «پودر شده و از دست رفته است».

ناصر موسوی‌ لارگانی در توئیتی که شامگاه شنبه اول شهریور منتشر کرد، این پول را «سرمایه مردم» خوانده و نوشته که «وعده‌ها و اقدامات» دولت «ثمر نداده است».

این نماینده مجلس توضیح بیشتری درباره از دست رفتن این میزان از سرمایه در بورس نداده ولی اشاره او به سقوط‌ پیاپی شاخص بورس تهران در روزهای اخیر است.

شاخص بورس تهران در ابتدای سال جاری حدود ۵۰۰ هزار واحد بود، اما در حالی که کشور با رکود تورمی مواجه است، به صورت شگفت‌انگیزی چهار برابر رشد کرد و در ۲۰ مرداد از مرز دو میلیون واحد گذشت و بعد از آن به سرعت شروع به سقوط کرد.

مردادماه گذشته اعلام شد که مردم ایران در سال جاری بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند و افت شاخص بورس می‌تواند بسیاری از شهروندان که به تازگی جذب این بازار شده‌اند را متضرر کند.

همزمان با افزایش نگرانی‌ها درباره تداوم سقوط شاخص بورس، محمود واعظی، رئيس دفتر حسن روحانی گفته است «بازار در حال اصلاح است».

او که شنبه‌شب در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت افزایش شاخص بورس به دو میلیون واحد را «یک‌باره» توصیف کرد و تاکید کرد که «دولت بورس را رها نخواهد کرد».

آقای واعظی با رد اینکه دولت از طریق بورس دنبال «تأمین کسری بودجه» است، گفت شاخص بین ١.۶ تا ١.٧ میلیون واحد تقریبا اصلاح می‌شود.

شاخص کل بورس تهران روز یکشنبه دوم شهریور با افت ۳۷ هزار واحدی به یک میلیون و ۶۸۵ هزار واحد رسیده است که محدوده مدنظر رئيس دفتر حسن روحانی است.

پیشتر، حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران روز ۲۹ مرداد در واکنش به سقوط متوالی و چشمگیر شاخص بورس گفته بود: «مردم باید بدانند که خط مستقیم در بورس و به طور کل بورس تحقق نمی‌یابد. اینکه یک خط دائم به سمت بالا رشد کند. این خط دائم پایین و بالا می‌شود. تاکید من مراقبت از بازار بورس است».‎