محل تبلیغ شما
بررسی فوايد و مضرات مكمل‌هاي آلوده به هورمون

تاریخ خبر: 1396/3/31

بررسی فوايد و مضرات مكمل‌هاي آلوده به هورمون

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

ميل به ورزش و داشتن اندامي ورزيده سبب شده تا بسياري از جوانان راهي سالن‌هاي بدنسازي شوند. ورزش هرچند مفيد است اما گاهي به دليل آنچه بايد اطلاعات نادرست يا عجله براي رسيدن به فرم ايده‌آل دانست، مي‌تواند سبب آسيب‌هاي جدي به ورزشكاران شود. اگر به سالن‌هاي بدنسازي رفته باشيد، بدون شك مشاهده كرده‌ايد كه وزنه، دمبل، تردميل و ... تنها ابزار اين سالن‌ها نيستند. در بسياري از موارد، برخي از ورزشكاران يا صاحبان سالن‌هاي بدنسازي، استوانه‌هاي بزرگي را دست به دست مي‌كنند. ظرف‌هايي كه محتويات‌شان، پودرها و مكمل‌هاي ورزشي است. برخي از مربيان و حتي ورزشكاران تلاش مي‌كنند با فروش اين مواد، به سود مناسبي دست پيدا كنند اما سوء استفاده از ناآگاهي ديگران سبب مي‌شود تا اتفاقات تلخي رقم بخورد.

هدف از مصرف

ابتدا بايد بدانيد مكمل‌هايي كه در باشگاه‌هاي بدنسازي، داروخانه‌ها يا فروشگاه‌هاي مجازي عرضه مي‌شود، از چه موادي تشكيل شده‌اند. به طور كلي مكمل های غذايي به كلیه مواد مغذی شامل ویتامین‌ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه و همچنین مواد دیگر غذایی و گیاهی گفته می‌شود كه علاوه بر رژیم غذایی متعادل، با هدف افزایش عملكرد بدنی مصرف می‌شوند. مکمل‌های غذایی در اشکال مختلف، از جمله قرص، کپسول، پودر، آمپول، نوشيدنی‌ها، بارهای انرژی و مایعات در دسترس هستند. البته نبايد فراموش كرد كه اين مكمل‌ها گاهي مفيد هستند هرچند كه مكمل‌هایی كه می‌توانند فایده‌ای برای ورزشكار داشته باشند، انگشت شمارند. آن‌ها در شرایطی مفید خواهند بود كه به درستی مصرف شوند. افرادی که از مکمل‌های غذایی استفاده مي‌کنند به طور معمول دلایل گسترده‌ای دارند. برخي به منظور تقویت انرژی یا برای خواب خوب شبانه، همرنگ شدن با هم تیمی‌ها و بقيه همسالان‌شان یا تقلید از الگوها، توصیه‌های مربی یا افراد تاثیرگذار دیگر، برای جبران نقایص تغذیه‌ای و تطابق با تمرینات و مسابقات سخت، برای بهبود عملکرد ورزشی وسازگاری بهتر با تمرینات، حفظ سلامت و كاهش خستگی یا بیماری یا آسیب ورزشي از اين مكمل‌ها استفاده مي‌كنند. برخی ديگر به دنبال رژیم غذایی، شرایط پزشکی یا عادات غذایی که مصرف ویتامین‌ها و مواد مغذی ضروری را محدود مي‌كند، به مصرف مکمل‌ها روي مي‌آورند. به عنوان يك اصل كلي بايد گفت كه اگر برنامه غذايي روزانه ورزشكاران متنوع باشد و به مقدار كافي از گروه‌هاي غذايي يعني شير و لبنيات، نان و غلات، سبزي‌ها، ميوه‌ها، گوشت، حبوبات و تخم مرغ برخوردار باشد، تمام ويتامين‌هاي مورد نياز تامين خواهد شد و در اين صورت نيازي به مصرف مكمل ويتامين نيست. تنها در بعضي شرايط مانند ورزشكاراني كه رژيم غذايي كاهش وزن (بسيار كم كالري) دارند، ورزشكاراني كه كمبود يك ويتامين خاص دارند يا ورزشكاراني كه برنامه غذايي يكنواخت، بدون تنوع و با ارزش تغذيه‌اي پايين دارند، مي‌توانند با تجويز متخصص تغذيه يا پزشك از مكمل ويتامين استفاده كنند. به‌طور كلي به ورزشكاران توصيه مي‌شود از مصرف خودسرانه مكمل ويتامين به‌ويژه ويتامين هاي A وD خودداري كنند. مصرف مكمل‌هاي تغذيه‌اي به صورت خودسرانه مي‌تواند عوارض جبران‌ناپذيري را به همراه داشته باشد. اگر این مکمل‌ها آلوده به استرويیدها و هورمون‌ها باشند، عوارض جبران‌ناپذیری به جا می‌گذارند. از اصلی‌ترین عوارض این مکمل‌ها، اثرات نامطلوب بر روی سیستم جنسی فرد است. افرادی که از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند، به تدریج با کم شدن ترشح هورمون مردانه در بدن‌شان، دچار ناتوانی جنسی و حتی عقیمی، ریزش مو، آکنه، اختلالات کبدی، تومور، تغییرات سطح کلسترول، خشم عاطفی، رفتارهای تهاجمی و پرخاشگري می‌شوند. استفاده از مکمل‌ها به صورت خودسرانه و نادرست به خصوص در ترکیب با دارو می تواند مضر و حتی تهدیدکننده حیات باشد.

مصرف پنهاني مكمل‌ها

هرچند كه برخي از مربيان و يا باشگاه‌ها تلاش مي‌كنند مكمل‌هاي بيشتري به ورزشكاران بفروشند اما برخي از باشگاه‌هاي بدنسازي نيز تلاش مي‌كنند آن‌ها را از مصرف اين مكمل‌ها دور كنند. برخي از اين باشگاه‌ها در ابتدا برگه‌هايي را به امضاي ورزشكاران مي‌رسانند، كه در آن‌ها نوشته شده حق ندارند در داخل باشگاه از اين نوع مكمل‌ها استفاده كنند. مسئول يكي از باشگاه‌هاي جنوب تهران در اين باره به «قانون» گفت: «با اينكه استفاده از دارو و مكمل را در باشگاه ممنوع كرده‌ايم، اما برخي از ورزشكاران در وسايل نقليه خود مكمل دارند و پس از حضور در باشگاه به صورت پنهاني از آن‌ها استفاده مي‌كنند. ما در اين باره به شدت حساس هستيم و برخورد شديدي با ورزشكاران داريم. براي مثال گاهي آن‌ها را از باشگاه اخراج مي‌كنيم اما متاسفانه در بيشتر موارد و شايد بايد بگويم به طور تقريبي همه ورزشكاراني كه وارد باشگاه مي‌شوند، پس از مدتي به مصرف اين مكمل‌ها روي مي‌آورند». يكي از ورزشكاراني كه در حال استفاده از اين نوع مكمل‌ها بود، به «قانون» گفت: «در برخي از موارد به ما مي‌گويند حق استفاده از اين نوع مكمل‌ها را نداريم و مجبوريم آن‌ها را به صورت پنهاني استفاده كنيم زيرا اگر صبر كنيم و پس از اينكه به خانه رفتيم از مكمل استفاده كنيم، بدون شك تاثيري كه مدنظرمان است را نخواهد گذاشت. من معتقدم اگر مصرف اين مكمل‌ها به ورزشكاران آسيب مي‌رساند، بايد جلوي فروش آن گرفته شود ولي وقتي به سادگي فروخته مي‌شود، محدود كردن مصرف آن بي‌معني است». مدير يكي از باشگاه‌هاي غرب تهران نيز درباره برخورد بازرس‌هاي وزارت بهداشت با باشگاه‌هاي متخلف گفت: «چند روز پيش يكي از بازرس‌ها به داخل سالن آمده بود. به او گفتم ما نمي‌توانيم داخل كمدهاي ورزشكاران را جست‌وجو كنيم اما در صورتي كه موردي را مشاهده كنيم، به شدت با آن برخورد خواهيم كرد.البته اين موضوع به وجدان كاري مسئولان سالن بستگي دارد و عمومي نيست. در واقع برخي از سالن‌داران هيچ‌گاه با مصرف مكمل‌ها توسط ورزشكاران، برخورد نمي‌كنند».

تشخيص مكمل‌هاي اصل و تقلبي

فرامرز خودنگاه، يكي از داوران برنامه مردان آهنين كه در تهران باشگاه‌داري نيز مي‌كند، درباره مصرف مكمل‌ها توسط ورزشكاران به «قانون» گفت: «اين مكمل‌ها شامل پروتئين‌هاي فشرده و مواد مختلف است. ورزشكاران حرفه‌اي بايد از اين نوع مواد استفاده كنند و افرادي كه به صورت آماتور ورزش مي‌كنند فقط بايد به دنبال سلامتي خود باشند اما ورزشكاران حرفه‌اي به دليل اينكه ورزش سنگيني انجام مي‌دهند، نياز به مكمل‌هاي غذايي براي خود دارند. براي مثال آن‌ها گاهي نياز دارند كه 30 الي 40 كيلوگرم گوشت مصرف كنند و نمي‌توانند يك گوسفند را به صورت كامل بخورند. بنابراين از اين نوع مكمل‌هاي غذايي استفاده مي‌كنند. مربي‌ها بايد تشخيص بدهند كه اگر ورزشكار حرفه‌اي است، به اندازه مورد نيازش، مكمل مصرف كند اما در برخي موارد، مربيان به نوجوانان و افرادي كه به تازگي ورزش خود را آغاز كرده‌اند مكمل و پودرهاي غذايي مي‌دهند و همين موضوع به آن‌ها آسيب مي‌رساند. پولي كه از اين راه به جيب مي‌زنند يكي از دلايلي است كه مربيان چنين اشتباهاتي را انجام مي‌دهند». خودنگاه درباره مكمل‌ها و پودرهاي موجود در بازار عنوان كرد: «متاسفانه در شرايط فعلي بيشتر مكمل‌هاي موجود در بازار تقلبي و حتي تاريخ گذشته است.حتي من كه سال‌هاست در اين ورزش فعاليت مي‌‌كنم نمي‌توانم دقيق تشخيص بدهم كه كدام مكمل اصل و كدام يك تقلبي است واي به حال مردم عادي كه به دنبال مصرف اين مواد هستند». داور بين‌المللي پرورش اندام درباره مكمل‌هايي كه در داروخانه‌ها به فروش مي‌رسد، گفت: « فروش اين نوع مكمل‌ها در برخي از داروخانه‌ها نيز دليلي بر سالم بودن آن‌ها نيست. من معتقدم وزارت بهداشت بايد به اين مساله رسيدگي كند و مكمل‌هاي اصل و تقلبي را از يكديگر جدا كند». او در پايان گفت: «فقط از خانواده‌ها مي‌خواهم كه مراقب فرزاندان خود باشند و اجازه ندهند از اين مكمل‌ها به صورت خودسرانه و بدون نظر پزشك، استفاده شود».

كبد و كليه در معرض آسيب

بسیاری از صاحب‌نظران تغذیه و پزشکی معتقدند مصرف بیشتر از نیاز پروتئین در درازمدت می تواند عوارض جدی ایجاد کند اما در مقابل عده‌ای دیگر از متخصصان و صاحب‌نظران تغذیه معتقدند اين موضوع مشكلي را براي ورزشكاران ايجاد نمي‌كند. واقعیت این است که متخصصانی که معتقد به بیماری‌زا بودن مصرف بیش از نیاز پروتئین هستند، می‌گویند پروتئین‌ها و به ويژه پروتئین‌هایی که منشأ حیوانی دارند، از نظر فسفات و سدیم غنی بوده و به خوبی در بدن تصفیه نمی‌شوند. این مواد باعث افزایش دفع ادراري کلسیم می شوند که می‌تواند روی استخوان اثرات نامطلوبی داشته باشد. پروتئین مازاد بر نیاز ممکن است در درازمدت به کلیه و كبد آسیب برساند. آنچه مسلم است اينكه مصرف اين نوع مكمل‌ها بدون نظر پزشكان متخصص مي‌تواند مشكلاتي را در ورزشكاران ايجاد كند. اتفاقي كه بدون شك نبايد به پاي ورزش بدنسازي و پرورش اندام نوشت. اين اتفاقات حاصل اشتباهات عده‌اي است كه با كمترين تلاش به دنبال بيشترين استفاده هستند.

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid