محل تبلیغ شما
2هزار کیلومتر عقب بروید!

تاریخ خبر: 1396/7/17

2هزار کیلومتر عقب بروید!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است 

فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي مي‌گويد، در صورتي كه اخبار پراكنده موجود درخصوص حماقت دولت امريكا مبني بر درنظر گرفتن سپاه به عنوان گروه تروريستي صحيح باشد، سپاه نيز ارتش امريكا را در سراسر جهان به‌ويژه منطقه خاورميانه، هم‌سنگ داعش درنظر خواهد گرفت. 
 

يكسال و اندي پيش دونالد ترامپ گفته بود در صورت پيروزي در انتخابات رياست جمهوري، برجام را پاره خواهد كرد و اكنون نيز با سياست‌هايي كه در پيش گرفته اگر نگوييم برجام را پاره كرده، عملاً آن را كاغذ پاره‌اي بي خاصيت كرده است. برخلاف جريان غرب‌باور كه همواره كلينتون دموكرات را بر ترامپ جمهوريخواه ترجيح مي‌دادند، شواهد نشان مي‌دهد دو جريان حاكم بر ايالات متحده امريكا در دشمني با ملت ايران گوي سبقت را از يكديگر ربوده‌اند و اختلافات آنها در مواجهه با جمهوري اسلامي ايران تنها در اتخاذ تاكتيك‌هاي مقابله است. درست در جريان كارزار انتخابات رياست جمهوري امريكا در سال 95، دونالد ترامپ سوم فروردين ماه در سخنراني خود در اجلاس سالانه كميته روابط عمومي امريكا و اسرائيل (آيپك) اعلام كرد اولويت نخست كاري‌اش پس از پيروزي در انتخابات رياست جمهوري امريكا، لغو توافق هسته‌اي ايران و پاره كردن برجام خواهد بود. وي تأكيد كرد مهم‌ترين اولويتش در كاخ سفيد برچيدن توافق هسته‌اي امريكا با ايران خواهد بود. اما اين تنها ترامپ نبود كه در ايپك به ايران حمله كرد يك روز پيش نشست آيپك ميزبان نامزد دموكرات‌ها نيز بود. هيلاري كلينتون، در سخنراني خود با اشاره به آزمايش موشكي ايران، خواستار اعمال تحريم‌هاي بيشتر امريكا عليه اين كشور شد و اكنون ترامپ با بي اثر ساختن عملي برجام در مسيري افتاده است كه شعار كلينتون دموكرات بود.    تهديد سپاه پس از نقض برجامدو روز پيش روزنامه امريكايي واشنگتن پست به نقل از مقام‌هاي امريكايي نوشت: ترامپ هفته آينده پايبندي ايران به برجام را تأييد نخواهد كرد تا تصميم درخصوص سرنوشت برجام را به كنگره واگذار كند. اين روزنامه به نقل از مقام‌هايي كه پيرامون راهبرد جديد كاخ سفيد در قبال ايران از آنها سؤال شده، نوشت كه دونالد ترامپ رئيس‌جمهوري امريكا قصد دارد هفته آينده اعلام كند كه پايبندي ايران به برجام را تأييد نخواهد كرد. براساس اين گزارش، ترامپ به كنگره امريكا اعلام خواهد كرد كه اين توافق در راستاي منافع ملي امريكا نيست تا تصميم در مورد سرنوشت برجام را به اين نهاد واگذار كند. اين اقدام نخستين مرحله از فرايندي خواهد بود كه احتمال دارد به بازگرداندن بخشي از تحريم‌هاي امريكا عليه ايران كه به واسطه برجام تعليق شده بود و در نتيجه خروج امريكا از اين توافق هسته‌اي بينجامد. در صورت رد پايبندي ايران از سوي دولت ترامپ، كنگره 60 روز فرصت خواهد داشت تا تصميم نهايي را بگيرد. اما اين پايان ماجرا نيست، روز گذشته روزنامه انگليسي فايننشال تايمز از تصميم دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور امريكا، براي انجام اقدامات جديد عليه ايران خبر داد. اين روزنامه مدعي شد، دولت ترامپ به عنوان بخشي از راهبرد جديد خود درباره ايران، احتمالاً سپاه پاسداران را به عنوان يك سازمان تروريستي معرفي خواهد كرد. ترامپ در ابتداي ورود به كاخ سفيد نيز خواهان قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌هاي تروريستي بود اما با مشورت‌هايي كه از سوي مقامات اطلاعاتي و امنيتي امريكا به او داده شد از تصميم خود صرف‌نظر كرد.  

 ارتش امريكا را هم‌سنگ داعش تعريف مي‌كنيمدر همين زمينه فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي روز گذشته با تأكيد براينكه ايران اجراي قانون كاتسا را معادل خروج يكجانبه امريكا از برجام مي‌داند، گفت: از فرصت رفتار احمقانه دولت ترامپ با برجام براي جهش در برنامه‌هاي دفاعي، موشكي و منطقه‌اي استفاده خواهيم كرد. 
به گزارش سپاه نيوز، سردار سرلشكر پاسدار محمدعلي جعفري در جلسه‌ شوراي راهبردي سپاه كه با موضوع تحليل رفتار دولت ترامپ تشكيل شد، با تشريح اقدامات خصمانه امريكايي‌ها در ماه‌هاي اخير عليه ملت ايران و تأكيد بر اينكه جمهوري اسلامي اجراي قانون كاتسا را معادل با خروج يكجانبه امريكا از برجام مي‌داند، گفت: همانطور كه در گذشته نيز اعلام كرده‌ايم، در صورتي كه قانون تحريم‌هاي جديد امريكا اجرا شود اين كشور بايد پايگاه‌هاي منطقه‌اي خود را تا شعاع 2 هزار كيلومتري برد موشك‌هاي ايران منتقل كند. وي افزود: در صورتي كه اخبار پراكنده موجود درخصوص حماقت دولت امريكا مبني بر درنظر گرفتن سپاه به عنوان گروه تروريستي صحيح باشد، سپاه نيز ارتش امريكا را در سراسر جهان به‌ويژه منطقه خاورميانه، هم‌سنگ داعش درنظر خواهد گرفت.  سرلشكر جعفري با بيان اينكه اگر امريكايي‌ها هدف نهايي خود از طرح اينگونه مسائل را مذاكره با ايران درباره منطقه قرار داده اند، مسيري كاملاً اشتباه را انتخاب كرده‌اند، تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران در نظر دارد مسائل منطقه را در جايي غيراز ميز مذاكره حل كند، نه حرفي براي مذاكره وجود دارد و نه طرفي براي آن. وي در ارزيابي رفتار امريكايي‌ها، با تأكيد بر اينكه تحريم‌هاي جديد امريكا شانس هرگونه تعامل را براي هميشه از بين خواهد برد، گفت: اين تحريم‌ها تجربه برجام را براي ما كامل مي‌كند و آن تجربه اين است كه گفت و گو براي امريكا ابزار فشار و دشمني است نه تعامل يا حل مسئله. فرمانده كل سپاه در پايان با تأكيد براينكه رفتار امريكا با ايران ثابت كرد كه نمي‌توانيم روابط خارجي خود را صرفاً براساس برجام تنظيم كنيم، تصريح كرد: امريكايي‌ها بدانند، جمهوري اسلامي ايران از فرصت رفتار احمقانه دولت ترامپ با برجام براي ايجاد جهش در برنامه‌هاي موشكي، منطقه‌اي و دفاعي متعارف خود استفاده خواهد كرد. 

 

طرح كاتسا چيست؟كاتسا قانون مقابله با دشمنان امريكا از طريق تحريم است كه بر اساس آن ايران، كره شمالي و روسيه هدف قرار گرفته شده است. بامداد چهارشنبه چهارم مرداد 1396، مجلس نمايندگان امريكا با 419 رأي موافق و تنها سه رأي مخالف، طرح تحريم‌هاي ايران، روسيه و كره شمالي را تصويب كرد. اين طرح نسخه اصلاح شده طرحى بود كه 27 خرداد 96، در سناي امريكا به بهانه آنچه مقابله با اقدامات ثبات زداي ايران ناميده مي‌شد، با 98 رأي به تصويب رسيده بود. اين طرح كه به سبب گستردگي دايره شمول، «تحريم‌هاي مادر» نام گرفت و با عنوان «كاتسا» نيز شناخته مي‌شود، به جهت برخورداري از بار مالي حتماً بايد مورد تأييد مجلس نمايندگان امريكا نيز قرار مي‌گرفت؛ سرانجام مجلس نمايندگان با هدف افزودن بندهاى مربوط به تحريم كره شمالى، طرح تازه‌اى را در اين رابطه تصويب كرد كه البته اين طرح بايد در سنا نيز به تصويب برسد و پس از آن با امضاي رئيس‌جمهور امريكا به قانون تبديل شود. عمده تمركز طرح تحريمي و ضدبرجامي اخير هيئت حاكمه امريكا كه به «كاتسا» معروف شده است، روي توان دفاعي و تسليحاتي جمهوري اسلامي و ضربه زدن به نيروهاي مسلح ما معطوف شده است؛ طبق اين طرح اشخاص دخيل در برنامه موشكي بالستيك ايران و كساني كه با آنها داد و ستد دارند، مورد تحريم قرار مي‌گيرند. همچنين مطابق با طرح مزبور، مسئولان سپاه پاسداران و مرتبطين آنها نيز با ادعاي واهي و مضحك حمايت از تروريسم در ليست تحريم قرار مي‌گيرند! آنچه در اين طرح قابل تامل است آن است كه طبق بندي از آن، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يك سازمان تروريستي قلمداد مي‌شود! اين طرح رئيس‌جمهور امريكا را ملزم مي‌كند به فاصله حداكثر 90 روز بعد از اجرايي شدن آن، تحريم‌هايي را عليه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و اشخاصي كه در زمره مقامات، پرسنل يا وابستگان اين سازمان هستند، اعمال كند. مقامات و مسئولان كشورمان در همان روز 27 خرداد كه سناي امريكا طرح اوليه اين تحريم‌ها را به تصويب رساند، نسبت به آن واكنش نشان دادند و آن را مغاير با روح و متن برجام قلمداد كردند. 

جوان

سپاه اگر تروریست معرفی شود؛ارتش آمریکا را داعش تلقی می‌کنیمحدود سه هفته مانده به اجرای قانون تحریمی «کاتسا» از سوی آمریکا که طی آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جزو گروههای تروریستی قلمداد شده، فرمانده کل سپاه تهدید کرد اگر کاخ سفید سپاه را «گروه تروریستی» اعلام کند، ارتش آمریکا را هم‌سنگ داعش در نظر می‌گیریم.
انتشار اخباری از سوی منابع آگاه در کاخ سفید از تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر اجرای «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم» موسوم به «کاتسا» که یکی از محورهای اصلی آن تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است ، با واکنش شدیداللحن فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مواجه شد و سردار سرلشگر جعفری ضمن هشدار صریح به مقامات کاخ سفید درباره اجرای قانون «کاتسا» تاکید کرد که اگر اخبار حماقت آمریکا مبنی بر در نظر گرفتن سپاه به‌ عنوان گروه تروریستی صحیح باشد، سپاه نیز ارتش آمریکا را در جهان همسنگ داعش در نظر خواهد گرفت.
سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جلسه شورای راهبردی سپاه در واکنش به برخی ادعاهای آمریکایی‌ها مبنی بر قراردادن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی با تشریح اقدامات خصمانه آمریکایی‌ها در ماه‌های اخیر علیه ملت ایران و تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی اجرای قانون کاتسا را معادل با خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام می‌داند، گفت: همان‌طور که در گذشته نیز اعلام کرده‌ایم؛ در صورتی که قانون تحریم‌های جدید آمریکا اجرا شود این کشور باید پایگاه‌های منطقه‌ای خود تا شعاع 2 هزار کیلومتری برد موشک‌های ایران را منتقل کند.

وی افزود: در صورتی که اخبار پراکنده موجود درخصوص حماقت دولت آمریکا مبنی بر درنظر گرفتن سپاه به‌عنوان گروه تروریستی صحیح باشد، سپاه نیز ارتش آمریکا را در سراسر جهان به‌ویژه منطقه خاورمیانه، همسنگ داعش درنظر خواهد گرفت.
سرلشکر جعفری با بیان اینکه اگر آمریکایی‌ها هدف نهایی خود از طرح این گونه مسائل را مذاکره با ایران درباره منطقه قرار‌داده‌اند، مسیری کاملاً ‌اشتباه را انتخاب کرده‌اند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد مسائل منطقه را در جایی غیر از میز مذاکره حل کند، نه حرفی برای مذاکره وجود دارد و نه طرفی برای آن.
وی در ارزیابی رفتار آمریکایی‌ها، با تأکید بر اینکه تحریم‌های جدید آمریکا شانس هرگونه تعامل را برای همیشه از بین خواهد برد، گفت: این تحریم‌ها تجربه برجام را برای ما کامل می‌کند و آن تجربه این است که گفت‌وگو برای آمریکا ابزار فشار و دشمنی است نه تعامل یا حل مسئله.
فرمانده کل سپاه در پایان با تأکید بر اینکه «رفتار آمریکا با ایران ثابت کرد که نمی‌توانیم روابط خارجی خود را صرفاً براساس برجام تنظیم کنیم»، تصریح کرد: آمریکایی‌ها بدانند، جمهوری اسلامی ایران از فرصت رفتار احمقانه دولت ترامپ با برجام برای ایجاد جهش در برنامه‌های موشکی، منطقه‌ای و دفاعی متعارف خود استفاده خواهد کرد.
قانون تحریمی کاتسا چیست ؟ 
سه شنبه سوم مرداد سال جاری بود که مجلس نمایندگان آمریکا قانون تحریمی جدیدی را علیه کشورمان به تصویب رساندند که طی آن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازوی اصلی ایران در اجرای سیاست‌هایش در راستای پشتیبانی از آنچه تروریسم و گروه‌های شورشی توصیف شده و چنین ادعایی را طرح می‌کرد که: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و نه تنها نیروی قدس، مسئول اجرای برنامه فعالیت‌های بی‌ثبات سازنده، پشتیبانی از اقدامات تروریسم بین‌المللی و برنامه موشکی بالیستیک ایران است.»
این طرح نسخه اصلاح شده طرحى بود که پنجشنبه 27 خرداد 96، در سنای آمریکا به بهانه آنچه که مقابله با اقدامات ثبات‌زدای ایران نامیده می‌شد، با 98 رای به تصویب رسیده بود.
این طرح که به سبب گستردگی دایره شمول، «تحریم‌های مادر» نام گرفت و با عنوان «کاتسا» نیز شناخته می‌شود، به جهت برخورداری از بار مالی حتما باید مورد تایید مجلس نمایندگان آمریکا نیز قرار می‌گرفت؛ سرانجام مجلس نمایندگان با هدف افزودن بندهاى مربوط به تحریم کره شمالى و تغییر آن به«قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم»، طرح تازه‌اى را در این رابطه تصویب کرد که البته این طرح باید در سنا نیز به تصویب می‌رسید تا پس از آن با امضای رئیس‌جمهور آمریکا به قانون تبدیل شود.
در همان اواسط تابستان که بحث طرح تحریمی کاتسا مطرح شد، برخی منابع در داخل آمریکا فاش کردند که این طرح به سبب شامل بودن بندهایی مرتبط با تحریم روسیه و همچنین محدود در نظر گرفته شدن اختیار رئیس‌جمهور آمریکا برای اعمال نظر درباره مفاد این طرح، چندان مورد نظر کاخ سفید نیست؛ اما با توجه به اجماعی که پیرامون این طرح در میان قانونگذاران آمریکایی در مجلسین این کشور از هر دو جناح جمهوریخواه و دموکرات وجود داشت، چنین مطرح شد که به احتمال بسیار زیاد حتی با وجود عدم امضای ترامپ، این طرح به قانون تبدیل خواهد شد.
در جریان بررسی این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا، «ادرویس»، رئیس‌کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، ایران را به حمایت از تروریسم و نقض حقوق بشر متهم کرد! همچنین «استنی هویر»، قانون‌گذار دموکرات تأکید کرد که تصویب طرح تحریم‌های ایران، این کشور را برای توسعه برنامه موشکی بالستیک خود تحت فشار خواهد گذاشت.«سیسیلینی» نماینده کنگره آمریکا هم این تحریم‌ها را ناقض برجام ندانست و حتی گفت که این طرح تحریمی برجام را تقویت می‌کند! زیرا به متحدانمان نشان می‌دهد که ایالات متحده با نقض قوانین بین‌المللی برخورد می‌کند!عمده تمرکز طرح تحریمی و ضدبرجامی اخیر هیئت حاکمه آمریکا که به «کاتسا» معروف شده است، بر روی توان دفاعی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی و ضربه زدن به نیروهای مسلح ما معطوف شده است؛ طبق این طرح‌اشخاص دخیل در برنامه موشکی بالستیک ایران و کسانی که با آنها داد و ستد دارند، مورد تحریم قرار می‌گیرند.
همچنین مطابق با طرح مزبور، مسئولان سپاه پاسداران و مرتبطین آنها نیز با ادعای واهی و مضحک حمایت از تروریسم در لیست تحریم قرار می‌گیرند! آنچه در این طرح قابل تامل است آن است که طبق بندی از آن، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک سازمان تروریستی قلمداد می‌شود! این طرح رئیس‌جمهور آمریکا را ملزم می‌کند به فاصله حداکثر 90 روز بعد از اجرایی شدن آن، تحریم‌هایی را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ‌اشخاصی که در زمره مقامات، پرسنل یا وابستگان این سازمان هستند، اعمال کند.
مقامات و مسئولان کشورمان در همان روز 27 خرداد که سنای آمریکا طرح اولیه این تحریم‌ها را به تصویب رساند، نسبت به آن واکنش نشان دادند و آنرا مغایر با روح و متن برجام قلمداد کردند؛ روز چهارشنبه( 4 مرداد 96) نیز پس از تصویب اصلاحیه این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا باز هم مسئولان و مقامات کشورمان به آن واکنش نشان دادند و از به خطر افتادن معاهده برجام بواسطه آن سخن گفتند.
حمایت قاطع و موکد مسئولان دولتی و مقامات سیاسی- نظامی از بنیه دفاعی کشور و نیروهای مسلح و علیه طرح تحریمی مادر که ضربه زدن به توانمندی دفاعی کشور و نیروهای مسلح ما از جمله اهداف اصلی آن است این پیام مشخص را به واشنگتن مخابره می‌کند که در ایران اسلامی هیچ‌گونه تردیدی برای تقویت اقتدار دفاعی و نظامی کشور وجود ندارد.

کیهان

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid