محل تبلیغ شما
سایه ابهام روی «سرزمین مادری»ادامه سریال سرزمین کهن!؟

تاریخ خبر: 1396/7/16

سایه ابهام روی «سرزمین مادری»ادامه سریال سرزمین کهن!؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

داستان باز هم تکرار شد. داستانی مکرر که انگار در هر شبکه‌ای که رخ دهد، «نامکرر» است. خبرهای منتشرشده گویای این است؛ پخش سریالی که قولش به مردم داده شده بود، دوباره متوقف شده است. سریالی که یک‌بار با دردسرها و حاشیه‌های قبلی، مواجه بوده و حالا دوباره به پخش نرسیده از میانه مسیر، از جای دیگری سر درآورده است.
 

دیروز، رسانه‌ها در اخبار و گزارش‌های خبری خود با عباراتی بر این «مفهوم» تأکید کرده بودند که «سرزمین کهن پخش نمی‌شود» و تأکید شده بود؛ «هرچند از قبل اعلام شده که این سریال مطابق قول قبلی پخش می‌شود اما باز هم پخش آن از شبکه سه با مشکل و نه‌ صداوسیما مواجه بود». خبرهای دیگر هم هست که به ظن و گمان‌ها و اما و اگرها درباره این سریال پرحاشیه، دامن زده است. خبرهایی که ذهن را به سمتی «خاص» می‌برد، اما «خانم ارکان»، مسئول روابط عمومی شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی ایران، پخش‌نشدن دایمی این سریال را رد می‌کند. او در پاسخ به این سوال «شهروند» که آیا قرار است «سرزمین کهن، یا «سرزمین مادری» (یا هر نامی که دارد) پخش نشود، گفت: اگر منظور اخباری که به آن استناد می‌کنید، این بوده که سریال دیگر پخش نمی‌شود، غلط است، زیرا «تا آن‌جا که من اطلاع دارم»، این سریال در یکی دوهفته آینده به روی آنتن خواهد رفت. «ارکان» در پاسخ به سوال دیگر «شهروند» که «چه ایرادی یا مشکلی باعث شده است که سریال سرزمین کهن، پخش نشود»، هم گفت: این‌که ایرادات چه بوده را اطلاع ندارم اما مهم این است که این سریال روی آنتن خواهد رفت. تأکید خبرنگار «شهروند» بر این‌که از جزییات بیشتر پخش‌نشدن «سرزمین» کهن اطلاع کسب کند، با این پاسخ ارکان مواجه شد که: «از جزییات پخش‌نشدن سریال اطلاعی ندارم»!
 

یک پیشینه؛یک نگاه
داستان پخش‌نشدن سریال «سرزمین کهن» به سال‌ها پیش بازمی‌گردد. زمانی‌که گفته شد دو فصل از سه فصلِ این سریال تولید شده و قرار است روی آنتن شبکه سه برود. همان زمان وقتی پخش نخستین‌بار سریال با تکرار مکرر «تیزر» آن از شبکه‌های مختلف، نوید تماشای یک سریال خوب را می‌داد، خیلی زود این نوید به نومیدی بدل شد. هنوز دو قسمتی از سریال پخش نشده بود که در گوشه‌ای از کشور یکی از قومیت‌ها بخشی از سریال را توهین به خود قلمداد کرده و استان محلی آنها، کانونی برای برخی از اعتراضات شد. اعتراضاتی که برای برخی دیگر از برنامه‌ها ازجمله یکی ازبرنامه‌های ویژه کودکان هم، سابقه داشت. این‌بار اما گویا اعتراض بسیار تأثیرگذار بود. اعتراضی که به تعطیلی چندساله یک سریال انجامیده است.

 

آن زمان؛ «غلامرضا میرحسینی» مدیر شبکه سه سیما گفته بود که سریال «سرزمین کهن» سه فاز دارد و هر فاز در ٢٠ قسمت طراحی و پیش‌بینی شده است. او می‌گفت: فاز اول و دوم این مجموعه تولید شد و طبق برنامه‌ریزی‌ها پخش آن آغاز شد که البته این مجموعه هنگام پخش به دلیل اشکالات وارده متوقف شد و نیاز به یک بازنگری دوباره پیدا کرد. میرحسینی درباره اصلاحاتی که باید انجام شود، گفته بود: بخشی از این اصلاحات نیاز به تصویربرداری مجدد دارد و از آن‌جا که فاز ٣ این سریال باید کلید بخورد، در نظر مجموعه سیما و تولید بر این است که پس از شروع تولید فاز ٣، ‌هر سه فاز با هم پخش شود تا گروه درگیر پخش و تولید نشوند و همچنین فاز ٣ در حالت تردید و بلاتکلیفی نماند.
 

قرار جدید  
این بحث‌ها درحالی انجام شده بود که گمان می‌رفت با اعلام مجدد پخش سریال در دور جدید همه ابهامات برطرف شده است. همین چندی پیش بود که اعلام شد: قسمت اول سریال «سرزمین مادری» جمعه‌شب (۱۴ مهرماه) راهی آنتن می‌شود. سریالی که پس از فراز و فرود پخش آن قطعی می‌رسید و گمان می‌رفت حاشیه‌های آن به پایان رسیده باشد اما صبح شنبه از سوی برخی منابع اعلام شد که سریال پخش نمی‌شود! خبری که پیشتر با اعلام کمال تبریزی، کارگردان کار، به نظر دور از واقعیت بود. تبریزی در پیامی که برخی از اهالی سینما ارسال کرده، هفته پیش اعلام کرده بود؛ سریال سرزمین کهن با انجام برخی از اصلاحات و تغییرنام؛ با نام «سرزمین مادری» روی آنتن خواهد رفت اما گویا قول کارگردان هم نتوانست حریف پخش‌نشدن آن شود.

 

کمال تبریزی که حالا سریالش با نام «سرزمین مادری» نامیده می‌شود، پیشتر به ایسنا گفته بود: پخش این سریال از ۱۴ مهرماه آغاز خواهد شد و تیزر این سریال هم با همین عنوان در فضای مجازی پخش شده بود.
با این حال اولین قسمت از سریال داستان «سرزمین مادری» به هر دلایل (که هنوز به صورت رسمی اعلام و مشخص نشده است)، راهی آنتن نشده است. اقدامی که گمانه‌های مختلفی را به وجود آورده است. سوالی که بی‌پاسخ باقی مانده و تماس‌های خبرنگار «شهروند» با کارگردان این سریال، فی‌الحال تا لحظه تنظیم این گزارش، بی‌جواب است. سریالی که با هزینه بسیار زیاد ساخته شده و هنوز سرنوشتش مشخص نیست.

 

در معرفی «سرزمین کهن» باید گفت؛ این سریال، به بررسی وقایع سیاسی، تاریخی و اجتماعی ایران از ‌سال ۱۳۲۰ خورشیدی تا انقلاب ۱۳۵۷، در بستر زندگی یک پسر نوجوان می‌پردازد. این سریال سوم بهمن ۱۳۹۲ روی آنتن رفت، اما پس از پخش چهارقسمت، با موجی از اعتراضات مواجه شد که درنهایت صداوسیما را به توقف پخش، مجاب کرد. قرار بود این سریال پس از اصلاحات انجام‌شده، از ۱۴ مهرماه از شبکه سه سیما با نام جدید «سرزمین مادری» پخش شود.
 

از جمله بازیگران این مجموعه می‌توان به نیکی کریمی، محمدرضا فروتن، حسن پورشیرازی، فرشته صدرعرفایی، جعفر دهقان، امیر آقایی، شبنم قلی‌خانی، الهام حمیدی، ثریا قاسمی، علی شادمان، پژمان بازغی، هنگامه قاضیانی، میترا حجار، پرویز پورحسینی، حسین محجوب، بیتا فرهی، هومن سیدی، مهرداد ضیایی، لیلا زارع، آشا محرابی، محسن تنابنده، جواد عزتی، رسول نقوی، شیوا بلوچی، متین حیدرنیا، امین رحیمی، درشن سینک، بهرام کمیجانی، فریبرز گرم‌رودی و... اشاره کرد.

شهروند

به کانال سرزمین جاوید بپیوندید : telegram.me/sarzaminjavid