محل تبلیغ شما
قوطی کبریت ۲۵ متری مزخرف!

تاریخ خبر: 1399/4/9

قوطی کبریت ۲۵ متری مزخرف!

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

دولتی که واحد‌های مسکونی ۷۵ متری مسکن مهر را مزخرف و قوطی کبریت می‌خواند، در ماه‌های پایانی خود به فکر ساخت واحد‌های ۲۵ متری برای مردم افتاده‌است. در حقیقت در هفت سال گذشته از وعده خانه به وعده اتاق خواب رسیدیم. این وضعیت در شرایطی است که قیمت مسکن طی هفت سال اخیر حداقل ۵۰۰ درصد جهش کرده‌است و حالا میلیون‌ها مستأجر که هزینه‌های معیشت دیگر برای آن‌ها پس‌اندازی باقی‌نگذاشته تا بتوانند از پس هزینه‌های اجاره بربیایند، از شنیدن ارقام نجومی اجاره‌بها شوکه شده‌اند. در این بین، علاوه بر اینکه طرح ساخت خانه‌های ۲۵ متری واکنش‌های تندی را در جامعه بر انگیخته‌است، دولت میزان افزایش اجاره‌بها را در کشور ۱۵ الی ۲۵ درصد مجاز دانسته‌است، این دست از مصوبات نشان می‌دهد از طرفی سواره از پیاده بی‌خبر است و از طرف دیگر همین مصوبات بی‌تناسب با دخل مردم نیز الزامی برای عملیاتی‌شدن ندارد، هر چند که مقرر شده تا قرارداد‌های اجاره در سامانه معاملات املاک درج شود.
خدا می‌داند دولت کنونی و حامیانش در آستانه انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری چقدر طرح‌های دولت پیش را مسخره کردند و علت بسیاری از گرفتاری‌های زمین و زمان را به طرح‌های دولت پیشین ارتباط دادند. یکی از طرح‌هایی که خیلی به آن تاخته‌شد، مسکن مهر بود. از طرفی خط اعتباری ۴۵ هزار میلیارد تومانی این طرح را زمینه‌ساز جهش نقدینگی و تورم معرفی کردند و از طرف دیگر این طرح را قوطی‌کبریت و مزخرف خواندند. حال با گذشت هفت سال از عمر دولت کنونی هم پول داغ و تورم مردم را نقره‌داغ کرده‌است و هم اینکه سخن از ساخت واحد‌های مسکونی ۲۵ متری است، وقتی مسکن مهر را ۷۵ متر در نظرمی گیریم، متوجه می‌شویم که طرح مسکن ۲۵ متری یک قوطی کبریت و طرحی بسیار مزخرف است.

نظر آخوندی در رابطه با مسکن مهر
قبل از مردادماه ۹۲ که عباس آخوندی از مجلس رأی گرفت، با شدتی کم طرح مسکن مهر را مورد انتقاد قرار می‌داد، اما از اواخر مرداد سال مورد اشاره ادبیات وزیر سابق درباره مسکن مهر وارد فاز جدیدی شد. آخوندی از سال ۹۲ و تا زمانی که نامه استعفایش را منتشر کرد در توصیف طرح ملی مسکن مهر از واژه‌هایی مانند «سیب گندیده»، «طرح فاجعه آمیز»، «مزخرف»، «طرح خانه‌برانداز»، «قفس‌های انسانی» و «طرح پوپولیستی» استفاده کرد.
در گفت‌وگوی تلویزیونی سال ۹۶ رئیس‌جمهور با رسانه ملی، حسن روحانی در پاسخ به سؤال رضا رشیدپور درباره مسکن مهر گفت: «در دولت یازدهم تلاش وزارت راه و شهرسازی، تکمیل مسکن مهر و خدمات‌رسانی به آن بوده، اینکه یک قوطی به نام مسکن مهر درست کنیم، مسکن نیست و فقط یک سرپناه موقت است. از اول گفتیم که دولت متعهد است کاری را که از قبل شروع شده، انجام دهد و تا پایان امسال نیز تقریباً پرونده مسکن مهر بسته می‌شود و در حال حاضر نیز اکثراً برق‌رسانی و خدمات‌رسانی به این پروژه‌ها انجام شده‌است.»
اینگونه سخنان در رابطه با مسکن مهر در کنار تاخت و تاز‌های اشخاصی که خود را اقتصاد‌دان، کارشناس اقتصادی و فرهیخته می‌نامند، به نحوه تأمین مالی مسکن مهر نشان از شکل‌گیری فاصله طبقاتی در جامعه و اظهارات نشئت گرفته از زندگی اشرافی بر خی از مسئولان دارد، شاید اشخاصی که در خانه‌های لوکس و گرانقیمت زندگی می‌کنند، مسکن مهر را به دید قوطی‌کبریت ببینند، اما طرح این سخن از سوی یک مقام مسئول بسیار ناشایست است و حالا جا دارد تک‌تک این افراد که طبق اسناد موجود در فضای مجازی به مسکن مهر تاختند، نظرشان را در رابطه با طرح ساخت مسکن ۲۵ متری برای مردم بگویند. بی‌شک اشخاصی که مسکن مهر را مزخرف و قوطی‌کبریت می‌دیدند، این طرح را بسیار مزخرف‌تر و قوطی‌کبریت‌تر از مسکن مهر عنوان می‌کنند.

از خانه به اتاق رسیدیم
در هفت سال اخیر از وعده ساخت خانه به وعده ساخت اتاق برای مردم رسیده‌ایم و جالب آنکه در این سال‌ها نرخ مسکن تهران از میانگین ۳ میلیون تومان در هر متر مربع به محدوده ۱۹ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده‌است؛ البته نرخ مذکور میانگین نرخ است و گرنه همه می‌دانند که نرخ مسکن در برخی از مناطق تهران سر از ارقام ۵۰ میلیون تومان در هر متر مربع هم درآورده‌است و با این ارقام مسکن و تورم‌هایی که برای مردم طی سال‌های اخیر تراشیده شده‌است، وای به حال مستأجران.

طرح ساخت خانه‌های ۲۵ متری
اواخر آذر سال گذشته بود که معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران از طرح ساخت خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری خبر داد و گفت که احداث این نوع واحد‌ها نه یک انتخاب، بلکه ضرورت است.
این طرح که سر و صدای زیادی به پا کرد و موافقان و مخالفانی داشت، اخیراً طبق یک تفاهمنامه به تأیید شهرداری تهران و وزارت کشور رسیده که بر اساس آن در پایتخت واحد‌های کوچک تولید خواهد شد. پاسخگویی به بخش مهمی از نیاز بازار مسکن، افزایش عرضه و کاهش تقاضا از جمله فواید این طرح عنوان می‌شود؛ هرچند مخالفانی نیز حتی در مدیریت شهری دارد که معتقدند نباید الگوی مصرف را به زندگی در این نوع واحد‌ها عادت بدهیم.

مطابق طرح تفصیلی حداقل متراژ واحد‌های مسکونی در شهر تهران ۳۵ متر است که بر اساس پیشنهاد ساخت خانه‌های ۲۵ متری، این میزان باید به ۲۵ متر کاهش پیدا کند. توافق اخیر شهرداری با وزارت کشور نشان می‌دهد که کمیسیون ماده ۵ مخالفتی با این کاهش متراژ ندارد. اواخر سال گذشته نیز شهرداری اعلام کرد که برای احداث مسکن استیجاری آماده همکاری با دولت است. در این زمینه ساخت واحد‌های کوچک یا کپسولی می‌تواند به طرح مسکن استیجاری اختصاص پیدا کند. به گفته صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری به زوج‌های جوان داده‌شود، همچنین این خانه‌ها به افراد مجرد عرضه نخواهد شد.
در حالی که یکی از الزامات سقوط قیمت مسکن صدور فرمان انقلابی عرضه کلیه خانه‌های خالی موجود در ترازنامه بنگاه‌هایی، چون بانک‌ها، بیمه‌ها و مجموعه‌های عمومی غیر‌دولتی و آزاد‌سازی زمین و ساختمانی‌های بلااستفاده دولتی است، متأسفانه تأثیر منفی احتکار میلیون‌ها واحد مسکونی در انفجار قیمت در بازار مسکن و اجاره‌بها از سوی سازمان‌های دولتی، چون وزارت راه و شهرسازی، سازمان امور مالیاتی بسیار نادیده گرفته شده‌است و گویی این نهاد‌ها نمی‌خواهند با ابزار مالیات بازار شناور مسکن را در حد میلیون‌ها واحد مسکونی افزایش دهند.
در پی جهش صد‌ها درصدی قیمت مسکن طی سال‌های اخیر عده‌ای از مالکان با این توجیه که اجاره‌بها تابعی از قیمت مسکن یا تورم عمومی است، بهای اجاره را به شکل نجومی جهش داده‌اند. در همین راستا بنا بر اعلام رئیس‌جمهور، سقف افزایش اجاره‌بها زین پس در تهران، سایر کلانشهر‌ها و شهر‌ها به ترتیب نمی‌تواند از ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد بیشتر باشد. این اعداد و ارقام در شرایطی عنوان شده است که بسیاری از مستاجران معتقدند تصمیم‌هایی از این دست ضمانت اجرایی لازم و کافی را ندارد و باعث می‌شود مالکانی که قصد افزایش نرخ اجاره‌بها را به میزان تورم عمومی یا بیشتر دارند، مستاجران را مقابل گزینه پرداخت اجاره‌بهای مدنظر مالک یا تخلیه ملک قرار دهند. در این میان وزیر راه و شهرسازی از الزام ثبت کلیه معاملات اجاره در سامانه خبر داد.
معادلات در بازار اجاره‌بهای پیچیده شده است، از طرفی برخی از مالکان که تنها منبع درآمدشان از بازار اجاره واحد مسکونی است برای تأمین هزینه‌های خود اجاره‌ها را متناسب با رشد قیمت ملک و تورم عمومی بالا برده‌اند و از طرف دیگر بسیاری از مستأجران که صاحب درآمد ثابت متوسط رو به پایین هستند توان پرداخت هزینه‌های ناشی از رشد اجاره‌بها را ندارند.
در عین حال نیز گفته می‌شود میلیون‌ها واحد مسکونی خالی از سکنه در کشور وجود دارد که خروج این واحد‌های مسکونی از بازار شناور خرید و فروش باعث رشد نجومی قیمت مسکن و فشار بیشتر به بازار اجاره‌بها شده است.
در این میان نشانه‌هایی از افزایش حاشیه‌نشینی در کنار شهرها، اجاره چادر در پشت‌بام‌ها، اسکان دو خانواده در یک واحد مسکونی و اجاره خانه‌های ویلایی با مشارکت چهار الی پنج خانوار در بازار اجاره‌بها به چشم می‌خورد که انعکاس‌دهنده وضعیت نامناسب بازار زمین و ساختمان و اشکال جدی در سیاست‌های اعمالی در این بخش است.
با توجه به اینکه پیش از این ستاد ملی کرونا اعلام مصوبه‌ای در رابطه با اسکان مستاجران داشت، به‌طور مجدد روز گذشته رئیس‌جمهور از تصمیم جدید این ستاد در رابطه با اجاره‌نشین‌ها خبر داد، اما مشکل اینجاست که مصوبه پیشین در شرایطی اعلام شد که آن زمان اصلاً فصل جابه‌جایی مستأجران نبود، اما هم‌اکنون در فصل اجاره‌بها قرار داریم و برخی از مستأجران معتقدند شاید فشار تحمیلی به جامعه اجاره‌نشین با مصوبات دولتی کاهش نیابد. با این حال ستاد ملی کرونا مصوباتی داشت که نشان از قرار گرفتن کلیه بخش‌ها تحت‌الشعاع مصوبات ستاد مذکور دارد.

مصوبات ستاد ملی کرونا
رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه ستاد ملی کرونا، سقف افزایش اجاره‌بها در تهران، سایر کلانشهر‌ها و شهر‌ها را به ترتیب ۲۵، ۲۰ و ۱۵ درصد عنوان کرد. این اعداد و ارقام در شرایطی عنوان شده است که بسیاری از مستأجران معتقدند تصمیم‌هایی از این دست ضمانت اجرایی لازم و کافی ندارد و باعث می‌شود مالکانی که قصد افزایش نرخ اجاره‌بها را به میزان تورم عمومی یا بیشتر دارند، مستأجران را مقابل گزینه پرداخت اجاره‌بهای مدنظر مالک یا تخلیه ملک قرار دهند.
روحانی اظهار داشت: اجاره‌ها خیلی مستأجرین را تحت فشار قرار داده است. هر جا اجاره‌ای تاکنون منعقد نشده و موجر و مستأجر متنی را تا امروز امضا نکرده‌اند از فردا که این مصوبه ما ابلاغ می‌شود، امروز یک مقرراتی می‌گذاریم که اضافه اجاره‌بها، نسبت به سال قبل در تهران از ۲۵ درصد نمی‌تواند بیشتر باشد، در کلانشهر‌ها از ۲۰ درصد و در بقیه شهر‌ها نیز از ۱۵ درصد نمی‌تواند بیشتر شود. این درصد‌ها را به عنوان مصوبه اعلام کردیم و باید اجرا و عمل شود و این مبنایی برای اجاره‌بهاست.
وی بیان داشت: اینکه اجاره‌بهایی که از این به بعد منعقد می‌شود تا کی معتبر است اینجا محل بحث بود و اینطور تصمیم گرفته شد که این اجاره‌بها تا زمانی معتبر خواهد بود که وزارت بهداشت و درمان ما شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند و بگوید شیوع آنچنانی نیست و از آن تاریخی که وزارت بهداشت به ما اعلام کند، سه ماه دیگر این اجاره‌بها تمدید می‌شود و بعد از سه ماه می‌توانند با توافق جدید زندگی کنند. بنابراین مصوبه ما بر این مبناست که تصویب شده است.
وی ادامه داد: اعلام کردیم که وزارت مسکن و همچنین وزارت کشور طرح‌هایی را برای مسئله مسکن بیاورند تا اگر چیزی لازم است تصویب کنیم. اینجا که زمین ارزان‌تر در اختیار سازنده قرار بگیرد. مصالح با تسهیلات در اختیار سازنده قرار بگیرد، تشریفات شهرداری به حداقل برسد و حتی‌الامکان غیرحضوری شود و قرار شد تهیه شود و هرچه لازم است، تصویب کنیم..

جوان

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

0 0
آفتاب یزد   undefined 1399/4/9 20:21:30

در پی رواج این خانه ها باید منتظر باشیم که افسردگی ها در جامعه افزایش یابد، عدم رضایت ها هر روز بیشتر از پیش شود و از احساس رضایت مندی و شادی که در حال حاضر هم در جامعه ما به صورت حداقلی وجود دارد، به شدت کاسته شود. این نوع خانه ها اصلا با فرهنگ ما سازگاری ندارد و باید تا جایی که امکان دارد از فراگیری این شکل از زندگی ها اجتناب کنیم چون آرامش را از خانواده ها دور خواهدکرد
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: سال ها پیش مفهوم خانه چیزی نبود که این روزها با آن رو به رو هستیم، شاید به همان دلیل هم سالمندان به سختی در آپارتمان های چند طبقه زندگی
می کنند، چون برای آن ها خانه یعنی جایی که در آن آرامش داشته باشند، خانه ای ویلایی با یک حیاط دلباز که بعد از ظهر ها
در آن بنشینند و در حالی که بچه ها مشغول بازی هستند چای بنوشند و عصرانه بخورند. حالا اما خانه ها شکل و شمایل دیگری پیدا کرده و دیگر خبری از آن خانه های قدیمی حیاط دار نیست و آپارتمان ها در متراژ های مختلف جای آن را گرفته اند، آپارتمان هایی که برای خیلی ها حکم قفس پیدا کرده اند اما در همین گوشه و کنار کم نیستند افرادی که حتی توانایی اجاره این قفس ها را هم ندارند! در این بین تنها گزینه مسئولان برای حل مشکلات مسکن ساخت خانه های 25 متری است که به گفته کارشناسان هیچ سازگاری با فرهنگ ما ندارد.
>آپارتمان هایی که روز به روز آب رفت!
آپارتمان مثل خیلی موارد دیگر قبل از فرهنگش وارد کشور ما شد و همین موضوع نیز سبب به وجود آمدن مشکلات زیادی برای افراد جامعه شده بود، دل کندن از خانه های قدیمی با آن حیاط و حوض وسطش سخت بود اما زندگی ماشینی و شرایط اقتصادی سبب شد تا خیلی ها از آن خانه های قدیمی دل بکنند و آپارتمان نشینی
را تجربه کنند، ابتدا آپارتمان ها در متراژ بالا ساخته
می شد و زیر 100 متر آپارتمانی در سطح شهر وجود نداشت، کم کم اما شرایط اقتصادی و افزایش جمعیت سبب شد تا متراژ ساختمان ها کاهش یابد و حالا بعد از گذشت این همه سال با آپارتمان هایی با متراژ 40 متر نیز رو به رو هستیم. با این حال گفته می شود قرار است آپارتمان های 25 متری هم وارد بازار شوند تا بمب مسکن را که هر لحظه بیم ترکیدن آن می رود خنثی کنند، این طور که به نظر می رسد دولت و مجلس نیز تا کنون نسبت به ساخت مسکن های 25 متری چراغ سبز نشان داده اند.
>چراغ سبز دولت و مجلس برای ساخت آپارتمان‌های ۲۵ متری
اواخر آذر سال گذشته بود که معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران از طرح ساخت خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری خبر داد و گفت که احداث این نوع واحدها نه یک انتخاب، بلکه ضرورت است. این طرح که سر و صدای زیادی به پا کرد و موافقان و مخالفانی داشت، اخیراً طبق یک تفاهم‌نامه به تایید شهرداری تهران و وزارت کشور رسیده که بر اساس آن در پایتخت واحدهای کوچک تولید خواهد شد.
پاسخگویی به بخش مهمی از نیاز بازار مسکن، افزایش عرضه
و کاهش تقاضا از جمله فواید این طرح عنوان می‌شود؛ هرچند مخالفانی نیز حتی در مدیریت شهری دارد که معتقدند نباید الگوی مصرف را به زندگی در این نوع واحدها عادت بدهیم. مطابق طرح تفصیلی حداقل متراژ واحدهای مسکونی در شهر تهران
۳۵ متر است که بر اساس پیشنهاد ساخت خانه های ۲۵ متری، این میزان باید به ۲۵ متر کاهش پیدا کند. توافق اخیر شهرداری با وزارت کشور نشان می‌دهد که کمیسیون ماده ۵ مخالفتی با این کاهش متراژ ندارد. اواخر سال گذشته نیز شهرداری اعلام کرد که برای احداث مسکن استیجاری آماده همکاری با دولت است. در این زمینه ساخت واحدهای کوچک یا کپسولی می‌تواند به طرح مسکن استیجاری اختصاص پیدا کند.
روز گذشته نیز عضو کمیسیون عمران مجلس درباره طرح احداث خانه‌های ۲۵ تا ۴۰ متری گفت که در شرایط کنونی با توجه به بازار مسکن و مشکل کمبود عرضه در این حوزه، تولید مسکن از هر طریقی مثبت است، زیرا این مسئله، عرضه و تقاضا در بازار مسکن را به تعادل می رساند و در نهایت موجب کاهش قیمت مسکن می شود.
صدیف بدری افزود:« تولید مسکن ۲۵ تا ۴۰ متری می تواند در بهبود وضعیت بازار مسکن اثرگذار باشد، البته برخی کارشناسان اعلام می کنند که اجرای آن تبعاتی را برای جامعه از جمله تجردگرایی به همراه دارد، اما خوشبختانه تمام این موارددر طرح مذکور دیده شده است. بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است که واحدهای کوچک به زوج های جوان داده شود، همچنین این خانه‌ها به افراد مجرد عرضه نخواهد شد.»
این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد:« بسیاری از جوانان برای آغاز زندگی مشترک و ازدواج به دلیل
پایین بودن قدرت مالی به مساکن کوچک نیازمند هستند و
پس از گذشت چندین سال از زندگی متراژ مسکن خود را افزایش می دهند؛ بنابراین این مساکن می‌تواند نقطه آغازین برای زندگی
افراد باشد.»
با این همه باید دید آیا زندگی در خانه های 25 متری با فرهنگ ما ایرانیان سازگاری دارد؟ رواج زندگی در خانه های 25 متری با چه آسیب هایی همراه خواهد بود؟
> مردم هر سال از متراژ خانه هایشان کم کنند
امیر محمود حریرچی، آسیب شناس و جامعه شناس اجتماعی در این خصوص به آفتاب یزد گفت:«در گذشته به دلیل
شیوه های زندگی، روابط خیلی نزدیکی بین افراد حاکم بود اما نشاط اجتماعی که امروز با کمبود آن در جامعه رو به رو هستیم، در آن زمان به شدت وجود داشت. با پدید آمدن زندگی آپارتمان نشینی نوعی غربت برای افراد ایجاد شد. در عین حال به دلیل متراژ زیاد آپارتمان ها فضای خصوصی برای همه افراد جامعه فراهم شد و افراد توانستند خلوت خودشان را داشته باشند. کم کم با وضعیت اقتصادی توانایی خرید خانه های آپارتمانی در متراژ بالا کاهش پیدا کرد و مردم به سمت آپارتمان هایی با متراژ پائین تر آمدند. این روال تا همین امروزی که شرایط خرید همان متراژ پائین هم برای خیلی ها فراهم نیست، ادامه دارد. حالا دیگر مردم
چاره ای جز این ندارند که هر سال از متراژ خانه هایشان کم کنند چون حتی اگر نخواهند باز هم شرایط اقتصادی آن ها را به این کار مجبور می کند.»
>نبود فضای خصوصی در خانه های 25 متری
او در ادامه تاکید کرد:« وقتی متراژ خانه ها کاهش می یابد
کم کم آرامش از مردم سلب می شود و تنش ها افزایش پیدا می کند چون از فضای شخصی افراد روز به روز کاسته می شود. حالا بحث خانه های 25 متری به میان آمده است و من سوالم این است که چطور یک خانواده می تواند در این خانه ها زندگی کند وقتی هیچ فضای شخصی برای افراد وجود ندارد؟ دانش در خصوص تعلیم و تربیت، روانشناسی و جامعه شناسی می گوید در دنیای امروز باید افراد یک فضای شخصی در خانه داشته باشند تا بتوانند احساس آرامش کنند و خانه برایشان امنیت بیاورد؛ در خانه های 25 متری
هیچ فضای خصوصی وجود نخواهد داشت. در کشور های پیشرفته یا پر جمعیت هم خانه های 25 متری وجود دارد ولی آن را به متاهل ها
اجاره نمی دهند بلکه برای افراد مجرد تعبیه شده است. برای
خانواده ها خانه های اجتماعی درست شده است که افرادی که توان اجاره یک خانه را ندارند در این خانه ها ساکن می شوند و
کم کم پول آن را به دولت می پردازند تا صاحب خانه شوند. شهرداری ها در واقع بر اساس درآمد افراد این خانه ها را به
آن ها اجاره می دهد تا با اقساط طولانی مدت بتوانند همان خانه را خریداری کنند. حتی برای خانواده هایی که دو فرزند غیر هم جنس دارند به هیچ عنوان خانه های دو خوابه داده نمی شود که دو فرزند خانواده در یک اتاق قرار بگیرند! آن وقت ما به این فکر می کنیم که
خانه های 25 متری تهیه کنیم که کل اعضای خانواده در آن ساکن
شوند!»
>خانه های 25 متری با فرهنگ ما سازگاری ندارد
این جامعه شناس تاکید کرد:« شرایط اقتصادی موجود مسلما عواقب فرهنگی خاص خودش را هم دارد اما خانه های 25 متری عواقب بسیار بدی را به همراه خواهد داشت چون اصلی ترین چیزی که فراگیری استفاده از این خانه ها به همراه دارد تنش است، کم شدن فضای خانه و نبود فضای خصوصی برای افراد خانواده بدون شک باعث به وجود آمدن تنش ها در خانواده خواهد شد.
خانه اصلی ترین جایی است که افراد باید در آن احساس
آرامش کنند،آیا در یک خانه 25 متری می توان احساس آرامش کرد؟ آیا این مکان برای افرادی که صبح تا شب سر کار هستند آرامش به همراه دارد؟ اصلا زنی که خانه دار است در یک خانه 25 متری با چه ذوقی می تواند کارش را انجام بدهد؟ احساس امنیت در خانه های 25 متری بسیار کاهش پیدا می کند. در پی رواج این خانه ها باید منتظر باشیم که افسردگی ها در جامعه افزایش یابد، عدم رضایت ها هر روز بیشتر از پیش شود و از احساس رضایت مندی و شادی که در حال حاضر هم در جامعه ما به صورت حداقلی وجود دارد، به شدت کاسته شود. این نوع خانه ها اصلا با فرهنگ ما سازگاری ندارد و باید تا جایی که امکان دارد از فراگیری این شکل از زندگی ها اجتناب کنیم چون آرامش را از خانواده ها دور خواهدکرد.»
با این حال قوطی کبریت های 25 متری قرار است برای خیلی ها حکم خانه و سر پناه را پیدا کند غافل از این که آرامشی در این خانه ها وجود نخواهد داشت!