محل تبلیغ شما
بخشی از بازار تهران تعطیل شد

تاریخ خبر: 1397/4/4

بخشی از بازار تهران تعطیل شد

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

بخشی از کسبه بازار بزرگ تهران صبح امروز در اعتراض به شرایط نامساعد اقتصادی و نرخ ارز دست از کار کشیدند.

آنها کرکره مغازه های خود را پایین کشیده و با سردادن برخی شعارها، خواستار اقدام موثر دولت برای بهبود وضعیت نابسامان اقتصادی شدند.

به نظر می رسد ممنوع شدن واردات ۱۳۳۹ قلم کالا به کشور عامل اصلی در شکل گیری این اعتراض بوده است.

منبع: ایرنا

همزمان با اعلام سیاست جدید دولت ایران برای سه نرخی شدن ارز، شماری از کسبه بازار تهران صبح دوشنبه چهارم تیرماه مغازه‌های خود را تعطیل کردند و در اعتراض به نابسامانی بازار ارز دست به تجمع زدند.

خبرگزاری فارس دلیل تجمع بازاریان تهران را «اعتراض به رکود حاکم بر بازار نوسان بی‌ضابطه نرخ ارز، کمبود مشتری و گرانی کالا» ذکر کرده است.

بنابر همین گزارش، تعطیلی بازار تهران ابتدا از پارچه‌فروشانِ «بازار بزرگ»، «چارسوق» و «سرای قیصریه» آغاز شد و پس از آن سایر بازاریان نیز با بستن مغازه‌های خود، دست از کار کشیدند.

به نوشته خبرگزاری فارس، در بازار «امین‌حضور» که عمدتا محل فروش لوازم خانگی است نیز مغازه‌داران به دلیل نامشخص بودن وضعیت دلار دست از خرید و فروش کشیده‌اند.

تعطیلی بازار تهران یک روز پس از آن روی می‌دهد که دو مجتمع خرید «علاءالدین» و «چارسو» که عمدتا به خریدوفروش موبایل و وسایل دیجیتالی اختصاص دارد شاهد تجمعاتی اعتراضی بود و معترضان به نابسامانی در بازار ارز، در خیابان «جمهوری» دست به راه‌پیمایی زدند.

روز یکشنبه بهای ارزهای مختلف در بازار آزاد تهران بار دیگر با جهش همراه شد و قیمت هر دلار آمریکا با ثبت رکوردی جدید به مرز ۹ هزار تومان رسید.

از سوی دیگر، رسانه‌های ایران صبح دوشنبه از طرح جدید دولت برای سه‌نرخی شدن قیمت دلار خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، در حال حاضر نرخ‌های جدید قیمت ارز دربازار مشخص نیست و خرید و فروشی انجام نمی شود.

ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، از ایجاد «بازار ثانویه ارز» خبر داده و گفته است که بر اساس این طرح، قیمت ارز سه‌نرخی می‌شود و برای «کالاهای غیرضروری» ارز در توافقی بین صادرکنندگان و وارد کنندگان خرید و فروش خواهد شد.

به گفته آقای سیف، واردات «کالاهای ضروری»، از جمله دارو، مانند گذشته با دلار ۴۲۰۰ تومانی انجام خواهد شد.

خبرگزاری ایسنا برآورد کرده است که نرخ ارز سوم می‌تواند بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ تومان باشد.

در همین حال خبرگزاری مهر گزارش داده است که در نشست روز یکشنبه حسن روحانی با ستاد اقتصادی دولت، خرید و فروش توافقی میان صادرکنندگان و واردکنندگان در صرافی‌ها تصویب شده است.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایسنا، در این طرح صادرکنندگانی که تا پیش از این ارز خود را در سامانه «نظام یکپارچه ارزی» (نیما) ارائه نمی‌کردند، ‌آن را با نرخ توافقی عرضه می‌کنند تا به کالاهی غیرضروری که شامل ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌شود تعلق گیرد.

درحالیکه رئیس بانک مرکزی از نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای ضروری سخن گفته، محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت ایران، گفته است که در طرح جدید دولت برای واردات کالاهای «اساسی و استراتژیک» دلار ۳۸۰۰ تومانی اختصاص می‌یابد.

وی همچنین اعلام کرد که برای واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات نیز دلار ۴۲۰۰ تومانی تعلق می‌گیرد.

به گفته آقای مودودی، برای واردات دیگر کالاها که در اولویت سوم قرار دارند دلار با نرخ توافقی اختصاص می‌یابد که به زودی فهرست این کالاها اعلام می‌شود.

بر اساس سیاست فعلی دولت ارز مورد نیاز برای واردات و همچنین ارز ناشی از صادرات به شبکه پولی و بانکی اقتصاد ایران، با دلار ۴۲۰۰ تومانی ارائه می‌شود و تمامی نرخ‌های غیر از آن «غیررسمی و غیرقانونی» محسوب می‌شود.

با این حال اجرای این سیاست در عمل با ناکامی روبه‌رو شد و به گفته محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت، حتی شماری از واردکنندگان که برای واردات کالا، دلار ۴۲۰۰ تومانی دریافت کرده بودند در زمان عرضه کالای خود، قیمت را با دلار بازار آزاد محاسبه کرده و گران‌تر به فروش رساندند.

مقامات دولت روحانی می‌گویند افزایش قیمت ارز دلایل اقتصادی ندارد و ناشی از تقاضای مردم برای خرید ارز است.

در همین حال محمد باقر نوبخت،رییس سازمان برنامه و بودجه، بار دیگر اعلام کرد که منابع ارزی بیش از مصارف کشور است.

وی تاکید کرد که دلیل افزایش قیمت دلار «افزایش اشتیاق و گرایش برای تبدیل موجودی ریال به ارز» است.

فعالان بازار ارز و تحلیل گران اقتصادی افزایش قیمت دلار را در هفته‌های اخیر، با تحولات سیاسی بین‌المللی به ویژه خروج آمریکا از برجام، بازگشت تحریم‌های اقتصادی به ویژه تحریم روابط بانکی و نفتی ایران و همچنین آینده مبهم برجام بدون آمریکا مرتبط می‌دانند.

بر اساس این تحلیل‌ها، رأی مجلس به مسکوت ماندن دوماهه بررسی لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم و سخنان رهبر جمهوری اسلامی در مخالفت با این لایحه که احتمال توافق ایران و اروپا برای حفظ برجام را کاهش داده نیز درافزایش ناگهانی قیمت دلار درروزهای اخیر تاثیرگذار بوده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های فارس، ایرنا، ایسنا، مهر

همزمان با انتشار گزارش‌هایی درباره تجمع بازاریان معترض به نابسامانی ارز در برابر مجلس، معاون سیاسی و امنیتی استاندار تهران از برگزاری جلسه شورای تأمین استان برای بررسی این موضوع خبر داده است.

کسبه بازار تهران صبح دوشنبه چهارم تیرماه در اعتراض به نابسامانی بازار ارز، مغازه‌های خود را تعطیل کردند و بنابر گزارش‌ها، تجمعاتی در خیابان‌های اطراف برگزار کردند.

خبرگزاری فارس ظهر دوشنبه خبر داد که بجز بانک‌ها، «هیچ مغازه‌ای» در بازار باز نمانده است.

گزارش‌هایی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که بر پایه آنها، «نیروهای امنیتی با هجوم به بازار و درگیری با بازاریان مانع شکل‌گیری تجمع می‌شدند».

براساس ویدئوهای منتشرشده، تجمع‌کنندگان شعارهایی از قبیل «مرگ بر گرانی»، «بازاری با غیرت / حمایت، حمایت» و «سوریه را رها کنید / فکری به حال ما کنید» سر می‌دادند.

خبرگزاری ایسنا نیز نوشت که حضور معترضان در خیابان «۱۵ خرداد» خیابان اصلی بازار، «ایجاد ازدحام کرده است».

گزارش‌هایی نیز درباره گسترش اعتراضات به دیگر مناطق تجاری تهران، از جمله مولوی، جمهوری و لاله‌زار، منتشر شده است.

درهمین حال به گزارش خبرگزاری ایلنا، محسن همدانی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار تهران، اعلام کرد که «در حال برگزاری جلسه شورای تأمین استان برای بررسی وضعیت بازار تهران هستیم».

به گفته آقای همدانی، پلیس در محدوده بازار حضور دارد و «مهم‌ترین موضوع در حال حاضر کنترل اوضاع است».

با این حال عبدالله اسفندیاری، مسئول هیات‌امنای مرکزی بازار تهران، مدعی «تحت کنترل بودن اوضاع در بازار» شده اما گفته است که «التهاب هنوز به پایان نرسیده است».

به گفته عبدالله اسفندیاری، اعتراض کسبه بازار متوجه «گرانی ارز و نوسانات آن» و «بی‌ثباتی در گمرک» است به طوری که بازاریان «به دلیل نوسانات بازار، به هیچ وجه نمی‌توانند تصمیم بگیرند و کالای خود را بفروشند».

 

خبرگزاری فارس دلیل تجمع روز دوشنبه بازاریان تهران را «اعتراض به رکود حاکم بر بازار نوسان بی‌ضابطه نرخ ارز، کمبود مشتری و گرانی کالا» ذکر کرده است.

بنابر همین گزارش، تعطیلی بازار تهران ابتدا از پارچه‌فروشانِ «بازار بزرگ»، «چارسوق» و «سرای قیصریه» آغاز شد و پس از آن سایر بازاریان نیز با بستن مغازه‌های خود، دست از کار کشیدند.

به نوشته خبرگزاری فارس، در بازار «امین‌حضور» که عمدتا محل فروش لوازم خانگی است نیز مغازه‌داران به دلیل نامشخص بودن وضعیت دلار دست از خرید و فروش کشیده‌اند.

تعطیلی بازار تهران یک روز پس از آن روی می‌دهد که دو مجتمع خرید «علاءالدین» و «چارسو» که عمدتا به خریدوفروش موبایل و وسایل دیجیتالی اختصاص دارد شاهد تجمعاتی اعتراضی بود و معترضان به نابسامانی در بازار ارز، در خیابان «جمهوری» دست به راه‌پیمایی زدند.

روز یکشنبه بهای ارزهای مختلف در بازار آزاد تهران بار دیگر با جهش همراه شد و قیمت هر دلار آمریکا با ثبت رکوردی جدید به مرز ۹ هزار تومان رسید.

از سوی دیگر، رسانه‌های ایران صبح دوشنبه از طرح جدید دولت برای سه‌نرخی شدن قیمت دلار خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، در حال حاضر نرخ‌های جدید قیمت ارز دربازار مشخص نیست و خرید و فروشی انجام نمی‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های فارس،ایلنا، ایرنا، ایسنا، تسنیم، مهر

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است 

 

 

0 1
حسین شریعتمداری   undefined 1397/4/5 16:10:32۱- «کسانی که شما را تهدید کردند می‌شناسید؟ همان‌ها که می‌گفتند اگر مغازه‌تان را نبندید، شیشه‌هایش را می‌شکنند و مغازه را به آتش می‌کشند»؟ این پرسشی بود که از چند مغازه‌دار در بازار تهران، خیابان لاله‌زار و برخی از مغازه‌داران پاساژ علاءالدین پرسیده شد. پاسخ همه آنان به این سؤال منفی بود و اظهار می‌داشتند که تهدید‌کنندگان را نمی‌شناسند و آنان را پیش از این ندیده بودند. سؤال بعدی این بود که مگر تهدید‌کنندگان از اهالی صنف شما نبودند؟ جواب دادند؛ که اگر از صنف خودمان بودند که حتما آنها را می‌شناختیم. یکی از مغازه‌داران منطقه بازار که کرکره مغازه‌اش را نیمه‌باز گذاشته بود گفت: آقای عزیز! اگر از صنف ما باشند که می‌دانند شناخته می‌شوند و فردا که غائله خوابید باید پاسخگو باشند... نه آقا، غریبه و سنگ به دست آماده حمله بودند و ما از ترس به آتش کشیدن اموالمان ناچاراً مغازه را می‌بستیم... گرانی‌ها و افزایش ساعت به ساعت قیمت ارز کسب و کارمان را کساد کرده و ما هم به ‌اندازه سایر مردم و مشتریانمان از این وضعیت به شدت ناراضی هستیم اما چاره کار را در بستن محل کسب و کارمان نمی‌دانیم و معلوم نیست یک عده از کجا مثل قوم یأجوج و مأجوج به بازار سرازیر شدند و با تهدید به آتش‌زدن مغازه‌ها، وادارمان کردند مغازه‌هایمان را ببندیم! ما دست مردم چک و سفته داریم که باید پاس کنیم و با بستن مغازه، کسب و کارمان از این هم که هست بدتر می‌شود. آقا بنویسید که نیروی انتظامی عاملان اصلی را بازداشت کند و به این غائله خاتمه بدهد. در این مدت دو کلمه حرف حساب از دولت نشنیده‌ایم! آقا بنویسید بر پدر برجام لعنت، بر جد و آباد برجام لعنت! دولت تا کی می‌خواهد همه مشکلات را با برجام حل کند؟! تا کی می‌خواهد مملکت را اینطوری که می‌بینید به حال خود رها کند؟! این جوان ۳۱ ساله از کدام جهنم دره‌ای آمده است که یکجا ۳۸ هزار سکه می‌خرد؟ این کدام بی‌...‌ی است که ظرف چند روز قیمت دلار را به
۸ هزار و ۹ هزارتومان می‌رساند؟! چه کسانی چند هزار دستگاه ماشین گرانقیمت خارجی وارد می‌کنند؟! چند هزار کانتینر قاچاق چطوری وارد کشور می‌شود و کسب و کار ما را به لجن می‌کشد و چند میلیون نفر را بیکار می‌کند؟! شهر هرت که نیست! اینها به کجا وصل هستند؟! ماموران امنیتی و نظارتی کجا هستند که کاری به کار آنها ندارند؟!
آنچه در سطرهای بالا آمده است چکیده‌ای از مجموع اظهار‌نظر مغازه‌داران است که با خبرنگاران در میان گذاشته‌اند. نکته درخور توجه آنکه تمامی آنان با بستن مغازه‌ها مخالف بوده‌اند و ضمن گلایه‌های جدی از نابسامانی‌های اقتصادی ابراز می‌داشتند که چاره کار را در بستن مغازه‌ها نمی‌دانند و غائله‌آفرینی را به سود دشمنان ارزیابی می‌کردند و به شدت نیز از مسئولان اقتصادی، امنیتی و اطلاعاتی گله داشتند که چرا با بی‌توجهی خود کار را به اینجا کشانده و دست آشوبگران را برای سوء استفاده از بلبشوی اقتصادی موجود باز گذاشته‌اند!
۲- ماجرا از قبل قابل پیش‌بینی بود و متاسفانه باید پذیرفت که مسئولان برنامه‌ریز و تصمیم‌ساز در عرصه اقتصادی و نیز دست‌اندرکاران امور نظارتی و اطلاعاتی کشور، کوتاهی
غیر قابل توجیهی مرتکب شده‌اند و مردم و کسبه و صاحبان مشاغل شرافتمندانه را در چنگال تروریست‌های اقتصادی تنها گذاشته‌اند! ماجرای دیروز پیش از وقوع نیز قابل پیش‌بینی بود و از مدتها قبل در فضای مجازی و حتی در اظهارات مقامات بلند‌پایه آمریکایی و صهیونیستی به آن ‌اشاره شده بود. بدیهی است که قشر عظیم و زحمت‌کش کسبه، بخشی جدا نشدنی از همین ملت هستند و آنگونه که خود در گفت‌و‌گو با خبرنگاران مطرح کرده‌اند، نظام را با همه ابعاد پیرامونی آن جزئی از وجود خود می‌دانند و بارها نشان داده‌اند که هرگز حاضر نبوده و نیستند که دشمنان تابلودار مردم این مرزو بوم روی موج انتقادات و گلایه‌های آنها سوار شده و غائله‌آفرینی کنند. اکنون اگرچه دیر‌هنگام، ولی وقت آن است که مسئولان دست‌اندرکار و سیاست‌پرداز و تصمیم‌ساز نظام، دستی به قاطعیت از آستین همت بیرون آورند و تروریست‌های اقتصادی و پادوهای مزدور آنان را بدون کمترین ملاحظه‌ای قلع و قمع کنند. شناسایی تروریست‌های اقتصادی نه فقط دشوار نیست بلکه به سادگی نیز امکان‌پذیر است. چه کسانی قیمت دلار را ساعت به ساعت بالا برده و به مرز ۹ هزار تومان رسانده‌اند؟ چه کسانی در یک فاصله کوتاه تعداد ۴ میلیون و۷۰۰ هزار سکه را خریداری کرده و بهای آن را در هر قطعه به نزدیک ۳ میلیون تومان رقم زده‌اند؟ چه کسانی با کارت بازرگانی فلان خانم روستایی و فقیر فقط در یک فقره تعداد ۶۰۰ دستگاه خودروی بنز و پورشه وارد کرده‌اند؟ آن جوان ۳۱ ساله پول خرید ۳۸ هزار سکه را از کجا آورده و سکه‌ها اکنون در اختیار کیست؟! چه کسانی با هک سایت وزارت صنعت توانسته‌اند مجوز ورود چند هزار دستگاه خودروی لوکس را جعل کنند و این خودروها را بی‌دغدغه وارد کشور کنند؟! چرا باید تعداد اندکی در حدود ۱۰۸نفر، بتوانند منابع کلان و نجومی چندصدهزار میلیارد تومانی را به عنوان وام دریافت کرده و از بازگرداندن آن خودداری ورزند؟! و...
۳- برخی از شعارهای هنجار‌شکن نشان می‌داد که سردمداران ماجرا از اقشار کسبه شریف و زحمت‌کش کشورمان نیستند و غائله را با اهدافی دیگر که بیرون از حوزه اقتصاد است آفریده‌اند. شعار علیه شهدای مدافع حرم اگرچه بلافاصله با اعتراض تجمع‌کنندگان روبرو شد ولی به وضوح حاکی از آن بود که عوامل اصلی بیرون از دایره مردم و کسبه هستند.
گفتنی است که تعداد شهدای مدافع حرم از میان بازاریان و سایر کسبه کم نبوده و نیستند و شعار علیه مدافعان حرم تنها می‌تواند از دهان آلوده وکثیف کسانی بیرون بیاید که مردم مظلوم این مرز و بوم را با پیکرهای غلتیده به خون، زیر پای تروریست‌های داعشی می‌پسندند.
۴- و بالاخره ذکر این خاطره از شهید نصرالهی فرمانده سپاه بانه خالی از عبرت نیست. ایشان در مراجعه به یکی از روستاهای بانه و در جمع اهالی روستا خطاب به آنان می‌گفت؛ چرا با وجود تذکر قبلی، به تروریست‌های کومله که دیشب به روستای شما آمده بودند کمک مالی کردید؟ پیرمردی که در میان جمع بود برخاست و گفت؛ برادر سپاهی! برای اینکه شما برادران سپاه و جهاد نجابت دارید و خدا و پیامبر سرتان می‌شود و اگر به حرف شما گوش نکنیم، به ما تذکر می‌دهید ولی اگر به درخواست کومله توجه نکنیم، اسلحه به رویمان می‌کِشند و زنان و دخترانمان را به اسارت با خود به کوه می‌برند. به این علت وقتی می‌آیند یارمتی (پول و کالایی که کومله و حزب دموکرات کردستان به بهانه مالیات! و به زور از روستائیان مظلوم و فقیر می‌ستاندند) می‌گیرند! پیرمرد به شهید نصرالهی پیشنهادی کرد که می‌تواند امروزه برای حفظ امنیت مردم و کسبه به کار آید. پیرمرد پیشنهاد کرد که یکی دو تن از نیروهای سپاه به‌طور نامحسوس مراقب روستا باشند و در صورت مشاهده تروریست‌های کومله و دموکرات پایگاه سپاه بانه را با خبر کنند که جان و مال و ناموس ما تا نابودی کامل تروریست‌ها در امان باشد.

0 0
ابراهیم جمیلی   undefined 1397/4/5 16:11:49

اقتصاد کشور دچار بحران شده است و این حقیقت را نباید کتمان کرد. باید پذیرفت جامعه و اقشار مختلف آن دچار التهاب شده‌اند. این بحران نه‌تنها قابل چشم‌پوشی نیست بلکه در صورت ادامه سیل عظیمی خواهد آمد که ریشه‌های اقتصاد کشور را بیشتر از گذشته تضعیف می‌کند. دولت به شکلی مکرر تصمیمات اقتصادی خود را تغییر می‌دهد و این تغییرات نه‌تنها در یک راستا نیست بلکه گاهی در تضاد با تصمیمات قبلی آسیب‌ها را تشدید کرده و مشکلات اقتصادی جامعه را افزایش می‌دهد‌. این سوال به شکلی مکرر وجود دارد که چرا دولت خود تصمیمات خود را نقض می‌کند و بعد از گذشت زمانی کوتاه تصمیم تازه‌ای می‌گیرد.
این آشفتگی‌ها خود بیانگر آن است که برنامه‌ریزی‌های تیم اقتصادی دولت مثبت و در راستای اهدافی روشن نبوده و از همین رو دولت باید به سرعت تیم اقتصادی خود را تغییر دهد و در مسیری روشن قدم بردارد. همزمان با آغاز بحران اقتصادی کارشناسان و فعالان حوزه تجارت و بازرگانی پیشنهاد شفاف‌سازی شرایط برای مردم را به دولت ارائه دادند اما این موضوع مورد توجه قرار نگرفت و متاسفانه تا به امروز شاهد افزایش آسیب‌ها هستیم. به طور قطع یکی از راهکارهایی که بخش اعظم مشکلات را بهبود خواهد بخشید گفت‌و‌‌گو با مردم و توضیح درباره شرایط فعلی است. این راهکار اما به طور کامل به فراموشی سپرده شده.
شرایط فعلی نه‌تنها برای تولید‌کننده بلکه برای مصرف‌کننده، تاجر و بازرگان نیز خطرناک است. تعادل و نظم بازار در شرایط فعلی دچار از‌هم‌گسیختگی شده و باید بازار را از التهاب نجات داد. خروج بازار از این التهاب شاید یک ماه گذشته ساده‌تر از امروز پیش می‌رفت اما از آنجا‌ که تیم اقتصادی دولت توجهی به هیچ یک از راهکارهای ارائه شده نداشت بحران تا جایی پیشروی کرد که بازار به طور فیزیکی وارد عرصه شد و نارضایتی خود را بیان کرد. این موضوع بیانگر آن است که این بحران بسیار جدی است و نمی‌توان مانند ادوار گذشته به سادگی از آن گذر کرد.
چنین بحران‌هایی مختص به ایران نیست و کشورهایی مانند کره جنوبی و مالزی نیز با آن مواجه شده‌اند اما راهکارهای عمل‌گرایانه را مورد توجه قرار دادند و این امکان فراهم شد که از بحران عبور کنند. در شرایط فعلی نیز دولت باید با بازار به گفت‌و‌گو بنشیند و راهکارهای اجرایی را مورد بررسی قرار دهد. بدیهی است بازار نیز هیچ تمایلی به آشفته‌تر شدن شرایط اقتصادی ندارد و از این موضوع منتفع نخواهد شد. از همین رو اگر حتی دولت تصور می‌کند دست‌هایی از پشت پرده اقدام به ایجاد تشنج کرده است، شفاف‌سازی کند و در مسیر حفظ امنیت عمومی اقتصاد کشور گام بردارد.

0 0
همدلی   undefined 1397/4/5 16:09:19

حرکت بازاریان تهران و درخواست آنها برای بهبود کسب و کار کشور
اعتراض مدنی بازار به شاخص‌های بی ریخت اقتصادی
پلیس در مقابله با اعتراض بازار از حوصله خارج نشد
در حالی که روز گذشته بازارهای غیر رسمی بهای دلار را تا 10 هزار تومان تخمین می‌زدند، بازاریان تهران در اعتراض به وضعیت آشفته قیمت کالا، افزایش قیمت ارز -که به شکل بی‌سابقه‌‌ای این روزها افسارش گسیخته شده- و در نهایت در اعتراض به سوت وکور بودن بازارها به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مردم و عدم خرید کالا توسط آنها، هم مغازه‌های خود را بستند و دیگر هم‌صنفی‌های خود را نیز ترغیب به بستن مغازه‌هایشان کردند. براساس مشاهدات خبرنگار ما، اعتراض بازاریان آرام و از جنس اعتصاب بوده است، با این همه دولت تصمیم گرفت تا نیروی پلیس را برای متفرق کردن مردم به میدان بفرستد. در میانه این اعتصاب ولی‌الله سیف از تشکیل «بازار ثانویه ارز» طی یک هفته آینده خبر داد. این طرح یک ماه بعد از سیاست ارزی 4200 تومانی اعلام شد. 20فروردین و درمیانه موج اول صعود قیمت دلار بود که اسحاق جهانگیری پشت تریبون آمد و از سیاست جدید ارزی دولت رونمایی کرد. بر اساس این سیاست، ارز مورد نیاز برای واردات و صادرات از طریق شبکه بانکی کشور و با قیمت پایه 4200تومان عرضه می‌شود.
آن‌طور که فارس گزارش داده در ابتدا این بازار پارچه فروشان و بازاریان راسته بازار بزرگ، چارسوق و سرای قیصریه بودند که اعتصاب را آغاز کردند، بعد از آن سایر بازارهای دیگر مثل عمده‌فروشان مولوی، بازار طلافروشان، بازار لوازم خانگی در امین حضور، بازاریان خیابان امیر کبیر و... به این اعتراض پیوستند.
با این همه احتمالا منشاء این اعتراض‌ها به تجمعات روزهای گذشته باز می‌گردد، زمانی که بازاریان علاء‌الدین و بازار موبایل چارسو (واقع در خیابان جمهوری تقاطع ولیعصر) در اعتراض به افزایش بی‌سابقه دلار، دست به اعتراض و اقدام به تجمع کردند.
براساس گزارش‌های رسیده، روز گذشته اعتراض به شکلی سریع در بازار تهران گسترش یافت، به نحوی که در چند ساعت بازار طلافروشان، سرای ملی بازار تهران، بازار پاچنار ، بازار عمده‌فروشان مواد غذایی در مولوی، و راسته کفاشان مغازهایشان را تعطیل کردند.
روایت یک بازاری از اتفاقات روز گذشته
در همین رابطه یک فروشنده عمده چرم در بازار بزرگ تهران درباره اتفاقات روزهای گذشته گفت: بازاریان از گرانی و متروک شدن بازار ناراضی‌اند. در بازار ما، بسیاری مغازه‌هایشان را بستند و جلوی مغازه‌های خود تجمع کردند.
او در پاسخ به این سوال که آیا پلیس با بازاریان وارد مجادله شده افزود: من به شخصه هیچ‌گونه برخورد قهری ندیدم، هرچند نیروهای پلیس در جاهای حساس حضور داشتند، ولی تا آنجایی که من شاهد بودم پلیس با حوصله رفتار می‌کرد. مردم شعار می‌دادند ببندید ببندید ما همه با هم هستیم... به نظر من این آشفتگی کنونی بیشتر، منشا هیجانی دارد تا واقعی. مردم دچار احساس ترس شده‌اند و این ترس به بازار هم منتقل شده است. خب مردم حق دارند از این وضع ناراضی باشند.
این بازاری میان‌سال در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان به بخشنامه‌های جدید دولت مثل سامانه نیما و طرح ارزی برای کنترل وضعیت دل خوش کرد، گفت: آنچه ما به عنوان یک کاسب جزء و کف بازاری در حال نظاره آن هستیم این است که تورم بالارونده و قیمت جهشی دلار، قدرت خرید مردم را به شدت پایین آورده است. بسیاری از کالاها، که تا همین یک ماه پیش جزء کالاهای ضروری و نیاز اصلی مردم به‌شمار می‌آمد، الان در سبد کالایی مردم قرار ندارند. حالا اگر گرانی موبایل را فاکتور بگیریم اگر وضع بر همین منوال پیش برود، احتمالا کفش و لباس هم از دایره اجناس ضروری خارج می‌شود!
او افزود: البته این را هم بگویم که بازار و اقتصاد اکنون ما، بیش از هر چیز به ثبات و آرامش نیاز دارد. در وهله اول خود ما بازاریان و تجار باید حواسمان به این موضوع باشد و در وهله بعد دولت و نیروهای پلیس باید این موضوع را درک کنند که ما (بازاریان) حق اعتراض داریم چرا که اوضاع به شدت وخیم است.
از او درباره فروش یا کسادی بازار کارش (فروش چرم) پرسیدم که اینگونه پاسخ می‌دهد: فروش ما نسبت به پارسال همین موقع به شدت افت کرده و قابل قیاس نیست. الان وضع به گونه‌‌ای شده که نه کسی جنسی می‌خرد نه کسی چیزی می‌فروشد و کارخانه‌دار هم تمایلی به فروش ندارد.
این فروشنده چرم تاکید کرد: بعضی کالاها پولشان نقدی است؛ مثل سکه، طلا، آهن و... ولی سرمایه در برخی بازارها مثل بازار پارچه، چرم و... به شکلی اعتباری و نه کاملا نقدی در چرخش است. الان درباره بازار ما مسئله و معضلی که وجود دارد این است که اعتبار بازار خدشه‌دار شده است. بگذارید دقیق‌تر بگویم سه ماهه اول امسال تنها به اندازه 10روز سال قبل فروش داشته‌ایم. از سویی سیستم چک‌دهی هم سیستمی معیوب است و نقدینگی در بازار نیست. جنس و کالا در بازارها موجود است، ولی چرخش سرمایه‌ای وجود ندارد و بازاریان با انبوهی از چک برگشتی مواجه‌اند. ولی با همه این اوصاف بازار نیاز به آرامش دارد. بازار الان ترس خورده است و این اوضاع را بدتر می‌کند.
این فروشنده چرم گفت: ما باید براین وضعیت هیجانی فائق آییم، البته اگر هدفمان بهبود فضای کسب و کار است. از آن طرف مسئولان هم نباید مشکلات را به گردن مردم بیندازند. شرایط به گونه‌ای شده که کاسبکار یا خریدار به شکلی روزانه با تغییر قیمت اجناس مواجه می‌شوند و به نظر من این معضل نقطه آغاز ایجاد چنین بحرانی است. اتفاق افتاده که یک کاسب بازار 20درصد سرمایه‌‌ای را که در طول 20سال به دست آورده از هفته قبل تاکنون از دست داده است. خب این نشانه بدی است.
ریشه اصلی بروز این وضعیت هیجانی که باعث ترس بازار شده در وهله اول بروز ناراحتی و نارضایتی مردم نیست، بلکه در وهله اول برخورد قهری و دستوری دولت با اقتصاد و بازار و صدور بخشنامه‌هایی است که بیش از پیش وضعیت را پیچیده و مبهم می‌کند.
آیا سیاست ارزی جدید کارگشا است؟
در میانه اعترضات میدانی بازاریان مدیرکل بانک مرکزی ایجاد تشکیل بازار ارز ثانوی را موثر دانسته و در این باره گفته که تشکیل این بازار از شکل‌گیری نرخ‌های نامشخص ارز در بازارهای غیر رسمی و توسط دلالان جلوگیری می‌کند. همچنین وی از ایجاد سامانه‌ای برای معرفی کالاهایی که از ارز 4200 تومانی استفاده می‌کنند خبر داد و هدف از ایجاد این سامانه را جلوگیری از گرانفروشی عنوان کرد.
اقتصادی که حالش خوب است!
مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد که این روزها زمزمه استیضاحش بسیار به گوش می‌رسد، در یادداشت روز گذشته خود در روزنامه با بیان اینکه حال اقتصاد کشور خوب است، تاکید کرد:«تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت سال ١٣٩٠ در سال ١٣٩۶ به ۶٩۴٠,٨ هزار میلیارد رسیده که نسبت به رقم مشابه سال ١٣٩۵ به میزان ٣.٧ درصد افزایش یافته است. اقتصادی با این ابعاد، سابقه و توان به سادگی به سمت و سویی نمی‌رود که شوک‌های آنی و تحولات کوتاه‌مدت آن را از پا درآورد.تراز تجاری مثبت، رشد تولید، رشد اقتصادی مثبت، نرخ تورم با ثبات نسبی و تداوم صادرات کالا از کشور نشان‌دهنده «حال اقتصاد» کشور است.
این در حالی است که در این آشفته بازار اعتراض و تدوین سیاست‌های جدید دولت، آن طور که محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید: مردم تلاش می‌کنند سرمایه‌های ریالی خود را به دلار و طلا تبدیل کنند!