محل تبلیغ شما
پرونده۳هزار گزارش زمین‌خواری در ۷روز

تاریخ خبر: 1394/6/12

پرونده۳هزار گزارش زمین‌خواری در ۷روز

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

رئیس سازمان امور اراضی کشور از تشدید گزارش‌های مردم از زمین‌خواری خبرداد.قباد افشار در گفت‌و‌گو با تسنیم، با بیان اینکه به‌طور هفتگی ۲ تا ۳هزار گزارش مردمی در حوزه تخلفات زمین از طریق سامانه تلفنی ۱۳۱ دریافت می‌شود و این گزارش‌ها پس از هشدارهای رهبری بیشتر شد، گفت: اکثر این گزارش‌ها‌ی  مردمی منجر به پیگیری و نتیجه می‌شود.
وی درباره اقدامات این سازمان برای پیشگیری از زمین‌خواری در کشور اظهار کرد: عزم دولت برای برخورد با تخلفات در حوزه زمین جدی است، به همین منظور در سال جاری ۳۰۰ گروه گشت در ۳۰۰ شهر کشور برقرار کردیم و سامانه ۱۳۱ برای دریافت گزارشهای  مردمی در این زمینه راه اندازی شده است.
وی خاطرنشان کرد: مردم می‌توانند خبرها و گزارش‌های خود در حوزه تخلفات حوزه زمین را به ما انتقال دهند، همچنین کسانی که می‌خواهند زمینی بخرند یا ساختمانی بسازند، می‌توانند در این زمینه مشاوره‌های رایگانی را از ما دریافت کنند تا بدون هماهنگی با دستگاه متولی ورود پیدا نکنند.
افشار گفت: در این مدت کوتاهی که سامانه ۱۳۱ راه‌اندازی شده است، اطلاعات خوبی به دست ما رسیده است به‌طوری که از این اطلاعات توانسته‌ایم بسیاری از عملیات خود را بر پایه گزارشهای  مردمی بگذاریم.وی اظهار کرد: نظارت مردمی خیلی بهتر و دقیق‌تر از خود دستگاه‌های دولتی در این زمینه است.
این مقام مسئول گفت: بعد از راه اندازی این سامانه و دریافت گزارش‌های مردمی ما اطلاعاتی کسب کردیم که کمتر توسط ناظران و مأموران خود ما قابل دسترسی بود که این امر نشان می‌دهد مردم حساسیت بالایی نسبت به این تخلفات به‌ویژه بعد از رهنمود‌های مقام معظم رهبری داشته‌اند. افشار اضافه کرد: مردم و گروه‌های مردم‌ نهاد در این زمینه ورود پیدا کرده‌اند و اطلاعات خوبی برای ما می‌فرستند و از مردم در این زمینه تشکر می‌کنم.
وی تأکید کرد: در چند روز گذشته سامانه ارتباطات مردمی استان فارس نیز راه‌اندازی شد تا این سامانه در تمام کشور در اختیار مردم برای دریافت گزارشات آنها باشد.

دهها هزار ويلا در شمال، زمين‌هاي مرغوب كشاورزي را نابود كرده است


سرويس اقتصادي: وجود 40 هزار ويلا در مناطق اطراف تهران مانند دماوند و لواسان و دهها هزار ويلا در استان‌هاي شمالي به‌ويژه مازندران و گيلان سبب از بين رفتن زمين‌هاي درجه يك كشاورزي شده و نه تنها ارزش افزوده‌اي ايجاد نكرده، بلكه بخشي از توليد كشاورزي را هم از بين برده است. 

قباد افشار رئيس سازمان امور اراضي كشور در گفتگو با خبرنگار اطلاعات اظهار داشت: متاسفانه روستاها جولانگاه ساخت و ساز غير مجاز شده و به بهانه طرح‌ هادي، بورس‌بازي انجام مي‌شود. 

وي با اشاره به اين‌كه طرح هادي مربوط به داخل روستاست نه خارج آن، افزود: درصدد هستيم قانون جديدي ايجاد كنيم تا هر كس كه به دنبال خانه دوم يا تفريحگاه است، هزينه‌هاي لازم را بپردازد. در واقع بايد آن قدر هزينه‌هاي اين كار بالا رود كه نگذاريم تخريب زمين اتفاق بيفتد و تخلفات مختلف رخ دهد. 

افشار با اعلام اينكه تغيير كاربري‌ها سابقه 20 ساله در ايران دارد، ادامه داد: در دهه گذشته و به‌خصوص 8 سال دولت نهم اين كار شدت گرفت و آنچه اخيراً شاهد آن هستيم به معناي افزايش تخريب‌ها يا تغيير كاربري‌ها نيست، بلكه مقابله با اين امور شدت گرفته است. 

وي تاكيد كرد:‌ آنچه اين روزها با آن مواجه هستيم، كشف اين تخلفات است. به عنوان نمونه ساخت و سازهاي حيران و زيارت گرگان از يك سال گذشته آغاز نشده، بلكه مربوط به8ـ7 سال پيش است. 

رئيس سازمان امور اراضي كشور توضيح داد: براي مبارزه با تخلفات ساخت و ساز در اراضي كشاورزي، وزارت جهاد كشاورزي بخشنامه‌اي تنظيم كرده و دولت هم كار گروهي براي مبارزه با مفاسد اقتصادي و زمين‌خواري تشكيل داده است. از سوي ديگر يگان‌هاي حفاظت را فعال كرديم و اجراي طرح كاداستر را هم در دستور كار داريم. 

وي با اشاره به اين‌كه ادعا نمي‌كنيم كه تخلفات صفر شده است، افزود: مي‌توان گفت كه در 2ـ3 سال گذشته تخلفات حدود 50 درصد كاهش يافته است. 

افشار خاطرنشان كرد: در 5 دهه گذشته به‌ويژه در 2ـ3 دهه اخير يك ميليون هكتار از اراضي كشاورزي تخريب و به كارخانه، شهر، روستا، ويلا يا مراكز مختلف تبديل شده است. در صورتي‌كه با جلوگيري از سوء استفاده‌ها نظارت بيشتر بر مجوزها و اجراي طرح‌هاي هادي،‌ مي‌توانستيم مانع اين تغييرات شويم. 

به‌عنوان مثال باغ شهرهاي ايجاد شده در شيراز مجوز شوراي عالي شهرسازي و معماري و جهاد كشاورزي را نداشتند و اين اقدامات با حمايت عده‌اي خاص انجام شده است. در واقع 20 هزارهكتار زمين‌هاي ملي و كشاورزي در اين شهر و محدوده آن تخريب شده است. 

نامبرده اضافه كرد: حجم وسيع ويلاهايي كه در شمال ايران در مازندران و گلستان ساخته شده، رونق و توليد نشده و نه فقط ارزش افزوده‌اي ايجاد نكرده، بلكه بخشي از توليدات كشاورزي را هم از بين برده است. 

اين مقام مسئول با اشاره به اين‌كه با حجم وسيع ساخت و سازها در اراضي، خاك را از بين مي‌بريم و سبب توسعه بي‌رويه شهرها و روستاها مي‌شويم، گفت: ظرفيت زمين در شمال كشور يا اطراف تهران محدود است و بايد آن را حفظ كنيم. دولت يازدهم مصمم به اين كار است كه در اين راستا يگان‌هاي حفاظت از اراضي را تشكيل داده و طرح‌هاي هادي را ساماندهي كرده است. 

همچنين با تصرفات برخي افراد و تغيير كاربري‌ها مقابله و متصرفين مختلف را شناسايي و معرفي مي‌كند. انبوهي از پرونده‌هاي اين‌چنيني در قوه قضائيه وجود دارد كه مربوط به سال‌هاي قبل و واگذاري زمين‌هاي دولتي است. ما درصدد هستيم اينها را كنترل كنيم و زمين‌ها را پس بگيريم. 

وي اظافه كرد: اولويت اول ساماندهي وضع موجود،‌ پيشگيري و برخورد با تخلفات است و در اين زمينه استان‌هاي شمالي، تهران، البرز و كلان شهرهايي مانند مشهد،‌ اصفهان، شيراز و تبريز در محور اقدامات قرار دارد. گرچه برخورد با اين تخلفات تنش‌هايي در پي دارد، ولي دولت خود را در اين حوزه مسئول مي‌داند و معتقد به حفظ زمين اين سرمايه ملي است كه به همه نسل‌ها تعلق دارد. 

افشار در مورد طرح كاداستر اراضي كه از پارسال شروع شده گفت:‌ امسال اين طرح را در استان‌هاي شمالي، تهران،‌البرز، قزوين و زنجان به اتمام مي‌رسانيم و بدين‌ترتيب مشخص مي‌شود چقدر زمين تخريب شده و چه ميزان زمين مناسب داريم. بعد از اجراي طرح هم براي اينكه دوباره تخلفات شكل نگيرد، هر سه ماه يكبار طرح را پايش خواهيم كرد. 

وي با اشاره به اين‌كه ادامه ساخت و سازها در لواسان مسئله آب تهران را تهديد مي‌كند، در مورد روستاي زيارت گرگان اظهار داشت: اين روستا طرح هادي داشته و خارج از طرح نبايد ساخت و سازي صورت بگيرد، اما در اين منطقه چندين بر ابر طرح هادي در اراضي ملي و كشاورزي تصرف شده است. مسلئه مهم اين است كه اين تغيير كاربري علاوه بر تخريب كشاورزي، تهديدي براي شهر گرگان است، زيرا با ساخت و سازهايي كه تا دل و بستر رودخانه شده، يك بارندگي تند موجب صدمات شديد خواهد شد. وضع در گردنه حيران،‌ ديلمان و گيلان هم به همين شكل است. 

اين مقام مسئول پيرامون قانون حفظ كاربري اراضي باغات گفت: اين قانون در سال 74 تصويب و اصلاحيه آن در سال 85 انجام شد. هم اكنون در مرحله اصلاح دوم در مجلس است. اميدواريم با تصويب قانون فوق به كمك مجلس، تشكيل يگان‌هاي حفاظت،‌ اجراي طرح كاداستر و برخوردهاي قضايي قبل از پايان سال به يك سازماندهي جامع براي حفاظت از اراضي كشاورزي برسيم و مانع دست‌اندازي به اين سرمايه‌هاي ملي شويم.

رئيس سازمان امور اراضي كشور با اعلام اين‌كه فقط 30 تا 40 درصد از اراضي كشاورزي سند مالكيت دارند، افزود: با اجراي طرح كاداستر در يك دوره 5 تا 7 ساله براي كل كشور، با همكاري سازمان ثبت همزمان نسبت به سند دار كردن اراضي اقدام خواهد شد. 

وي در خاتمه گفت: در حال حاضر به نقطه‌اي رسيده‌ايم كه زمان برخورد با تخلفات به كمتر از يك روز كاهش يافته است. 

رئیس سازمان امور اراضی کشور همچنین با بیان اینکه به‌طور هفتگی ۲تا ۳هزار گزارش از مردم در حوزه تخلفات زمین از طریق سامانه تلفنی ۱۳۱دریافت می‌شود و این گزارش‌ها پس از هشدارهای رهبری بیشتر شد، گفت: اکثر این گزارشات مردمی منجر به پیگیری و نتیجه می‌شود. 

وی در گفتگو با تسنیم گفت: در چارچوب برخورد با تخلفات در حوزه زمین امسال ۳۰۰گروه گشت در ۳۰۰شهر کشور برقرار کردیم و سامانه ۱۳۱برای دریافت گزارشات مردمی در این زمینه راه اندازی شده است.

افشار خاطرنشان کرد: همچنین کسانی که می‌خواهند زمینی بخرند یا ساختمانی بسازند، می‌توانند در این زمینه مشاوره‌های رایگانی را از ما دریافت کنند تا بدون هماهنگی با دستگاه متولی ورود پیدا نکنند.

 

----------------------

خبرگزاری صداوسیما: آخوندي: فروشي شدن قانون مهمترين علت سوداگري در بخش مسکن است

وزیر راه و شهرسازی گفت: سوداگری در بخش مسکن به این علت به وجود آمده که قانون قابل فروش است و تازمانی که این مسئله وجود دارد حتی با افزایش مالیات در این بخش هم نمی توان با سوداگری مقابله کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما ، عباس آخوندی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما در باره برنامه های وزارتخانه راه وشهرسازی در هفته دولت گفت : در این هفته 1327 طرح با ارزش مالی حدود 2700 میلیارد تومان افتتاح شد .
وی با اشاره به نرخ شاخص تملک مسکن افزود : میزان این شاخص به طور میانگین در دنیا به میزان6 سال درآمد مردم و تبدیل آن به خانه است .
آخوندی خاطر نشان ساخت : در ایران این شاخص در وضعیت خوبی نیست و به میزان 11 و هشت دهم سال است که برای سه دهک پایین جامعه به 25 سال هم می رسد و این وضعیت بحرانی است .
وزیر راه وشهرسازی افزود : حل این موضوع از اولویت اصلی ما در وزارتخانه است .
وی تصریح کرد : در گذشته حدود 60 درصد واحدهای جدید به سمت تملک می رفت و 40 درصد به سمت اجاره، اما در حال حاضر این روند معکوس شده و سهم مالکین مسکن کاهش یافته است .
آخوندی با اشاره به وضعیت نه چندان خوب شاخص تراکم خانوار در ایران گفت : میزان این شاخص به یک و پنج صدم می رسد که این نرخ در برخی از محله ها متغیر است .
وزیر راه وشهرسازی درباره تامین مالی پروژه مسکن مهر گفت : اساساً ایران در وضعیت رکود تورمی است و تامین مالی مهم ترین مسئله کشور است .
وی ادامه داد : در حال حاضر در سخت ترین وضع مالی در سالهای بعد از انقلاب قرار داریم .
وزیر راه وشهرسازی با اشاره به بحث جدید مدیریت دارایی برای حل این معضل گفت: این طرح بدین معناست که افراد یا دولت که دارایی های زیادی دارند اما با کاهش نقدینگی مواجهند می توانند با وساطت یک عنصر ثالث به نقدینگی مناسب برسند .
آخوندی افزود : مدیریت دارایی راه حل مناسبی برای خروج از رکود است که منابع مناسبی را بدون گرفتن تسهیلات در اختیار افراد و نهادها قرار می دهد .
وی گفت : نخستین نمونه از این الگو در شهر جدید پردیس مطرح شد و برای تامین 1000 میلیارد تومان، با بانک مسکن قرارداد تامین دارایی به امضاء رسید .
وزیرراه و شهرسازی با اشاره به واحد های باقیمانده مسکن مهر برای تحویل به صاحبانشان تصریح کرد: 550 هزار واحد مسکن مهر باقی مانده که تاپایان سال 300 هزار واحد آن تکمیل و تحویل داده می شود .
آخوندی درباره کاهش سهم زمین در قیمت واحدهای مسکونی گفت : در ایران بیش از 60 درصد قیمت تمام شده مسکن قیمت زمین است که در واحد های لوکس این میزان به 90 درصد هم می رسد .
وی افزود : راه حل کاهش سهم زمین در قیمت تمام شده مسکن به مدیریت شهری بر می گردد .
وزیر راه وشهرسازی با اشاره به بحث سوداگری در بخش مسکن اظهار داشت : برای اینکه بتوانیم به کاهش سهم زمین در مسکن برسیم باید ابتدا با سوداگری مقابله کنیم .
آخوندی گفت : باید با کالایی شدن قانون مبارزه کنیم و تا زمانی که این مسئله وجود دارد حتی با افزایش مالیات هم نمی توان جلوی سوداگری راگرفت .
وی تاکید کرد : این مسئله در کشور به یک هنجار تبدیل شده و نیاز به یک حرکت اجتماعی دارد و راه حل مقابله با سوداگری، ایجاد قانون مداری در کشور است .
آخوندی درباره بازگشت رونق به بازار مسکن گفت : رونق زمانی به این بازار باز می گردد که اقتصاد کلان کشور در وضع مناسب قرار داشته باشد .
وزیر راه و شهرسازی افزود : وام 80 میلیون تومانی به طور نسبی توانست به این موضوع کمک کند البته رونق این وام در شهرهای میانی بهتر از کلانشهرها بوده است .
وی درباره به وجود آمدن حباب قیمت در مسکن بعد از آرامش نسبی موجود در بازار گفت : باید تقاضای واقعی را با ساماندهی و پس انداز هدایت کنیم .
آخوندی افزود: راه حل دیگر کنترل سوداگری ساخت و ساز است که باید این مسئله نیز پیگیری شود .
وزیر راه و شهرسازی گفت: مثلث ساخت وساز ، شهرسازی و پول می تواند قیمت مسکن را در سطح تعادل نگه دارد .
وی با اشاره به محوریت هویت ایرانی - اسلامی در شهرسازی گفت: درحال حاضر این مسئله در بیرون از مراکز شهرها رعایت نمی شود که باید این موضوع در سیاستگذاری ها مورد توجه قرار گیرد

 

تگ ها