محل تبلیغ شما
۱۰۰ هزار هکتار جنگل

تاریخ خبر: 1394/6/11

۱۰۰ هزار هکتار جنگل

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

مدیر ستاد مقابله با گردوغبار:

برای مقابله با غبار باید ۱۰۰ هزار هکتار جنگل بکاریم

مدیر ملی ستاد مقابله با پدیده گردوغبار با اشاره به سرعت بالای عوامل تولید گردو‌غبار در کشور گفت: استان‌ها موظفند تا پایان شهریورماه برنامه اجرایی خود را برای مقابله با گردوغبار ارائه کنند.

ضیاءالدین شعاعی در گفتگو با خبرنگار روزنامه اطلاعات در پاسخ به این‌که منشاء گردوغبار در استان‌های مرکزی ایران چیست؟ گفت: بستگی به زمان وقوع گردوغبار دارد توفان خردادماه سال گذشته و گردوغبار روزهای اخیر در تهران بیشتر داخلی و از دشت زنجان، قزوین و بوئین‌زهرا نشأت گرفته است. حتی در استان تهران نیز کنترل نشدن معادن شن و ماسه و ساختمان‌سازی‌های بی‌رویه باعث بروز گردوغبار در صورت وزش باد با سرعت بالا می‌شود.

وی افزود: سوریه، عراق، اردن و عربستان به دلایل فراوانی از جمله وسعت بیابان‌ها، بی‌آبی‌های مداوم و عدم مدیریت زمین‌های رها شده منشا گردوغبار کشور ما شده‌اند.

رئیس کارگروه ملی مقابله با گردوغبار با اشاره به خشکسالی ۱۵ ساله در ایران اظهار داشت: استان‌های مرکزی ایران به دلیل خشکسالی چنین وضعی پیدا کرده‌اند چرا که بارش سالانه در همه نقاط کشور از بارش متوسط هر منطقه پایین‌تر است، بنابراین زمین‌ها خشک می‌شوند و استعداد تولید گردوغبار پیدا می‌کنند.

شعاعی بی‌توجهی به مدیریت منابع آبی را دلیل عدم موفقیت مقابله با گردوغبار دانست و افزود: در شهری مثل تهران توسعه معادن شن و ماسه، دپو مصالح ساختمانی، تغییر کاربری اراضی و تخریب باغات از یک سو و رها کردن زمین‌های کشاورزی ازسوی دیگربه عرصه‌های تولید گردوغبار اضافه می‌کند.وی با اشاره به این‌که تهران پیش از این هم شاهد وقوع بادهای شدید و توفان بوده است، افزود: اگر از دوران خشکسالی بیرون بیاییم گردوغبار در این منطقه نیز کاهش پیدا می‌کند. در واقع کنترل منشا با مدیریت برداشت مصالح، تعیین الگوی خاص برای کاربری زمین و آیین کشت در کنار خروج از خشکسالی می‌تواند موجب بهبود اوضاع شود .

شعاعی در ادامه تصریح کرد: ۱۰۰ هزار هکتار اراضی حاشیه بیابان در کشور داریم که برای مقابله با گردوغبار باید با در نظر گرفتن اعتبار مناسب جنگل‌کاری شود.دبیر کارگروه مقابله با گردوغبار کشور از بررسی طرح مطالعه و بررسی پیشگیری و مقابله با ریزگردهای شهر تهران در شورای شهر خبر داد و افزود: پس از تصویب این طرح برنامه میان مدت وبلند مدت توسط شهرداری ا جرا خواهد شد.

وی به اهمیت اطلاع‌رسانی برای مردم درزمینه گرد و خاک هم اشاره کردواظهار داشت: باید به مردم آموزش دهیم حال که وقوع گردوخاک حتمی است چه کنیم تا کمتر مورد آسیب قرار بگیریم .به‌طور مثال از خدمات غیرحضوری و الکترونیکی استفاده کنیم تا کمتر در معرض گردوغبار باشیم.

رئیس ستاد ملی مقابله با گردوغبار درباره برنامه‌ریزی برای حل موضوع گردوغبار در سراسر کشور اظهار داشت: ادارات کل تمام استان‌ها موظفند تا پایان شهریور برنامه‌ای شامل شناسایی منشاء گردوغبار و راهکارهای متناسب با شرایط و امکانات هر استان را تهیه و ارائه کنند تا ما هم به عنوان هماهنگ‌کننده امور مربوط به مقابله با گردوغبار اعتبارات را به این سو هدایت کنیم.وی درباره مقابله با گردوغبار با منشاء خارجی هم تصریح کرد: شناسایی این بخش در حال انجام است، اما به دلیل محدودیت در اعتبارات هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم. به طور کلی نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که با وجود سرعت افزایش عرصه‌های تولیدکننده گردوغبار و توان اجرایی ما، بتوانیم این مسأله را کنترل کنیم.

شعاعی در پایان تصریح کرد: برخی تصور می‌کنند که اگر بستر خشک تالاب‌ها باعث بروز ریزگرد می‌شود با مالچ‌پاشی می‌توان جلوگیری کرد؛ در حالی که فصل خشکسالی در زمان انجام عملیات به پایان می‌رسد و فقط هزینه‌های اجرای عملیات از میان خواهد رفت.بنابرخبردیگر،نشست کمیته هماهنگی مواقع اضطرار آلودگی هوای تهران در پی افزایش کم سابقه گرد و غبار دیروز برگزار و قرار شد معادن شن و ماسه روزهای سه شنبه (دیروز) و چهارشنبه تعطیل شوند و تمامی دستگاه‌های خدماتی و امدادی هم در وضع آماده‌باش قرار گیرند.

تگ ها