محل تبلیغ شما
محیط‌ بان دلسوز نمی‌خواهد

تاریخ خبر: 1394/6/4

محیط‌ بان دلسوز نمی‌خواهد

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

 

محیط‌ بان دلسوز نمی‌خواهد!

سه سال پیش در چنین روزهایی وقتی امکان این را یافتم که در زندان‌های یاسوج و شیراز با غلامحسین خالدی، اسعد تقی‌زاده و علی جامشی ملاقات کنم و بعد به دیدار خانواده بازماندگان مقتولان درگیری با محیط‌بانان رفتم، تا مدت‌ها گرفتار پرسش‌های رنج‌آوری شده بودم که برخی از آنها بعد از چند سال هنوز بی‌پاسخ است.

 

بر اساس تشخیص قضات پرونده، آنها در لباس خدمت در درگیری با افرادی که وارد منطقه تحت حفاظت محیط زیست شده اند، مرتکب قتل شده بودند؛ اتهامی که محیط بانان آن را نمی پذیرفتند چون معتقد بودند از خودشان دفاع کرده اند.

جامشی سال گذشته با بزرگواری و گذشت خانواده مقتول مورد عفو قرار گرفت، اما تقی زاده قریب به هفت سال و خالدی پنج سال است که در زندان به سر می برند و هر روز کابوس صدور دستور اجرای حکم اعدام می بینند.

جوانانی که شناسنامه شان می گوید سی و چند ساله اند، اما آنچه من دیدم چهره هایی تکیده و نیم قرنی بود. برای من که مورد طعنه خوشبینی افراطی و سفیدنمایی اطرافیان و همکارانم هستم، این طور غمگینانه سخن گفتن در روزی که متعلق به «محیط بان» شمرده می شود، عادی نیست.

تردیدی ندارم همه ما باید امید، شوق و سرزندگی را به آنها منتقل کنیم لذا امیدوارم هیچ محیط بانی این یادداشت را نبیند. لااقل این روزها نبیند اما با تصویری که از ندامتگاه در ذهن دارم چه کنم؟ و نیز قاب صورت چروک خورده پدر میانسالی که جوان از دست داده بود؟ از خود می پرسم نقش من به عنوان یک معلم یا شهروند علاقه مند محیط زیست در قبال این رنج ها چیست؟ خانواده قربانیان گله مند از این که آیا می ارزید به خاطر حفاظت از یک گونه جانوری، خون انسان ریخته شود؟ محیط بانان هم می پرسند اگر قرار است به ارشاد افراد بسنده کرد و در برابر شکارچی های متخلف که با سلاح پیشرفته برای شکار می آیند با اسپری فلفل مقابله کرد، چرا سلاح به ما می دهند؟

اما فراتر از این، سوالی دیگر است که چرا باید سلاح یک سازمان دولتی را گرفتار چالشی اخلاقی، احساسی، حقوقی و مالی چنین سنگین کند؟ پارادوکس حمل سلاح و عواقب قضایی به کارگیری آن از دلنگرانی های محیط بانان ایران است که گاهی پای آنها را در راه انجام وظیفه سست می کند.

اگر موضوع حمل سلاح برای محیط بانان ضرورتی خدشه ناپذیر است، به همان اندازه باید آموزش آنها هم جدی گرفته شود.

هزینه ای که صرف دادرسی، پرداخت دیه و طی مراحل قانونی دفاع از یک محیط بان می شود، گاهی برای آموزش صدها محیط بان کفایت می کند.

خسارت روحی و معنوی و اجتماعی آن هم که غیرقابل جبران است. محیط بان همانند هر ماموری که سلاح به دست می گیرد پیش از دلسوزی نیازمند توانمندسازی و ارتقای مهارت است.

منظورم فقط نحوه خشاب گذاری، هدفگیری یا تمیز کردن سلاح نیست. آموزش های نوین مبتنی بر رفتارشناسی طرف مقابل، افزایش تمرکز، کنترل خشم، مدیریت هیجانات و اموری از این دست را نباید دست کم گرفت. تا زمانی که به مقوله ای چنین حساس نگاهی علمی نشود، باید تنمان بلرزد از درج خبر کشته و زخمی شدن محیط بان یا شکارچی.

دکتر اصغر محمدی فاضل - عضو هیات علمی دانشگاه محیط زیست

 

محیط‌بانی، کار بی‌مزد و منت

نویسنده : نسرین نیکنام

تعداد بازدید : 5

 «جمعیت آهوان منطقه در سرشماری امسال به یک هزار و 200 راس رسیده که نسبت به سه سال گذشته دو برابر شده و این بهترین اتفاقی است که در منطقه حفاظت‌شده «مند» بوشهر به همت محیط‌بانان افتاده است
منطقه حفاظت‌شده «مند» 53 هزار هکتار وسعت دارد که سال 85، 21 هزار هکتار آن تبدیل به پارک ملی شد و بقیه آن مربوط به منطقه حفاظت‌شده است که به دلیل زیستگاه آهوهای نادری به نام «آهو شنی» و به دلیل هم‌مرز بودن با دریا و رودخانه‌ای به همین نام در شمال منطقه محبوبیت خاصی در استان بوشهر دارد.
نجف جمشیدی، سرپرست منطقه حفاظت‌شده «مند» که به مناسبت روز محیط‌بان با «فرهیختگان» گفت‌وگو می‌کرد، به تنوع گیاهی و جانوری این منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید: ««مند» در فصل‌های مختلف با تنوع جانوری روبه‌رو است؛ حیواناتی چون گراز، کفتار، خرگوش، آهو، شغال و پرندگانی مانند کاکل بزرگ و کوچک، پرستو، پشت تیره، مرغابی و غاز. علاوه‌بر این پرندگان، سالیانه 50 پرنده دیگر در این منطقه تخم‌گذاری می‌کنند که این مساله سبب شده منطقه حفاظت‌شده «مند» از لحاظ جاذبه‌های جانوری مورد توجه قرار گیرد
او درباره مشکلات مقابله با شکارچیان می‌گوید: «خوشبختانه مردمی که در اطراف «مند» زندگی می‌کنند مردم قابل اعتمادی هستند و به حیوانات علاقه زیادی دارند، از این رو این منطقه با کمترین مشکل برای شکار روبه‌رو است. تنها چهار شکارچی در منطقه وجود دارند که شناخته شده هستند
او با تاکید بر اینکه آهوهای این منطقه جزء آهوهای نادر هستند، می‌گوید: «در سال‌های اخیر با حمایت محیط‌بانان تعداد این حیوانات از 600 راس به یک هزار و 200 راس رسید و تلاش محیط‌زیست این است که با برنامه‌ریزی درست هر سال تعداد آهوها بیشتر شود
جمشیدی، به گشت‌های شبانه‌روزی محیط‌بانان منطقه اشاره می‌کند و می‌گوید: «در سه سالی که سرپرستی این منطقه را به عهده گرفته‌ام یکی از کارهایی که تلاش کردم محقق شود همین گشت‌های شبانه‌روزی بود که خوشبختانه با همکاری شش محیط‌بان دیگری که در این منطقه هستند این امر محقق شد
سرپرست منطقه حفاظت‌شده «مند» در پاسخ به این پرسش که آیا تعداد محیط‌بانان منطقه کافی است، می‌افزاید: «بی‌شک با توجه به وسعت 53 هزار هکتاری، وجود شش محیط‌بان بسیار کم است، در حالی که این منطقه نیاز به 11 محیط‌بان دارد، از سوی دیگر کمبود نیرو سبب شده شیفت کاری محیط‌بانان 9 به شش باشد یعنی 9 روز سرکار هستند و شش روز استراحت می‌کنند
او، درباره وضعیت حقوق محیط‌بانان نیز می‌گوید: «سقف دریافتی این افراد 700 تا 800 هزار تومان است و سال‌هاست که قول داده‌اند حقوق محیط‌بانان را افزایش دهند اما متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده است.» جمشیدی، با تاکید بر اینکه محیط‌بانی شغل بسیار سختی است یادآور می‌شود: «متاسفانه این شغل جزء مشاغل سخت محسوب نمی‌شود و محیط‌بانان نمی‌توانند با 20 سال سابقه بیمه بازنشسته شوند و امیدواریم که علاوه‌بر بحث افزایش حقوق این دغدغه نیز مورد توجه مدیران قرار گیرد.» این در حالی است که این شغل جزء مشاغل پرخطری به شمار می‌رود که شاغلان آن با حقوق اندک و با عشق به محیط زیست مشغول‌اند.
او به تلاش‌های مدیر محیط‌زیست استان بوشهر برای پیگیری وضعیت محیط‌بانان و افزایش حقوق آنان اشاره می‌کند و می‌گوید: «یکی از مشکلات استان کمبود اعتبارات است و استانداری هم اعلام کرده تا زمانی که بودجه کافی نداشته باشد نمی‌تواند حقوق و مزایای محیط‌بانان را افزایش دهد
سرپرست منطقه حفاظت‌شده «مند» یکی دیگر از مشکلات محیط‌بانان را وجود زمین‌های کشاورزی در منطقه حفاظت‌شده برمی‌شمارد و می‌افزاید: «وجود این زمین‌ها در منطقه حفاظت‌شده مشکلاتی را برای اداره منطقه و محیط‌بانان به وجود آورده است و تاکنون چندین بار ازسازمان منابع طبیعی خواسته شده که برای رسیدگی و تعیین‌تکلیف این زمین‌ها به منطقه بیاید چون بسیاری از این صاحبان سندهای قدیمی دارند و این سازمان باید زودتر وضعیت این زمین‌ها را مشخص کند.»  اردیبهشت‌ماه بود که معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرد به زودی وضعیت حقوق و افزایش اضافه‌کاری محیط‌بانان مشخص می‌شود، حال با گذشت پنج ماه از این صحبت این امر محقق نشده و محیط‌بانان همچنان در انتظارند.
 

 

جانوران و گیاهان منطقه «مند»
پستانداران| آهو، گراز، گرگ، روباه معمولی، کفتار راه‌راه، تشی، گربه جنگلی، سیاه‌گوش و خرگوش؛ پرندگان| درنا، هوبره، فلامینگو، گیلانشاه، انواع پرستوی دریایی، باکلان، بوتیمار، قار، حواصیل، لک‌لک، غاز، آنقوت، اردک، خوتکا، گیلار، کورکور، سبزه قبا، ماهی خورک، چکاوک، سار، دراج، سلیم، کاکایی، یاکریم، دیدومک، بحری، بالابان، تیهو و کبک.  آبزیان| حدود ۳۰ گونه از جمله: لاک‌پشت‌های دریایی و ماهی‌ها شامل: مید، ماهی مرکب، گربه‌ماهی، گل دم، ساردین، هامور، سنگسر، زمین کن، راشگو، گواف، حلوا سفید، کفال، مارماهی؛ خزندگان| ۱۲ گونه مار از جمله: مارهای دریایی، مار جعفری، طلحه مار، کور مار، شتر مار؛ گیاهان| درختان حرا، تهما، آفتاب‌پرست (زابتک)، گلرنگ وحشی (خارخزون)، جغجغه (کهورک)، گز، شوره (گتک)، کاکل، مَرغ، بهمن، کهور پارسی، خارشتر، استبرق (خرگ) و کنار.

 

 

تگ ها