محل تبلیغ شما
جنگلهای«دیل»به خاک سیاه نشست

تاریخ خبر: 1394/5/19

جنگلهای«دیل»به خاک سیاه نشست

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

یاسوج – جنگلها و مراتع منطقه حفاظت شده «دیل» درکهگیلویه و بویراحمد همچنان در آتش می سوزد و اشک حیات وحش کم نظیر این منطقه را در آورده است.

به گزارش خبرنگار مهر، تنها کمتر از یک هفته پس از برگزاری مانور آتش سوزی جنگلها با حضور رئیس سازمان محیط زیست کشور، یک منطقه حفاظت شده در کهگیلویه و بویراحمد دچار حریق شد.

شعله های آتش در نیمه تابستان این بار به میان جنگلهای منطقه حفاظت شده «دیل» در گچساران آمده تا طبیعت بکر این خطه را به خاک سیاه بنشاند. این منطقه سال گذشته هم شاهد آتش سوزی گسترده در برخی از بخش های خود بود.

منطقه حفاظت شده دیل با ۱۰ هزار هکتار متشکل از ارتفاعات و دره های عمیق و صخره های سخت و صعب العبور است که دارای پوشش گیاهی بلوط، بنه، بادام، کلخنگ، زالزالک، گون و... است. جمعیت جانوری این منطقه هم شامل گرگ، روباه، شغال، خرگوش، پلنگ، قوچ، میش، کفتار، کبک معمولی، تیهو، بحری، دلیجه و... است.

آتش سوزی در منطقه حفاظت شده دیل در ۳۵ کیلومتری شهر گچساران از عصر روز گذشته آغاز شد و پس از ۱۴ ساعت همچنان ادامه دارد و به پیش می رود و داغ دل طبیعت زاگرس جنوبی را بیشتر می کند.

دود ناشی از سوختن جنگلهای کوه دیل، منطقه را فرا گرفته و باد جنوب، گرد و غبار آن را بر سر روستاییان حاشیه این کوه می ریزد. آسمان آبی این منطقه نیز خاکستری است و اینگار هیچ زمانی آبی نبوده است.

اطفای حریق در دمای ۴۰درجه

دمای هوای این روزهای گچساران گاهی به ۴۰درجه هم می رسد با این حال نیروهای مردمی، محیط زیست و منابع طبیعی همچنان در ارتفاعات دیل گچساران در حال خاموش کردن آتش هستند و نیروهای کمکی از دیگر مناطق نیز به منطقه اعزام شده اند.

رئیس محیط زیست شهرستان گچساران به خبرنگار مهر می گوید: آتش سوزی از ساعت هفت عصر روز گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

آتش سوزی جنگلهای یاسوج

عبدال دیانتی می افزاید: از روز گذشته تاکنون ۶۰ نفر از نیروهای مردمی روستاهای آب توت، دیل و عشایر سادات بردیان و پای کوه دیل به همراه با نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی در حال اطفای حریق هستند.

وی بیان می کند: نیروهای کمکی از شهرستانهای بویراحمد، چرام و کهگیلویه هم در حال اعزام به منطقه هستند.

دیانتی می گوید: قسمتی از آتش سوزی در ضلع شرقی مهار شده اما بخشی از آتش در حال پیش روی به سمت باغات روستای دیل است.

وی عنوان می کند: هم اکنون دود آتش سوزی و گرد و غبار آن روستای دیل در کنار این کوه را فرا گرفته است.

۴ ساعت پیاده روی برای رسیدن به محل آتش سوزی

رئیس محیط زیست شهرستان گچساران وجود بالگرد برای مهار آتش سوزی را ضروری عنوان می کند و می گوید: آتش سوزی در ارتفاعات بالای دو هزار متر رخ داده و با توجه به صعب العبور بودن منطقه، نیروهای اطفای حریق برای رسیدن به محل آتش سوزی باید چهار ساعت پیاده روی کنند.

دیانتی همچنین به تبعات این آتش سوزی بر محیط زیست منطقه  اشاره می کند و می افزاید: این آتش سوزی منجر به از بین رفتن گونه های گیاهی منطقه و از بین رفتن این زیستگاه خواهد شد.

آتش سوزی وسیع در جنگلهای زاگرس ایلام

وی ادامه می دهد: از بین رفتن زیستگاه نیز موجب مهاجرت و یا از بین رفتن گونه های جانوری منطقه حفاظت شده دیل خواهد شد.

دیانتی با بیان اینکه این منطقه حفاظت شده برای اولین بار در سال جاری دچار آتش سوزی شده است، عنوان می کند: هفته گذشته دو آتش سوزی در حاشیه مناطق حفاظت شده کنترل شد تا وارد مناطق حفاظت شده نشود.

علت و وسعت آتش سوزی در دست بررسی است

رئیس مناطع طبیعی گچساران هم در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: به دلیل سخت گذر بودن، پوشش گیاهی انبوه و علفزارهای وسیع و تراکم جنگل های بلوط در این منطقه مهار آتش با دشواری های زیادی رو به رو است.

فرجام جلیلی می افزاید: آتش سوزی در ارتفاعات ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰متری از سطح دریا روی داده و نیروهای اطفای حریق برای رسیدن به منطقه ساعتها پیاده روی می کنند.

وی همچنین کمبود امکانات اطفای حریق را از دیگر مشکلات در خاموش کردن آتش عنوان می کند.

آتش سوزی جنگلهای یاسوج

جلیلی در خصوص علت این آتش سوزی نیز می گوید: علت آتش سوزی در دست بررسی است اما شاید عامل آن شکارچیان و یا چوپانان باشد.

وی همچنین وسعت منطقه حریق را نامعلوم می داند و می گوید: پس از مهار آتش سوزی وسعت منطقه آتش گرفته مشخص و اعلام می شود.

سریال آتش سوزی جنگلهای کهگیلویه و بویراحمد از اواسط بهار در مناطق گرمسیری استان کلید می خورد و در اوایل پاییز در مناطق سردسیری پایان می یابد.

حاصل این تراژدی تکراری و تلخ، مرگ تدریجی محیط زیست و منابع طبیعی این استان است آن هم در سالهایی که سوسک بلوط خوار، قارچ ذغالی و ریزگرد عربی جانی برای بلوطها نگذاشته اند.

با این حال هشت درصد جنگلهای کشور و ۲۰درصد جنگلهای زاگرس در کهگیلویه و بویراحمد و در مساحتی بالغ بر ۵۷ درصد خاک استان، در نبود امکانات استاندارد اطفای حریق، هر روز در گرمای تابستان به خود می لرزند که کی نوبت آنها می شود و هیزم آتش سهل انگاریها می شوند.

خبرنگار: شریف اسلامی / مهر

تگ ها