محل تبلیغ شما
مرتضوی در وارونه گویی استاد است

تاریخ خبر: 1394/5/12

مرتضوی در وارونه گویی استاد است

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

اولیای دم یکی از کشته شدگان حادثه کهریزک در سال 88 گفت: دادستان سابق تهران (سعید مرتضوی) در وارونه گویی و وارونه نمایی استاد است و بهتر است مشاور فیلم های پلیسی - تخیلی و جنایی شود.

 

به گزارش خبرنگار حقوقی - قضایی ایرنا، عبدالحسین روح الامینی پدر محسن روح الامینی - یکی از کشته شدگان حادثه کهریزک در سال 88 - پس از پایان ششمین جلسه دادگاه سعید مرتضوی در جمع خبرنگاران افزود: کسانی که به این شغل وارد نیستند به شغل دیگر ورود کنند و دادستان سابق تهران بهتر است مشاور فیلم های سینمایی و جنایی شود.

وی اضافه کرد: برخی مردم از رسیدگی به پرونده مرتضوی نا امید هستند و می گویند چاقو دسته خود را نمی برد و من امیدوارم قوه قضاییه این ضرب المثل را باطل کند.

روح الامینی گفت: پرونده کهریزک از سال 88 با شکایت ما در 18 شهریور سال 88 تقدیم رییس جدید قوه قضاییه شد.

وی ادامه داد:40 روز بعد از کشته شدن فرزندان ما این پرونده مراحل مختلفی را طی کرده است که از قوه قضاییه بسیار سپاسگزارم.

وی اضافه کرد: بهترین مرحله دادگاه بخشی بود که به سازمان قضایی نیروهای مسلح اختصاص داشت و به پرونده های افرادی که در دادگاه نظامی متهم بودند رسیدگی و در تابستان 89 احکام آن ها صادر شد.

ولی دم یکی از کشته شدگان حادثه کهریزک تصریح کرد: پرونده کشته شدگان کهریزک در شعبه 76 دادگاه وقت کیفری استان تهران به ریاست قاضی مدیرخراسانی رسیدگی شد که در آن جا قضیه قتل آقای کامرانی مورد رسیدگی قرار گرفت و ما اعتراض کردیم چرا به پرونده های قتل همه کشته شدگان یکجا رسیدگی نشده است.

وی ادامه داد: نخستین باری است که در دادگاهی به مراحل قتل پرونده روح الامینی رسیدگی می شود.

وی با بیان اینکه در جلسه امروز دادگاه ، آخرین دفاعیات از متهم گرفته شد ، گفت: امروز آخرین جلسه دادگاه بود ، وکلا مطالب خود را به دادگاه ارایه کردند و آخرین دفاعیات نیز از متهم گرفته شد.

ایان دادگاه کهریزک
پدر محسن روح‌الامینی: سعید مرتضوی متهم پرونده کهریزک آخرین دفاع خود را انجام داد

روح‌الامینی از پایان دادگاه کهریزک خبر داد
دفاع آخر مرتضوی

  خسرو مبشر

پدر مرحوم محسن روح‌الامینی گفت: سعید مرتضوی متهم پرونده کهریزک آخرین دفاع خود را انجام داد و اکنون، هیأت قضایی دادگاه کیفری برای تصمیم‌گیری و صدور رأی وارد شور می‌شود‌. به گزارش «ایران»، عبدالحسین روح‌الامینی پس از پایان ششمین جلسه رسیدگی به این پرونده با حضور در جمع خبرنگاران افزود: پرونده کهریزک که با شکایت ما در 8 شهریور 88 تقدیم قوه قضائیه شد، مراحل مختلفی را طی کرده است که بهترین و سریع‌ترین آن مربوط به سازمان قضایی نیروهای مسلح بوده و در واقع افرادی که متهم بوده‌اند به دادگاه نظامی آورده شدند و خیلی خوب به آن رسیدگی شد.  وی یادآور شد:‌ تابستان سال 89 احکام آنها صادر و دو نفر به قصاص محکوم شدند که ما آنها را به دلیل اینکه جزو عوامل جزء بودند، بخشیدیم تا به کسانی که از نظر ما مقصران اصلی این حادثه هستند، برسیم.
 شاکی پرونده ادامه داد:‌ روز گذشته آخرین جلسه دادگاه  مرتضوی در خصوص کهریزک برگزار و آخرین دفاعیات متهم اخذ شد و وکلای ما نیز دفاعیات خود را مطرح کردند. من نیز آخرین ابعاد شکایتم را مطرح کردم و نصیحت‌هایی را که باید می‌کردم، ارائه دادم، البته اگر کسی به آنها گوش کند.  
وی افزود: دادستان سابق تهران (سعیدمرتضوی) بهتر است مشاور فیلم‌های پلیسی- تخیلی و جنایی شود. روح‌الامینی خاطرنشان کرد: آخرین دفاعیات از متهم- سعید مرتضوی- اخذ شده و دادگاه باید بزودی وارد شور شود تا حکم خود را نسبت به متهم صادر کند.
ادعاهای مرتضوی
سعید مرتضوی پس از پایان ششمین جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران در رابطه با شکایت روح‌الامینی نیز مدعی شد: به شکایت آقای روح‌الامینی بیش از 8 بار رسیدگی و قرار منع پیگرد نیز صادر شده است و اساساً این پرونده اعتبار امر مختومه دارد. آقای روح‌الامینی به مصاحبه‌ای از آقای احمدی مقدم استناد و درخواست کرد که در دادگاه حضور پیدا کنند.  من نیز از آنجا که استناد آقای روح‌الامینی حرف‌های آقای احمدی مقدم بوده، مصاحبه‌های وی را در رابطه با حادثه کهریزک جمع‌آوری کردم.
 دادستان سابق تهران ادامه داد: آقای احمدی ‌مقدم در مصاحبه خبری خود گفته بود کشته‌شدگان حادثه سال 88 (کهریزک) بویژه آقای روح‌الامینی در کهریزک کتک نخوردند، بلکه در محل درگیری و فتنه کتک خورده‌اند. من نیز این مطالب را به دادگاه ارائه کردم. این افراد در اغتشاش سال 88 شرکت کردند و با پلیس درگیر شدند. پلیس نیز آنها را دستگیر کرده و من دخالتی در دستگیری آنها نداشتم. سازمان بازرسی نیز نظریه‌ای داده و اعلام کرده که اختصاصاً مرحوم روح‌الامینی زخم‌ها و جراحتش مربوط به زمانی که در کهریزک بازداشت بود نیست بلکه این زخم‌ها قدیمی است و به قبل از اعزام به کهریزک بازمی‌گردد.  مرتضوی با بیان اینکه یکی از استنادات دادسرا گزارش سازمان بازرسی است، گفت: من این گزارش را در دادگاه بیان کردم و گفته شده بود این زخم‌‌ها مربوط به قبل از هجدهم تیر است. هم من به عنوان کسی که با فتنه مبارزه کردم و هم آقای روح‌الامینی خسارت بالایی را دیده‌ایم حال خسارت ایشان بیشتر است، اما من نیز به عنوان دادستان تهران و مسئول امنیت تهران خسارت خورد‌ه‌ام.
مرتضوی درخصوص شکایت سازمان تأمین اجتماعی گفت:‌ در این شکایت مواردی مربوط به مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بود که براساس آن قرار شد مدیرعامل این سازمان نیز در جلسه حضور یابد.  شکایت سازمان تأمین اجتماعی این بود که من از مصوبه رئیس مجلس شورای اسلامی و اجرای رأی دیوان عدالت اداری درخصوص تبدیل سازمان به صندوق و بالعکس استنکاف کردم.
 در این رابطه دلایلی را ارائه کردم که نه تنها من در رابطه با این موضوع استنکافی نکردم بلکه مدیرعامل و وزیر فعلی نیز خودشان از این موضوع استنکاف کردند.
 وی بیان کرد: با توجه به انتشار این مطالب دادگاه آقایان نوربخش و ربیعی را احضار کرد که آنها در جلسه حضور نیافتند و نمایندگان خود را معرفی کردند.

سعيد مرتضوي در پايان ششمين جلسه دادگاه كهريزك و تامين اجتماعي:
سال‌هاست عذاب مي‌كشم
 

رضوانه رضايي‌پور / دادگاهي كه به گفته قاضي آن مي‌توانست در يك جلسه به نتيجه برسد بالاخره در عدد شش به پايان رسيد. البته پاياني با اما و اگر. جلسه رسيدگي به اتهامات مديرعامل سابق تامين اجتماعي برگزار شد. سعيد مرتضوي كه در پنجمين جلسه دادگاه خود، با دفاعيه‌اي ٥١ صفحه‌اي در شعبه ٩ كيفري تهران حضور يافت، اما گويا ناگفته‌هاي ديگري هم داشت. ناگفته‌هايي از شش سال عذابي كه همراه او شده است. مي‌گويد كه عذاب از افرادي كه مقصر اصلي هستند و در پشت صحنه حضور دارند. متهم پرونده كهريزك حال چند صفحه‌اي را هم براي اضافه كردن به لايحه دفاعيه خود دارد. او از فرصت يك هفته‌اي خود نهايت استفاده را مي‌برد و مصاحبه‌هاي سردار احمدي مقدم را جمع‌آوري مي‌كند. مصاحبه‌هايي كه شايد كمك‌حالي براي دادستان سابق تهران در پرونده كهريزك باشد. ديروز مرتضوي به روال سابق در جمع خبرنگاران حضور يافت و تمام دفاعيات خود را بازگو كرد. از تامين اجتماعي شروع كرد و با پرونده كهريزك به دفاعيات خود پايان داد. براي وزيري كه به احضار دادگاه توجه نكرد درخواست جلب داد و براي قرباني كهريزك دليل ديگري از فوت ‌آورد. دادستان سابق تهران اكنون با ارايه لايحه‌ دفاعيه ديگري اميد به تكرار جلسه رسيدگي دارد. جلساتي كه ديگر به محملي براي تكرار مكررات وي تبديل شده است. لايحه مي‌دهد، توضيحات مفصلي ارايه مي‌كند و نهايتا براي هر مبحث جديدي، صفحات ديگري بر دفاعيات خود مي‌افزايد.

مرتضوي: لايحه‌اي در رابطه با لزوم حضور ربيعي
به دادگاه ارايه مي‌دهم

سعيد مرتضوي پس از پايان ششمين جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران با بيان اينكه كلياتي را كه افشاي اطلاعات غيرعلني اطلاق نمي‌شود، مطرح مي‌كنم، گفت: در اين جلسه دو موضوع مورد رسيدگي قرار گرفت؛ نخست شكايت سازمان تامين اجتماعي بود كه در شكايت اين سازمان مسائل مختلفي مطرح شد كه لازم بود وزير كار در جلسه حاضر شود و به ابهامات شكايت پاسخ دهد. در اين شكايت مواردي مربوط به مديرعامل سازمان تامين اجتماعي بود كه بر اساس آن قرار شد مديرعامل اين سازمان نيز در جلسه حضور يابد. شكايت سازمان تامين اجتماعي اين بود كه من از مصوبه رييس مجلس شوراي اسلامي و اجراي راي ديوان عدالت اداري در خصوص تبديل سازمان به صندوق و بالعكس استنكاف كردم. در اين رابطه دلايلي را ارايه كردم كه نه‌تنها من در رابطه با اين موضوع استنكافي نكردم بلكه مديرعامل و وزير فعلي نيز خودشان از اين موضوع استنكاف كردند. وي ادامه داد: با توجه به انتشار اين مطالب، دادگاه آقايان نوربخش و ربيعي را احضار كرد كه آنها در جلسه امروز حضور نيافتند و نمايندگان خود را معرفي كردند. اين در حالي است كه وقتي كسي براي گواهي يا به عنوان شاهد به دادگاه احضار مي‌شود بايد خودش در دادگاه حضور يابد. مرتضوي گفت: لايحه‌اي در رابطه با لزوم حضور نوربخش و ربيعي به دادگاه ارايه مي‌دهم تا ببينيم آيا اين دو نفر براي شكايتي كه مطرح كردند اسناد و مداركي را ارايه مي‌كنند يا خير؟ فردا مشخص مي‌شود كه جلسه بعدي دادگاه تشكيل مي‌شود يا خير. مرتضوي در رابطه با شكايت روح‌الاميني نيز مدعي شد: به شكايت آقاي روح‌الاميني بيش از هشت بار رسيدگي شده و قرار منع پيگرد نيز صادر شده است و اساسا اين پرونده اعتبار امر مختومه دارد. آقاي روح‌الاميني به مصاحبه‌اي از آقاي احمدي‌مقدم استناد كردند و درخواست كردند كه در دادگاه حضور پيدا كنند، من نيز از آنجا كه استناد آقاي روح‌الاميني حرف‌هاي آقاي احمدي‌مقدم بوده است مصاحبه‌هاي وي را در رابطه با حادثه كهريزك جمع‌آوري كردم. دادستان سابق تهران ادامه داد: آقاي احمدي‌مقدم در مصاحبه خبري خود گفته بودند كه كشته‌شدگان كهريزك به ويژه آقاي روح‌الاميني در كهريزك كتك نخوردند بلكه در محل درگيري و فتنه كتك خورده‌اند. من نيز اين مطالب را به دادگاه ارايه كردم. اين افراد در اغتشاش سال ٨٨ شركت كردند و با پليس درگير شدند. پليس نيز آنها را دستگير كرده و من دخالتي در دستگيري آنها نداشتم. سازمان بازرسي نيز نظريه‌اي داده و اعلام كرده كه اختصاصا مرحوم روح‌الاميني زخم‌ها و جراحتش مربوط به زماني كه در كهريزك بازداشت بود نيست بلكه اين زخم‌ها قديمي است و به قبل از اعزام به كهريزك بازمي‌گردد. مرتضوي با بيان اينكه يكي از استنادات دادسرا گزارش سازمان بازرسي است، گفت: من اين گزارش را در دادگاه بيان كردم و گفته شده بود اين زخم‌ها مربوط به قبل از هجدهم تير است. هم من به عنوان كسي كه با فتنه مبارزه كردم و هم آقاي روح‌الاميني خسارت بالايي را ديده‌ايم حال خسارت ايشان بيشتر است، اما من نيز به عنوان دادستان تهران و مسوول امنيت تهران خسارت خورد‌ه‌ام. من در اين شش سال در عذاب هستم در حالي كه مقصران اصلي افرادي هستند كه در پشت صحنه حضور دارند كه همان سران فتنه و ضدانقلاب‌هايي هستند كه عليه كشور فتنه برپا كردند و بايد پاسخگو باشند.

روح‌الاميني: مرتضوي در وارونه گويي استاد است

شايد طرح مباحث فوق از سوي مرتضوي باعث شد تا اولياي دم يكي از كشته‌شدگان حادثه كهريزك در سال ٨٨ او را استاد وارونه‌گويي خطاب كند. روح الاميني پس از پايان جلسه روز گذشته دادگاه گفت: دادستان سابق تهران (سعيد مرتضوي) در وارونه‌گويي و وارونه‌نمايي استاد است و بهتر است مشاور فيلم‌هاي پليسي - تخيلي - جنايي شود. به گزارش ايرنا، وي اضافه كرد: برخي مردم از رسيدگي به پرونده مرتضوي نااميد هستند و مي‌گويند چاقو دسته خود را نمي‌برد و من اميدوارم قوه قضاييه اين ضرب‌المثل را باطل كند.

نظري: لزومي به حضور وزير كار نيست

وكيل سازمان تامين اجتماعي پس از پايان جلسه روز گذشته در گفت‌وگو با «اعتماد» ضمن اشاره به اينكه اين جلسه آخرين جلسه رسيدگي به اتهامات مرتضوي در بخشي از پرونده تامين اجتماعي و پرونده كهريزك است، گفت: اين جلسات تنها به دليل حرف‌هاي خارج از قاعده‌اي كه از سوي متهم زده شده است، تاكنون به طول انجاميد. مرتضوي در همين جلسه نيز گفت كه دفاعيات من كافي نيست و قرار است مجددا لايحه دفاعيه بنويسد. مجتبي نظري با بيان اينكه ممكن است دادگاه به تشخيص رييس در يك نوبت ديگر برگزار شود، گفت: قاضي كشكولي نيز هر چند موافقت كرد كه مرتضوي اين لايحه را به دادگاه ارايه دهد اما گفت كه اگر لازم ديد ممكن است جلسه ديگري را نيز برگزار كند. اما جلسه ديروز آخرين جلسه بود. وي در خصوص صحبت‌هاي مرتضوي مبني بر ضرورت حضور ربيعي در دادگاه و درخواست جلب وي گفت: واقعيت اين است كه به حضور ربيعي و نوربخش به عنوان وزير تعاون و رييس سازمان تامين اجتماعي نيازي نبود. اين افراد از كساني بودند كه با تغيير دولت بر سر كار آمدند. پس اينها كه در آن زمان سمتي نداشتند تا دخالتي در كارهاي مرتضوي داشته باشند براي چه بايد در دادگاه حضور يابند. كجاي دنيا وزيري با اين همه مشغله براي مسائل جزيي به دادگاه مي‌رود؟ وي با بيان اينكه مديركل سازمان تامين اجتماعي در اين جلسه از دادگاه حضور داشت، گفت: كريمي‌نژاد در اين جلسه حاضر شدند و با دلايل كافي در مورد حقوق دريافتي مرتضوي تا آخرين روز فعاليت وي در سازمان توضيحاتي را ارايه كردند. وي تاكيد كرد: با نامه‌اي كه از سوي وزير كار به رييس دادگاه ارسال شد، ديگر نيازي به حضور وي در دادگاه وجود ندارد.

 

برش

مرتضوي: مرحوم روح‌الاميني زخم‌ها و جراحتش مربوط به زماني كه در كهريزك بازداشت بود نيست بلكه اين زخم‌ها قديمي است و به قبل از اعزام به كهريزك بازمي‌گردد.

روح‌الاميني: دادستان سابق تهران (سعيد مرتضوي) در وارونه‌گويي و وارونه‌نمايي استاد است و بهتر است مشاور فيلم‌هاي پليسي - تخيلي - جنايي شود.

مرتضوي: هم من به عنوان كسي كه با فتنه مبارزه كردم و هم آقاي روح‌الاميني خسارت بالايي را ديده‌ايم حال خسارت ايشان بيشتر است، اما من نيز به عنوان دادستان تهران و مسوول امنيت تهران خسارت خورد‌ه‌ام. من در اين شش سال در عذاب هستم در حالي كه مقصران اصلي افرادي هستند كه در پشت صحنه حضور دارند كه همان سران فتنه و ضدانقلاب‌هايي هستند كه عليه كشور فتنه برپا كردند و بايد پاسخگو باشند.

ایرنا.اعتماد.ایران

تگ ها