محل تبلیغ شما
خانم ها برای کار در کافی شاپ ها ممنوعیت ندارند

تاریخ خبر: 1394/4/29

خانم ها برای کار در کافی شاپ ها ممنوعیت ندارند

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

 
رئیس اتحادیه فروشندگان بستنی، آبمیوه و کافی‌شاپ تهران در این زمینه در گفتگو با «کسب‌وکار» گفت: حدود 30 تا 40 درصد بستنی‌های موجود در مغازه‌ها فاقد روغن هستند و معمولا بستنی‌های سنتی که توسط واحدهای صنفی تولید می‌شوند، روغن ندارند. اسکندر آزموده سفیدی افزود: در حال حاضر حدود 30 تا 40درصد بستنی‌فروشان خودشان بستنی تولید می‌کنند که این نوع بستنی‌ها فاقد روغن از جمله روغن پالم هستند چون دستگاه‌های مخصوص ندارند و حتی اگر روغن را بجوشانند روی بستنی باقی می‌ماند و به خوبی حل نمی‌شود. وی گفت: بستنی‌هایی که در کارخانه‌ها تولید می‌شوند با توجه به اینکه دستگاه‌های هموژن و پاستوریزاتور دارند می‌توانند از روغن استفاده کنند 

این فعال صنفی اظهار داشت: بستنی‌های سنتی که معمولا توسط واحدهای صنفی تولید می‌شوند فاقد هرگونه روغن هستند چراکه استفاده از روغن مستلزم داشتن دستگاه‌های هموژن و پاستوریزاتور است که این دستگاه‌ها هم فقط در کارخانه‌های تولید بستنی وجود دارد. از اول مهرماه سال گذشته استفاده از روغن پالم در تولید کلیه محصولات لبنی به جز بستنی ممنوع شد و تا زمانی که روغن جایگزینی برای استفاده در صنعت بستنی پیدا نشود، استفاده از روغن پالم در این صنعت مجاز است.
رئیس اتحادیه فروشندگان بستنی، آبمیوه و کافی‌شاپ تهران همچنین در ادامه عنوان کرد: درحال حاضر، یک‌هزار و 200 واحد صنفی پروانه‌دار در کشور ماهانه 5/2 میلیون کیلوگرم انواع بستنی تولید می‌کنند که این مقدار به‌جز بستنی‌های تولیدشده 700 واحد بدون پروانه است که مجوز افزایش قیمت تا پایان سال را نخواهند داشت. رئیس اتحادیه فروشندگان بستنی، آبمیوه و کافی‌شاپ تهران گفت: در اسفندماه سال گذشته 12 درصد افزایش قیمت بستنی لحاظ شد و تا پایان سال 94 هیچ‌کدام از واحدهای صنفی فروش بستنی و آبمیوه مجوز افزایش قیمت نخواهند داشت.

کلروفیل، رنگ‌ مجاز باکیفیت برای تولید بستنی میوه‌ای
رئیس اتحادیه فروشندگان بستنی، آبمیوه و کافی‌شاپ تهران تصریح کرد: تولیدکنندگان بستنی میوه‌ای رنگ مجاز خوراکی باکیفیت مورد نیاز خود را از کشور دانمارک و هلند وارد می‌کنند. وی یادآور شد: کلروفیل یکی از رنگ‌های مجاز باکیفیت است که با وجود نوسان قیمتی که در سال‌های گذشته داشت، اخیرا با ثبات قیمت روبه‌رو شده و با توجه به استقبال مصرف‌کنندگان از انواع بستنی میوه‌ای، صرفه واردات آن وجود دارد.

 نرخ گذاری ثابت برای آبمیوه امکان پذیر نیست
آزموده سفیدی با اشاره به عدم امکان نرخ‌گذاری ثابت برای آبمیوه تاکید کرد: از آنجا که کیفیت میوه و ظروف ارائه آبمیوه متفاوت است، نمی‌توان نرخ ثابتی برای آبمیوه صادر کرد. وی اظهار داشت: هرچند بازرسان اتحادیه به‌طور مداوم و هفتگی به واحدهای صنفی سرکشی کرده و وضعیت تولیدات و نوع برخورد با مشتریان را مورد ارزیابی قرار می‌دهند، اما مصرف‌کنندگان آبمیوه باید دقت لازم در خریداری را داشته باشند و حتی‌الامکان از واحدهایی خریداری کنند که دارای پروانه صنفی هستند. آزموده سفیدی همچنین گفت: از آنجا که کیفیت مهم‌ترین عامل خوشنامی واحدهای صنفی و افزایش فروش آنهاست، این واحدها از خریداری میوه‌های بی‌کیفیت خودداری می‌کنند. با این وجود، مصرف‌کنندگان به رنگ، طعم ، غلظت و شفافیت آبمیوه‌های تولیدشده توجه لازم را داشته باشند.

 تغییر ساعت فعالیت کافی‌شاپ‌ها در فصل گرما
به گفته آزموده سفیدی، مقرر شده تا در نیمه اول هر سال همزمان با تغییر ساعت رسمی کشور واحدهای زیرنظر این اتحادیه تا ساعت یک بامداد باز باشند، از این رو کلیه واحدهای زیرنظر اتحادیه بستنی و کافی شاپ می‌توانند به جای ساعت 24، ساعت یک بامداد تعطیل کنند. گفتنی است نیمه دوم هر سال یعنی از اول مهر مجددا ساعت  24 موظف به تعطیلی واحد صنفی خود هستند.


 فعالیت 100 کافی شاپ مجاز در تهران
آزموده همچنین در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر حدود 100کافی شاپ قانونی و مجاز داریم، گفت: پروانه کسب بقیه کافی شاپ‌ها در حال بررسی بوده و بسیاری دیگر از آن کافی شاپ‌ها هم اصلا به اتحادیه مراجعه نکرده‌اند تا برای دریافت مجوز قانونی اقدام کنند.

 اخذ پروانه کسب کافی شاپ توسط خانم ها
رئیس اتحادیه صنف بستنی و آبمیوه و کافی شاپ تهران، درباره فعالیت بانوان و آقایان در کافی‌شاپ‌های تهران اظهار داشت: برای اخذ پروانه کسب از این اتحادیه  برای خانم‌ها باید یک مرد به عنوان مباشر معرفی شود و طبق قانون، برای آقایانی که متقاضی دریافت دو یا سه پروانه کسب هستند معرفی مباشر الزامی است. اسکندر آزموده با بیان اینکه ابلاغیه‌ای مبنی بر ممنوعیت حضور کارگران خانم در کافی شاپ‌ها به اتحادیه اعلام نشده است، ادامه داد: بانوان با رعایت شئونات اسلامی در حال فعالیت در
کافی شاپ‌ها هستند و طبق قانون کار در زمینه فعالیت در مشاغل سخت منع شده‌اند و در حال حاضر فعالیت‌هایی همچون مدیریت، ثبت سفارش یا صندوق داری را در کافی شاپ‌ها انجام می‌دهند. آزموده سفیدی درباره تعطیلی برخی از کافی شاپ‌های تهران اعلام کرد: تعطیلی برخی از کافی شاپ‌های تحت پوشش این اتحادیه به دلیل نداشتن پروانه کسب یا عدم رعایت ساعت خاموشی واحد صنفی که اکثرا در منطقه شمیرانات بوده و در حوزه فعالیت ما نیست.

رئیس اتحادیه صنف بستنی، آبمیوه و کافی شاپ‌های تهران، ادامه داد: منوی کافی‌شاپ‌ها بر اساس محصولاتی که ارائه می‌دهند متفاوت است و قیمت‌ها هم بسته به کیفیت نوشیدنی و وعده‌های سبکی که ارائه می‌شود، محاسبه شده و اتحادیه به نحوه نرخ‌گذاری‌ها نظارت‌های دقیقی دارد. اسکندر آزموده سفیدی در زمینه رعایت اصول بهداشتی در واحد‌های صنفی بستنی و آبمیوه گفت: بهداشت ظرف شیر و نحوه شست و شوی میوه‌ها از جمله موارد مهمی است که اعضای صنف باید به آن توجه داشته باشند و اتحادیه در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی توسط واحد صنفی، برخورد‌های لازم را خواهد داشت.

 
و مشکلی نیز در این زمینه وجود ندارد.

کسب وکارنیوزشایلی قرایی

تگ ها