محل تبلیغ شما
نمی‌توانید،فرزندانتان را به بهزيستي بسپاريد

تاریخ خبر: 1394/4/20

نمی‌توانید،فرزندانتان را به بهزيستي بسپاريد

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در حاشيه بازديد از مركز شبانه‌روزي نگهداري از معلولان ذهني فتح‌المبين همدم در مشهد گفت: كساني كه توانايي نگهداري از فرزندان خود را ندارند، مي‌توانند آنان را تحويل مراكز بهزيستي دهند. علي ربيعي گفت: از كساني كه به هر دليل توان نگهداري از كودك خود را ندارند تقاضا داريم به هيچ‌وجه آنها را سر راه يا در مراكز زيارتي رها نكنند. او افزود: آيين‌نامه‌هاي مربوط در اين زمينه به گونه‌اي سهل شده‌اند كه فرزندان را به راحتي در مراكز بهزيستي تحويل مي‌گيرند. او بيان كرد: مطالعات نشان مي‌دهد كودكان و معلولاني كه داراي والدين هستند حتي زماني كه در مراكز بهزيستي نگهداري مي‌شوند با ديدن هفتگي يا ماهانه والدين خود كه براي ديدنشان مراجعه مي‌كنند، محيط طبيعي‌تري برايشان فراهم مي‌شود. او با اشاره به حمايت از معلولان ذهني در مركز فتح‌المبين همدم در مشهد گفت: هزينه‌هاي اين مركز با كمك خيرين كه بخشي از آنان را هنرمندان خانه سينما تشكيل مي‌دهند، تامين مي‌شود. ربيعي افزود: طبق برنامه‌اي كه از پارسال آغاز شده است فعاليت پزشكان توانبخشي و سازمان آموزش فني و حرفه‌اي در كنار هم موجب شده نوعي اشتغال و فعاليت‌هاي هنري از سوي شماري از معلولان اين مركز آغاز شود كه به نوعي موجب بازگشت آنان به زندگي اجتماعي مي‌شود. او درباره اشتغال معلولان نيز گفت: اشتغال كلي معلولان و تحقق اجراي قانون سه درصد استخدامي معلولان را به صورت جدي دنبال مي‌كنيم. به گزارش ايرنا، او بيان كرد: علاوه بر آن با همكاري صندوق كارآفريني اميد، سازمان فني و حرفه‌اي و خيرين، صندوق اشتغال مددجويان فعال شده است كه با پرداخت حق بيمه معلولان اين افراد مي‌توانند در كارگاه‌هاي توليدي مشغول فعاليت شوند. 
 هزينه 3 برابري نگهداري معلولان
مديركل بهزيستي خراسان رضوي نيز در حاشيه اين بازديد گفت: مركز نگهداري از معلولان فتح‌المبين همدم (مركز دخترانه معلولان ذهني) داراي 400 معلول شش تا 50 ساله است كه از بهره‌هاي هوشي متفاوت برخوردارند. تهمينه شكيب اظهار كرد: رويكرد آموزش، بهداشت و تغذيه براي همه اين دختران وجود دارد. او با بيان اينكه 150 نفر در اين مركز فعاليت دارند، افزود: اين مركز با كمك خيرين اداره مي‌شود و هزينه نگهداري از هر معلول سه برابر يارانه پرداختي از سوي بهزيستي است. او افزود: هزينه نگهداري ماهيانه هر معلول 12 تا 15 ميليون ريال برآورد مي‌شود كه بهزيستي حدود چهار ميليون ريال پرداخت مي‌كند. استان خراسان رضوي داراي 97 هزار معلول شناسايي شده است. 
 24 هزار كودك در بهزيستي
يك هفته قبل معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي سخناني در همين راستا داشت و گفت: در حال حاضر بيش از ۲۴ هزار كودك بي‌سرپرست و بدسرپرست تحت پوشش سازمان بهزيستي هستند كه در مراكز و خانه‌هاي كودك و نوجوان نگهداري مي‌شوند. حبيب‌ا... مسعودي فريد افزود: بطور متوسط سالانه ۹۰۰ كودك به فرزندان بهزيستي اضافه مي‌شود كه اين كودكان به دلايل مختلفي مانند بدسرپرستي والدين، زندان رفتن آنها، طلاق، اعتياد و همچنين بي‌سرپرستي تحت پوشش بهزيستي قرار مي‌گيرند و البته تعدادي نيز كودكان سر راهي هستند كه به آمارها اضافه مي‌شوند و سالانه ۹۰۰ كودك از مراكز بهزيستي ترخيص مي‌شوند. او با اشاره به اينكه كودكان زير دو سال طرفدار زيادي براي فرزندخواندگي دارند، گفت: در اين ميان خانواده‌هاي متقاضي فرزندخواندگي استقبال زيادي از نوزادان دختر مي‌كنند. مسعودي فريد با اشاره به اينكه ۸۰ تا ۸۵ درصد كودكان بهزيستي بدسرپرست هستند، افزود: بر اساس قانون فرزندخواندگي كه مربوط به سال‌هاي قبل است، كودكان بدسرپرست براي واگذاري مشكل قانوني دارند كه البته اين موارد در قانون جديد كه به زودي به تصويب مجلس مي‌رسد، راحت‌تر شده است. او با اشاره به اينكه به ازاي هر ۶ يا ۷ كودك يك خانواده متقاضي فرزندخواندگي وجود دارد، گفت: تعداد فرزندان بهزيستي بسيار بيشتر از متقاضيان است كه آن نيز به دليل بدسرپرست بودن فرزندان و شرايط سخت واگذاري آنها به خانواده‌هاست. معاون امور اجتماعي سازمان بهزيستي با تاكيد بر اينكه فرآيند قضائي براي واگذاري فرزندان بدسرپرست در دادگاه‌ها بسيار طولاني است، افزود: در برخي از استان‌ها اين زمان كمتر و در برخي ديگر به دليل اينكه بايد استعلام انجام شود مدت زمان بيشتري طول مي‌كشد تا تمام مراحل فرزندخواندگي و واگذاري كودك به خانواده متقاضي انجام شود كه اين مدت گاهي تا دو سال به طول مي‌انجامد. به گزارش خبر آنلاين، مسعودي فريد گفت: ۴ ماه حداكثر زمان واگذاري كودكان بي‌سرپرست به خانواده‌هاست. 
آرمان

تگ ها