محل تبلیغ شما
دختران دوره گرد شهر

تاریخ خبر: 1394/4/3

دختران دوره گرد شهر

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

دختران دوره گرد شهر در سکوت به یغما می‌روند

روزان نیوز-هیچ قانون حمایتی برای کار کودک وجود ندارد.

 

 

 معصومه چاوشی:دختران کوچک فال فروش... دخترکانی لاغر یکتا پیراهن با چشمانی ملتمس، پای ترازویی... بساطی... لابه‌لای چراغ‌های سبز و نارنجی و قرمز دوان دوان... گلفروش و خندان بی آنکه بدانند غم، هاله دائمی آنهاست، در شادی کودکانه رو به بلوغ شان بزرگ می‌شوند. در فضای غبار و دود بنزین‌های مسموم و نگاه‌های بی‌تفاوت و غرق خود شده عابرانی که دیگر سالهاست به دیدن فقر در کلان شهر تهران خو کرده اند.به دیدن دخترکان و پسرکان دستمال کاغذی فروش و فال فروش و چرک و سیاه با لحن ملتمس...

لازم نیست فعال حقوق بشری باشید، همین که شهروند تهران باشید، انزجار درد را در استخوان خود حس می‌کنید وقتی خبر تجاوز گروهی 6 مرد به یک دختربچه را آن هم روی پل عابر پیاده می‌شنوید. این خبر دردناک عمق فاجعه‌‌ای بزرگ را اعلان می‌کند. فاجعه‌‌ای که رسانه‌ها از تهدید آن بارها و بارها نوشته‌‌اند و باز هم می‌نویسند. خطری بزرگ در نزدیکی گوش همه ما: اعتیاد به مخدر‌های صنعتی و بدترین آن شیشه. گرچه چند نفر از اعضای شورای شهر هم این خبر را تایید کرده‌‌اند اما روز گذشته رئیس کل دادگستری استان تهران گفت در این خبر ابهاماتی وجود دارد و معلوم نیست این اتفاق کجا رخ داده. وی گفت تا کنون گزارشی در این مورد به دست ما نرسیده است. با این حال فاطمه دانشور عضوشورای شهر تهران در گفتگو با روزان وجود تجاوزهایی از این دست به کودکان کار را تایید کرده است.

اما اکنون حادثه شکل بسیار موهن تر و زشت تری به خود گرفته است. این زشتی را بارها در اخبار هندوستان و افغانستان در کشورهای شرقی شنیده بودیم. خبر تجاوز پدری به دخترش که دو هفته قبل در افغانستان اتفاق افتاد و نظیر این در کشورهای جهان سوم کم نیست. اما حادثه26 خرداد سال جاری بازتابی برای نخستین بار در بین نمایندگان مجلس داشت که همچنان در تعقیب عواقب حقوقی و جنایی آن هستیم.

تجاوز، حمله به شأن انسانی

دکتر حسین حسنیان متخصص پزشکی قانونی و استاد دانشگاه در تعریف تجاوز جنسی به روزان می‌گوید: هرچند خشونت دلایل و نمودهای خیلی متفاوتی ندارد و عمدتا به ضرب و شتم و ایجاد جرح و در بدترین شکل خود قتل منجر می‌شود اما تجاوز جنسی، اصطلاحی در پزشکی قانونی و جرم‌شناسی جنسی است که منحصرا به معنی انجام عمل فیزیکی با فرد، بدون رضایت اوست. تجاوز جنسی در حقیقت تنها یک حمله فیزیکی و جنسی نیست؛ بلکه در عین حال حمله معنوی و حمله به شأن انسان است که در آن قربانی از حق خود محروم می‌گردد. این خشونت، هرچند همیشه قتل را به همراه نداشته باشد، عموماً تهدید به قتل را به همراه دارد.

یکی از آسیب‌پذیرترین گروه‌های اجتماعی که در خطر «تجاوز جنسی» و خشونت‌های در پی آن قرار دارند،

افراد کم‌سن و سال و کودکان، هستند. در این موارد حتی اگر با رضایت او نیز این عمل همراه باشد، تجاوز محسوب می‌شود. تشخیص تجاوز جنسی به عهده پزشک قانونی است و این تشخیص گاه به سبب فراوانی علایم ایجاد شده پارگی و خونمردگی بسیار ساده و گاه به علت نبود علامت مثبت تقریباً غیرممکن است.

هیچ قانون حمایتی برای کار کودک وجود ندارد

مریم دانشی زاده کارشناس علوم تربیتی و خانواده در بررسی این معضل اجتماعی به روزان گفت: علل چنین پدیده‌‌ای ریشه‌‌ای تر از یک معضل صرفا اجتماعی است. باید دید چرا یک خانواده نیازمند کار یک دختر بچه است. وقتی ماه رمضان سال گذشته می‌بینیم خانواده‌‌ای با میخ صاف کردن امرار معاش می‌کند یا همین امسال یک پسربچه برای 8 سر عائله کار می‌کند با فروش دوغ یا تراشکاری، نشانه چیست؟ این موضوع خیلی گسترده است. حادثه‌‌ای که از نظر اجتماعی مطرح می‌شود می‌گوید مشت نشانه خروار است. دریایی زیر این ماجرا پنهان است. ابعادی که دیده نمی‌شود را چطور باید دید؟ سطح فقر اقتصادی به کجا رسیده است؟ آسیبهایی که پیامد‌های فقر است. و هیچ قانون حمایتی برای کار کودک وجود ندارد. این بی ضابطگی و بی قانونی نباید سبب بشود که حالا کسانی که در این چارچوب کار می‌کنند به چنین اجحاف هایی دچار شوند. این کودک از نظر شخصیت اجتماعی آسیب دیده است. او از حداقل‌های زندگی محروم مانده است. داشتن آرامش در یک خانه گرم. داشتن سواد، امنیت، تغذیه و بهداشت عمومی. این کودکان دائم در معرض تهدید تمام افراد اجتماع هستند. به خصوص بزهکاران. اینها بارها مورد سوء استفاده افراد سودجو قرار می‌گیرند. این فرد آسیب دیده جایی برای پیگیری و درمان مشکلاتش ندارد.او همیشه مجبور است کار کند زیر سایه همان نا امنی‌ها و سوء رفتارها.

به نظر این کارشناس این افراد آینده‌‌ای بمراتب خطرناک تر از حال شان دارند. امثال خفاش شب‌ها کودکانی بوده‌‌اند که از خانواده محروم شده و بارها مورد خشونت و رفتارهای نابهنجار قرار گرفته اند. حمایت از نهاد خانواده بخصوص خانواده‌های آسیب پذیر و ممانعت از هم گسیختگی آن تامین حداقل زندگی، اقلا یک وعده غذای گرم در روز، کمترین حمایت و در نتیجه بیشترین نتیجه رفتاری را خواهد داد.

نیروی انتظامی در بروز این حوادث کجاست؟

در توصیف واقعه، یک شاهد عینی گفته است وقتی شبانه با جمعی دیگر در تهران پرسه می‌زده، به پل یکی از بزرگراه‌های شهر رسیده و دیده که شش مرد به این دختر تجاوز جنسی کردند. او گفته این شش مرد به مواد مخدر معتاد بودند و از حالت عادی خارج شده بودند. دو شاهد دیگر هم آنجا بوده‌اند که با دیدن این تصویر حالشان بد شده است.

سکوت خبری نشانه چیست؟ ضعف اجرای قانون‌های حمایتی از متکدیان، دوره گردان، معتادان، دستفروشان کسانیکه برای تامین و امرار معاش و قوت لایموت خود به سخت ترین شیوه‌ها و ناچیزترین کالاها از چسب زخم و اسکاچ و فال و ناخن گیر و...متوسل می‌شوند.انتقادی که نوک حمله اش به سازمان بهزیستی، وزارت کار و رفاه و تامین اجتماعی بر می‌گردد. عدم حمایت از اقشار بشدت ضعیف و آسیب پذیر نه تنها در جمع کردن ایشان با توسل به خشونت در معابر شهری و گذرگاه‌ها عیان است بلکه پس از این نقصان و فقدان شغلی، هیچ راهکار بهتر یا اجرایی دیگری در جلب حمایت برای معاش اینان اندیشیده نمی‌شود. باید پرسید حضور نیروهای انتظامی در معابر خلوت و کم تردد شهری آیا ضروری نیست؟

از کنار این موضوع به سادگی نباید گذشت

با این حال، انتشار گزارشی که بازتاب نظرات چند نماینده مجلس بود، بدون اینکه تاثیر خاصی بر روند چنین اتفاقاتی داشته باشد نشان از انعکاس وسیع و عمیق حادثه داشت.رسول خضری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تجاوز گروهی به یک کودک را بحث بسیار مهمی خوانده و گفته: «این موضوع ساده‌‌ای نیست. در کشوری که ادعای اسلامی بودن آن را داریم و دارای یک فرهنگ اصیل اسلامی هستیم، نباید به این سادگی از کنار این موضوع گذشت. کسانی که مسئولیت دارند و حتی کسانی که مسئولیت دولتی ندارند، یعنی مردم باید در این مورد اقدام کنند؛ همه ما در این مورد مسئولیت داریم.»

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنانش گفته: «در حالی که در کشورهایی مثل هندوستان ـ که از این اتفاقات در آن زیاد روی می‌دهد و حتی بسیاری از مردم آن نیز مسلمان نیستند ـ چنین اتفاقی رخ می‌دهد و با حساسیت بسیار در برابر آن واکنش‌های تندی از خود نشان می‌دهند، تجمعات برگزار می‌کنند، در سطح رسانه به آن پرداخته و همه فضای مجازی روی آن متمرکز می‌شوند، متأسفانه در ایران این مسائل نادیده گرفته می‌شود.» او پرسیده: «مردم عادی که نمی‌توانند هر کاری را خودشان انجام دهند؛ اما برای من هم مهم است که چطور در جامعه این اتفاق افتاده ولی کسی به آن نپرداخته است و واکنشی در این خصوص وجود ندارد؟»

او بچه ما هم هست

جواد جهانگیر زاده نماینده دیگر مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی در این باره گفته:«این موضوع حتما قابل پیگیری است. فرقی نمی‌کند؛ او بچه ما هم هست و فرقی هم ندارد. این ماجرا اتفاق دهشتناکی است که در کشور رخ داده است.» او در ادامه قول پیگیری این موضوع را داده است.تاکنون بیش از این چیزی از مسئولان ایرانی شنیده نشده است.

شش هزار کودک در معرض تهدید

نه تنها چنین موردی که نمونه‌های فراوانی هستند که در خیابان در معرض انواع خشونت‌ها و آسیب‌ها قرار دارند. دبیر کل دفتر امور آسیب‌دیدگان اجتماعی بهزیستی می‌گوید در سال ۹۳ دست‌کم شش هزار کودک کار و خیابان شناسایی شده است. او همچنین گفته است براساس آیین‌نامه ساماندهی کودکان کار، شهرداری‌ها باید مکان مجهزی را برای این کودکان در اختیار بهزیستی و سازمان‌های مردم‌نهاد قرار دهند اما مسئولان در شهرداری‌ها فقط سیاست‌های خود را اجرا می‌کنند.

ابتلا به ایدز در کودکان کار

مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز مدتی قبل اعلام کرده بود، طبق مطالعه‌ای روی یک‌هزار کودک کار در تهران، بیشترین میزان شیوع ایدز در کودکان کار و خیابان بین سنین ۱۰ تا ۱۸ سال است و بیشترین راه ابتلا تجاوز جنسی، که هم بین دختران و هم بین پسران بوده است. محرز عنوان کرده بودکه پژوهش قبلی روی یک هزار کودک افغان و شماری کودک ایرانی انجام شده که دلایل حضورشان در خیابان متفاوت بود: مثلا یک گروه به دلیل اعتیاد پدر و مادر در خیابان گل‌فروشی می‌کردند.او هشدار داده بود که اگر اقدامی صورت نگیرد، آمار تجاوز جنسی و اعتیاد در این کودکان زیاد می‌شود و به‌تبع آن ابتلا به ایدز در میان آنها افزایش می‌یابد. طبق همان مطالعه انجام‌شده، ۴ تا ۵ درصد این کودکان HIV مثبت بودند.

رفتارهای پر خطر بین کودکان کار

یافته‌های پژوهش «سنجش رفتارهای پرخطر در کودکان کار و خیابان در ایران» که سازمان بهزیستی آن را انجام داده، نشان می‌دهد که این کودکان از سنین پایین با روابط جنسی آشنا می‌شوند، به‌گونه‌ای که میانگین سن شروع روابط جنسی در دختران ۵. ۱۲ و در پسران ۷. ۱۳ سال است و درمجموع، ۲۱ درصد این کودکان رابطه جنسی را تجربه کرده‌اند.

چه باید کرد؟

آیا این پایان ماجراست؟ اینکه بدانیم دردی از معضلات اجتماعی دوا نمی‌کند. پول و درآمدهای اقتصادی همچون مالیات بر مشاغل و حرف و درآمد در کجا هزینه می‌شود؟ آیا در چنین بحرانی بایست به محروم ترین اقشار با چشم بسته نگریست؟ آیا اینان در بحران اقتصادی باید گرسنه تر و بی خانمان تر و فقیرتر و آسیب دیده تر شوند؟ وظیفه سازمان تامین اجتماعی در بروز چنین فجایعی چیست؟ وظیفه سایر شهروندان و تشکل‌های مردمی چیست؟ در این واقعه که هیچ بازتاب اجتماعی وسیعی دیده نشد آیا باید فقط به تماشا بنشینیم؟ چه باید کرد؟

تگ ها