محل تبلیغ شما
فاضلاب بیمارستانی درچاه‌های آب زیرزمینی تهران

تاریخ خبر: 1394/3/24

فاضلاب بیمارستانی درچاه‌های آب زیرزمینی تهران

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

نوروزی مطرح کرد:ورود فاضلاب بیمارستانی به یکی از چاه‌های آب زیرزمینی تهران

ایلنا: شهردار منطقه 18 با اشاره به آلودگی احتمالی یکی از چاه‌های عمیق آب زیرزمینی در این منطقه گفت: این مسئله مربوط است؛ به یکی از بیمارستان‌های نیمه‌دولتی که به نظر می‌رسد؛ فاضلاب بیمارستانی وارد چاه مذکور شده است که وزارت بهداشت موضوع را پیگیری کرده و ما نیز این قضیه را دنبال می‌کنیم.

 
 
ورود فاضلاب بیمارستانی به یکی از چاه‌های آب زیرزمینی تهران

به گزارش خبرنگار ایلنا، وحید نوروزی در صبح امروز در نشست خبری که در بوستان 17 شهریور در کنار مزار دو شهید گمنام برگزار شد، گفت: قرار است؛ 131 پروژه عمرانی در منطقه 18 تهران با حضور آقای قالیباف افتتاح شود و ما افتخار می‌کنیم که پروژه‌هایی را افتتاح می‌کنیم که رمز مدیریت جهادی هستند.

وی خاطرنشان کرد: ادعا می‌کنیم که شهرداری تهران با همت زیاد، سعی در کاهش فاصله شمال و جنوب دارد.

شهردار منطقه 18 با بیان اینکه بوستان مادر طی 7 تا 9 ماه احداث شد، ادامه داد: فاز دوم این بوستان نیز طی سال جاری آغاز خواهد شد و در این زمینه منتظر دستور شهردار تهران هستیم.

نوروزی تاکید کرد: فاز اول این بوستان به افتتاح رسیده و فاصله شمال و جنوب از نظر فضای تفرجگاهی کم خواهد شد.

وی با اشاره به احداث خانه کشتی در منطقه 18 گفت: این خانه وقف کشتی‌گیرانی خواهد بود که در جنوب شهر پرورش پیدا می‌کنند. با فدراسیون کشتی برای برگزاری برخی از مسابقات بین‌المللی در این مکان صحبت‌هایی شده است و امیدواریم فاز دوم این طرح نیز مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

نوروزی همچنین به احداث 4 سرای محله و تجهیز آنها در این منطقه و آماده‌سازی 5 زمین چمن در آن اشاره کرد.

وی ادامه داد: اقدامات انجام شده در بزرگراه آزادگان از دیگر اقدامات مثبت انجام شده در این منطقه است. چنانچه در گذشته وقتی از منطقه 22 وارد منطقه 18 می‌شدیم، حاشیه بزرگراه، فضای نامناسبی داشت که با همت شهردار تهران تندروی بزرگراه افتتاح شد. در حال حاضر نیز زیرساخت‌های بزرگراه ساخته شده ،چنانکه بحث پروژه خط سفید در این بزرگراه کاملاً آماده‌سازی شده است.

وی ادامه داد: همچنین تصمیم گرفتیم؛ 14 بوستان در فضایی به وسعت 24 هزار هکتار ساخته شود  و در سال گذشته موفق شدیم، 2.5 متر مربع فضای سبز را در منطقه 18 ارتقا دهیم. چنانکه امروز 5 پارک را به بهره‌برداری صددرصدی رسانده و 9 پارک دیگر نیز تا آخر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.

نوروزی خاطرنشان کرد: با انجام اقدامات زیست ‌محیطی نظیر تعطیلی چندین کارخانه آلاینده، شهرداری منطقه 18 توانست جایزه ملی محیط زیست را دریافت کند.

وی در خصوص بافت‌های فرسوده واقع در این منطقه گفت: حدود 1.5 درصد منطقه اعیانی این منطقه به جز حریم آن در بافت فرسوده قرار دارد و در این خصوص ما فقط مجری بوده و نگاهمان به مقامات بالادست است و هنوز آنچنان که دلم می‌خواسته، نتوانستیم به این موضوع ورود کنیم.

وی ادامه داد: درباره بافت فرسوده به دنبال روش خانه به خانه هستیم که هنوز محقق نشده است و امیدواریم با توجه به بسته تشویقی که قرار است، برای این منطقه فرستاده شود؛ بتوانیم کار در این خصوص را آغاز کنیم.

شهردار منطقه 18 همچنین درباره معادن شن و ماسه واقع در این منطقه بیان کرد: معادن شن و ماسه واقع در این منطقه با وسعتی به میزان 400 هکتار باید تعطیل شوند، اما من در این بحث تنها هستم و از نیروی انتظامی، فرمانداری تهران، اداره کل محیط زیست و اداره کل صنعت، معدن و تجارت تقاضای کمک می‌کنم.

وی با بیان اینکه هر شب 3 تا 4 هزار کامیون نخاله در این معادن خالی می‌شود، گفت: ما توانستیم؛ از ورود این کامیون‌ها ممانعت به عمل آوریم. از وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌خواهم که صادقانه بگویند که پروانه کار این معادن به پایان رسیده است.

نوروزی از تعطیلی داوطلبانه معدن بزرگ خلیج فارس طی چند ماه آینده خبر داد و گفت: متاسفانه یکی دیگر از معادنی که براساس بند 20 ماده 55 رای توقف دارد و دیوان عدالت نیز رای آن را تایید کرده است ما نتوانسته‌ایم آن را تعطیل کنیم.

شهردار منطقه 18 در پاسخ به سوال یکی از شهروندان این منطقه در خصوص وجود خط  راه‌آهن تهران – تبریز در این منطقه و مشکلات ناشی از آن گفت: شهردار تهران برای حل این مشکلات جلسات زیادی داشته و روز دوشنبه مصادف با مراسم افتتاحیه 131 پروژه، خبرهای خوشی در خصوص این خطوط راه‌آهن خواهد داشت.

وی در ادامه با انعقاد قراردادهایی در خصوص بازار بزرگ موبایل، مبل و لوازم خانگی در چهارراه یافت‌‌آباد اشاره کرد و افزود: این پروژه‌ها طی دو تا چهار سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید. همچنین با شرکت بزرگ ساختمانی قرارداد مشارکتی بسته‌ایم و قرار است؛ مرکز تجاری و مرکز فروش مصالح ساختمانی در این منطقه افتتاح شود.

شهردار منطقه 18 با بیان اینکه معتقدم مناطق پایین شهر را می‌توان با ثروت افراد توانمند و رونق اقتصادی آبادتر کرد، اضافه کرد: طی سال جاری فراخوان 5 مرکز تجاری را در نشریات درج خواهیم کرد.

نوروزی در خصوص موضوع سلامت شهروندان منطقه 18 با اشاره به آلودگی احتمالی یکی از چاه‌های عمیق آب زیرزمینی در این منطقه گفت: این مسئله مربوط است به یکی از بیمارستان‌های نیمه دولتی که به نظر می‌رسد؛ فاضلاب بیمارستانی وارد چاه مذکور شده است که وزارت بهداشت موضوع را پیگیری کرده و ما نیز این قضیه را دنبال می‌کنیم.

وی همچنین از احداث کلینیک کارکنان منطقه 18 تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: طی مذاکرات انجام شده با قالیباف و وزیر بهداشت قرار است؛ بیمارستان بزرگی در این منطقه ساخته شود که این بیمارستان یکی از چهار بیمارستان بزرگی است که بنا است در شهر تهران ساخته شود.

نوروزی با اشاره به اینکه در حال حاضر ساخت این بیمارستان در مرحله تحویل زمین قرار دارد، افزود: از اقدامات خیرین در حوزه سلامت در این منطقه حمایت می‌کنیم.

 

رئیس اداره محیط زیست تهران در گفت‌وگو با ایلنا:

فاضلاب بیمارستانی آلوده به عوامل بیماری‌زا /8 بیمارستان در تهران مشکل دفع پساب دارند

ایلنا: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران گفت: از 150 بیمارستان موجود در شهر تهران 8 بیمارستان مشکل دفع پساب دارند.

 
 
فاضلاب بیمارستانی آلوده به عوامل بیماری‌زا /8 بیمارستان در تهران مشکل دفع پساب دارند

محمد حسین بازگیر در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در ارتباط با اظهارات شهردار منطقه 18 تهران مبنی بر احتمال آلوده‌شدن یکی از چاه‌های زیر زمینی منطقه به دلیل ورود فاضلاب بیمارستانی، گفت: در منطقه 18 چند بیمارستان وجود دارد که اکنون همه آنها به تصفیه‌خانه فاضلاب مجهز هستند و بیمارستانی که احتمالا مدنظر شهردار است، بیمارستانی است که سال‌ها تصفیه‌خانه نداشته و محیط‌زیست از چند سال قبل آن را به مراجع قضایی معرفی کرده است، تا اینکه بعد از کش‌وقوس‌های فراوان بالاخره بیمارستان تصفیه‌خانه فاضلاب ایجاد کرده و حتی پکیج تکمیلی تصفیه‌خانه را نیز به مجموعه خود اضافه کرده است.

وی ادامه داد: خروجی تصفیه‌خانه این بیمارستان حدود دو ماه پیش از طرف اداره محیط  زیست مورد آزمایش قرار گرفته است و آخرین نمونه‌برداری‌ها نشان می‌دهد، این خروجی استاندارد است. علاوه بر آن چند آزمایشگاه معتبر از نظر محیط‌زیست نیز در قالب طرح خوداظهاری این تصفیه‌خانه را مجددا بررسی کرده‌اند و نتیجه مشابهی را به دست آوردند، اما با وجود این اظهارات پایشی در مورد این بیمارستان انجام خواهد شد.

بازگیر با اشاره به اینکه مقصد پساب خروجی تصفیه‌خانه‌ها نیز بسیار اهمیت دارد، گفت: برخی واحدها از این خروجی برای فضای سبز استفاده می‌کنند؛ بخشی دیگری از فاضلاب که آلوده به مواد شیمیایی است، نیز در صورت تصفیه با شرایط تایید شده از سوی محیط زیست می‌تواند به چاههای جاذب و یا آب های جاری وارد شوند یا برای کشاورزی و فضای سبز به کار بروند.

بازگیر در پاسخ به اینکه آیا احتمال وقوع این مساله در دیگر مناطق نیز وجود دارد، توضیح داد: از 150 بیمارستان موجود در شهر 8 بیمارستان مشکل دفع پساب دارند که برای این موارد هم اخطاریه صادرشده و هم به مراجع قضایی معرفی شده‌اند، چند بیمارستان هم شروع به احداث تصفیه‌خانه کرده اند که مراحل آن در حال پیگیری است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تهران تاکید کرد: ورود هر نوع  فاضلاب به منابع آبی تهدیدی بر علیه بهداشت عمومی است و جرم محسوب می‌شود؛ اما فاضلاب بیمارستانی به دلیل احتمال آلودگی به عوامل بیماری‌زا، همانند فاضلاب‌های دارای فلزات سنگین و مواد شیمیایی از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است و در اولویت‌های ما قرار دارد. بنابراین طرحی را برای پایش بیمارستان‌ها طراحی کردیم که از هفته گذشته آغاز شده است.

تگ ها