محل تبلیغ شما
سینماگران دکتر شدند

تاریخ خبر: 1394/3/20

سینماگران دکتر شدند

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

بجز افراد مشهور و غیرمشهوری که در تاریخ نظام دانشگاهی این کشور و دیگر نقاط جهان و پس از سال ها درس خواندن، به نشان دکترای سینما مفتخر شدند، چهره هایی که بتازگی و با امضای علی جنتی به این مقام ارزشمند علمی و فرهنگی و هنری نائل آمدند، این عنوان را نه به دلیل تحصیل در این مقطع، بلکه به خاطر سال ها حضور و تلاش هنرمندانه به دست آوردند. درواقع آنها شاید در رشته تحصیلی سینما درس نخوانده باشند، اما بیشتر آنها خاک سینما را به صورت تجربی خورده اند و برای ارتقای کیفی آن زحمت کشیده و افتخار آفریده اند.

رضا کیانیان، هدیه تهرانی، کیانوش عیاری، کیومرث پوراحمد، جهانبخش سلطانی، جلال مقامی، مسعود جعفری جوزانی، احمدرضا درویش، منوچهر اسماعیلی، علی معلم، غلامحسین لطفی، خسرو سینایی، علیرضا زرین دست، عبدالله اسکندری، پرویز بهرام، محمدرضا اصلانی منوچهر محمدی و زنده یاد احمد رسول زاده، 18 هنرمندی هستند که موفق به دریافت نشان دکترای سینما شدند.

هرکدام از دکترهای سینما پس از دریافت این نشان برای دقایقی به صحبت و درددل پرداختند. سخنان کوتاه هدیه تهرانی که به فاصله زیاد خودش با بزرگان سینما اذعان کرد و انتقاد بی پرده کیومرث پوراحمد از حوزه هنری بابت این که سالهاست حقش از پخش فیلم «خواهران غریب» را به او نمی دهند، برخی از لحظه های قابل ذکر این بخش بود. همچنین نشان دکترای احمد رسول زاده، گوینده فقید هم به دخترش اهدا شد. ضمن این که باید به غیبت جهانبخش سلطانی، بازیگر اصفهانی تلویزیون و سینما و سریال معروف «سرنخ» هم در این مراسم اشاره کرد؛ جالبی ماجرا اینجاست که معمولا سلطانی را در همه مراسم ها و اکران های ویژه و جشنواره ها می بینیم، اما او در جایی که باید حضور می داشت، غایب بود!

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از اعطای نشان دکترا به این چهره ها ضمن ابراز خوشحالی و بیان این نکته که امضای او پای این نشان هاست، گفت: من دوستدار هنرمندان و سینماگران هستم و دکتر حجت الله ایوبی هم عاشق همه سینماگران است. به نظرم گام های خوبی در عرصه سینما برداشته شده است و افتخار می کنم در خدمت شما سینماگران هستیم.

علی جنتی در عین حال نسبت به تاخیر نشان دکترا به سینماگران واکنش نشان داد و افزود: آنچه برایم مبهم و مایه تاسف است ، ارائه دیرهنگام این گواهینامه ها ست، چون شخصیت هایی که امشب این گواهینامه را دریافت می کنند، ستارگان درخشان سینما و تئاتر و هنرمندان پیشکسوت و پیشتاز کشور هستند، اما مایه تعجب و تاسف من است که چرا تا به حال این گواهینامه به آنان اهدا نشده؟! ولی به هرحال خوشحالم این رویه آغاز شده است.

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی هم دراین مراسم بیان کرد: قرار نیست ما خود را به مدیریت سینما تحمیل کنیم و باید قدر صمیمیت فضای حاکم بر سینما را بدانیم.

او خطاب به برخی منتقدان نیز گفت: از کسانی که اتفاقات خوبی مانند رونق گیشه سینما را نمی بینند، خواهش می کنم این واقعیت ها را ببینند. چرا نباید از رونق سینما خوشحال باشیم ؟ علیرضا رضاداد، دبیر سابق جشنواره فیلم فجر و مصطفی ابطحی قائم مقام حقوقی سازمان سینمایی هم از جمله افرادی بودند که برای دقایقی درخصوص مباحثی همچون جشنواره فیلم فجر و مبارزه با قاچاق فیلم صحبت کردند.

معیار چیست؟

خیلی از شما حتما با همایش های معروف و ارزشمند «چهره های ماندگار» آشنایی دارید که با همت و مشارکت فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، فرهنگستان هنر، دانشگاه های معتبر تهران و سازمان صدا و سیما در سال 1380 آغاز به کار کرد و در سال های فعالیتش از حدود 250 چهره برجسته عرصه های مختلف علم و فرهنگ و هنر تجلیل کرده است.

حتی چنین رویداد فی نفسه ارزشمندی هم خالی از ایراد نبوده و اعطای این نشان به برخی چهره ها همواره محل نقد و مناقشه بوده است و منتقدان بعضی از صاحبان این عنوان را شایسته دریافت آن نمی دانند. قصد بی حرمتی به فعالان عرصه های مختلف علمی و فرهنگی و هنری نیست و هرکس قدمی در این راه ها برمی دارد، بدون چون و چرا ارزش سپاسگزاری، توجه و قدردانی را دارد، اما پرواضح است وقتی بحث رقابت یا عنوان پرطمطراق چهره ماندگار به میان می آید، باید تفاوتی اساسی میان افراد قائل شد و به معنای واقعی کلمه، برترین ها را بر صدر نشاند. این وضعیت باید مترتب بر ملاک و معیاری علمی و کاملا کارشناسی شده باشد تا میزان تلاش و فعالیت ها و پژوهش های هنرمندان و اهالی علم و فرهنگ در ترازوهای درست و دقیقی سنجیده شود. این امر باعث می شود همه فعالان این عرصه های ارزشمند، نه صرفا برای رسیدن به عنوان چهره ماندگار، بلکه همواره برای دستیابی به بالاترین قله های علم و فرهنگ و هنر تلاش کنند و از حرکت و افتخارآفرینی و خدمت به کشور بازنایستند.

حالا اعطای نشان دکترا (گواهینامه درجه یک هنری) به 18 هنرمند سینما که شامگاه دوشنبه در هتل پارسیان آزادی و در حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان سینمایی و دبیر سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر اتفاق افتاد، هم اگرچه در بدو امر و نگاه اول، حرکتی زیبا و ارزشمند به نظر می رسد که اینطور هم است، اما بحث ملاک و معیار وزارت ارشاد و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را درخصوص انتخاب این افراد به میان می کشد. این که این چهره ها براساس چه مواردی شایسته دریافت این عنوان ارزشمند دانسته شده اند و آیا چهره های مستحق تری نبودند که برای دریافت نشان دکترای سینما اولویت داشته باشند؟ نکته دیگر این که با مروری فهرست وار به نام این افراد، تفاوت های بارز و محسوسی درخصوص کارنامه آنها وجود دارد و تلاش ها و آثار برخی از این جمع، باتوجه به زحمتی که حتما در همه سال های حضور و فعالیتشان کشیده اند، با بعضی دیگر از چهره ها هم وزن و هم سنگ نیست.

علی رستگار / گروه فرهنگ و هنر جام جم

تگ ها