محل تبلیغ شما
پرونده زمین خواری،کهرم،خاکپور

تاریخ خبر: 1394/3/13

پرونده زمین خواری،کهرم،خاکپور

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

دکتر کهرم :زمین‌خواری تقلیدی شده است                هومان خاكپور :زمين‌خواري با آتش زدن جنگل

1 - کهرم :زمین‌خواری تقلیدی شده است

آمارها و اطلاعاتی که در ارتباط با زمین‌خواری وجود دارد، شبیه به چیزی است که ما از یک کوه یخ شناور در آب می‌بینیم. ما فقط می‌توانیم 10 درصد از نوک کوه یخ را که بیرون است ببینیم و 90 درصد آن را که بیرون نیست نمی‌بینیم.
 
در زمینه زمین‌خواری اطلاعات دقیقی وجود ندارد و آمارها و اطلاعاتی هم که منتشر می‌شود نمی‌توانند تمام زوایای مشکل را نشان دهند. اطلاعات اندکی هم که در این زمینه داریم بر اساس آمارهایی است که گهگاهی منتشر می‌شود. مساله‌ای که در رسانه‌ها هم مطرح شد این بود که عده‌ای سودجو در بعضی از مناطق کشور توانسته‌اند دست به زمین‌خواری بزنند اما مسئله مهمی که در این رابطه مطرح می‌شود این است که با توجه به سختگیری‌هایی که ثبت احوال در دادن سند دارد و در دادن قباله‌ها مواظب است که حتی نیم متر هم جابه‌جا نشود این افراد چگونه می‌توانند چندین هکتار زمین را به سادگی بالا بکشند و کسی هم متوجه نشود؟ بیشتر آمارهایی که در این زمینه وجود دارند بر اساس حدس و گمان هستند.
 
زمین‌خواری، جنگل‌خواری و کوه‌خواری همچنان در جریان است. امیدواریم که در این زمینه اقدامات مفیدی صورت بگیرد. مشکل اصلی در این زمینه تقلیدی شدن زمین‌خواری است. زمین‌خوارهای خرد وقتی که می‌بینند جلوی زمین‌خواری‌های کلان گرفته نمی‌شود آنها هم روبه سوی زمین‌خواری می‌آورند. در این زمینه لازم است مسئولان مانند اقداماتی که در گذشته انجام داده‌اند دست به افشای افرادی که در این زمینه دخیل هستند، بزنند و با روشن‌سازی بیشتر به میزان زیادی از زمین‌خواری‌ها کاسته شود.
 
زمانی که با زمین‌خوارهای کلان برخورد جدی صورت گیرد و جلوی آنها گرفته شود از فعالیت زمین‌خوارهای خرد به میزان زیادی کاسته می‌شود. اما در صورتی که الان جلوی زمین‌خوار‌ها گرفته نشود، با توجه به تبعاتی که این مشکل ایجاد می‌کند به سختی می‌توان در آینده جلوی زمین‌خواری را گرفت. این بیت سعدی که «ســرچــشـمـه شـایـد گـرفـتــن بــه بــیـل/ چـو پـر شـد نـشـایـد گـذشـتـن بـه پـیـل» به‌خوبی نشان‌دهنده این مطلب است. زمین‌خواری با خود تبعات بسیاری به همراه دارد. قانون می‌گوید که در ارتفاع بالای هزار و 800  متر نباید دست به ساخت‌وساز زد زیرا نابودکردن جنگل در این مناطق می‌تواند لطمات جبران‌ناپذیری به محیط زیست بزند. هر هکتار جنگل در این مناطق می‌تواند جلوی 5/7 تن ریزگرد را بگیرد. یکی از دلایل اصلی که ورود ریزگردها به پایتخت و سایر استان‌های کشور با خود تا این حد ضرر به همراه دارد قطع کردن درختان جنگل در این مناطق است. از سوی دیگر، در ارتفاع هزار و 800 متر آب جذب زمین می‌شود و بسیاری از سفره‌های آب زیرزمینی در این مناطق شکل می‌گیرد. ساختمان‌سازی در این مناطق لطمات جبران‌ناپذیری به محیط زیست می‌زند زیرا باعث می‌شود سفره‌های آب زیرزمینی و مراتع از بین بروند. 
 
از بین رفتن جنگل‌ها و نابودی محیط زیست برای ساختمان‌سازی باعث می‌شود که آلودگی هوا روزبه‌روز بیشتر شود و هوا دیگر آن هوای سابق نباشد. برای کاستن از این مشکلات که از عواقب زمین‌خواری، جنگل‌خواری و کوه‌خواری هستند لازم است که مسئولان در این زمینه دست به شفاف‌سازی بزنند و افراد خاطی را به مراجع قضایی معرفی کنند. با شناسایی افرادی که دست به زمین‌خواری می‌زنند و افرادی که از آنها حمایت می‌کنند و افشای آنها و محاکمه کردنشان به میزان زیادی از آمار زمین‌خواری کاسته می‌شود.
 
* مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست
 
 
در سال‌هاي اخير شاهد افزايش بروز آتش‌سوزي در مراتع و جنگل‌ها بوده‌ايم و اينكه چه عواملي در بروز اين نارسايي در محيط زيست دخيل است جاي بحث دارد. در اصل آتش‌سوزي جنگل‌ها و مراتع به دو دليل طبيعي و انساني اتفاق مي‌افتد و بايد به اين نكته توجه داشت كه عوامل طبيعي در آتش‌سوزي‌ها به ندرت اتفاق مي‌افتد و بر اساس گزارشات مندرج عوامل طبيعي كمتر از پنج درصد در آتش‌سوزي‌ها موثر است و عوامل انساني نيز 95 درصد آتش‌سوزي‌ها را به خود اختصاص داده است. بايد در نظر داشت كه عامل انساني هم شامل سهل‌انگاري و آتش‌سوزي تعمدي است.
 
معمولا گردشگران اقدام به روشن كردن آتش در طبيعت مي‌كنند و به دليل سهل‌انگاري و عدم كنترل آتش شعله‌ور شده و به ديگر اراضي سرايت مي‌كند. در برخي موارد نيز شاهد بروز آتش‌سوزي از سوي كشاورزان به دليل كشت مجدد در اراضي هستيم كه اين اقدام نه‌تنها از لحاظ كشاورزي براي زمين مناسب نيست بلكه در اغلب موارد باعث شعله‌ورشدن و انتقال آتش سوزي مي‌شود. در كل اينها مواردي است كه باعث شعله‌ور‌كردن و بروز آتش‌سوزي‌ها در جنگل و مراتع مي‌شود. هم‌اكنون موانع قانوني گوناگوني براي برخورد با اين مشكلات وجود دارد كه بايد مورد پيگيري و توجه قرار گيرد. همه افراد در طبيعت مجاز به افروختن آتش هستند كه اين نشان‌دهنده كم‌توجهي مسئولان امر است. بايد مناطق مشخصي را ايجاد كرد تا گردشگران و طبيعت‌گردان مجاز به افروختن آتش باشند.
 
 متاسفانه قانوني براي برخورد با آتش در جنگل‌ها وجود ندارد و براي پيگيري كم و كيف آتش‌سوزي‌ها سازمان خاصي وارد عمل نمي‌شود و اين نارسايي‌ها نشان‌دهنده خلاهاي قانوني است آن هم به اين دليل كه بخش قابل‌توجهي از آتش‌سوزي‌ها به دليل عوامل انساني است و بايد مسئولان ذيربط هرچه سريع‌تر آن را پيگيري و رسيدگي كنند. آتش‌سوزي‌ها ممکن است با انگيزه‌هاي گوناگوني ازجمله دسترسي به اراضي و تغيير كاربري اتفاق بيفتند. در موارد زيادي شاهد اين هستيم كه افراد سودجود با ايجاد آتش‌سوزي در اراضي جنگلي مي‌توانند زمين را تصاحب كنند و به اين ترتيب ممنوعيت قانوني آن برداشته مي‌شود و افراد مي‌توانند به راحتي اين اراضي را در اختيار قرار گرفته و در آن فعاليت كنند.
 
 ازجمله دلايل ديگر آتش‌سوزي جنگل و اراضي را مي‌توان اينچنين برشمرد كه اخيرا برخی شكارچيان در اراضي حفاظت شده اقدام به آتش‌سوزي مي‌كنند تا به اين ترتيب حواس محيط‌بانان و ماموران را به آتش‌سوزي جلب كنند و به اين ترتيب بتوانند به شكار خود ادامه دهند. در يكي، دو سال اخير با تصويب قانون تغيير كاربري زمين به نسبت تعداد آتش‌سوزي‌ها افزايش يافته است و سودجويان با اين اقدامات در پي دستيابي به اهداف خود هستند كه رسيدگي به اين امر هوشياري بیشتر دستگاه‌هاي متولي را مي‌طلبد.
 
درباره نحوه حفاظت از جنگل‌ها و مراتع در قانون اين چنين آمده است كه اگر در منطقه‌اي دولت عمليات پوشش گياهي انجام دهد، آن منطقه ديگر قابل واگذاري نيست؛ در اصل با اينكه در برخي مناطق به دلايل گوناگون آتش‌سوزي رخ مي‌دهد، دستگاه‌ها و مسئولان توانايي پيشگيري و مقابله را دارند كه اين كاستي‌ها قابل پيگيري و بحث است اما در مناطقي كه احساس مي‌شود عوامل عمدي انساني در آن دخيل است بايد آن مناطق را تحت طرح‌هاي اصلاحي سازمان جنگل‌ها و مراتع يا سازمان حفاظت محيط زيست قرار داد تا با ايجاد اين طرح بتوان در حفاظت از محيط‌زيست و تنفس‌گاه‌هاي كشور اقدامات ثمربخشي را لحاظ كرد.
 
 مسئولان امر مي‌توانند با انديشيدن تمهيدات بهینه‌تر و عدم واگذاري زمين‌هاي تحت آتش‌سوزي و اجراي طرح‌هاي احيايي دست سودجويان را از اين اراضي كوتاه كنند و به اين ترتيب ديگر افراد خاطي هيچ انگيزه و منافعي‌ براي ايجاد آتش‌سوزي صوري نخواهند داشت. براي حفاظت از محيط زيست بايد همه سازمان‌هاي مربوطه وارد عمل شوند و با فعاليت‌هاي ثمربخش و تاثيرگذار با ديدگاه مثبت و حساس از اين نعمت‌هاي طبيعي حفاظت كرد. 
 
* كارشناس جنگل‌ها
 

تگ ها