محل تبلیغ شما
بیماران کلیوی به جیره‌بندی دارو افتادند

تاریخ خبر: 1394/3/12

بیماران کلیوی به جیره‌بندی دارو افتادند

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

«كليه»‌اش را با هزار دردسر پيوند زده است، اما داروي آن براي نگهداري پس از پيوند كمياب است. تحريم‌ها از يك طرف و اخلال برخي داروخانه‌هاي ويژه كه داروهاي خاص را توزيع مي‌كنند از طرف ديگر، اين بيماران خاص را به دردسر انداخته است. 
يكي از بيماران پيوند كليه چندي پيش به خبرنگار سياست روز گفته بود، داروي ويژه اين بيماري كه ماهيانه تهيه مي‌كنم پايان يافته بود، براي دريافت دارو به داروخانه مورد نظر رفتم، دارو را به اندازه كافي ندادند و گفتند كمبود داريم، اما يكي از كاركنان يواشكي به من گفت دارو هست، اگر مي‌خواهي با قيمت بيشتر بايد بخري؟! 
اين بيمار پيوند كليه سپس گفت كه دارو را به همان قيمت ناصر‌خسرو حساب كرد كه من از خريد آن صرف نظر كردم. 
او از اين وضعيت گلايه‌مند بود و اعتقاد داشت كه چرا بايد اينگونه باشد. اگر اين دارو را امثال من مصرف نكنيم، كليه پس مي‌زند و از بين مي‌رود و بايد دوباره درد و رنج دياليز را به جان بخريم. اگر دارو وجود دارد چرا نبايد به دست نيازمند آن برسد؟ 
تسنيم در همين زمينه گزارشي را ارائه كرده است. 
در اين گزارش آمده است؛ داروی «سلسپت» به عنوان مهمترین داروی بیماران پیوندی همچنان در داروخانه‌ها دچار کمبود است بطوریکه معاون انجمن حمایت از بیماران کلیوی بر جیره‌بندی این دارو توسط بیماران صحه می‌گذارد و می‌گوید: بیش از ۳۰ هزار بیمار پیوند کلیه چشم انتظارند. 
حدود بیش از دو ماه است که گزارش‌هایی از کمبود داروی "سلسپت" به‌عنوان یکی از مهمترین و اصلی‌ترین داروهای بیماران پیوندی علی‌الخصوص بیماران کلیوی در سطح جامعه مطرح است که چندی قبل نیز مهدی پیرصالحی مدیر‌کل نظارت و ارزیابی دارو و مواد‌مخدر سازمان غذا و دارو در این‌باره عنوان کرده بود که این کمبود از دو ماه پیش به‌دلیل مشکل در تولید به وجود آمده است که این مسئله را نیز ما قبل از عید نوروز به معاونت‌های داروی سازمان غذا و دارو، پزشکان و انجمن‌های مربوطه عنوان کرده بودیم تا برای کمبود داروی "سلسپت"، داروی مایکوفنولات جایگزین شود. 
در این راستا و طی پیگیری‌ها و مشاهدات اين خبرگزاري از دو داروخانه ۱۳ آبان و هلال‌احمر عدم وجود داروی "سلسپت" تا آخر هفته گذشته بر کمبود ادامه‌دار این داروی مهم می‌گذارد، بطوریکه داریوش آرمان معاون ارتباطات و امور بین‌الملل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران نیز با تایید ادامه کمبود این دارو عنوان کرد: تنها درخواست ما از وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو این است که هر چه سریعتر این کمبود را برطرف کنند کما‌اینکه قول‌های مساعدی نیز در این باره داده شده است، انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران نیز به هیچ عنوان بر روی هیچ دارویی حساسیت ندارد ولی باید کیفیت دارو مورد تایید مجامع جهانی باشد و استاندارد لازم را داشته باشد. 
آرمان با تایید اینکه متاسفانه در چندماه گذشته بیماران کلیوی مجبور بودند داروی "سلسپت" خود را جیره‌بندی کنند یعنی میزان دُوز مصرفی خود را کم کردند تا گرفتار پایان دارو نشوند، ادامه داد: هم‌اکنون بیش از ۳۰ هزار بیمار پیوندی کلیه از دارویی "سلسپت" استفاده می‌کنند و این آمار جدا از بیماران پیوندی ریه، کبد و دیگر اندام‌ها است و تعداد بالای این آمارها به خوبی اهمیت این دارو را نشان می‌دهد. 
وی در پاسخ به اینکه با توجه به اعلام داروی جایگزين برای "سلسپت " از طرف سازمان غذا و دارو، انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران در این‌باره چه راهنمایی‌هايی به بیماران کرده است، بیان داشت: انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران در این باره وظیفه ای ندارد و در این بحث وزارت بهداشت موظف این کارها است، البته انجمن همیشه در چنین مواقعی مشکلات بیماران را در سریع‌ترین زمان ممکن به مسئولان مربوطه منتقل می‌کند. 
معاون ارتباطات و امور بین‌الملل انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران خاطرنشان کرد: البته ۱۰ روز گذشته طی مذاکراتی که مسئولان وزارت بهداشت داشتیم قول واردات این دارو را به ما دادند که در فرودگاه امام تخلیه و در بین داروخانه‌های مربوطه توزیع شود، ما نیز امیدواریم هر چه زودتر این دارو به صورت گسترده در داروخانه‌های مرجع توزیع شود. 
براین اساس درباره جدیدترین وضعیت رفع کمبود داروی "سلسپت"؛ رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو نیز عنوان کرده بود که داروی "سلسپت" تا هفته دوم خرداد توزیع گسترده آن صورت می‌پذیرد. 
معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با تایید اینکه مشکل داروی "سلسپت" مربوط به اختلال در خط تولید این دارو در کشور بود، عنوان کرده بود: در این مدت کمبود نیز به معاونت‌های داروی سازمان غذا و دارو و پزشکان اعلام کرده بودیم که داروی "مایکوفنولات" را تا اطلاع ثانوی جایگزین داروی "سلسپت" کنند. 
بیماران پیوندی باید برای "پس نزدن" اعضای پیوندی خود از داروهای "سلسپت و ساندیمون" استفاده کنند، وزارت بهداشت نیز توصیه می‌کند کمبود دارویی از طریق سامانه ۱۴۹۰ پیگیری شود. 
در این رابطه سید احمد تارا فوق‌تخصص نفرولوژی در زمینه داروی "سلسپت" بیماران پیوندی و تشریح مکانیزم این دارو عنوان می‌کند: داروی "سلسپت" یکی از اصلی‌ترین داروهای نگهدارنده پیوندهای مختلف در کشور به حساب می‌آید به‌طوری که در حال حاضر ۲۰هزار بیمار پیوندی مختلف از جمله پیوند قلب، کلیه‌، ریه و موارد دیگر از این دارو استفاده می‌کنند.

تگ ها