محل تبلیغ شما
اجازه ندارم برای مردمم بخوانم!!!

تاریخ خبر: 1394/2/16

اجازه ندارم برای مردمم بخوانم!!!

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

محمدرضا شجریان در همایش بین‌المللی حافظ چه گفت؟

محمدرضا شجریان گفت: «من بدون شعر نمی‌توانم آواز بخوانم و مثل اتومبیلی می‌شوم که بنزین ندارد.»

ایسنا نوشت:
محمدرضا شجریان گفت: «من بدون شعر نمی‌توانم آواز بخوانم و مثل اتومبیلی می‌شوم که بنزین ندارد.»

این استاد آواز ایرانی با حضور در همایش بین‌المللی حافظ اظهار کرد: «بیتی از اشعار حافظ در این همایش خوانده شد، به نظرم درست خوانده نشده و درست آن به نظرم این‌گونه است: «جلوه‌ای کرد رخت دید ملک عشق نداشت / عین آتش شد از این غیرت و بر آدم زد». بیت دیگری نیز هست که به نظر من الحق زیباست: «نظری خواست که بیند به جهان صورت خویش / خیمه در آب و گل آدم زد». البته من نمی‌دانم چرا این بیت در خیلی از نسخ حافظ نیست.»

او ادامه داد: «غنای شعر حافظ من را به خواندن وامی‌دارد و چنان من را شیفته می‌کند و می‌برد به جایی که از خود بی‌خود می‌شوم و یک‌باره به خود می‌آیم و متوجه می‌شوم در جمعی در حال آواز خواندن هستم.»

او بیان کرد: «شعر حافظ گاهی من را در آواز به جایی می‌برد که همیشه نمی‌توان به آنجا رسید. حافظ همیشه برای من مطرح بوده و معلم، مربی، پدر و همه‌چیز بوده است. عشق برای ملک نیست برای انسان است. فرشته عشق نداند که چیست:

فرشته عشق ندانست چیست قصه مخوان/ بخواه جام و شرابی به خاک آدم ریز

جلوه‌‏ای کرد رخش دید ملک عشق نداشت/ خیمه در مزرعه‏ آب و گل آدم زد»

شجریان در پایان سخنانش اضافه کرد: «زیاده‌گویی نمی‌خواهم بکنم؛ چند سالی است که من می‌خوانم و آنچه باید را تا به حال خوانده‌ام و از این به بعد هرچه بخوانم زیاده‌گویی است. البته چند سالی هست که اجازه ندارم برای مردم خودم بخوانم.»

تگ ها