محل تبلیغ شما
همایش سعدی و متنبی

تاریخ خبر: 1394/1/23

همایش سعدی و متنبی

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

 علی‌اصغر محمدخانی با اعلام این خبر گفت: مرکز فرهنگی شهر کتاب و مرکز سعدی‌شناسی از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰ شمسی برنامه‌‌ی ده‌ ساله‌‌ای را طراحی کرده‌اند که هر سال همایش سعدی با مقایسه با یکی از بزرگان ادبیات جهان در ایران و سایر کشورها برگزار شود که تاکنون این همایش‌ها موفقیت و تاثیرگذاری خوبی در معرفی سعدی در کشورهای دیگر داشته است.

محمدخانی گفت که امسال نیز همایش سعدی و متنبی برگزار می‌شود. متنبی شاعر کلاسیک عرب از مهم‌ترین شاعران است که پژوهش‌ها نشان می‌دهد که بر شاعران فارسی به ویژه سعدی، تاثیر گذاشته است و تصاویر و مضامین مشترک در شعر این دو شاعر دیده می‌شود. متنبی در ادبیات عربی و سعدی در ادبیات فارسی، هر دو از شاعران تاثیرگذار و دوران‌ساز هستند و بررسی تطبیقی مضامین به کار رفته در شعر سعدی و تاثیر‌پذیری آن از مضامین شعر متنبی از موضوعات مهم حوزه ادبیات تطبیقی است که در این باره کتاب‌ها و مقالات ارزشمندی نوشته شده است. سعدی و متنبی هر دو نابغه‌ی بی‌بدیل شعر هستند و سرآمدان شعر فارسی و عربی. آوازه‌ی سعدی و متنبی در میان شاعران فارسی و عربی چه در زمان حیات و چه پس از مرگشان کم‌نظیر است و هر دو در اقصای جهان خواستاران پرشمار دارند.

دبیر همایش "سعدی و متنبی" درباره‌ی مباحثی که در این همایش طرح می‌شود گفت: بررسی ویژگی‌های بلاغی شعر این دو شاعر، نشان دادن وجوه اشتراک و افتراق موجود در شعر آن‌ها و نیز بررسی و تحلیل زمینه‌های اجتماعی، اعتقادی و شخصیتی موجود در اشعار سعدی و متنبی از جمله مسائلی است که مطرح می‌شود.

محمدخانی گفت: متنبی شاعری شناخته شده در ایران است که تا کنون نزدیک به صد پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد و دکتری درباره‌ی زندگی، آثار و اشعار او و مقایسه‌اش با شاعرانی چون سعدی، حافظ، فردوسی، ناصرخسرو، منوچهری، خاقانی، مولوی و ... انجام شده و بیست کتاب و شصت مقاله به زبان فارسی درباره‌ی شعر متنبی و زندگی‌ و آثارش و مقایسه با شاعران بزرگ فارسی انتشار یافته است.

وی سخنرانان و موضوعات این همایش را بدین شرح اعلام کرد: "تاثیر متنبی بر سعدی"/ سخنران: دکتر مهدی محقق، "تناظر بلاغت و حکمت در سعدی و متنبی"/ سخنران: دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، "فراخوانی متنبی در شعر معاصر عرب"/ سخنران: موسی اسوار، "سعدی و متنبی، دو اسلوب متفاوت"/ سخنران: دکتر سیروس شمیسا"، "عزت‌خواهی در گفتمان سعدی و متنبی"/ دکتر محمدعلی‌ آذرشب، "سخنان امام علی (ع) در اشعار متنبی"/ سخنران: دکتر سیدمحمدمهدی جعفری، "مرد را راه به حق، عقل نماید یا عشق؟"/ سخنران: دکتر شکوه حسینی، "متنبی، شاعر عشق و فلسفه"/ سخنران: دکتر علی‌رضا منوچهریان.

محمدخانی در پایان گفت که همایش سعدی و متنبی در سال جاری در کشورهای عراق، لبنان و کویت نیز با حضور صاحب‌نظران ایران و کشورهای عربی و با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز ادبی این سه کشور برگزار می‌شود.

هنرانلاین