محل تبلیغ شما
اردوغان دنبال گاز ارزان از ایران

تاریخ خبر: 1394/1/19

اردوغان دنبال گاز ارزان از ایران

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

هشت‌صبح دیروز به وقت محلی، هواپیمای اختصاصی «رجب‌طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه، از «آنکارا» راهی «تهران» شد و پیش‌ازظهر، به فرودگاه مهرآباد رسید. او در فرودگاه مورد استقبال «محمود واعظی»، وزیر ارتباطات و نماینده ویژه رئیس‌جمهوری در امور ترکیه، قرار گرفت. مسافر دیروز تهران پس از ورود، به‌همراه «واعظی» در یک خودرو نشست و راهی مجموعه «سعدآباد» شد تا مورد استقبال رسمی «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری ایران قرار بگیرد و برنامه‌های رسمی سفر آغاز شود. در این سفر، وزیران خارجه، اقتصاد، تجارت و گمرک، انرژی و منابع طبیعی، گردشگری و فرهنگ و وزیر توسعه ترکیه، «اردوغان» را همراهی می‌کردند. در مراسم رسمی استقبال در «سعدآباد»، دورئیس‌جمهوری از یگان مستقر در میدان سان دیدند. هنگام ورود «اردوغان» به محوطه سعدآباد، گارد تشریفات اسب‌سوار، خودرو حامل او را همراهی کردند. این گارد ویژه، شامل چهاراسب و سوارانشان بود که دونفر از سواران، پرچم‌های ایران و ترکیه را حمل می‌کردند و دوسوار دیگر، پرچم‌های سرخ «یااباعبدالله».  

درحالی‌که این سفر تحت‌تأثیر آخرین اظهارات ناخوشایند اردوغان در مورد نقش منطقه‌ای ایران بوده، یک منبع آگاه به «عصر ایران» گفت: «اردوغان حامل پیام ملک‌سلمان، پادشاه عربستان سعودی، به مقامات ارشد ایرانی با موضوع تحولات یمن است.» طبق این گزارش، در این پیام از ایران خواسته شده تا وارد موضوع یمن شود و از «حوثی‌ها» بخواهد برای حل سیاسی بحران یمن، پای میز مذاکرات بنشیند. این درحالی است که یک‌روز پیش از سفر «اردوغان» به تهران، شاهزاده محمدبن‌نایف، جانشین ولیعهد عربستان سعودی، عازم «آنکارا» شده بود و بیش از یک‌ساعت با رئیس‌جمهوری ترکیه دیدار کرده بود. 
پیام پادشاه عربستان
پس از پایان مراسم استقبال، «روحانی» و «اردوغان» با یکدیگر دیداری خصوصی داشتند و پشت درهای بسته به گفت‌وگو نشستند. بعد از پایان این نشست، دو رئیس‌جمهوری در یک کنفرانس خبری شرکت کردند. «روحانی» جلسه‌اش را با همتای ترک خود «مفصل و بسیار خوب» توصیف کرد و گفت: «خواست دوکشور این است که روابط تجاری دو طرف را که در سال گذشته ١٤میلیارددلار بوده به مرز ٣٠میلیارددلار برسانیم و این هدف را دنبال کنیم.» او افزود: «راجع‌به توسعه مسائل امنیتی در زمینه مرز، بحث شد که مرزهای امن‌تری داشته باشیم و درباره همکاری علیه تروریسم در مرزهای دوکشور با هم تفاهم و توافق داشته باشیم.»
رئیس‌جمهوری ایران در ادامه از دولت ترکیه برای حمایت‌هایی که همیشه از ایران در موضوع هسته‌ای داشته، تشکر کرد و گفت: «ترکیه همچنین از تفاهم‌هایی که در لوزان سوئیس انجام شد، استقبال کرد.» «روحانی» افزود: «معتقدم این تفاهم‌ها بین ایران و ١+٥ می‌تواند به ارتباط اقتصادی و تجاری ایران و ترکیه کمک کند و تسهیلات بیشتری برای سرمایه‌گذاران به وجود آورد.» او با اشاره به ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه گفت: «دو طرف هم‌نظریم که بی‌ثباتی، ناامنی و جنگ در کل منطقه باید متوقف شود و با کمک هم با تروریسم و افراطی‌گری مبارزه کنیم.» او افزود: «درخصوص مسائل عراق، سوریه و فلسطین و مشکلات آنها بحث و تبادل‌نظر کردیم و درخصوص مسئله یمن بحث مفصلی داشتیم.» «روحانی» با بیان اینکه نقاط مشترکی در زمینه یمن میان ایران و ترکیه وجود دارد، گفت: «روسای جمهوری دو کشور معتقدیم که باید هرچه سریع‌تر جنگ و خونریزی در این منطقه متوقف، آتش‌بس کامل برقرار و حملات متوقف شود.» رئیس‌جمهوری افزود: «بعد از برقراری آتش‌بس در یمن می‌توانیم شرایطی را شاهد باشیم که کمک‌های انسانی ارسال شود و دو کشور ایران و ترکیه و کشورهای دیگر به آنها کمک کنند تا در یمن شاهد شرایطی باشیم که صلح و ثبات، امنیت و دولت فراگیر با گفت‌وگوهای یمنی برقرار شود.»
اردوغان: گاز  ایران  ‌گران است
«رجب‌طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه نیز در این نشست با بیان اینکه «هم‌اکنون منطقه مثل این است که در آتش می‌سوزد»، گفت: «این امکان فراهم شده است که باهم مسائل را بررسی کنیم. درباره موضوعات سیاسی در صحنه‌های بین‌المللی با همدیگر رابطه داریم و مذاکره کردیم.» «اردوغان» با اشاره به سقف تجاری دو کشور افزود: «حدود ١٣یا ١٤درصد در رابطه با وزن تجاری کم داریم، ما قصد داشتیم به ٣٠میلیارددلار برسیم اما در این رابطه عقب افتاده‌ایم؛ به‌طوری‌که صادرات ما چهارمیلیارددلار و صادرات ایران به ترکیه ١٠میلیارددلار است.» رئیس‌جمهوری ترکیه ادامه داد: «در اینجا مشکلات و موانعی پیش آمد حالا در دوران جدید قدم‌های بسیار خوب و مشترکی را به‌سمت جلو برمی‌داریم. برای برداشتن این گام هر دو کشور اراده دارند و در مواردی عقبگردهایی است که باید آنها را جبران کنیم.» 
رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: «آنچه در دیدار با رئیس‌جمهوری ایران مصرا خواستیم، درباره انرژی بود زیرا ما بخش اعظمی از گاز طبیعی ایران را می‌خریم. خرید گاز از ایران در حالی است که ما گران‌ترین گاز را از ایران می‌خریم که اگر قیمت‌ها پایین بیاید می‌توانیم خرید گاز از ایران را افزایش دهیم.» او با بیان اینکه گاز در صنعت، روستاها و شهرهای ترکیه مصرف زیادی دارد، گفت: «البته ما می‌خواهیم بهای آن مناسب باشد تا به بهای کمتر آن را به مردم بفروشیم و مردم ما متضرر نشوند. باید در بهای گازی که از ایران می‌خریم به قیمت مناسب برسیم و با درنظرگرفتن دیگر زمینه‌های همکاری باید بتوانیم هدف اصلی یعنی حجم ٣٠میلیارددلاری مبادلات تجاری میان دو کشور را محقق کنیم.» 
برای عراق خون گریه می‌کنیم 
همچنین «اردوغان» تأکید کرد: «باید تلاش کنیم زیر تسلط پول‌های دیگر نباشیم و پول‌های ملی را هم به جریان بیندازیم و پول‌های ملی ما باید عامل تجارت باشد و زیر سلطه کشورهای غربی و پول آنها نباید رفت.» رئیس‌جمهوری ترکیه به مذاکرات بانک‌های مرکزی ایران و ترکیه اشاره کرد ولی در عین‌حال از برداشته‌نشدن گام‌های مثبت در این خصوص گلایه کرد. «اردوغان» در ادامه به مسائل مهم منطقه به‌ویژه عراق اشاره کرد و افزود: «ما امروز در این خصوص نیز با هم گفت‌وگو کردیم. عراق جایی است که برای آن خون گریه می‌کنیم... صدهزارنفر در این کشور کشته شدند و تاریخ و فرهنگ عراق از بین رفت و در سوریه نیز تاکنون ٣٠٠هزار نفر مسلمان کشته شدند.» رئیس‌جمهور ترکیه افزود: «کاری به مسائل مذهبی نداریم و آنچه برای من مهم است اسلام و مسلمانان است و باید به‌عنوان مسلمان به کشورهای منطقه نگاه کنیم... باید با هم متحد شویم و مذاکره کنیم و کسانی‌که با هم می‌جنگند، کنار هم جمع کنیم.» در انتهای این نشست اسناد توسعه همکاری میان دو کشور از سوی مقامات ذی‌ربط در حضور روسای جمهوری دو کشور به امضا رسید. 

 

دن‌کیشوت عثمانی در ایران
هم‌زمان با حضور «رجب طیب‌اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در تهران، رسانه‌های این کشور به بررسی موضوع قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه پرداختند. خبرگزاری «آناتولی» با اشاره به هیأت بلندپایه همراه اردوغان، این دیدار را بسیارمهم ارزیابی کرد. این خبرگزاری برای پوشش نشست خبری «روحانی» و «اردوغان»، تیتر خود را به اظهارات رئیس‌جمهوری ترکیه در مورد بالابودن قیمت گاز صادراتی ایران اختصاص داد. این خبرگزاری بر اهداف اقتصادی و مسئله انرژی در این سفر و تجارت با پول‌های ملی ایران و ترکیه نیز در این نشست تأکید کرد. 
روزنامه «حریت» و«ینی‌شفق» نیز با پوشش خبری وسیع خود از دیدار اردوغان و روحانی، خرید گاز طبیعی ترکیه از ایران را به‌عنوان تیتر خبری خود انتخاب کرد. روزنامه «بوگون» هم با نگاه انتقادی به این سفر، با اشاره به جاه‌طلبی اردوغان، تحرکات او را در راستای مانوری سیاسی برای کسب برتری هر چه بیشتر و تصویب سیستم ریاستی در این کشور قلمداد کرد. روزنامه «رادیکال» که نزدیک به حزب حرکت ملی است، به این موضوع نپرداخت. خبرگزاری و تلویزیون «خبر ٢٤» ترکیه نیز به موضوع قیمت گاز پرداخته‌اند. «دن‌کیشوت عثمانی در ایران» نیز تیتر «جمهوریت» بود. 

شرق

تگ ها