محل تبلیغ شما
ورود بانوان به ورزشگاهها خیر، آری؟

تاریخ خبر: 1394/1/16

ورود بانوان به ورزشگاهها خیر، آری؟

آرمان / محمد طحانی - آرمان- مرسده مقیمی: پس از کش‌وقوس‌های فراوان بالاخره با حضور زنان در ورزشگاه‌ها موافقت شد. روز گذشته یک مقام مسئول در وزارت ورزش و جوانان اعلام کرد شورای امنیت کشور با ورود زنان به ورزشگاه‌ها موافقت کرده و این طرح امسال اجرایی می‌شود. این درحالی است که حضور زنان در ورزشگاه‌ها در سال گذشته یکی از جنجال‌برانگیزترین موضوعات بود؛ جنجالی که از ممانعت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها برای تماشای والیبال آغاز شد و در پایان با از دست دادن میزبانی ایران در جام ملت‌های آسیا و اظهارات علی کفاشیان مبنی بر اینکه ورود زنان خارجی به ورزشگاه‌ها مانعی ندارد به اوج خود رسید و واکنش بسیاری از فعالان حوزه زنان را در پی داشت. 
 
روز گذشته معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهش وزیر ورزش و جوانان از تائید طرح پیشنهادی این وزارتخانه برای حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی از سوی شورای امنیت کشور خبر داد. عبدالحمید احمدی با اشاره به اینکه این طرح سال گذشته به شورای امنیت کشور فرستاده شده گفت: این طرح تائید شده و امسال اجرایی خواهد شد. او با تاکید بر اینکه سالن‌های ورزشی را باید به سمت حضور خانواده‌ها برد تا با خروج از حالت تک‌بعدی فضای سالن‌های ورزشی تلطیف شود، گفت: این طرح مجموعه‌ای از ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و شرعی است، البته در برخی رشته‌های ورزشی نه خانواده‌ها طالب حضور هستند و نه امکان حضور وجود دارد، زیرا تعدادی از این ورزش‌ها مردانه است. معاون وزیر ورزش و جوانان درباره اجرایی‌شدن این طرح در سراسر کشور گفت: پیش‌بینی‌هایی در این زمینه صورت گرفته است و حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی به تناسب رشته‌ها بستگی دارد که ما نیز تصمیم داریم این طرح را در سال جاری اجرا کنیم. احمدی درباره مهم‌ترین برنامه‌های این وزارتخانه در سال جاری توضیح داد: برنامه‌های متعددی در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد که به ترتیب اولویت در شورای معاونین مطرح و دنبال می‌شود.
او با اشاره به برگزاری نخستین نشست شورای معاونین در سال جاری که دیروز برگزار شد، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین موضوعات این نشست بررسی اصلاح اساسنامه فدراسیون‌هاست که جزء اولویت اصلی این وزارتخانه خواهد بود. معاون وزیر ورزش از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه را پیگیری و حمایت‌های لازم درباره کسب سهمیه المپیک ریو برشمرد و گفت: ساماندهی باشگاه‌های خصوصی که خدمات عمومی ورزشی ارائه می‌کنند از دیگر برنامه‌هاست. ایرنا نوشت؛ به گفته معاون وزیر ورزش و جوانان دنبال کردن موضوعات آموزشی برای مدیران و مربیان به‌طور تخصصی‌تر نیز از دیگر مواردی است که در دستور کار این وزارتخانه قرار می‌گیرد.
 خانم‌ها حق خود را مطالبه کردند
احمدی درحالی دیروز از حضور زنان در ورزشگاه‌ها در سال جاری خبر داد که اسفند سال گذشته اظهارات علی کفاشیان درباره بدون منع بودن حضور زنان خارجی در استادیوم‌ها موجی از انتقادها و واکنش‌ها را در پی داشت. علی کفاشیان که پس از انتخاب نشدن ایران برای میزبانی جام ملت‌های آسیا به صحبت‌های سپ بلاتر که یکی از دلایل واجد شرایط نبودن ایران را برای میزبانی جام ملت‌های آسیا جلوگیری از حضور زنان در ورزشگاه‌ها عنوان کرده بود، گفت: برای برگزاری جام ملت‌ها معیارها و ملاک‌های زیادی وجود دارد که تنها یکی از آنها بحث حضور بانوان است و این بحث بسیار کوچکی در برابر معیارهای دیگر دارد. اگر مسائل دیگر حل شود قطعا این موضوع نیز حل می‌شود. ما با حضور بانوان کشورهای دیگر در ورزشگاه‌ها مشکلی نداریم. همین اظهارنظر کوتاه کفاشیان کافی بود تا در مطبوعات و شبکه‌های اجتماعی موج واکنش‌ها و اعتراضات فعالان حقوق زنان آغاز شود و تا روزهای پایانی سال نیز همچنان داغ و در پایان سال یکی از مهم‌ترین موضوعات اجتماعی سال 93 باشد. موضوعی که برای اولین‌بار به‌صورت جدی بعد از ممانعت از حضور زنان در ورزشگاه‌ها در مسابقات والیبال شروع شد و تا پایان سال به بهانه‌های متعدد سر باز کرد؛ اما انگار سال 94 بناست خوش خبر باشد؛ به نظر می‌رسد بعد از خبر خوشی که از لوزان رسید حالا نوبت به احقاق حق زنان در ورزشگاه‌هاست. طبق تایید شورای امنیت کشور از این پس بانوان نیز می‌توانند به همراه خانواده‌شان به ورزشگاه‌ها بروند و در شادی‌های ملی کشورشان سهیم باشند.
 اتفاق بزرگی رخ داده است
یک فعال حقوق زنان در اینباره به «آرمان» می‌گوید: این خبر بسیار خوبی است. درست است که شاید فقط تعدادی از زنان به دنبال احقاق حق خویش در این زمینه بودند اما، همین که این عده بر گرفتن این حق اصرار داشتند و حالا می‌بینند اعتراضات‌شان به ثمر نشسته اتفاق بسیار مهمی است. به هر حال عدم ورود بانوان به ورزشگاه‌ها یک مانع برای شرکت در یک رویداد اجتماعی محسوب می‌شود و در زنان ایجاد سرخوردگی می‌کرد. مرتفع شدن این موضوع از دوره اصلاحات مطرح بود و دولت نیز مخالفتی با حضور زنان در ورزشگاه‌ها نداشت ولی با تغییر دولت متاسفانه بی تدبیری‌هایی در این مورد صورت گرفت که کاملا مانع از حضور زنان در ورزشگاه‌ها شد.
فخرالسادات محتشمی‌پور با اشاره به اینکه در سال‌های آخر زنان برای مبارزه با جلوگیری از ورودشان به ورزشگاه‌ها هزینه‌هایی تحمل کردند، می‌گوید: در سال‌های آخر بعضا برخورد‌های بدی با زنان صورت گرفت و پس از گذراندن این شرایط حالا بسیار خوشحال‌کننده است که می‌بینیم زنان می‌توانند در سال جاری در ورزشگاه‌ها حضور داشته باشند. او با اشاره به اینکه در خبرها آمده برخی از ورزش‌ها مردانه است و امکان حضور وجود ندارد، گفت: به هر حال همین که گام مثبتی برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها برداشته شده بسیار خوب است. همیشه گام‌های مثبت مقدمه‌ای برای گام‌های بعدی‌اند. او درباره اهمیت فعالان مدنی و حقوق زنان می‌گوید: فعالان مدنی باید پیگیرانه مشکلات خود را عنوان کنند تا دولت نیز همکاری لازم را داشته باشد. موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها سال گذشته به‌صورت پیگیرانه مطرح شد دولت هم کمک کرد بنابراین خواسته‌ها باید گفته شود و حتی خود زنان می‌توانند در کنار گفتن مشکلات‌شان راه‌حل نیز ارائه کنند. امیدوارم سال 94 به همین خوبی که آغاز شده ادامه یابد.
 حضور زنان باعث ایجاد فضایی محترمانه می‌شود
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نیز درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها می‌گوید: ما تابع نظر علما و شورای امنیت کشور هستیم. اگر آنها حضور بانوان در ورزشگاه‌ها را تائید می‌کنند مجلس هم مشکلی ندارد. به شخصه هم فکر می‌کنم حضور زنان در ورزشگاه‌ها ابدا ایرادی ندارد. الان در شیروان در مسابقات کشتی بانوان می‌آیند و فرزندان‌شان را تشویق می‌کنند و همین حضور آنها سبب می‌شود جوانان نیز هر سخنی را به زبان نیاورند و فضای محترمانه‌ای حاکم باشد. عبدالرضا عزیزی با تاکید بر اینکه حضور بانوان باعث محترمانه‌ترشدن فضای ورزشگاه‌ها می‌شود می‌گوید: اگر بانوان با حجاب صحیح به استادیوم‌ها بیایند و آقایان جوان نیز متوجه حضور بانوان باشند و هر کلامی را به زبان نیاورند حضور زنان هیچ مشکلی ندارد. 
 
ایران : 
مولاوردی: با توجه به نظر رئیس‌جمهوری مبنی‌بر رفع تبعیض‌ها نسبت به زنان این طرح به صورت تدریجی اجرا می‌شود


با پیگیری گسترده وزارت ورزش و معاونت امور زنان ریاست جمهوری رقم خورد
تصویب طرح حضور زنان در ورزشگاه ها

 مهدی ملکی

هنوز 48 ساعت از اعلام تفاهم هسته‌ای در عرصه دیپلماسی نمی‌گذشت که خبری مسرت‌بخش این بار در حوزه ورزش و زنان منتشر شد. خبر این بود: «ورود زنان به ورزشگاه‌ها میسر شد.» اتفاقی که سال‌ها برای تحقق آن خانواده ورزش در اتاق «انتظار» به سر می‌بردند اما دیروز انتظارها به سر آمد. خبر خیلی کوتاه بود اما آنقدر مهم که از آن بتوان به عنوان موفقیت بزرگ دستگاه ورزش و البته دولت یازدهم نام برد؛ بخصوص که این مهم همچون واگنی دیگر از قطار پیشرو و موفق در حال حرکت ارکان مختلف دولت است.
خبر ویژه برای ورزش
ورزش ایران سال 94 را با موفقیت‌هایی فرامرزی شروع کرد. کسب سهمیه جام جهانی توسط تیم ملی فوتبال ساحلی، مدال طلای الهه احمدی در رقابت‌های بین‌المللی تیراندازی اروپا و نقره مهدی انصاری در مسابقات شنای بین‌المللی دبی تعدادی از این موفقیت‌های ورزشی بودند. اما در اولین روز پس از تعطیلات دو هفته‌ای، دکتر عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی، آموزشی و پژوهش وزیر ورزش و جوانان از تأیید طرح پیشنهادی این وزارتخانه برای حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی از سوی شورای امنیت کشور خبر داد و گفت: «این طرح امسال اجرایی می‌شود.» عبدالحمید احمدی در گفت‌وگو با ایرنا افزود: «سال گذشته وزارت ورزش و جوانان آیین‌نامه جامع خود را برای حضور خانواده‌ها و زنان در سالن‌های ورزشی به شورای امنیت کشور ارائه کرد که خوشبختانه اواخر سال 93مورد تأیید این شورا قرار گرفت. این طرح با در نظر گرفتن تمامی جوانب و با رویکردی ایجابی تنظیم شده است.» او تأکید کرد سالن‌های ورزشی را باید به سمت حضور خانواده‌ها برد تا با خروج از حالت تک بعدی فضای سالن‌های ورزشی تلطیف شود: «این طرح مجموعه‌ای از ملاحظات فرهنگی، اجتماعی و شرعی است. البته در برخی رشته‌های ورزشی نه خانواده‌ها طالب حضور هستند و نه امکان حضور وجود دارد، زیرا تعدادی از این ورزش‌ها مردانه است. حضور خانم‌ها و خانواده‌ها در سالن‌های ورزشی به تناسب رشته‌ها بستگی دارد که ما نیز تصمیم داریم این طرح را در سال جاری اجرا کنیم.»
زوایای پنهان و آشکار مؤثر
حضور زنان در ورزشگاه‌ها چند سالی بود که به یکی از بحث برانگیزترین و پیچیده‌ترین مسائل اجتماعی در کشور تبدیل شده بود. موضوع مهمی که بارها کارشناسان، موافقان و مخالفان درخصوص آن اظهار نظر کردند. کمپین‌های مختلفی به راه افتاد. تعدادی از مدیران ارشد ورزشی در تأیید اثرات مثبت صدور مجوز حضور بانوان در ورزشگاه‌ها صحبت کردند اما به واسطه برخی سنگ‌اندازی‌ها و مخالفان پرنفوذ، راه رسیدن به هدف همچنان ناهموار بود. متأسفانه هرگز توجهی از سوی مخالفان به جنبه‌ها و تأثیرگذاری مثبتی که حضور خانم‌ها قادر است در ورزشگاه‌ها ایجاد کند، نمی‌شد. در واقع زنانی که در ورزشگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند، مادران کنونی و آینده کشور ما هستند. بدون شک حضور آنها در این عرصه می‌تواند در انتقال فرهنگ ورزشکاری و ورزش دوستی به فرزندان و اعضای خانواده آنها مؤثر باشد. بر هیچ کس پوشیده نیست هر جا که خانواده حضور دارد، آقایان خود را کنترل و از حرکت‌هایی که خاص محیط‌های مردانه است، اجتناب می‌کنند. چندی پیش قانعی راد، رئیس انجمن جامعه‌شناسی ایران گفته بود: «افرادی ادعا می‌کنند که با ممانعت از حضور خانم‌ها در استادیوم‌های ورزشی قصد جلوگیری از هنجارشکنی و ایجاد هنجارهای اجتماعی صحیح را دارند. این در حالی است که آنها با چنین اقدامی، تنها روی گسترش ناهنجاری‌های فرهنگی تأکید می‌کنند.»
دستور روحانی و تشکیل تیم کارشناسی
سال گذشته به دنبال جلوگیری از ورود زنان به ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی برای تماشای بازی‌های تیم ملی والیبال ایران در لیگ جهانی، موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها بار دیگر در فضای عمومی و رسانه‌ای مطرح شد. ممانعت از حضور زنان برای تماشای مسابقه‌های والیبال با اعتراض «شهیندخت مولاوردی»، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده رو‌به‌رو شد و حسن روحانی رئیس جمهوری دستور پیگیری و بررسی این موضوع را صادر کرد. مولاوردی، خردادماه سال گذشته در توضیح آنچه رئیس جمهوری خواستار آن شده بود، گفت: «رئیس‌جمهوری در جلسه هیأت دولت در این باره توضیح خواستند و من به آقای روحانی توضیح دادم قبلاً این ممنوعیت برای حضور زنان در ورزشگاه و تماشای مسابقه والیبال وجود نداشته است. همچنین به ایشان اعلام کردم این زیبنده دولت تدبیر و امید نیست که این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها به نام این دولت گره بخورد و برخلاف برنامه‌ها و هدف دولت است که به دنبال افزایش سرمایه اجتماعی و جلب رضایت عمومی جوانان است. رئیس‌جمهوری در این باره توضیح بیشتر خواستند و قرار شد من و گودرزی، وزیر ورزش و جوانان در این باره تعاملاتی داشته باشیم و تدابیر و سازوکارهایی صورت گیرد که دغدغه افرادی که نگران حضور زنان در ورزشگاه هستند برطرف شود و بویژه خواسته نسل جوان در مسابقات بین‌المللی محقق شود.» 18 اسفند 93 محمدرضا داورزنی، رئیس فدراسیون والیبال در حاشیه نشست مشترک معاونان وزارت ورزش و جوانان، مدیران کل ستادی و مدیران کل استان‌ها در جمع خبرنگاران گفت: «ایران میزبان جام ملت‌های آسیا و ۶ دیدار از لیگ جهانی است که حضور بانوان جزو الزامات لیگ جهانی است. اخیراً هم فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) در این زمینه تأکید کرده و همه نهادها باید کمک کنند تا براساس موازین شرعی شرایط حضور خانواده‌ها فراهم شود.» وی به تشکیل کارگروهی در این زمینه در وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد: «جلسات مختلفی در وزارت کشور، حراست وزارت ورزش و جوانان و شورای عالی امنیت ملی برگزار شده است تا شرایط حضور بانوان با حفظ موازین اسلامی فراهم شود.»
با «تدبیر»، «امید» زنده می‌شود
گره خوردن تازه شدن فصل با از بین رفتن محدودیت‌ها را باید به فال نیک گرفت. محدودیت‌هایی که مزمن بود و حالا فضا کاملاً امیدبخش است. پس از مذاکرات اخیر هسته‌ای و آنچه به وقوع پیوست، موجی از امید و نشاط جامعه را فراگرفت. لبخند امید به صورت تک تک هم‌میهنان زده شد و دیروز نوبت به طیف خاص اما مهم و اثرگذار جامعه رسید؛ بانوان. این خبر خوبی برای آنها و تمام کسانی است که دغدغه جامعه‌ای سالم و پرنشاط‌تر دارند. زنان ایرانی در حالی نمی‌توانستند در ورزشگاه‌ها حاضر شوند که در هنگام برگزاری مسابقه‌های بین‌المللی در ایران، زنان دیگر کشورها اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را دارند. طبق قانون‌های جهانی نیز جلوگیری از ورود خانم‌ها به ورزشگاه‌ها ممنوع است. حالا حضور بانوان و خانواده‌ها ممنوع نیست.


 

 

مولاوردی معاون رئیس‌جمهوری در گفت وگو با «ایران» عنوان کرد
تبعیض ها، به تدریج برداشته می شود

معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده از رفع مشکل حضور زنان در سالن‌های ورزشی خبر داد. شهیندخت مولاوردی در گفت‌وگو با «ایران» گفت: حضور زنان تنها در سالن‌های ورزشی مثل والیبال منعی ندارد و هنوز زنان نمی‌توانند در استادیوم‌ها حضور داشته باشند. وی در پاسخ به اینکه این اقدام چه تأثیری می‌تواند داشته باشد افزود: به طور قطع با توجه به نظر رئیس‌جمهوری مبنی‌بر رفع تبعیض‌ها تأثیر زیادی دارد ولی باید این تبعیض‌ها به صورت تدریجی برداشته شود.
به گفته مولاوردی حضور زنان در سالن‌های ورزشی خود مقدمه‌ای است که باید با برنامه مدیریت شود و سازوکارهای لازم فراهم شده و شرایط محیطی نیز مهیا شود از طرفی باید فرهنگ‌سازی لازم صورت بگیرد.
وی تصریح کرد: مسأله حضور زنان در ورزشگاه‌ها همواره باید در دستور کار کمیته مشترک متشکل از وزارت ورزش و جوانان و معاونت امور زنان و خانواده قرار گرفته و ادامه یابد. وی خاطرنشان ساخت: اجرایی شدن حضور زنان در سالن‌های ورزشی زمینه را برای شرکت زنان در مسابقات بین‌المللی و حضور آنها فراهم می‌کند.

تگ ها