محل تبلیغ شما

اجتماع بزرگ موسیقیدانان برای دفاع از حریم هنر

1393/12/19

نشر این خبر با یاد سایت www.sarzaminjavid.com  شایسته می باشد .

روزنامه ایران / ندا سبحانی
نشست سالانه خانه موسیقی عصر یکشنبه 17 اسفند ماه در جهت حمایت از صنعت موسیقی و هم‌اندیشی مقابله با لغو کنسرت‌ها با حضور هنرمندان، دست‌اندرکاران و تهیه‌کنندگان عرصه موسیقی در خانه موسیقی برگزار شد. این تجمع و اعتراض که با یک هدف مشخص برگزار شد و از روزهای خوب موسیقی خبر می‌داد، در راستای اتفاقات ناخوشایند روزهای اخیر چون لغو پی در پی کنسرت‌های موسیقی خصوصاً سنتی در تهران و دیگر شهرستان‌ها و همچنین کپی آثاری که با تلاش‌های بسیار در معرض عموم قرار گرفته اما براحتی در فضا‌های مجازی دانلود می‌شود، صورت گرفت.
سریر: نباید انسداد به موسیقی راه بیابد
در ابتدای مراسم «محمد سریر» رئیس هیأت مدیره خانه موسیقی ایران هدف از این گردهمایی را گرفتاری و انسداد این روزهای موسیقی بیان کرد و افزود: اگر این مسأله ادامه پیدا کند مسلماً ضربه‌های بیشتری متوجه موسیقی خواهد شد، خانه موسیقی هم به عنوان یک مرکز اصلی مستقیماً با این مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند.
وی اظهار کرد: در کشورهای دیگر پروتکلی جهانی وجود دارد که کپی‌رایت در آن به صو‌رت کامل رعایت شده و تمام هنرمندان‌شان این راحتی خیال را دارند که نه تنها خودشان بلکه وراث‌شان نیز می‌توانند از این قانون و پروتکل بهره‌مند شوند، اما در کشور ما در این زمینه دچار یک کمبود فاحش هستیم که با توجه به علاقه‌مندی برای عضویت در این پروتکل جهانی ما نیازمند ارتقای سیستم و ترویج این مسأله باشیم.
نوربخش: امروز رسماً به موسیقی توهین می‌کنند
مدیرعامل خانه موسیقی دیگر سخنران این برنامه در ادامه گفت: اعضای خانه موسیقی امروز برای یک درد مشترک گردهم جمع شده‌اند تا خواسته‌های خود را بیان کنند. متأسفانه امروز مشکلاتی را تجربه می‌کنیم که در 30 سال اخیر بی‌سابقه بوده است.
«حمیدرضا نوربخش» با بیان اینکه خانه موسیقی هیچ مشکلی با دولت ندارد، افزود: رفتارها تا جایی پیش رفته که دیگر به جامعه موسیقی توهین می‌کنند. هر کسی به خودش اجازه می‌دهد هرچه می‌خواهد بگوید. این دل ما را به درد آورده است، ما یک خانواده 15 هزار نفری هستیم و کسی حق ندارد به ما توهین کند. مدیرعامل خانه موسیقی بخش دیگری از سخنانش را به موضوع تعطیلی موسیقی در فرهنگسراهای تهران اختصاص داد و گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری به وحدت نیاز داریم و باید بیش از همیشه خانه موسیقی را خانه خودمان بدانیم. از زمانی که بحث تعطیلی موسیقی در فرهنگسراها مطرح شد، ما پیگیری کردیم و جلساتی گذاشتیم و‌ آنها فقط به ما وعده‌های توخالی دادند. وی افزود: فهمیدیم که عمدی در کار است و می‌خواهند بنای موسیقی را از این شهر بکنند، اما ما این اجازه را نخواهیم داد.  
عقیلی: اگر باز هم این اتفاق رخ دهد روی صحنه نخواهم رفت
سپس «سالار عقیلی» که به‌تازگی کنسرتی در شهرستان طرقبه داشته است‌، گفت: ما قرار بود کنسرتی در مشهد داشته باشیم که البته تا دو روز پیش از آن نمی‌دانستیم این کنسرت لغو می‌شود یا نه. پیش از آن، اجرایی در بجنورد برگزار کردیم و پس از آن مسئولان گفتند احتمالاً کنسرت طرقبه لغو خواهد شد. بعد گفتند کنسرت برگزار می‌شود، اما نوازنده زن نمی‌تواند روی صحنه بیاید. من هم به همسرم که نوازنده است، گفتم که به تهران برگردد، اما او ترجیح داد کنار من بماند تا کنسرت را تماشا کند.
او افزود: قبل از آغاز کنسرت به ما اعلام شد که برای نوازنده زن مجوز گرفتیم. سرانجام آن شب روی صحنه رفتیم و من تصنیف اول را خواندم. در حال اجرای ساز و آواز بودیم که دیدم همسرم از صحنه پایین می‌رود. نمی‌دانستم چه اتفاقی افتاده و بعد از کنسرت خیلی ناراحت بودم. به مسئولان گفتم که شما آبروی من را بردید، در رسانه‌ها مطرح شده بود که سالار عقیلی باید کنسرتش را لغو می‌کرد، اما می‌خواهم بگویم آن لحظه تصمیم‌گیری برایم سخت بود. هزار و دویست نفر بلیت خریده بودند، شاید هم من اشتباه کردم که کنسرت را ادامه دادم، اما واقعاً نمی‌دانستم باید چه کار کنم. با این حال، اگر این اتفاق دوباره تکرار شود، کنسرت را قطع خواهم کرد.
مختاباد: دولت همراه ما است
پس از صحبت‌های شریعت‌زاده، «عبدالحسین مختاباد» نیز گفت: یک زمانی بود که دولت با موسیقی مخالفت می‌کرد، اما حالا دولت با ما همراه است. هنرمندان هم باید کنار هم باشند و به صنف خودشان احترام بگذارند.
این عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: آن‌هایی که کنسرت‌ها را برهم می‌زنند ما به تفکرشان احترام می‌گذاریم، اما برای‌شان کارت دعوت نفرستادیم که به کنسرت بیایند. ما کار خودمان را می‌کنیم آنها هم کار خودشان را بکنند.
قربانی: عده‌ای نمی‌خواهند به قانون تن دهند
«علیرضا قربانی» که به‌تازگی دو کنسرتش به‌شکل پی‌درپی لغو شده است در این باره گفت: این نوع رفتارها درد مشترکی است که جامعه فرهنگ را دربر گرفته و این فقط مشمول موسیقی نیست. کتاب‌ها هم ممیزی می‌شوند و برای فیلم‌های جشنواره، اتفاقاتی می‌افتد. موسیقی هم به‌دلیل برخی مشکلات، مظلومانه تحت فشار است. امروز بیش از هر وقت دیگری نیاز داریم پشت هم باشیم.
خلعتبری: توهین به علیرضا قربانی توهین به اهالی موسیقی است
«فردین خلعتبری» درباره اظهارات یکی از مسئولان، گفت: گفته‌اند ما مطرب هستیم؛ دلم می‌خواهد امروز این را بگویم، اگر کاری که قربانی می‌کند مطربی است، پس مطربی خوب است و من هم یک مطرب هستم.
اگر امروز به علیرضا قربانی توهین می‌شود، در واقع به من و استادان من توهین شده است. خانه موسیقی و همه 16 هزار عضو این خانه باید اعتراض‌شان را بیان کنند.
مصطفی کمال پورتراب، شهرام ناظری، هوشنگ کامکار، محمد سریر، حسن ریاحی، علیرضا قربانی، حمیدرضا نوربخش، سالار عقیلی، طهمورس پورناظری، داوود گنجه‌ای، هادی منتظری، نسرین ناصحی، شهلا میلانی، نصر‌الله ناصح‌پور، رامین صدیقی، بابک چمن آرا، داریوش پیرنیاکان عبدالحسین مختاباد و فریدون شهبازیان از حاضران در این نشست بودند که در انتهای برنامه توافقنامه و پیمانی برای حمایت از حقوق قانونی هنرمندان که به دنبال نادیده گرفتن حق انحصاری نشر و پخش و عرضه و اجرای اثر و حق بهره‌برداری مادی و معنوی از نام و اثر متعلق به وی توسط خانه موسیقی تنظیم شده بود، توسط تمامی استادان، دست‌اندرکاران و تهیه‌کنندگان حاضر در مراسم به امضا رسید.


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها