محل تبلیغ شما
گستردگی ریزگردها با کاهش جنگل‌های زاگرس

تاریخ خبر: 1393/12/17

گستردگی ریزگردها با کاهش جنگل‌های زاگرس

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

گستردگی ریزگردها با کاهش وسعت جنگل‌های زاگرس افزایش یافت

 

محیط زیست > آلودگی - همشهری آنلاین:
استاد دانشگاه تهران گفت: ریزگرد همیشه وجود داشته است اما در چند سال اخیر به علت کاهش پهنه جنگلی زاگرس گستردگی و وسعت دربرگیری آن در کشور افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، مجید مخدوم روز پنج‌شنبه در دومین همایش ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس افزود: مشکل اصلی جنگل‌های زاگرس خشکسالی نیست بلکه عملکرد ما انسان‌ها است که درصد زیادی از آن را از بین برده است.

وی اظهار کرد: در گذشته جنگل‌های زاگرس در مقابل ریزگردها مانند یک سپر حفاظتی عمل می‌کرد اما اکنون که دیگر جنگلی باقی نمانده است ریزگردها به راحتی وارد شهرها می‌شوند که چند سال پیش تا تهران و حتی جاده چالوس در شمال کشور نیز نفوذ کرده بودند.

استاد دانشگاه تهران در رشته محیط زیست ادامه داد: یکی دیگر از دلایل مشکلات کنونی جنگل‌های زاگرس، فقر مردم منطقه است زیرا نمی‌توانند انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند بنابر این درختان را قطع و از آن‌ها به عنوان سوخت استفاده می‌کنند.

وی به تولید سوخت بیودیزل در دنیا اشاره کرد و گفت: تا چند سال پیش دنیا به ویژه برزیل به این نتیجه رسیده بود که سوخت بیودیزل بسیاری از مشکلات زیست محیطی از جمله انواع آلودگی‌ها را برطرف می‌کند از این رو زمین‌های زیادی در برزیل به کشت محصولاتی برای تامین سوخت بیودیزل اختصاص داده شد اما این طرح با شکست مواجه شد.

مخدوم ادامه داد: زیرا بعد از گذشت چند سال به این نتیجه رسیدند که زمین‌ها باید برای تامین مواد غذایی کشت شوند و برای اجرای این طرح زمین کافی در اختیار ندارند بنابر این در منطقه زاگرس هم باید به معیشت مردم توجه شود تا جنگل در امان بماند.

وی گفت: در استفاده از سوخت بیودیزل برآورد کردند که اگر باک بنزین یک خودروی شاسی‌بلند با سوخت بیودیزل پر شود هزینه آن برابر با تامین غذای 365 روز یک فرد است.

مخدوم افزود: امروزه بسیاری مسایل طبیعی مانند گرم شدن زمین را علت مشکلات محیط زیستی کشور می‌دانند در حالی که عملکرد ما انسان‌ها و نداشتن ارزیابی‌های صحیح زیست محیطی پروژه‌ها این مشکلات را به وجود آورده است.

وی به سد گتوند بر روی رودخانه کارون اشاره کرد و گفت: گروهی که پروژه سد گتوند را ارزیابی زیست محیطی کردند حرفه‌ای و متخصص نبودند، این منطقه دارای گچ و نمک است بنابر این در چنین مکانی نباید سد احداث شود که این مساله موجب شد امروز مشکلات زیست محیطی زیادی برای منطقه ایجاد شود.

دومین کنفرانس ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس امروز -پنج‌شنبه- در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

مدیر کل دفتر آموزش سازمان محیط زیست:

ارتفاع متوسط توده‌های جنگلی زاگرس چهار متر کاهش یافته است

 

محیط زیست > گیاهان - همشهری آنلاین:
مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ارتفاع متوسط توده‌های جنگلی زاگرس از ۱۲ متر به ۸ متر کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا، محمد درویش روز پنج‌شنبه در دومین کنفرانس ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس افزود: همچنین چتر تاج پوشش 75 درصدی درختان زاگرس به کم‌تر از 25 درصد کاهش یافته است.

وی اظهار کرد: این در حالی است که میلیون‌ها درخت بلوط در طول یک دهه گذشته خشک شده است که تشدیدریزگردها را به دنبال داشته است.

درویش ادامه داد: هر هکتار جنگل پهن برگ می‌تواند سالانه تا 2 هزار متر مکعب آب را در خاک نفوذ دهد و از هدررفت آن جلوگیری کند، در حقیقت سرعت نفوذ آب در خاک جنگلی دست‌کم 40 برابر خاک غیرجنگلی است.

وی افزود: بنابر این حراست از رویشگاه‌های جنگلی به طور همزمان دو کارکرد مثبت دارد یکی این که سفره‌های زیرزمینی را پر می‌کند و دیگر این که با کاهش ضریب هرز آب، از جابجایی خاک و هدر رفت آب جلوگیری می‌شود.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در واقع حفظ رویشگاه 6 میلیون هکتاری زاگرس به معنی تامین آب برای نیاز شرب مردمان کلان‌شهری است که 12 برابر تهران امروز جمعیت دارد و به تنهایی می‌تواند تشنگی 150 میلیون انسان را از بین ببرد.

وی اظهار کرد: هنوز بیش از 60 درصد عشایر و 10 درصد روستانشینان زاگرس به چوب درختان زاگرس به عنوان سوخت و زغال نگاه می‌کنند که نگران‌کننده است.

درویش گفت: باید تلاش کنیم با کمک دانش میان رشته‌ای، وابستگی معیشتی به جنگل‌های زاگرس را کاهش دهیم، همچنین با برنامه‌ریزی موجب رونق کسب و کار سبز و استحصال انرژی‌های نو شویم.

دومین کنفرانس ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس امروز -پنج‌شنبه- در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

آينده ذغالي در انتظار جنگل‌هاي زاگرس

 

زاگرس، نیمی از آب سالم کشور را تامین می‌کند و جنگل‌های بلوط آن فیلتر همیشگی گرد و غبار بوده‌اند. ارزش هر درخت بلوط زاگرس را 200 هزار دلار برآورد کرده اند اما حالا همان درخت را در ازای چند هزار تومان قطع می‌کنند و با چرای بی‌رویه خاک را فرسوده کرده‌اند. بحران عظیم زیست‌محیطی زاگرس را فراگرفته وجنگل‌های بلوط رو به زوالند. 
  گردشگری پایدار، تنها صنعت جوابگوی زاگرس
مدیر طرح حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی که در دومین کنفرانس ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس سخن می‌گفت، با تاکید بر این که زاگرس هنوز زنده است گفت: «سالانه به طور متوسط ۳۰۰تا ۸۰۰میلیمتر بارندگی دارد. بیش از ۵۰درصد از آب تولیدی سالم کشور در زاگرس تولید می شود،۵۰درصد از جنگل های رویشی کشور در زاگرس است اما اگر برنامه ریزان نگاه مدیریتی نداشته باشند تا ۵۰سال آینده بقیه جنگل های زاگرس از بین می رود.»
شیرین ابوالقاسمی با اعلام این که کشت زیراشکوب، صید بی‌رویه و ناآگاهی جوامع محلی در تنوع زیستی زاگرس تاثیر منفی می‌گذارند تاکید کرد: «تنها صنعتی که در زاگرس می‌تواند جواب دهد گردشگری است و البته منظور گردشگری پایدار است.»
  جنگلی که ذغال می‌شود
هومان خاکپور، فعال محیط زیست نیز در این کنفرانس از رونق بخاری های هیزمی در زاگرس خبر داد. مدیر دیده‌بان طبیعت بختیاری گفت: «از زمانی که هدفمندسازی یارانه‌ها به اجرا درآمد، استفاده از بخاری‌های هیزمی در منطقه زاگرس رونق گرفت و مردم تلاش می‌کنند از درختان برای تامین نیاز گرمایشی خود استفاده کند. استفاده از ذغال در زاگرس به سوغات مرگبار تبدیل شده است و کامیون‌های حامل ذغال مداوم در تردد هستند.»
به گفته او کشت‌های دیم و تخریب اراضی مرتعی و جنگلی زاگرس بر این منطقه تاثیر منفی گذاشته و فرسایش خاک 40 تن در هکتار است که هفت برابر استاندارد جهانی محسوب می‌شود. بیش از 120 مزرعه خاکی پرورش ماهی، جاده‌سازی، زباله‌های بیمارستانی و پسماندهای خطرناک از دیگر عوامل تاثیرگذار بر زاگرس هستند. خاکپور تاکید کرد: «پنج سد با ظرفیت بالای 14 هزار میلیارد متر مکعب آب در حال بهره‌برداری است و قصد داریم سد خرسان 3 را با ظرفیت دو هزار میلیارد متر مکعب آب تاسیس کنیم. اگرچه نمی‌توانیم مانع راه‌اندازی این سد شویم اما باید تلاش کنیم آن‌قدر هزینه‌هایش بالا برود که خرسان یک و دو به بهره‌برداری نرسند.»
  حفظ زاگرس برای تامین آب جمعیتی 12برابر تهران
مدیرکل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که «هر هکتار جنگل پهن‌برگ می‌تواند سالانه تا 2000 متر مکعب آب را در خاک نفوذ دهد و از هدر رفتش ممانعت کند» توضیح داد: «در حقیقت سرعت نفوذ آب در خاک جنگلی دست‌کم 40 برابر خاک غیرجنگلی است.»
محمد درویش افزود: «حراست از رویشگاه‌های جنگلی به طور همزمان دو کارکرد مثبت دارد. نخست آنکه سدهای طبیعی زیرزمینی را پر می‌کند که همان اندوخته‌های آبی راهبردی کشور به شمار می‌رود و مهم‌تر آنکه با کاهش ضریب هرز آب از جابه‌جایی خاک و هدررفت ارزشمندترین ماده حیاتی زمین ممانعت می‌کند و آن را از گزند سیل‌ها می‌رهاند. حفظ رویشگاه 6میلیون هکتاری زاگرس به معنی تامین آب برای نیاز شرب مردم کلانشهری است که 12 برابر تهران امروز جمعیت دارد و به تنهایی می‌تواند کابوس تشنگی را از 160 میلیون ایرانی امروز و فردا بزداید.»
مدیر کل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر این که تقریباً سرچشمه اغلب رودهای بزرگ و مشهور کشور مانند اروند، کارون، دز، سفیدرود و زاینده‌رود مدیون زاگرس هستند گفت: «هنوز بیش از 60 درصد از عشایر و 10 درصد از روستانشینان زاگرسی به اندوخته‌های چوبی زاگرس مانند هیزم یا ذغال نگاه می‌کنند.»
به گفته او فشار بی‌امان بر زاگرس سبب شده تا براساس یافته‌های سازمان متولی جنگل‌های کشور ارتفاع متوسط توده‌های جنگلی زاگرس از 12 متر به هشت متر کاهش بیابد و همزمان چتر تاج‌گوش 75 درصد درختان زاگرس به کمتر از 25 درصد برسد. این در حالی است که شاهد خشکید‌گی میلیون‌ها درخت بلوط و بنه در طول یک دهه اخیر هستیم که ناشی از تشدید ریزگردها، کشاورزی در زیر اشکوب و چرای بی‌رویه است.
  بحران عظیم زیست محیطی
در  جنگل‌‌های  زاگرس
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان این که حیات اکوسیستم کشور ما وابسته به حیات زاگرس است گفت: «با بحران عظیم زیست‌محیطی و زوال جنگل‌های زاگرس از جمله جنگل‌های بلوط مواجه هستیم.»
مهرداد فتحی در دومین کنفرانس ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس گفت: «اگر جنگل‌های زاگرس تخریب نشده بود می‌توانست مانند فیلتری جلوی ریزگردها را بگیرد اما با زوال جنگل بلوط، قطع درختان و چرای بی‌رویه زاگرس نمی‌تواند در زمینه حیات زیستی کشور نقش‌آفرینی لازم را داشته باشد.»
او با بیان این که قوانین موجود درباره قطع درخت مربوط به 50 سال پیش است افزود: «ارزش یک درخت بلوط 200 هزار دلار است اما یک فرد محلی برای چند هزار تومان نسبت به قطع آن اقدام می‌کند بنابراین باید در جهت افزایش فرهنگ مردم در مواجهه با محیط زیست تلاش کنیم.»
به گفته او به منظور کاهش اثرات ریزگردها لازم است به احیای تالاب‌ها، کمربند سبز و احیای جنگل‌های زاگرس بپردازیم و تامین اعتبار برای این جنگل‌ها را مد نظر قرار دهیم.
  ضرورت آموزش مردم به منظور حفاظت از محیط زیست
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آموزش در سطح جامعه کلید اصلی و اولیه مشارکت مردم است و آموزش باید همراه با اطلاع‌رسانی شفاف باشد.
دکتر سعید متصدی در دومین کنفرانس ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس گفت: «اگر قصد داریم جوامع محلی را در حفاظت از محیط‌زیست دخیل کنیم باید مردم از منافع حفاظت از محیط‌زیست بهره ببرند.» 
او درباره سد خرسان در استان چهار محال‌و بختیاری گفت: «در حوالی این سد، آبشارهای زیادی داریم اما پس از افتتاح خرسان دسترسی به این آبشارها به صفر می‌رسد.»
متصدی اعلام کرد: «در سال گذشته 48 درصد از پروژه‌هایی که بحث ارزیابی داشته‌اند را رد کردیم.»  این در حالی است که تا سال گذشته از میان 1500 پروژه پنج پروژه رد شده بودند.
دومین کنفرانس ملی مخاطرات محیط زیست زاگرس با نگاه ویژه به راهبردهای مدیریت و برنامه‌ریزی کنترل مخاطرات محیط زیست منطقه ارزشمند زاگرس روز پنج شنبه چهاردهم اسفند ماه در سالن همایش های بین المللی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد. این کنفرانس توسط انجمن مهندسان محیط زیست زاگرس لرستان و با همکاری پروژه حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مرکزی برگزار شد.

تگ ها

1 0
azadeh   1393/12/20 02:16:59

salam.saite shoma kheili jame va kamel mibashad.kamale tashakor ra daram