محل تبلیغ شما

میراث بشری زیر پتک داعش

1393/12/9

درپی تسلط شبه نظامیان داعش وپس از اقدام به تخریب‌ها و کتاب سوزی‌های گسترده درشهر موصل ،

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

این بار موزه مرکزی موصل را هدف قرار دادند که یادآور حملات طالبان در تخریب مجسمه غول پیکر بودا دربامیان افغانستان است.


به گزارش گاردین شبه نظامیان داعش این بار با تخریب آثار تاریخی و هنری بسیار گرانبهایی با قدمت هزاران سال ، نشان داده‌اند که خطری جدی برای تمدن‌ها و اقوامی هستند که هزاران سال به طور مسالمت آمیز درخاورمیانه درکنار هم می زیسته‌اند.

 

تخریب یک تندیس و اثر هنری که تاریخ آن به تمدن آشور و امپراتوری اکد باز می‌گردد در گزارش‌های ویدئویی درسراسر جهان سبب خشم جامعه بین‌المللی و محکومیت این عمل از سوی فعالان و اقلیت‌های قومی شد که توسط این گروه شبه نظامی مورد حمله قرار گرفته‌اند.


درهمین راستا "ایرنا بوکووا" مدیر کل یونسکو نیزخواستار تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت ملل متحد درحفاظت از میراث فرهنگی عراق به عنوان عنصری جدایی ناپذیر از امنیت این کشور شده است.


او که پیش ترنیز در محکومیت کتاب سوزی‎های گسترده در موصل در بیانیه ای رسمی نسبت به خطر ادامه یا تکرار این تخریب‌ها هشدار داده بود، اعلام کرد که عمیقا از آنچه که در تخریب آثار در فیلم مشاهده کرده شوکه شده است.


این تخریب در موصل در شهری رخ داده است که از ماه جولای گذشته درتسلط مردان جنگنده داعش افتاده و به سرعت در شمال کشور پیشروی کرده است.


درگسترده ترین تخریب‌ها پیش از این کتاب سوزی‌های گسترده ای بود که در کتابخانه‌های موصل رخ داد و هزاران کتاب و دستنوشته نفیس تاریخی از بین رفت.


"کینو گابریل" یکی از رهبران مسیحی عضوشورای نظامی سوریه از "هساکه " در گفتگوی تلفنی با گاردین گفت:«تمدن انسانی در زادگاهش تخریب شده است. دربرابر چنین حملاتی ما ساکت نمی نشینیم. کشتار انسان‌ها کافی نبود که اکنون تمدن و فرهنگ این مردم هم درمعرض تخریب و نابودی قرار گرفته است. از داعش بیش از این انتظار نمی‌رود.»


درویدئوی 5 دقیقه ای که از سوی دفتر مطبوعاتی واقع در استان نینوا درمنطقه‌ای نزدیک به موصل منتشر شده درتوجیه تخریب این آثار یکی ازنمایندگان داعش دربرابر دوربین سخنرانی کرده و تمدن‌های آشور و اکد را به عنوان مشرکان یاد می کند که براین اساس نابودی آثارشان الزامی است.


او درادامه می گوید که حضرت محمدص نیز پس از ورود به مکه تمام بت‌ها را شکست.سپس یادآور می‌شود که این مجسمه‌ها وبت‌ها و همه این آثار هنری ، آثاری هستند که خداوند دستور به نابودی آن‌ها داده و حتی اگر میلیاردها دلار هم ارزش داشته باشند، از نظر ما بی‌ارزشند.


شبه نظامیان داعش درحال حاضر تمام تندیس‌ها و آثار هنری درموزه موصل را با چکش به زمین انداخته و درفیلم نشان می‌دهند که چگونه به تکه‌های کوچک شکسته مبدل می‌شوند. فیلم همچنین مردی را درلباس سفید و سیاه نشان می‌دهد که دریک سایت باستان شناسی داخل شهر موصل مشغول تخریب و از بین بردن مجسمه گاونربالدار خدای محافظ در میان اقوام آشوری است که قدمت آن به قرن هفتم پیش از میلاد باز می‌گردد.


دراین فیلم همچنین اظهار می‌شود که این مجسمه ها در زمان حضرت محمد (ص) وجود نداشته اند و بعدها دراین مکان‌ها که دراصل"نیایشگاه شیطان " است، به نمایش گذاشته شده‌است.


"امیر الجمایلی"یک استاد کالج باستان شناسی موصل در گفتگو با آسوشیتدپرس تاکید کرد که دو سایت که در این فیلم به تصویر کشیده شده هردو شهر موزه ای در دروازه" نیرگال "هستند که یکی از چند دروازه در شهر تاریخی نینوا و پایتخت تمدن باستانی آشور درمنطقه بین‌النهرین یا میان رودان بوده است.


او گفت: «من کاملا شوکه شده‌ام این یک فاجعه است . با تخریب آین آثار هنری وتاریخی ما دیگر نمی‌توانیم به تمدن موصل و تاریخ خود افتخار کنیم. جامعه بین المللی باید برای جلوگیری از تخریب و غارت آثار دست به اقدام جدی بزند زیرا از دست رفتن این آثار به معنی از دست رفتن همه دنیاست.»


گروه داعش که از تابستان گذشته با سرعت دست به پیشروی زده ،کنترل کامل موصل را به دست گرفته و هزاران نفر از مسیحیان و اقلیت‌های دینی و قومی دیگر را از سرزمین آبا واجدای خود در دشت نینوا مجبور به فرار کرده است. این در حالی است که گزارش ها از آدم ربایی بیش از 220 مسیحی و روستایی مسیحی در شمال شرقی سوریه توسط داعش خبر داده‌اند.

ویدئو یاد شده را می توانید در این نشانی مشاهده کنید:

http://www.theguardian.com/world/2015/feb/26/isis-fighters-destroy-ancient-artefacts-mosul-museum-iraq
 


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها