محل تبلیغ شما

پلنگ شیراز در تهران تلف شد

1393/12/9

پلنگ شیراز، چند ساعت پس از انتقال به تهران، در دانشکده دامپزشکی، زیر تیغ جراحان تلف شد.

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

به گزارش خبرنگار مهر، چند روز پس از مرگ "امید" پلنگ خراسان شمالی که به دنبال حملات به دام های اهالی روستای تازه قلعه زنده گیری و به مرکز بازپروری پردیسان منتقل شده بود، امروز پلنگ دیگری در تهران تلف شد. این پلنگ ماده که هفته گذشته در منطقه بمو پس از تصادف با خودرو مصدوم شده و در دانشکده دامپزشکی شیراز مورد عمل جراحی فک قرار گرفته بود، عصر چهارشنبه با هواپیما به تهران منتقل شد.

انتقال غیرقانونی پلنگ

امیرحسین داداشی رئیس اداره ساماندهی و هماهنگی امور مناطق سازمان محیط زیست در این باره گفت: برای انتقال این پلنگ از شیراز به تهران، با توجه به امکانات پزشکی مناسب موجود در شیراز، و همچنین برای انتقال حیوان از پردیسان به دانشکده دامپزشکی از سوی دفتر شکار و صید سازمان، هیچ گونه مجوزی صادر نشده است. بنابراین، این انتقال قانونی نیست.

اما دکتر حمزه ولوی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس درباره علت انتقال پلنگ بدون مجوز صید و شکار گفت: در تصمیم گیری برای انتقال حیوانات جهت درمان، نیازمند مجوز نیستیم. ما خود سازمان هستیم و برای درمان حیوانات را هر جا صلاح بدانیم می فرستیم. ما نیازی به مجوز نداریم. شکستگی فک این پلنگ که در دانشکده دامپزشکی شیراز فیکس کرده بوند، مجددا باز شده بود. در سی تی اسکنی که امروز در دانشکده دامپزشکی تهران روی پلنگ انجام گرفت مشخص شد کتف و لگن سمت راست حیوان، شکسته  و تمام بدنش عفونت داشته است.

وی افزود: به گفته متخصصان راهی برای نجات این حیوان وجود نداشته. عفونت شدید فک و دندان نیش باعث عدم تغذیه حیوان شده بود به طوریکه حتی جگر تازه و خون آلود بز  را هم نمی خورد. برنامه محیط زیست شیراز این بود که مدتی از این پلنگ نگهداری شود تا در صورت بهبودی رهاسازی و در غیر این صورت به تهران منتقل شود. اما پیشنهاد دکتر والدز این بود که فورا برای سی تی اسکن سه بعدی به تهران منتقل شود. در شیراز امکانات پزشکی کافی وجود نداشت.

تمام امکانات تهران در شیراز هم موجود بود

از سوی دیگر دکتر ابوتراب طباطبایی استاد جراحی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز در این باره اظهار داشت: تمام امکانات موجود در تهران برای درمان پلنگ از قبیل سی تی اسکن ۳ بعدی در شیراز هم موجود است.

بیهوشی های مکرر علت اصلی مرگ پلنگ شیراز

دکتر محمود مرعشی دامپزشک و کارشناس حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست نیز علت اصلی مرگ این حیوان را عدم بازگشت از بیهوشی به دلیل ضعف شدید دانست و گفت:  این پلنگ به علت عدم درمان صحیح در شیراز و تحمل درد شدید در قسمت فک، مدتها تغذیه نکرده و دچار ضعف شدید بود.

پلنگ


جراحی فک ناشیانه در شیراز

دکتر فربد هومن دامپزشک محیط زیست استان فارس گفت: پلنگ درد شدید داشت، غذا نمی خورد و حرکت نمی کرد برای همین خواستیم سی تی اسن سه بعدی کنیم که در شیراز وجود نداشت.

وی با اشاره به شکستگی قسمتی از کتف پلنگ افزود: پینی که در شیراز کار گذاشته شده بود در ریشه استخوان دندان نیش فرو رفته بود و حیوان به علت درد شدید در ناحیه فک ۱۰ روز غذا نخورده بود و به وسیله سرم آن را زنده نگه داشته بودیم.

به گفته هومن، به همین دلیل در تهران فورا بیهوش شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت چون شکستگی که در فک پایین ایجاد شده و در شیراز مورد جراحی قرار گرفته بود، مجددا باز شده بود و باید بسته می شد.

وی افزود: گزارش کالبدگشایی شنبه به محیط زیست اعلام می شود.

نگهداری پلنگ زخمی در موزه

حسینعلی قهرمانی مدیر باغ وحش شیراز نیز اظهار داشت: متاسفانه امکانات سازمان محیط زیست در شیراز به حدی است که پلنگ زخمی را در موزه نگهداری کردند. پس از فرار حیوان از قفس  و سرگردانی در محیط موزه، به کمک برادرم حیوان را با استفاده از تور گرفتیم و تحویل مسئولین موزه دادیم که پس از بیهوشی به دانشکده دامپزشکی شیراز منتقل شد. متاسفانه این پلنگ بارها تحت بیهوشی قرار گرفت. با توجه به تجربه ای که پس از سالها نگهداری از گربه سانان دارم، بیهوشی های مکرر، علت اصلی مرگ این پلنگ بود. این پلنگ به راحتی حرکت می کرد و طی مدتی که در محیط موزه سرگردان بود، سه نفر از کسانی که در صدد گرفتنش برآمده بودند را به شدت زخمی کرده بود. 

وی افزود: عملکرد دامپزشک محیط زیست آنقدر ناشیانه بود که برای مثال برای زنده گیری پلنگ، از توله سگی به عنوان طعمه استفاده کرده بودند.این پلنگ پس از دوره کوتاهی مراقبت آماده رهاسازی به زیستگاهش بود. اما مسئولین سازمان، با پیشنهاد ما برای نگهداری از این حیوان و تامین مخارج خوراک و درمانش برای مدتی کوتاه و تا زمان رهاسازی موافقت نکردند. حیوان را از زیست بومش در استان فارس روانه تهران کردند و این سرنوشت تلخ را برایش رقم زدند.

 

اصرار وزارت بهداشت برمعدوم سازی ماده ببرسیبری/حذف یک گونه ارزشمند

وزارت بهداشت درحالی مجددا برمعدوم سازی ببر سیبری که ۴ سال درقرنطینه است رای دادکه رییس دانشکده دامپزشکی این اقدام را پاک کردن صورت مسئله دانست و محیط زیست با حذف این گونه ارزشمند مخالف است.

به گزارش خبرنگار مهر در نشستی که روز شنبه در وزارت بهداشت برای تصمیم گیری جهت تعیین تکلیف ببر ماده سیبری که چهار سال است در قرنطینه  نگهداری می شود برگزار شده بود، با وجود درخواست های مکرر سازمان حفاظت محیط زیست و گروه های مردم نهاد علاقمند به حیات وحش، مسئولان این وزارتخانه با تکرار آزمایشات تشخیصی این حیوان موافقت نکردند و همچنان نظر بر معدوم سازی این گونه در خطر انقراض داشتند.

مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست دراین باره گفته است روز گذشته طی جلسه ای که در وزارت بهداشت برگزار شد، مسئولان این وزارتخانه و سازمان دامپزشکی به دنبال امضای توافقی برای معدوم سازی ببر ماده سیبری بودند اما سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد تا زمانی که گزینه ای به جز معدوم سازی روی میز است با معدوم سازی موافقت نمی‌کنیم.

مجید خرازیان مقدم در ادامه گفت: از مسئولان سازمان دامپزشکی درخواست کردیم به ۵ نامه سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر درخواست خون‌گیری از ببر سیبری برای انجام تست مشمشه که طی یک سال گذشته به سازمان دامپزشکی ارسال شده است، پاسخ بدهند.

ببر سیبری

وی افزود: امیدواریم به زودی پاسخ آخرین نامه درخواست خون‌گیری از ببر سیبری مورخ ۶/۱۲/۹۳ را از سازمان دامپزشکی دریافت کنیم تا در صورت موافقت آن سازمان  با خونگیری، بنا بر نتیجه آزمایش، برای تعیین تکلیف نهایی حیوان اقدام شود و در صورت عدم موافقت سازمان دامپزشکی با خون‌گیری، دلایل این مخالفت، کتبا به سازمان حفاظت محیط زیست اعلام شود.

اما دکتر امیر رستمی رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: گونه های مختلفی از پستانداران نظیر تک سمی ها، نشخوار کنندگان، گوشتخواران، حیوانات آزمایشگاهی و حتی انسان به بیماری مشمشه مبتلا می شوند و پروتکلی که مسئولین وزارت بهداشت بر طبق آن نظر بر معدوم سازی ببر سیبری دارند از دید سازمان جهانی دامپزشکی تنها برای تک سمی ها (نظیر اسب و الاغ و ..) و در مناطقی که بیماری در آنجا بصورت اندمیک وجود ندارد، قابل استناد است و این پروتکل قابل تعمیم به  همه موجودات و گونه های حساس به این بیماری نیست کما اینکه در انسان نیز اصل بر درمان است و نه معدوم سازی!

وی افزود: تکنیک های  آزمایشگاهی مشمشه نیز بر طبق مستندات علمی برای گونه هایی غیر از تک سمی ها (اسب و الاغ) چندان قابل اتکا نیستند و موارد مثبت کاذب و منفی کاذب نیز محتمل است. ضمن اینکه با توجه به موارد معدود وقوع مشمشه در گونه های وحشی از جمله گربه سانان وحشی، مطالعه دقیقی بر روی قابل اعتماد بودن پاسخ نتایج بدست آمده نیز در جهان انجام نشده است و بهتر است در  اینگونه موارد برای جمع بندی نهایی جمیع جوانب کلینیکی و پاراکلینیکی حیوان مورد توجه قرار گیرد.

ببر سیبری

به گفته این استاد بیماریهای حیات وحش، مجموعه های تخصصی جهانی که در حوزه حیات وحش فعالیت می کنند از قبیل انجمن دامپزشکان باغ وحش آمریکا ( American Association of Zoo Veterinarians )، اقدامات درمانی را برای گونه های با ارزش در مناطق اندمیک مجاز می دانند ودر منابع علمی، لیستی از داروهای موثر از قبیل آنتی بیوتیکها و روشهای درمانی ارائه شده است.

رستمی با اشاره به اینکه بیماری مشمشه، قابل سرایت به انسان است تصریح کرد: تا کنون موارد متعددی از ابتلا همکاران دامپزشک که خصوصا در زمینه طب اسب به کار مشغول هستند به این بیماری در کشور مشاهده شده است که با موفقیت تحت درمان نیز قرار گرفته اند.

ببر سیبری

وی در ادامه ضمن تقدیر از حساسیت مسئولان وزارت بهداشت در خصوص حفظ بهداشت عمومی، پیشنهاد داد: مسئولان مرتبط (وزارت بهداشت، سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت از محیط زیست) به جای معدوم سازی ببر سیبری که در واقع پاک کردن صورت مسئله است، در جلسه ای کارشناسی شرایط این حیوان را بر اساس مستندات علمی موردارزیابی قرار دهند و با ارائه راهکارهای علمی و مناسب، ضمن رفع نگرانی های بهداشتی ناشی از نگهداری این حیوان، شرایط را برای ادامه بقای آن فراهم کنند و بدین ترتیب دغدغه علاقمندان و فعالین حوزه حیات وحش که خواهان حفظ این حیوان ارزشمند هستند را نیز مورد توجه قرار خواهند داد.

 رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران تصریح کرد: از سوی دیگر باتوجه به موارد معدود گزارش مشمشه در گربه سانان وحشی، و اینکه این حیوان طی ۴ سال گذشته هیچ علائم بالینی از مشمشه بروز نداده حتی اگر در نهایت ابتلای این حیوان به بیماری قطعی شد، نتایج حاصل از مطالعه بر روی تشخیص و درمان آن، به دانش محققان جهان در زمینه بیماریهای حیات وحش خواهد افزود. 


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها