محل تبلیغ شما

اخلال ناکام در کنسرت شجریان

1393/11/30

حاشیه ها حریف همایون نشدند
اداره ارشاد اصفهان در پی تلاش عده‌ای برای برهم زدن برنامه هنری این استان: دنبال خواننده زن می‌گشتید، نوازندگان با حجاب دیدید دنبال رقص و لعاب می‌گشتید، چهار کلام حرف حساب شنیدید


بعد از جنجال آفرینی‌های رسانه‌های تندرو و وابستگان آنها درباره ارائه مجوز تک خوانی زنان از سوی وزارت ارشاد، این بار انگشت اعتراض تندروها کنسرت همایون شجریان و حضور سه نوازنده زن در کنسرتِ اصفهان این گروه را نشانه گرفت.
در این کنسرت که 25 و 26 بهمن ماه در اصفهان برگزار شد، با وجود دریافت مجوز از سوی ارشاد اسلامی اصفهان و همچنین استانداری این شهر، کنسرت همایون شجریان درپی مداخله برخی عناصر با اخلال مواجه شد. البته ناگفته نماند پیش از این گروه «عرفان» که قرار بود در آیین افتتاح اجلاس میراث فرهنگی ناملموس در هنرسرای «خورشید» اصفهان روی صحنه برود هم اجرایش به ‌دلیل حضور نوازندگان زن روی صحنه اجرا، لغو شده بود.
محمد حسین توتونچیان برگزار‌کننده کنسرت همایون شجریان در خصوص اتفاقات اخیر به «ایران» گفت: «خیلی خوشحال هستم که با وجود این اتفاقات توانستیم کنسرت را در چهار سانس برگزار کنیم. ما پیش از این بدون حضور نوازنده زن در اصفهان اجرای کنسرت داشته‌ایم اما در کنسرت 26 بهمن ماه عده‌ای که شناختی از آنها نداشتیم به داخل سالن آمدند و قصد بر هم زدن نظم کنسرت را داشتند و علت این اقدام را حضور نوازنده‌های زن اعلام کرده بودند. در صورتی که این نوازنده‌ها از نظر حجاب هیچ گونه مشکلی نداشتند.»  
با وجود این اتفاقات، چندی پیش حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص لغو کنسرت‌ها در شهرستان‌ها اعلام کرده بود: وقتی مراحل قانونی برای اخذ مجوز طی می‌شود نباید منعی برای اجرا باشد و متأسفانه این حاشیه‌ها و دخالت‌های بی‌مورد نگرانی‌های امنیتی را به دنبال دارد.
به دنبال جنجال آفرینی‌های برخی عناصر در حاشیه کنسرت همایون شجریان، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمد قطبی - مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان - با انتشار بیانیه‌ای، نسبت به حاشیه‌های کنسرت همایون شجریان واکنش نشان داد و معترضان را به گفت‌وگو و تمکین به قانون دعوت کرد.
در این بیانیه آمده است: «از دور بانگی شنیدند، نفس‌زنان دویدند، چیزی ندیدند، خجالت کشیدند. همیشه لازم نیست برای مدیریت دنیای مدرن از سنت عبور کرد، بلکه گاه می‌توان با بهره‌گیری از سنت، مدرن را مدیریت کرد. نسل نوخاسته در فضای وایبر، اندروید، ماهواره، گجت و اپلیکیشن زندگی می‌کند و بسیاری از سنت‌ها و آیین‌های نسل پیش از خود را ندیده و با آن غریبه است. تا جایی که گاه گذشته را در تعارض با خواسته‌ها و تمایلات امروز خود می‌پندارد. این، نه از خیره‌سری این نسل بلکه از ضعف مدیریت ما نسل پیشین است که زیبایی‌های سنت را در صندوقچه‌های چوبی مخفی کرده و هرگز اجازه ندادیم فرزندان‌مان با آن آشنا شوند.»
قطبی در این بیانیه افزوده است: «موسیقی سنتی، بومی و محلی ایران که، نه یک سر و گردن بلکه تمام قامت از موسیقی غربی بلندتر و راست‌قامت‌تر است با همین رفتارهای بچه‌گانه ما به حاشیه رفته و جوانان و نوجوانان ما که مورد هجوم بی‌وقفه آهنگ و موسیقی غرب و غربی واقع‌شده‌اند نه پناهگاه سنتی موسیقایی مناسبی دارند و نه طاقت پرهیز از موسیقی بیگانه.
امروز تنها راه مدیریت ذائقه موسیقایی نسل نوخاسته، بهره‌گیری از موسیقی بومی و محلی است، همان که سال‌های سال با آواز پیشکسوتان این مرز و بوم تا بلندای تاریخ ایران‌زمین قد کشیده است.
از لالایی مادران تا سنج و دهل عزاداران و از نی کسایی تا آواز تاج، از ربنای شجریان تا ایران ایران رویگری، از ناقاره و کرنای حرم رضوی تا ترومپت و دمام تعزیه، همه و همه نشان از پشتوانه قوی و ساختاری استوار دارد.» این بیانیه افزوده است: «آنان که با اجرای موسیقی همایون شجریان موافق نیستند، یا سنت را نمی‌شناسند یا موج موسیقی مدرن را یا از قدرت موسیقی سنتی در برابر موسیقی بیگانه بی‌خبرند.
این بیانیه اینچنین پایان یافت: «کاش چهار انگشت فاصله را زودتر طی می‌کردید و قبل از دیدن قضاوت نمی‌کردید، که شرمنده شوید. شاید حالا فهمیده باشید که «شنیدن کی بود مانند دیدن». دنبال خواننده زن می‌گشتید، نوازندگان با حجاب دیدید. دنبال رقص و لعاب می‌گشتید. چهار کلام حرف حساب شنیدید.»

واکنش ارشاد اصفهان به تندروهایی که کنسرت همایون شجریان را تاب نیاوردند:
به‌جای اعتراض به شجریان مقابل مداحی پاپ صف بکشید
 
 
 

فرهیختگان| باز هم اصفهان محل حادثه موسیقی شد. این‌بار نوبت به همایون شجریان رسید و وقتی او در این شهر کنسرت داشت عده‌ای وارد سالن شدند و نظم اجرا را به هم ریختند. شنیده‌ها حاکی از این است که اعتراض آنها به حضور نوازنده‌های زن در این کنسرت بوده در حالی که نوازنده‌های زن این برنامه با پوشش مناسب و با مقنعه به اجرای برنامه پرداخته‌اند. چهار روز پیش کنسرت همایون شجریان در اصفهان بهانه‌ای برای عده‌ای از مخالفان سیاست‌های فرهنگی دولت یازدهم فراهم آورد تا با تجمعی اعتراض‌آمیز همزمان با اجرای این کنسرت اعتراض خود را نسبت به ادعای مجوز به تک‌خوانی زنان ابراز کنند. با مداخله نیروی انتظامی کنسرت همایون شجریان در اصفهان به پایان رسید و همزمان نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به دروغگویی‌های عده‌ای مبنی‌بر مجوزدادن برای تک‌خوانی زنان واکنش نشان داد. اداره کل ارشاد اصفهان اما دو روز بعد از آن اتفاق بیانیه‌ای را در تاریخ 27 بهمن منتشر کرد. در بخشی از این بیانیه که دوشنبه شب رسانه‌ای شد، آمده است: «کاش این مدعیان در مقابل مداحی پاپِ ذاکر و ذاکر‌ها صف می‌کشیدند و از اینکه ذائقه بچه‌مذهبی‌‌های عاشق امام حسین علیه‌‌السلام آلوده به موسیقی پاپ شود، مانع می‌‌شدند.» در بخش‌های دیگری از این بیانیه در حمایت از برگزاری کنسرت همایون شجریان در اصفهان آمده است: «نوای گلوی همایون شجریان یکی از قله‌های موسیقی سنتی معاصر به حساب می‌آید که با آن و نواهای مشابه آن می‌توان ذائقه نسل جوان و نوجوان را دوباره با سنت و گذشته خویش آشنا سازیم و سپر بلایمان باشد در مقابل آنچه از ناکجاآباد بر ما پرتاب می‌‌شود. آنان که با اجرای موسیقی همایون شجریان موافق نیستند یا سنت را نمی‌‌شناسند یا موج موسیقی مدرن را یا از قدرت موسیقی سنتی در برابر موسیقی بیگانه بی‌خبرند.» اداره کل ارشاد اصفهان برگزاری کنسرت همایون شجریان را با حمایت صریح استاندار اصفهان دانسته و در ادامه بیانیه آورده است: «اجرای همایون شجریان که با حمایت صریح شخص آقای استاندار صورت گرفت، نشانی بود از اقتدار آواز ایرانی و موسیقی محلی؛ اجرایی بود که با بندبند قوانین کشور مطابقت داشت و حریم‌‌ها و حرمت‌‌ها را رعایت کرده بود. آنان که اعتراض دارند یا قانون را نمی‌‌‌شناسند یا خود را بالاتر از قانون می‌‌پندارند. ما معتقدیم قانون در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برخاسته از شرع و منطبق بر احکام شرعی است و حتی اگر جایی هم کسی تشخیص متفاوت داشته باشد نباید در مقابل قانون بایستد و با اردوکشی و یارگیری و تحریک چند جوان ترم اولی روی نیمکت بایستد تا قدش بلند شود.» از سوی دیگر رسانه‌های وابسته به طیف تندرو اصولگرایی تجمع جمعی را در برابر سالن نگین سپاهان‌شهر محل برگزاری کنسرت همایون شجریان، به علت پوشش نامناسب شرکت‌کنندگان در این کنسرت  و در پی مخالفت آیت‌الله مهدوی با برگزاری این کنسرت دانسته‌اند. این دست از گزارش‌ها مدعی هستند که معترضان بعد از تعهد مسئولان برگزاری کنسرت مبنی‌بر عدم تک‌خوانی زن، به تجمع خود پایان دادند و با شعارهای خود خواستار استعفای قطبی مدیر‌کل اداره ارشاد به دلیل صدور مجوز کنسرت شدند. داود گنجه‌ای از اعضای شورای عالی خانه موسیقی در گفت‌وگو با فرهیختگان به این مساله اشاره کرد که پیش از این اعتراض خود را در قالب بیانیه‌ای با امضای شورای عالی خانه موسیقی رسانه‌ای کرده‌اند و حرف تازه‌ای در این باره ندارد. از سوی دیگر برخی اعتراض‌ها به کنسرت همایون شجریان در اصفهان را واکنش به عملکرد رئیس اداره کل ارشاد اصفهان دانسته‌اند.


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها