محل تبلیغ شما

42درصد ترياك جهان در ايران مصرف مي‌شود!؟

1393/11/27

آمار مصرف مواد مخدر در ايران همواره غيرقابل باور بوده است. اين‌بار يك مدير دولت يازدهم روي اين آمارها انگشت مي‌گذارد و آمارهاي خود را نيز فقط در فاصله دو دولت قبلي ارائه مي‌كند!؟ به اعتقاد او بيش از ۶۰ درصد جرائم مرتبط با مواد مخدر و بيش از ۶ ميليون نفر در كشور تحت تأثير مواد مخدر قرار دارند و روزانه هشت نفر در اثر مواد مخدر جان خود را از دست مي‌دهند و ۷۰ نفر نيز معتاد مي‌شوند. 
روزبه كردوني مديركل دفتر آسيب‌هاي اجتماعي وزارت تعاون مي‌گويد:  در حال حاضر كشور ما يك ميليون و ۳۲۵ هزار معتاد دارد و سالانه بيش از ۵۰۰ تن مواد مخدر مصرف مي‌شود كه البته آمارهاي غير رسمي رقمي بيش از اين را نشان مي‌دهد. همچنين طي پنج سال گذشته روزانه ۷۰ نفر معتاد به جمعيت معتادان كشور اضافه شده و بر اساس تحقيقات انجام شده مواد مخدر به تنهايي بين ۶۳ تا ۶۵ درصد از جرائم و دستگيري‌ها را به شكل مستقيم و غيرمستقيم به خود اختصاص داده است. 
 در اين گزارش كه ‌ معاونت رفاه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي‌ با كمك كارشناسان اين حوزه در سال جاري در مورد مواد مخدر و جرائم مرتبط با آن تهيه و خبرگزاري مهر آن را منتشر كرده، آمده است: مصرف مواد صنعتي از نيم درصد در سال ۸۴ به ۲۶ درصد در سال 92 رسيده است. از سوي ديگر سن اعتياد نيز كاهش يافته و زنان در معرض آسيب بيشتري قرار گرفته‌اند و همچنين معضلات بهداشتي اعتياد به ويژه ابتلا به ايدز نيز نگران‌كننده است. 

رشد 25درصدي مصرف شيشه
در اين گزارش آمده است : كارشناسان امور اجتماعي و آسيب‌‌شناسان معتقدند كه سوء‌مصرف مواد مخدر در كانون آسيب‌هاي اجتماعي كشور قرار دارد، بنابراين بايد براي كنترل و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي مهار اعتياد در اولويت قرار گيرد.  تحقيقات نشان مي‌دهد روزانه تقريباً هشت نفر براساس مصرف مخدر جان خود را از دست داده‌اند، همچنين افزايش ۱۵ درصدي مرگ و مير زنان نيز بر اثر سوء مصرف مواد نسبت به سال ۹۱ در آمار مشهود است و از سوي ديگر رشد بيش از ۲۵ درصدي مصرف شيشه نيز در سال ۹۲ مشاهده شده است.  ‌كردوني به تحقيق انجام شده در مورد اعتياد اشاره ‌ مي‌كند و مي‌گويد: آمارهاي اعلام شده در گزارش در سال ۹۲ جمع‌آوري و نهايي شده و هنوز آمار سال ۹۳ جمع‌بندي نهايي نشده است. 
وي به كاهش سن اعتياد نيز اشاره مي‌كند و ادامه مي‌دهد: در حال حاضر ميانگين سن معتادان به حدود ۲۰ سال رسيده يعني از حدود 23.5 در سال‌هاي گذشته به ۲۰ سال كاهش يافته است. 
كردوني در مورد مصرف مواد مخدر در بين كودكان خياباني نيز مي‌گويد: تحقيقات انجام شده در اين گزارش نشان مي‌دهد كودكان خياباني در مقايسه با افراد ديگر مصرف الكل بالاتري دارند و مواد مصرفي در آنها نيز احتمالاً بالاتر از جمعيت زير ۱۸ سال است به طوري كه در گزارش به دست آمده 17.3 درصد كودكان خياباني حداقل يك بار در عمر مصرف الكل داشته و ۷ درصد كودكان خياباني حداقل يك بار مصرف يكي از مواد مخدر را تجربه كرده‌اند.  وي همچنين در مورد كاهش سن مصرف‌كنندگان مواد مخدر نيز مي‌گويد: براساس گزارش به دست آمده سن شروع مصرف مواد تا سال ۸۶ از ثبات معناداري بين ۲۳ تا ۲۴ برخوردار بوده است اما طرح ملي شيوع‌شناسي مواد مشخص مي‌كند كه طي مدت شش سال سن مصرف از ۲۴ به ۲۱ رسيده يعني سه سال كاهش داشته است و اين خود نگران كننده است. 

روزي ۷۰ نفر معتاد مي‌شوند
طبق آمار رسمي اعلام شده توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر تعداد معتادان در سال ۸۶ يك ميليون و ۲۰۰ هزار نفر بوده، اين در حالي است كه در دي‌ماه ۹۱ تعداد اين افراد يك ميليون و ۳۲۵ هزار نفر اعلام شده و چنانچه همين آمار مبنا قرار گيرد بايد گفت كه طي اين سال‌ها به طور متوسط روزانه ۷۰ نفر به آمار معتادان كشور افزوده شده است. 
مديركل دفتر آسيب‌هاي اجتماعي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي در مورد آمار مصرف مواد مخدر در جامعه جهاني نيز مي‌گويد: طبق گزارش به‌دست آمده، آمارهاي جهاني دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل نشان مي‌دهد مصرف ترياك در ايران ۴۵۰ تن معادل ۴۲ درصد مصرف جهاني است و ۱۳ درصد از مصرف‌كنندگان جهاني ترياك در ايران قرار دارند.  گزارش‌هاي رسمي بيانگر اين است كه مصرف سالانه انواع مواد ۵۰۰ تن است به طوري كه مي‌توان گفت معتادان كشور روزانه يك‌و‌نيم تن مواد مخدر مصرف مي‌كنند. 
بر همين اساس استان‌هاي تهران، اصفهان و خراسان رضوي به ترتيب با ۴۰ هزار و ۲۴۶ نفر، ۲۵ هزار و ۸۱۶ نفر، ۱۸ هزار و ۹۶۷ نفر بيشترين دستگيرشدگان را در كشور داشتند. همچنين در خصوص قاچاقچيان دستگير شده نيز استان‌هاي تهران، خراسان جنوبي و خراسان رضوي با 2 هزار و ۱۵۰ نفر، يك هزار و ۵۱۲ نفر و يك هزار ۴۲۵ نفر سه استان اصلي در اين حوزه بوده‌اند. 
لازم به ذكر است تعداد زنان معتاد بين سال‌هاي ۸۶ تا ۹۲، ۷۳ درصد افزايش داشته است و مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز اعلام كردند تعداد زناني كه در اثر سوء مصرف مواد جان خود را از دست دادند سال گذشته نسبت به سال قبل آن ۱۵ درصد رشد داشته است و از سوي ديگر بيشترين زنان معتاد در رده سني ۲۰ تا ۳۶ سال هستند كه اغلب آنها از مواد مخدر ترياك، شيشه، الكل و كراك استفاده مي‌كنند و همچنين از 7 هزار و ۳۷۷ زن زنداني در كشور ۶۰ درصد آنها به دلايل مرتبط با جرائم اعتياد و مواد مخدر به زندان راه پيدا كرده‌اند كه بيشتر آنها خود نيز از اين مواد استفاده مي‌كردند. 

 

 

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها