محل تبلیغ شما

سختی کارحقوق محیط‌بانان ۱۲ هزار تومان!

1393/11/22

سختی کار، ۱۲ هزار تومان به حقوق محیط‌بانان افزوده شد!

نشر این خبر با ذکر منبع: www.sarzaminjavid.com شایسته است 

کمترین درگیری در این شغل، درگیری با قانون شکنانِ مسلح و کمترین سختی، پیمایش مناطقی وسیع برای انجام وظایف است که گاه هر چه روز طولانی باشد هم، باز ‌به قدر یک دور چرخیدن مناطق تحت مسئولیت کافی نیست!

به گزارش «تابناک»، پس از آنکه حسن روحانی با وعده توجه به مسائل زیست محیطی به جایگاه ریاست جمهوری رسید و از ابتدای تشکیل کابینه، نگاه ویژه‌ای به این حوزه معطوف داشت، در کنار امیدهایی که در توجه به محیط زیست کشورمان به دل فعالان این عرصه تزریق شد، محیط‌بانان به این باور رسیدند که قرار است بعد از مدت‌ها گلایه‌هایشان شنیده شده و شاهد بهبود شرایط کاری خود باشند. 

از جمله گلایه‌های ایشان، مسائل حقوقی حل نشده در استفاده از سلاح سازمانی بود که ‌گاه برخی محیط‌بانان را تا آستانه اعدام می‌برد؛ اشکالی بزرگ که همچنان وجود دارد و البته یکی از اشکالاتی است که محیط بانان، چشم انتظار رفع و رجوعش بودند. 

آنچه بعد از نگرانی از تأمین امنیت جانی، سال‌هاست‌ دغدغه بزرگ محیط بانان شده، حقوق و مزایای کمی است که بابت کار دشوارشان و از قبل سر و کله زدن با مشکلات، کمبود‌ها و مخاطرات فراوان دریافت می‌کنند؛ گلایه‌ای که از دید بسیاری مسئولان، از جمله رئیس سازمان محیط زیست وارد است و برای برطرف کردنش، وعده‌های زیادی داده شده است. 

بدین ترتیب شاید طبیعی بود که خبر «آغاز پرداخت فوق‌العاده سختی کار به محیط بانان» که در واپسین روزهای هفته گذشته مخابره شد، به شدت مورد توجه قرار گرفته و انعکاس وسیعی در رسانه‌ها داشته باشد، زیرا به ظاهر از تحقق ‌وعده طولانی مدت و رفع مشکلی کهنسال خبر می‌داد. 

در این خبر ‌به نقل از سید محمد مجابی، معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست آمده بود: «طی یک سال گذشته تلاش‌های گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف برای حصول به نتیجه مثبت در خصوص افزایش حقوق و رفع مشکلات معیشتی محیط بانان صورت پذیرفت که خوشبختانه یکی از این اقدامات به نتیجه رسیده و آن عبارت از موافقت با اجرایی شدن پرداخت فوق العاده سختی شرایط کار است‌». 

وی در ادامه با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور طی نامه‌ای رسمی موافقت خود با تعیین میزان فوق العاده سختی شرایط کار شاغلین در پست‌های تخصصی سازمان در استان‌ها را اعلام کرده، چگونگی محاسبه این افزایش حقوق را این گونه شرح داد: «بر این اساس برای محیط بانان هزار امتیاز و برای ۱۸ شغل کار‌شناسی تخصصی استانی بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده است‌».

 

 
 

البته این پایان ماجرا نبود و نیست؛ آن گونه که دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران توضیح داده، در پی انتشار خبر افزایش حقوق این قشر، تعدادی از محیط بانان با در اختیار قرار دادن فیش‌های حقوقی خود، از صحیح نبودن سخنان معاون سازمان محیط زیست خبر داده‌اند. به این صورت که ثابت کرده‌اند آیتم «فوق‌العاده سختی شرایط کار» را پیش‌تر دریافت می‌کرده‌اند و پرداخت آن جدید نیست و علاوه بر آن، نشان داده‌اند که امتیاز در نظر گرفته شده برای محیط بانان در این آیتم فوق العاده، نهصد بوده است. 

بر این اساس، با استناد به دو فیش حقوقی که دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش برای اثبات مدعای محیط بانان منتشر کرده، آشکار می‌شود که امتیاز محیط بانان در این آیتم، از نهصد به هزار ارتقا یافته و این صد امتیازِ افزوده شده، تنها تغییراتی است که در حقوق محیط بانان رخ داده است؛ صد امتیازی که یک محاسبه ساده ریاضی نشان می‌دهد مبلغی حدود دوازده هزار تومان به حقوق این قشر خواهد افزود (برای درک بهتر محاسبه، به این نکته دقت کنید که نهصد امتیاز ثبت شده در فیش‌های پیوست به متن، چیزی حدود صد و هشت هزار تومان به حقوق محیط بانان می‌افزوده است). 

بر این اساس، به نظر می‌رسد چون معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست از وجود این ردیف در حکم کارگزینی محیط بانان مطلع نبوده، به جای اعلام افزایش نهصد امتیاز محیط بانان به هزار امتیاز، از آغاز پرداخت فوق العاده سختی شرایط کار به محیط بانان خبر داده است! 

بدین ترتیب می‌توان دریافت که اگر این مقام از وجود چنین ردیفی در حقوق محیط بانان آگاه بود، شاید رویکردش به موضوع افزایش صد امتیاز تغییر می‌کرد و چه بسا ناچیز بودن مبلغ دوازده هزار تومان مجابش می‌کرد از بیان این خبر صرف نظر کند؛ از بیان خبری که به نظر می‌رسد تحقق وعده‌ای را اطلاع رسانی می‌کند اما حالا ثابت شده که نه تنها اینچنین نیست، بلکه گلایه‌ای به گلایه‌های محیط بانان افزوده است؛ اینکه چگونه خبری درباره ایشان تا این حد قلب شده منتشر می‌شود و چرا منبع اعلام اینچنین خبری، معاون سازمانشان است که می‌بایست بهتر از هر کسی حال و روز ایشان را بداند؟!

 


 


Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها