محل تبلیغ شما

هركوچه يك بقالي، يك بانك، يك مشاور املاك!

1393/11/20

در شرايطي كه تعداد زياد شعب بانك‌ها مورد انتقاد بسياري از كارشناسان است كه به نظر مي‌رسد مشاوران املاك نيز با اين پديده مواجه شده‌اند، اين در حالي است كه برخي به شوخي مي‌گويند كم مانده به ازاي هر خانواده ايراني يك شعبه بانك و يك مشاوره املاكي در كشور ايجاد شود. 
كافي است كه چرخي در خيابان‌هاي پايتخت بزنيم تا متوجه شويم كه مغازه‌هاي مشاوره املاكي همچون بقالي سراسر شهر را فرا گرفته است، اين رخداد در حالي است كه به گواه آمارها بازار مسكن از دو سال گذشته تا كنون در ركود به سر برده است، اما گويا سود موجود در اين بخش آنقدر شيرين است كه توسعه اين صنف آن هم در دوره ركود را رقم زده است. 
اكنون سر هر كوچه و برزن يك مشاوره املاكي ايجاد شده است و نزديك بودن مغازه‌هاي مشاوره املاكي اين شائبه را در ذهن تقويت مي‌كند كه برخي از اين مشاوران املاك تازه تأسيس بدون مجوز باشند زيرا بر حسب قانون فاصله مغازه‌هايي كه در يك صنف فعاليت مي‌كنند يك محدوده مشخص است كه مشاوران املاك نزديك به هم بي‌شك اين قوانين را رعايت نكرده‌اند. 
تعداد مشاوران املاك در حالي به شكل قارچ‌گونه در حال افزايش است كه برخي از مردم مراجعه‌كننده به مشاوران املاك پس از خارج شدن از مغازه‌هاي آنها مدعي مي‌شوند كه نام اين صنف را بايد از مشاوره املاك به مشاوران ملاك تغيير داد و به قولي الف قامت يار را بايد از اين صف حذف كرد زيرا اغلب اين مشاوران خود توليد‌كننده مسكن هستند و سعي دارند در اين بازار راكد آپارتمان‌هايي كه ساخته‌اند به مردم بفروشند. 
يكي از مراجعه‌كنندگان به مشاوره املاك تازه تأسيسي در جنوب غرب تهران به «جوان» گفت: بيش از سه ماه است كه به تعداد زيادي از مشاوره املاكي‌هاي واقع در مناطق مركزي و جنوب غربي شهر تهران براي خريد مسكن رجوع كرده‌ام و به جرئت مي‌گويم كه در گذشته مشاوره املاكي‌ها براي خانه‌دار شدن مردم يك تكاني به خود مي‌دادند اما الان بي‌تفاوت پشت ميز خود مي‌نشينند و ليست قيمت‌هاي نجومي را جلو  مردم مي‌گذارند و نه فقط انجام معامله براي آنها هيچ اهميتي ندارد بلكه حتي برخي از آنها شناخت لازم را درباره حقوق معاملات ندارند. 
وي گفت: يا مشاوران املاك بسيار سير هستند و ديگر نيازي به تلاش جهت چانه‌زني و انجام معامله نمي‌بينند يا اينكه اصلاً اين مشاوران املاك، مشاوران املاك نيستند و براي مفت‌خري مسكن‌هاي مردمي كه مجبور به فروش املاك خود در اين شرايط ركودي هستند به اين صف ورود پيدا كرده‌اند.  وي با بيان اينكه مشاوران املاك دستشان به ساخت و ساز و مشاركت در ساخت باز شده است، گفت: مشاوره املاكي‌هاي كنوني ديگر آن مشاوره املاكي‌هاي ديروزي نيستند كه بخواهند براي خانه‌دار كردن مردم تلاش كنند و با كمي چانه‌زني قيمت‌ها را تعديل نمايند. 
وي گفت: برخورد برخي از مشاوران املاك آنقدر غير‌محترمانه است كه آدم از خريد مسكن كلاً پشيمان مي‌شود از اين رو ترجيح مي‌دهم مسكن مورد نياز خود را از طريق سايت‌هاي آگهي مسكن و رسانه‌ها تهيه كنم و ديگر به اين صنف مراجعه نكنم. 
از سوي ديگر يكي از مشاوران املاك قديمي فعال در منطقه نواب تهران در گفت‌وگو با خبرنگاري اظهار داشت: متأسفانه قيمت مسكن تناسبي با بودجه خانوار ندارد و ديگر نمي‌شود همانند گذشته خيلي چانه‌زني كرد و مالك را براي ارائه تخفيف تحت فشار قرار داد مگر آنكه مالك پول لازم باشد و بخواهد در اين بازار راكد به سرعت ملك خود را بفروشد. 
وي در رابطه با رشد مشاوران املاك در سطح شهر تهران گفت: بازار راكد است نمي‌دانم چرا آنقدر تعداد مشاوران املاك زياد شده است. به نظر مي‌رسد ركود در اقتصاد و ساير بخش‌ها سرمايه‌گذاراني را به اين بخش هدايت كرده است اما بايد عنوان داشت كه خود بازار مسكن هم دچار ركود است. 
محمد رضايي در واكنش به اين مقوله كه برخي افزايش ارائه آگهي به سايت‌ها جهت خريد و فروش مسكن را نشانه كاهش اعتماد مردم به مشاوران املاك عنوان مي‌كنند، گفت: طي سال‌هاي اخير مسكن‌هاي زيادي در كشور توليد شده است، ‌اين در حالي است كه مشاوران املاك نيز بايد توسعه يابند شايد عدم توسعه اين بخش يكي از دلايلي است كه مردم نمي‌توانند خدمات مورد نياز را از اين صنف دريافت كنند از همين رو به سايت‌هاي مجازي براي معاملات مسكن رو آورده‌اند البته ركود موجود در بازار و طولاني شدن دوره انتظار جهت فروش مسكن را نيز نبايد از نظر دور داشت. 
در اين ميان بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه برخي از مشاوران املاك آنقدر دندان‌گرد شده‌اند كه تنها فايل‌هايي كه از سوي مالك وعده حق‌العمل‌كاري بالا ارائه شده است را به متقاضيان مسكن نشان مي‌دهند، فروشندگان و مالكان با درك اين وضعيت خود با ارائه آگهي فروش مسكن راساً جهت عرضه مسكن اقدام كرده‌اند. 
از سوي ديگر با جست‌وجوي خريد و فروش مسكن در مرورگر اينترنت متوجه مي‌شويم كه سايت‌هاي متعددي در اين رابطه راه‌اندازي شده‌اند تا عرضه مسكن بدون واسطه بين خريدار و فروشنده انجام پذيرد، اين در حالي است كه كارشناسان پيدايش و گسترش چنين سايت‌هايي را يكي از علائم كاهش اعتماد به بنگاه‌هاي مشاوران املاك و تمايل طرفين معاملات مسكن به حذف واسطه‌ها عنوان مي‌كنند. 
كاهش بنيه مالي متقاضيان موجب شده تا چانه‌زني‌هاي بيشتري به طور مستقيم در فضاي مجازي بين خريدار و فروشنده مسكن انجام پذيرد، البته بايد يادآور شد كه در نهايت طرفين معامله بايد جهت تنظيم قرارداد به مشاوران املاك رجوع كنند. 
شايد افزايش استقبال مردم به سايت‌هاي مجازي جهت خريد و فروش مسكن يكي از دلايل رشد قارچ‌گونه مشاوران املاك در پايتخت باشد كه جا دارد اتحاديه مشاوران املاك در خصوص اين رابطه توضيحاتي را ارائه كند. 

 

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها