محل تبلیغ شما
شهر ایرانی‌ “دربند” در روسیه !

تاریخ خبر: 1393/11/9

شهر ایرانی‌ “دربند” در روسیه !

شهر ایرانی‌ “در بند” واقع در جمهوری داغستان ۲۰۰۰ ساله شد!….

در زیر عکس‌هایی دیدنی از این شهرایرانی واقع در روسیه را همراه با توضیحات لازم  برای‌تان می‌آوریم.

۱

جمهوری داغستان یکی‌ از ۱۷ استان بهشت آسا و بزرگی‌ است که  قاجار‌ها با فروش آن به روسیه و خرج پول آن در قمار خانه‌های فرانسه، از ایران جدا کردند! در این جمهوری شهری وجود دارد به نام دربند که نه تنها جلوه‌های فرهنگی‌، معماری، علمی‌ و هنری ایرانیان باستان در آن بخوبی حفظ شده بلکه فرهنگ پارسی نیز که مبتنی‌ بر پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک است در بین ساکنان ایرانی‌ این شهر نیز محفوظ مانده است تا جایی‌ که از طرف یونسکو به آن، سالم‌ترین، متمدن‌ترین و آرام‌ترین شهر دنیا لقب داده و نام این شهر را ثبت کرده‌اند.

۲
شهر دربند در گذرگاه باریکی میان دریای خزر و دامنه کوه‌های قفقاز قرار دارد و در ۲۰۱۵ از تاسیس آن ۲۰۰۰ سال خواهد گذشت. به همین مناسبت هم سال ۲۰۱۵ در روسیه سال “دربند” نامیده خواهد شد.

در روسیه برای برگزاری جشن‌های ۲۰۰۰ ساله این شهر تاریخی‌ که زیبای‌های آن مادی و معنوی است، آماده می شوند. ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه فرمان برگزاری این جشن‌ها بمناسبت ۲۰۰۰-‌ مین سال تاسیس شهر دربند جمهوری داغستان” را امضا کرده است .

رسانه‌‌های روسیه نوشته‌اند که مبلغ کل تامین پولی این جشن به حدود ۱/۸ میلیارد روبل می‌رسد و تخصیص این وجوه امکان خواهد داد که بسیاری از مسایل این شهر ایرانی‌ حل شوند. هدف این جشن‌ها معرفی‌ این شهر ارزشمند به جهانیان می‌باشد ولی‌ همچنان و هم‌زمان در این شهر جاده‌ها و دبیرستان‌ها و بیماستان‌های جدیدی ساخته شده و واحد‌های میراث تاریخی و ساخت و ساز‌های ایرانیان که امروزه در همه جای دنیا آنرا به شکل کاخ‌ها ، مساجد و کلیسا‌ها دراورده‌اند، احیا و بازسازی خواهند گردید. تعدادی از این ساخت و ساز‌های زیبای تاریخی‌ ایرانی‌ از جمله “نارین قله” و بخش قدیمی دربند در لیست میراث جهانی یونسکو قید شده است. به دربند همچنین لقب افتخاری یونسکو – “یکی از خویشتن‌دار‌ترین شهر‌های جهان” اعطا شده است.

۳

مراسم جشن در دربند در بهار شروع می‌شود.
در زمان امپراطوری ساسانی و پادشاهی امپراطور بزرگ ایران شاپور یکم این شهر ساخته شده و داغستانی‌ها وفادار‌ترین ایرانی‌‌ها به ایران و میهن‎دوست‌ترین ایرانی‌‌ها هستند. دین رسمی‌ این سرزمین زرتشتی است و در زمان قاجار‌ها و پیش از فروش این سرزمین، مردم این بخش از ایران را وادار به پذیرفتن اسلام کردند. ایرانیان در هر نقطه‌ای از دنیا پا می‌گذاشتند آنجا کاخ‌ها، پًل‌ها، جاده‌ها، حمام‌ها، باغ‌ها و استحکامات نظامی می‌ساختند، که امروزه آثار آن در تمامی دنیا وجود دارد، و به شکل کاخ سران، کلیسا، مساجد درآمده و به نام این و آن، زده شده و پزش را به نوادگان آن بزرگان می‌دهند. در داغستان نیز ایرانیان استحکاماتی ساختند که شهر تاریخی‌ دربند و دیوار دفاعی طویل و معروف دربند از جمله آن‌ها می‌باشد.

۴
این دیوار به منظور جلوگیری از حمله قبایل وحشی ترک و بربر به این سرزمین آباد و زیبا صورت گرفت که مرتبا به این شهر حمله کرده و آنجا را تخریب کرده، مردم را می‌کشتند و چپاول میکردند.

۵
پیشینه مردم داغستان از اقوام پارس و زرتشتی تشکیل شده است ولی‌ بنا بر خصلت مهمان‌نوازی معروف ایرانی‌‌ها، هر دسته‌ای از راه رسید در این شهر با مهربانی پذیرفته شده، در نتیجه این شهر نیز مانند کل ایران فرش زیبایی است که از رنگ‌های گوناگون و متنوع ساخته شده است. به واسطه حضور گروه‌های قومی گوناگون در این سرزمین، و زندگی‌ مسالمت‌آمیز این گروه‌های مختلف در کنار یکدیگر، این شهر می‌تواند نماینده فرهنگ مسالمت‌آمیز و صلح‌طلب معروف ایرانی‌ باشد که مردم با وجود تمامی اختلافات ظاهری، آن‌چنان در آرامش و صلح زندگی‌ می‌کنند که شگفت‌انگیز است. 

1 0
مهرداد میرسنجری   1394/10/4 07:53:18

شهر دربند به عنوان شمالی ترین شهر از 17 شهر قفقاز اشغالی ایران است که هم اکنون با تغییر نام با عنوان " Derbent" ، بخشی از جمهوری داغستان فدراسیون روسیه است.
لازم به ذکر این که باکو، شکی دربند، داغستان، گرجستان، گنجه، قوبا و ... از مناطقی هستند که با ذکر نام، در قرار داد ننگین گلستان ( 1813میلادی ) پس از چند هزار سال همزیستی با ایرانیان، از مام میهن جداشدند.
به بهانه برگزاری دوهزارمین سالگرد بنیانگذاری شهر دربند توسط روسیه، خاموشی و نا آگاهی تاریخی ایرانیان نسبت با شهر تیرانی در بند، به هیچ روی قابل توجیه نیست.
لذا شایسته است قفقاز، از جمله داغستان و دربند و اوستیا و سایر مناطق ایرانی تبار از محاق فراموشی نابخشودنی ایرانیان بیرون آیند و در قالب همایش ها و جشن های آیینی، برگزاری تورهای تبادلی بین دو گشور و ... به ایرانیان شناسانانده شود.

2 0
امیر پریزاد   www.sarzaminjavid.com 1394/10/4 07:54:46

با سپاس ویژه از استاد ارجمند ، جناب میرسنجری