محل تبلیغ شما
درمان افتادگي شانه چيست؟

تاریخ خبر: 1393/11/1

درمان افتادگي شانه چيست؟

نشر این خبر با یاد ناشر"سرزمین جاوید" شایسته است

 

«ميزگرد زيبايي» درباره گوژپشتي با حضور دکتر حميد بهتاش فوق‌تخصص جراحي ستون‌فقرات، دکتر حسن قندهاري فوق‌تخصص ستون‌فقرات و دکتر حميد حصاري‌کيا فلوشيپ جراحي ستون‌فقرات
درمان افتادگي شانه چيست؟


 

الهه جوانپور

مشكل مهمان اين هفته، شايد روزي گريبان هر کسي را بگيرد چراكه پزشكان معتقدند خيلي از عادت‌هاي ما مي‌تواند باعث ايجاد قوز شود. يکي از خوانندگان «سلامت» برايمان نوشته‌اند: «آقايي هستم 32 ساله که افتادگي شانه دارم. مدتي است اطرافيانم مي‌گويند قوز داري و پشتت گرد شده است اما خودم احساس نمي‌کنم مشکلي دارم. اينکه بخواهم مرتب، شانه‌هايم را عقب بدهم و صاف راه بروم، هم باعث مي‌شود احساس درد کنم. يکي از دوستان پيشنهاد داد قوزبند ببندم اما تنوع آن در بازار بسيار زياد است. بستن خودسرانه هر نوع قوزبند ايراد ندارد؟ كدام بهتر است و چه مدت بايد از آن استفاده کرد؟»

 

قوز دو نوع است: وضعيتي و ساختاري

اگر قوز يک بيمار در حالت دمر (يعني خوابيده به شکم) اصلاح شود، يعني به «قوز وضعيتي» مبتلاست. اين نوع قوز در خانم‌ها شايع‌تر است. اما قوز ساختاري، در آقايان شايع‌تر است و فرد وقتي دمر مي‌خوابد، قادر به اصلاح وضعيتش نيست. به هر حال چه مبتلا به نوع ساختاري باشيد و چه وضعيتي، بايد به پزشک مراجعه کنيد. اساس درمان اين 2 نوع قوز، اصلاح شيوه زندگي و ورزش است. به‌ندرت قوز مي‌تواند ناشي از مشکلات مادرزادي باشد که هرچه زودتر تشخيص داده و درمان شود، از پيشرفت آن در بزرگسالي و جراحي‌هاي پيچيده جلوگيري مي‌شود.

 

قوزبند آماده بهتر است يا قوزبند توليدي؟

دکتر حميد حصاري‌کيا

متخصص ارتوپدي و فلوشيپ جراحي ستون‌فقرات و استاديار دانشگاه علوم پزشکي بقيه‌ا...

با توجه به نوع قوز، قوزبند متفاوتي لازم است. در برخي از انواع قوز مثل بيماري شوئرمن و با توجه به سن فرد، استفاده از بريس توليدي ضروري است و انواعي که در داروخانه‌ها فروخته مي‌شود، کارايي ندارد. قوزبندهاي آماده فقط براي يادآوري مفيدند؛ يعني فرد مي‌تواند براي مدت‌زمان کوتاه يعني حداکثر يک يا دو هفته از اين قوزبندها استفاده کند تا وقتي بدنش حالتي نادرست مي‌گيرد، به او يادآوري شود که بايد صاف بنشيند. به عبارتي، اين نوع قوزبندها براي اصلاح وضعيت مناسب هستند و استفاده طولاني‌مدت از آنها عضلات را ضعيف مي‌کند. فردي که دچار قوز يا افتادگي شانه شده، حتما بايد به متخصص مراجعه کند تا درمان‌هاي لازم تجويز شود و اگر به قوزبند نياز داشت، پزشک نوع کارآمد و موثر آن را پيشنهاد دهد.

نگاه فوق‌تخصص ستون‌فقرات

دکتر حسن قندهاري

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران

زنان پس از زايمان در معرض افتادگي شانه‌اند

قوز پشت و افتادگي شانه، از نوجواني شروع مي‌شود و زمينه خانوادگي دارد. البته شيوه زندگي و عادت‌هاي نادرست هم مي‌تواند باعث ايجاد قوز در افرادي شود که زمينه خانوادگي آن را ندارند يا عامل تشديد اين حالت در افرادي شود که زمينه خانوادگي آن را دارند. متاسفانه عادت‌هايي که باعث بروز قوز به‌خصوص در جوانان و نوجوانان مي‌شود، زياد است. خانم‌ها بعد از زايمان دچار شلي شکم مي‌شوند و اگر ورزش نکنند و شيوه صحيح نشستن هنگام شير دادن را رعايت نکنند و سابقه زمينه‌اي قوز پشت هم داشته باشند‌، دچار تشديد اين حالت و درد در ناحيه گردن، شانه و بين دو کتف مي‌شوند. در اين افراد اصلاح شيوه کار کردن، شير دادن و انجام ورزش مي‌تواند قوز را برطرف کند. بد نشستن را ممکن است در کودکان و دانش‌آموزان هم ببينيد.

در اين شرايط بايد به آنها در مورد درست نشستن هنگام انجام تکاليف و درس‌خواندن، ‌آموزش داد. گاهي افراد در سنين پايين به دليل عادت‌هاي نادرست دچار قوز مي‌شوند و در سنين بعد از 30-25 سالگي به دليل نازيبايي براي درمان مراجعه مي‌کنند. در اين افراد نيز اصلاح وضعيت در کنار ساير درمان‌ها کمک‌کننده است. براي پيشگيري بهتر است از ماندن در هر وضعيتي که قوز را تشديد مي‌کند، خودداري کرد و ورزش‌هايي انجام داد که باعث صافي پشت و کشيدگي شانه‌ها به عقب مي‌شود. اين تمرين‌ها در اصلاح قوز خفيف تاثير دارد اما اگر بدن به اين تمرين جواب ندهد و درجه انحراف از 50 بالاتر باشد، به بريس نياز است. اگر درجه انحراف از 70 گذشت، نيز جراحي ضروري خواهد بود. در افراد ميانسال مبتلا به قوز، استفاده از بريس موثر نيست. اين افراد بايد ورزش‌هاي دائمي کشش عضلات جلوي سينه‌اي و تقويت عضلات پشت را انجام دهند تا جلوي تشديد قوز و درد گرفته شود اما از قوز موجود چيزي کاسته نمي‌شود. اگر با اين تدابير در اين سن قوز پيشرفت کند، به جراحي نياز است که مانع بروز قوز شديد و خميده شدن کامل پشت مي‌شود.

نگاه ارتوپد و فوق‌تخصص جراحي ستون‌فقرات

دکتر حميد بهتاش

عضو هيات علمي‌ دانشگاه علوم پزشكي ايران

ورزش، بريس و جراحي؛

درمان‌هاي سه‌گانه

روش‌هاي درماني موجود براي اصلاح قوز پشت؛ ورزش، استفاده از بريس و جراحي است. ورزش‌ها را بايد فيزيوتراپ باتجربه در اين حوزه آموزش دهد. اين ورزش‌ها شامل 3 نوع تمرين است؛ تمرين‌هايي که وضعيت عضلات لگن را اصلاح مي‌کند، تمرين‌هاي کششي شانه و عضلات سينه‌اي بزرگ که باعث کاهش جبراني قوز پشت مي‌شود و تتمه ورزش‌ها؛ شامل کشيدن شانه‌ها به پشت و صاف کردن قوز. اين ورزش‌ها بايد مستمر 5/1 تا 3 سال، 3 روز در هفته، به مدت 40 دقيقه انجام شود.

قوزبند انواع مختلفي دارد. ساده‌ترين نوع آن به شکل باند 8 است که پشت شخص بسته مي‌شود اما تجويز آن بايد زير نظر پزشک باشد زيرا اگر درست و همراه با تمهيدات لازم استفاده نشود، مي‌تواند اثر عکس داشته باشد. بهترين قوزبند، از الگوي استاندارد بريس ميلواکي تبعيت مي‌کند. قوزبند را حداقل يک سال تا يک سال و نيم بايد 23 ساعت در روز و تا 3 سال هرازگاهي استفاده کرد.

در ضمن استفاده از بريس به تنهايي بي‌فايده است و بايد همراه با آن تمرين‌هاي ورزشي انجام داد. قوزبند به صورت آماده و ساختني به‌وسيله ارتوپدهاي فني موجود است. انواعي که سفارش داده و ساخته مي‌شود، به مراتب بهتر است زيرا براساس اندازه‌هاي شخص تهيه شده است. اين نوع بريس‌ها هر چند وقت يکبار بايد به‌وسيله ارتوپد بازبيني شود. مهم‌ترين کار قبل از آغاز درمان، تشخيص به موقع و انتخاب روش درماني کارآمد است. سن طلايي درمان قوز پشت دوران بلوغ و رشد است. براي فردي که اصلاح قوزش به جز با جراحي ممکن نيست، نبايد ورزش يا بريس تجويز شود زيرا در اين شرايط دوران طلايي درمان هدر مي‌رود و امکان اصلاح کم خواهد شد. به کسي هم که مشکلش با ورزش قابل رفع است، نبايد جراحي را تحميل کرد.

1 0
فهیمه   1396/8/22 09:01:20

با سلام و خسته نباشید.خانم و 25 سالمه.شانه سمت راستم افتادگی پیدا کرده.گمان میکنم بعلت انداختن داعم کیف در سمت راست و عادت اشتباه نشستن باش.وقتی از نیم رخ سمت راستمو میبینم مث قوز شده.تصمیم دارم قوز بند استفاده کنم و درست بشینم.ممنون میشم در این مورد راهنمایی کنین و در صورت امکان راه حل بهتری بجز مراجعه به فیزیو تراپ کنین.باتشکر.منتظر جوابتون هستم

0 0
ادمین سایت سرزمین جاوید   1396/8/27 10:37:34

درود
بهترین راه حل مراجعه به فوق‌تخصص جراحي ستون‌فقرات؛ فوق‌تخصص ستون‌فقرات مجرب هست
به دیگر راه ها فکر نکنید
درنظر داشته باشید راه حل های اشتباه ،عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت
سپاس از توجه شما
سالم باشید

1 0
رویا   1395/9/28 17:30:14

من تایپیستم به علت نداشتن میز و صندلی مناسب و استفاده مدام صبح تا شب از صندلی نامناسب دچار خمیدگی پشت شدم مانند علامت سوال ؟ با توجه له اینگه فرو رفتگی کمرم بیش از حد است و درهنگام کار پشتم می سوزد و دز خانه می توانم بنشینم حتما باید درلز بگشم شکمم بیرون زده و اندام بسیار زشت و نامناسب گردیده آیا راه حلی برای بهبود وضعیت و جود دارد لطفات راهنمایی بفرمائید . بی صبرانه منتظر پاسخ شما در ایمیل خود هستم

2 0
ادمین سایت سرزمین جاوید   1395/10/19 18:27:38

درود.پاسخ به ایمیلی که ارسال کرده بودید فرستاده شد . با سپاس از توجه شما. سلامت و سرافراز باشید