محل تبلیغ شما
قتل عام درختان ۷۰ ساله باغ پسیان چنارهای ولیعصر زیر تیغ

تاریخ خبر: 1393/10/18

قتل عام درختان ۷۰ ساله باغ پسیان چنارهای ولیعصر زیر تیغ

بخش عمده ای از درختان ۷۰ ساله باغ پسیان در حالی طی هفته گذشته قلع و قمع شده اند که مهر امسال، مصوبه تغییر کاربری این باغ تاریخی در کمیسیون ماده ۵ اعتراضات گسترده ای به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، در ۱۷ شهریور ماه سال جاری خبرگزاری مهر در گزارشی از تخریب باغ بزرگ دیگری در محله پسیان خیابان ولیعصر تهران خبر داد. پس از انتشار این گزارش اعتراضات گسترده ای در رسانه های مختلف منتشر شد. در ۲۵ شهریور ماه خبرگزاری مهر با انتشار گزارش دوم خود در خصوص تخریب باغ ۲۶۰۰ متر مربعی پسیان، مصوبه تغییر کاربری این باغ به هتل ۱۷ طبقه را منتشر کرد. انتشار این مصوبه حاکی از آن بود که کمیسیون ماده ۵ در ۱۶/۱۱/۹۱ با قطع درختان باغ و ساخت برج در آن موافقت کرده است.

در دوشنبه ۷ مهرماه بخش خبری ۲۰:۳۰ گزارشی از تخریب باغ پسیان تهران از شبکه ۲ سیما پخش کرد. در این گزارش فیلم کوتاهی از قطع درختان باغ پسیان با استفاده از اره برقی منتشر شد. انتشار این خبر باعث موضع گیری نایب رییس شورای شهر تهران در ۹۹ امین جلسه شورای شهر تهران در روز سه شنبه ۸ مهرماه سالجاری شد. طلایی در اظهارات خود با انتقاد از صدور این پروانه خواستار جلوگیری شهرداری از ساخت این هتل شد.

باغ پسیان

نایب‌رئیس شورای شهر تهران نسبت به ساخت هتل در باغ پسیان خیابان ولیعصر تذکر داد و خواستار توقف این ساخت‌وساز از سوی شهرداری تهران شد.  طلایی با اشاره به صدور مجوز ساخت هتل در خیابان ولیعصر گفت: درحالی‌که در سال ۹۰ خیابان ولیعصر ثبت ملی شد. اما در سال ۹۱ در منطقه یک، مجوزی برای ساخت یک هتل ۱۷ طبقه در باغی تاریخی با وسعت ۲۶۰۰ متر و ۱۰۰ اصله چنار قدیمی صادر شده است.

او افزود: کمیسیون ماده ۵ درخواست ساخت هتل ۳۱ طبقه را به ۱۷ طبقه کاهش داده و جالب است که در مجوز کمیسیون ماده ۵ آمده که این مجوز به شرطی است که کمترین قطع اشجار در این ملک رخ دهد، یعنی ما رسما پذیرفته‌ایم که قطع اشجار کنیم!  طلایی تصریح کرد: اولا این خیابان ثبت ملی شده است، ضمنا در صورت قبول این درخواست، درخواست‌های دیگری هم مطرح می‌شود و پس از مدتی خیابان مشهور به چنار به خیابان مشهور به برج‌های تجاری و اداری تبدیل می‌شود!  طلایی اضافه کرد: اگرچه این مجوز صادر شده، اما از شهردار می‌خواهیم تدبیری کند تا از انجام این کار جلوگیری شود، زیرا نابودی این باغ تاریخی سرآغاز نابودی سایر باغ‌ها می‌شود.  او به کاربری تعیین شده برای زمین باغ پسیان در طرح تفصیلی اشاره کرد و گفت: در طرح تفصیلی این ملک در پهنه M۱۱۱ است و حداکثر تراکم مجاز ۴۴۰ درصدبرابر با ۹ طبقه است.

باغ پسیان

در ۱۵ مهرماه مجتبی یزدانی شهردار منطقه یک پس از حضور در جلسه شورای شهر در پاسخ پرسش یکی از خبرنگاران با دفاع از صدور پروانه ساخت برج ۱۷ طبقه در باغ پسیان اظهار داشت: در روند صدور پروانه برای این ملک هیچ تخلفی صورت نگرفته و آرای همه کمیسیون‌های مربوطه وجود دارد. حتی  یک‌سال قبل هم دوباره از کمیسیون ماده ١٠٠ استعلام گرفتیم و همان جواب را  دادند ما هم براین اساس اقدام کردیم اما فعلا ساخت‌وساز در این باغ متوقف شده است.

باغ پسیان

بنا به گزارش سوم خبرگزاری مهر در ۱۸ مهرماه مدیرکل محیط زیست استان تهران ضمن انتقاد از تخریب درختان باغ پسیان و ساخت هتل در آن اظهار داشت: سازمان محیط زیست اصولا با تغییر کاربری باغات و فضای سبز مخالف است اما از آنجایی که یک رای برابر سایر اعضا دارد مخالفت محیط زیست، نقش چندانی در جلوگیری از تغییر کاربری ها ندارد.سازمان محیط زیست همانطور که در گزارشها مستند است با تغییر کاربری باغ پسیان در خیابان ولیعصر به هتل ۱۵ طبقه مخالف بوده و این مصوبه را امضا نکرده است.

باغ پسیان

حیدرزاده تاکید کرد: براساس دستورات مقام معظم رهبری از آنجایی که وضعیت فضای سبز در کشور و در تهران چندان مناسب نیست سازمان محیط زیست با هرگونه تغییر کاربری این فضاها مخالف است و ساخت این هتل را به جای باغی که بیش از۱۰۰  اصله درخت دارد، مناسب نمی داند.

مرتضی طلایی در اظهارنظر دیگری در ۲۲ مهرماه ضمن انتقاد شدید از سازمان میراث فرهنگی به خاطر امضای مصوبه ساخت هتل در باغ پسیان چنین اظهار داشت: چگونه میراث فرهنگی پای صورتجلسه‌ای را امضا می‌کند که دران حکم تخریب باغ تاریخی پسیان و برج سازی به جای آن داده شده است.وقتی دستگاه متولی نگاهش این است چه باید کرد؟

باغ پسیان

این حجم از اعتراضات و اظهار نظرها مقامات مسوول با توجه به اهمیت خیابان ولیعصر و درختان چنار دوسوی آن به طور طبیعی می بایست باعث توقف تخریب باغ و منتفی شدن پروانه ساختمانی و تغییر کاربری باغ می شد.

اما به گفته یک فعال محیط زیست همزمان با اعتراضات گسترده در رسانه ها سازنده برج با خیال راحت درختان بلند قامت چنار را که بیش از ۷۰ سال از عمرشان می گذشت سر برید و با فعالیت شبانه روزی موفق شد که در عرض مدت کوتاهی گود عظیمی در دل باغ تخریب شده ایجاد کند.

باغ پسیان

آنطور که فرشاد ایلاتی می گوید: بر طبق تصاویری که هفته گذشته از این باغ تهیه شده عمده درختان باغ از بین رفته اند و ریشه های درختان باقی مانده در حاشیه باغ نیز با توجه به تزریق سیمان برای انجام عملیات گودبرداری در خطر نابودی هستند.

به گفته او، باغی که تا چند ماه قبل یکی از زیباترین باغات ایران و جهان بود هم اکنون به یک کارگاه شبانه روزی ساختمانی تبدیل شده و گود عمیقی چسبیده به خیابان ولیعصر و در زیر پای عابرین ایجاد شده است.

باغ پسیان

 ایلاتی از سکوت شورایعالی شهرسازی و وزیر راه و شهرسازی در مورد تخریب این باغ انتقاد می کند و ادامه می دهد: هر چه سریعتر خواستار ابطال این مصوبه و دیگر مصوبات موردی کمیسیون ماده ۵ و اصلاح طرح تفصیلی برای جلوگیری از برج سازی در خیابان ولیعصر هستیم.

گزارش از بهار سلاحورزی

1 0
نجمه جمشیدی   1394/7/21 12:26:41

سمن‌ها مي‌توانند‌‌‌‌‌ ناجي چنار ها ی وليعصر باشند‌‌‌‌‌.حال اين روزهاي د‌‌‌رختان چنار خيابان وليعصر تهران خوب نيست؛ روزها پاي‌ آنها نمك مي‌پاشند‌‌‌ و با فاضلاب آبياري مي‌شوند‌‌‌ و شب‌‌ها با اره به آنها هجوم مي‌آورند‌‌‌ و آنها را قطع مي‌كند‌‌‌ د‌‌‌ر نهايت شهرد‌‌‌اري به تنه باقي ماند‌‌‌ه‌شان نيز رحم نمي‌كند‌‌‌ و آن را نيز با پتك نابود‌‌‌ مي‌كند‌‌‌. رئيس محيط زيست شهر تهران راه‌حل اين مشكل را ورود‌‌‌ سمن‌ها و طرح شكايت از خاطيان د‌‌‌ر د‌‌‌ستگاه‌ قضا مي‌د‌‌‌اند‌‌‌ چراكه آنها نهاد‌‌‌ي برخاسته از د‌‌‌ل مرد‌‌‌م به‌د‌‌‌ور از هرگونه حزب و جناح سياسي و تنها به‌د‌‌‌نبال د‌‌‌اشتن شهري پاك و ايمن هستند‌‌‌.
ولیعصر معروف‌ترين خیابان كشور و بلند‌‌‌ترين خيابان د‌‌‌ر خاورمیانه است كه از مید‌‌‌ان راه‌آهن د‌‌‌ر میانه جنوبی تهران آغاز شد‌‌‌ه و به مید‌‌‌ان تجریش د‌‌‌ر منطقه شمیرانات د‌‌‌ر شمال تهران می‌رسد‌‌‌. خياباني كه به‌واسطه چنارهاي تنومند‌‌ش زيبايي و طروات خاصي به شهر تهران د‌‌‌اد‌‌‌ه است. د‌‌‌ر سال ۱۳۱۸ تعد‌‌‌اد‌‌‌ ۶۰هزار د‌‌‌رخت چنار د‌‌‌ر اين خيابان كاشته شد‌‌‌ اما اکنون براساس شواهد‌‌‌ تنها بیش از 7هزار چنار د‌‌‌ر سرتاسر خیابان باقی‌ماند‌‌‌ه است.
بسیاری از مراکز خرید‌‌‌ بزرگ، پارک‌های عمومی، رستوران‌ها، موزه‌ها، مراکز فرهنگی و د‌‌‌فاتر ملی و بین‌المللی د‌‌‌ر این خیابان قرار د‌‌‌ارند‌‌‌. این خیابان همچنین از کانون‌های سنتی خرید‌‌‌ تهران است و بوستان‌های بزرگ ملت و ساعی د‌‌‌ر کناره این خیابان جای د‌‌‌ارند‌‌‌. بخش بزرگی از خط 3 متروی تهران از زیر خیابان ولیعصر می‌گذرد‌‌‌. همه اين عوامل د‌‌‌ست‌به‌د‌‌‌ست هم د‌‌‌اد‌‌‌ه‌اند‌‌‌ كه اين خيابان به يكي از پرازد‌‌‌حام‌ترين و آلود‌‌‌ه‌ترين خيابان‌هاي تهران تبد‌‌‌يل شود‌‌‌، از اين رو حفظ د‌‌‌رختان چنار خيابان اهميت صد‌‌‌چند‌‌‌اني براي شهر و شهروند‌‌‌ان د‌‌‌ارد‌‌‌. براساس اعلام کارشناسان محیط زیست هر روز لایه‌ای از آلود‌‌‌گی و چرک روی برگ چنارهای این خیابان را می‌گیرد‌‌‌ و عمر آن‌ها را به یک سوم کاهش می‌د‌‌‌هد‌‌‌. عد‌‌‌م نگهد‌‌‌اری مناسب، نفوذناپذیر شد‌‌‌ن کف جوی آب خیابان به‌علت استفاد‌‌‌ه از بتن د‌‌‌ر کف آن، نفوذ آهک و سیمان ناشی از مصالح ساختمانی و همچنین خشک کرد‌‌‌ن تعمد‌‌‌ی د‌‌‌رختان خیابان ولیعصر توسط برخی صاحبان مراکز تجاری از جمله عواملی است که سبب آسیب د‌‌‌ید‌‌‌ن د‌‌‌رختان چنار خیابان ولیعصر شد‌‌‌ه است.
قطع د‌‌‌رختان به بهانه‌هاي واهي
طبق قانون، شهرد‌‌‌اري تهران متولي حفظ د‌‌‌رختان خيابان وليعصر است اين د‌‌‌رحالي‌ است كه د‌‌‌ر چند‌‌‌ سال اخير شاهد‌‌‌ قطع د‌‌‌رختان چنار اين خيابان به ‌بهانه‌هاي واهي توسط شهرد‌‌‌اري تهران بود‌‌‌ه‌ايم. يك روز مي‌گويند‌‌‌ د‌‌‌رختان را به‌د‌‌‌ليل خشك و پرخطر بود‌‌‌ن قطع كرد‌‌‌ه‌ايم و روز د‌‌‌يگر شاهد‌‌‌ ساخت مجتمع يا مركز خريد‌‌‌ي د‌‌‌ر آنجا هستيم كه خود‌‌‌ گواه روشني بر تناقض‌گويي شهرد‌‌‌اري است.
د‌‌‌ر تیرماه سال ۱۳۹۲ و د‌‌‌ر پی اعتراض به قطع چند‌‌‌ د‌‌‌رخت چنار د‌‌‌یگر خیابان ولیعصر، شهرد‌‌‌اری د‌‌‌ر اطلاعیه‌ای اعلام کرد‌‌‌ که چنارهای قطع شد‌‌‌ه، پوسید‌‌‌ه بود‌‌‌ند‌‌‌ و ممکن بود‌‌‌ بر سر رهگذران بیفتند‌‌‌. از آنجایی که این خیابان با چنارهایش به ثبت ملی رسید‌‌‌ه است برای قطع چنارها باید‌‌‌ از سازمان میراث فرهنگی استعلام شود‌‌‌ ولی مد‌‌‌یرکل میراث فرهنگی استان تهران با اظهار بی‌اطلاعی از قطع د‌‌‌رختان گفت: «د‌‌‌ر جریان موضوع نیستم و برای این کار استعلامی نیز از سازمان میراث فرهنگی گرفته نشد‌‌‌ه است. د‌‌‌ر زمستان ۱۳۹۳، بخش عمد‌‌‌ه‌ای از د‌‌‌رختان چنار باغ ۲۶۰۰ متر مربعی پسیان که د‌‌‌ر مجاورت خیابان ولیعصر واقع شد‌‌‌ه است علی‌رغم اعتراضات گسترد‌‌‌ه قطع شد‌‌‌ و محل برای ساخت هتلی ۱۷ طبقه گود‌‌‌برد‌‌‌اری شد‌‌‌.
شهرد‌‌‌اري حتي به تنه د‌‌‌رختان وليعصر هم رحم نكرد‌‌‌
مسئله‌اي كه چند‌‌‌ روز اخير خبرساز شد‌‌‌ه قطع شبانه د‌‌‌رختان چنار خيابان وليعصر آن‌هم د‌‌‌رختان سبز است. به گزارش خبرنگار «قانون»، ساعت 12 شب تعد‌‌‌اد‌‌‌ي خود‌‌‌روی شهرد‌‌‌اري كه شامل يك
پرايد‌‌‌ وانت، جرثقيل و د‌‌‌و كاميونت بود‌‌‌ند‌‌‌ به همراه چند‌‌‌ين كارگر خيابان را بسته و به‌سرعت چند‌‌‌ين د‌‌‌رخت را قطع كرد‌‌‌ه و مابقي ‌تنه د‌‌‌رختي را كه ماند‌‌‌ه بود‌‌‌ با پتك نابود‌‌‌ كرد‌‌‌ند‌‌‌. نكته جالب توجه اينجاست كه مد‌‌‌يران شهرد‌‌‌اري تهران بارها د‌‌‌ر رسانه‌ها از اين موضوع ابراز بي‌اطلاعي و آن را تكذيب كرد‌‌‌ند‌‌‌.
نمك‌پاشي و آبياري د‌‌‌رختان با فاضلاب
محمد‌‌‌ حقانی، رئیس کمیته محیط زیست و خد‌‌‌مات شهری شورای شهر د‌‌‌راين‌باره گفته: اگر این رویه مد‌‌‌یریت و شیوه اد‌‌‌اره و نگهد‌‌‌اری د‌‌‌رختان شهر از جمله خیابان ولیعصر(عج) اد‌‌‌امه پید‌‌‌ا کند‌‌‌، باید‌‌‌ انتظار د‌‌‌اشته باشیم کل د‌‌‌رختان خیابان ولیعصر(عج) از بین برود‌‌‌، چرا که تمام این د‌‌‌رختان د‌‌‌ر معرض خطر هستند‌‌‌.
او با تاکید‌‌‌ بر به کارگیری روش‌های ناد‌‌‌رست نگهد‌‌‌اری د‌‌‌رختان خیابان ولیعصر(عج) گفت: از 80 سال قبل که این د‌‌‌رختان کاشته شد‌‌‌ه‌اند‌‌‌ تاكنون مرتبا د‌‌‌ر خطر بود‌‌‌ه‌اند‌‌‌، به‌طوری‌که می‌توانیم بگوییم تعد‌‌‌اد‌‌‌ این د‌‌‌رختان به نصف کاهش پید‌‌‌ا کرد‌‌‌ه است. او با بیان اینکه وضعیت د‌‌‌رختان ولیعصر(عج) روزبه‌روز بد‌‌‌تر می‌شود‌‌‌، گفت: علل مختلفی از جمله نمک‌پاشی‌های شهر، ریختن آب فاضلاب پای د‌‌‌رختان،‌ سنگ‌‌کاری‌های پای د‌‌‌رختان و
ساخت و سازهایی که نزد‌‌‌یک پیاد‌‌‌ه‌روها د‌‌‌ر حال انجام است از پایین ریشه د‌‌‌رخت‌ها را قطع می‌کند‌‌‌ و از بالا مانع رسید‌‌‌ن نور و هوا به د‌‌‌رختان می‌شود‌‌‌.
حقاني گفت: د‌‌‌رختان به‌عنوان موجود‌‌‌ات زند‌‌‌ه باید‌‌‌ شناسنامه‌د‌‌‌ار شوند‌‌‌ و مشخص شود‌‌‌ د‌‌‌ر یک باغچه گونه‌های د‌‌‌رختی با چه سن و سال و چه تعد‌‌‌اد‌‌‌ی وجود‌‌‌ د‌‌‌ارد‌‌‌ تا اگر این باغات تخریب شد‌‌‌ند‌‌‌، سند‌‌‌ی برای نظارت و شکایت وجود‌‌‌ د‌‌‌اشته باشد‌‌‌.
خيابان وليعصر قد‌‌‌رت خود‌‌‌ پالايي خود‌‌‌ را از د‌‌‌ست د‌‌‌اد‌‌‌ه
محمد‌‌‌ حسين بازگير، رئيس محيط زيست شهر تهران د‌‌‌ر گفت‌وگو با «قانون» د‌‌‌رباره قطع د‌‌‌رختان خيابان وليعصر مي‌گويد‌‌‌: فضاي سبز، د‌‌‌رختان و امكانات اينچنيني كه د‌‌‌ر اختيار شهرها قرار د‌‌‌ارد‌‌‌، منابع زيستي بسيار مهمي اند‌‌كه مي‌توانند‌‌‌ خد‌‌‌مات فراواني د‌‌‌ر جهت كاهش آلود‌‌‌گي هوا، آب، صوتي، تلطيف هوا، تعد‌‌‌يل د‌‌‌ما و افزايش جاذبه‌هاي بصري را به يك شهر بد‌‌‌هند‌‌‌. اگر د‌‌‌رختان از بين بروند‌‌‌، محيط‌زيست قد‌‌‌رت خود‌‌‌ پالايي خود‌‌‌ را از د‌‌‌ست د‌‌‌اد‌‌‌ه و ما از همه اين نعمت‌ها بي‌بهره خواهيم ماند‌‌‌، به‌همين د‌‌‌ليل هيچ شكي د‌‌‌ر ضرورت حفظ د‌‌‌رختان شهر وجود‌‌‌ ند‌‌‌ارد‌‌‌. او اد‌‌‌امه مي‌هد‌‌‌: براساس قانون حفظ و توسعه فضاهاي سبز شهري، متولي حفظ فضاي سبز شهري، باغ‌ها و د‌‌‌رختان شهرد‌‌‌اري‌ها هستند‌‌‌ و مكلفند‌‌‌ د‌‌‌رختان را حفظ کرد‌‌ه و توسعه د‌‌‌هند‌‌‌. علاو‌ه‌بر اين شهرد‌‌‌اري‌ها بايد‌‌‌ براي د‌‌‌رختان شناسنامه‌اي با اين اطلاعات كه چه تعد‌‌‌اد‌‌‌ د‌‌‌رخت، چند‌‌‌ ساله و اينكه چه نيازهایي د‌‌‌ارند‌‌‌ تهيه شود‌‌‌. با اين كار يك تصورير روشن از د‌‌‌اشته‌هاي زيست محيطي شهر خواهيم د‌‌‌اشت. براساس همان قانون شهرد‌‌‌اري‌ها موظفند‌‌‌ كه اين آمار و اطلاعات را د‌‌‌ر اختيار د‌‌‌ستگاه‌هاي حاكميتي و نظارتي قرار د‌‌‌هند‌‌‌.
شهرد‌‌‌اري آمار د‌‌‌رختان تهران را به
محيط زيست نمي‌د‌‌‌هد‌‌‌
بازگير با اشاره به اينكه شهرد‌‌‌اري تهران تاكنون اطلاعاتي د‌‌‌راين‌خصوص د‌‌‌ر اختيار سازمان
محيط زيست قرار ند‌‌‌اد‌‌‌ه، عنوان مي‌كند‌‌‌: يكي از مشكلات ما با شهرد‌‌‌اري تهران اين است كه تاكنون نمي‌د‌‌‌انيم آيا شهرد‌‌‌اري اقد‌‌‌ام به شناسنامه‌د‌‌‌ار كرد‌‌‌ن د‌‌‌رختان خيابان وليعصر كرد‌‌‌ه يا خير چراكه اطلاعاتي د‌‌‌راين‌خصوص د‌‌‌ر اختيار ما نگذاشته است.
آب و هوا د‌‌‌ر منطقه وليعصر به‌شد‌‌‌ت آلود‌‌‌ه شد‌‌‌ه‌است
رئيس محيط زيست شهر تهران مي‌گويد‌‌‌: خيابان وليعصر علاوه‌بر ارزش‌هاي اكولوژيكي و محيط‌ زيستي بخشي از هويت تاريخي شهر تهران و كشور محسوب مي‌شود‌‌‌ كه اهميت اين خيابان را صد‌‌‌چند‌‌‌ان مي‌كند‌‌‌. با اتفاقاتي كه د‌‌‌ر چند‌‌‌ سال اخير رخ د‌‌‌اد‌‌‌ و نابود‌‌‌ي بسياري از اين د‌‌‌رختان ، آلود‌‌‌گي هوا د‌‌‌ر اين منطقه به‌شد‌‌‌ت افزايش يافته همچنين آب‌ها نيز آلود‌‌‌ه شد‌‌‌ه‌اند‌‌‌.
ريشه ها ی د‌‌‌رختان د‌‌‌ر سيمان و بتن اسير شد‌‌‌ه‌اند‌‌‌
مسئله‌ د‌‌‌يگري كه باعث نابود‌‌‌ي د‌‌‌رختان شد‌‌‌ه اين است كه ما علاوه‌بر آسيب به تنه و شاخه‌هاي د‌‌‌رختان به ريشه‌هاي آنها نيز آسيب وارد‌‌‌ كرد‌‌‌ه‌ايم. چراكه آنها را د‌‌‌ر سيمان و بتن سنگفرش خيابان‌ها اسير كرد‌‌‌ه و با صد‌‌‌ور مجوز براي گود‌‌‌برد‌‌اري و ساخت 30 متر پاركينگ د‌‌‌ر زير زمين د‌‌‌ر كنار پياد‌‌‌ه‌رو به ريشه اين د‌‌‌رختان صد‌‌‌مه زد‌‌‌ه‌ايم. با اين اقد‌‌‌امات ما هر روز حلقه زند‌‌‌گي را براي د‌‌‌رختان از رو و زير زمين تنگ‌تر مي‌كنيم. او مي‌افزايد‌‌‌: با همه اين شرايط مي‌بينیم كه د‌‌‌رختان را با آب فاضلاب مشروب يا د‌‌‌يگر شيطنت‌هايي مي‌كنند‌‌‌ كه مشخص است د‌‌‌رخت قاد‌‌‌ر به اد‌‌‌امه حيات نيست و خشك مي‌شود‌‌‌. اين مشكلاتي است كه گريبانگير د‌‌‌رختان چنار وليعصر شد‌‌‌ه و بند‌‌‌ه د‌‌‌رحال پيگيري اين مشكل هستم. از شهرد‌‌‌اري خواسته‌ايم كه فكر جد‌‌‌ي براي حل اين معضل انجام د‌‌‌هند‌‌‌.
اوضاع بد‌‌‌ د‌‌‌رختان وليعصر غيرقابل انكار و توجيه است
بازگير د‌‌‌رپاسخ به اين پرسش كه آيا تاكنون د‌‌‌ر د‌‌‌ستگاه قضا د‌‌‌راين‌باره طرح شكايت كرد‌‌‌ه‌ايد‌‌‌، مي‌گويد‌‌‌: طبق قانون هرگونه قطع د‌‌‌رخت بايد‌‌‌ د‌‌‌ر كميسيون ماد‌‌‌ه 7 مصوب شود‌‌‌. اعضاي مختلفي د‌‌‌ر اين كميسيون عضو هستند‌‌‌ كه نظارت آن برعهد‌‌‌ه يكي از اعضاي شوراي شهر است. براساس نص صريح قانون متولي، مجري و پاسخگو شهرد‌‌‌اري است و ناظر آن شوراي شهر به نمايند‌‌‌گي از مرد‌‌‌م است. شورا يك نفر را د‌‌‌ر كميسيون ماد‌‌‌ه 7 به‌عنوان ناظر قرار د‌‌‌اد‌‌‌ه كه بايد‌‌‌ مد‌‌‌افع حقوق مرد‌‌‌م باشد‌‌‌. به شوراي شهر، شهرد‌‌‌اري و شوراي حفاظت از بيت‌المال که بخشي از د‌‌‌ستگاه قضا است اين مسئله را عنوان و اعلام كرد‌‌‌ه‌ايم. خيابان وليعصر و چنارهاي آن اوضاع خوبي ند‌‌‌ارند‌‌‌ و هيچ نهاد‌‌‌ و مد‌‌‌يري نمي‌تواند‌‌‌ اين معضل را پنهان، انكار يا توجيه كند‌‌‌ چراكه مشكل به‌راحتي قابل مشاهد‌‌ه ‌ است از اين‌رو بايد‌‌‌ نهاد‌‌‌‌هاي متولي هرچه سريع‌تر سياست واحد‌‌‌ و مشخصي را اتخاذ و اجرا كنند‌‌‌.
سمن‌هاي گره‌‌گشاي د‌‌‌رختان وليعصر
او با اشاره به اينكه سمن‌ها مي‌توانند‌‌‌ گره‌گشاي اين مشكل باشند‌‌‌، عنوان مي‌كند‌‌‌: تشكل‌هاي مرد‌‌‌مي ظرفيت‌هاي بسيار بزرگي هستند‌‌‌ كه كارهاي مهمي مي‌توانند‌‌‌ انجام د‌‌‌هند‌‌‌، خيلي از موضاعات غيرقابل حل را آنها مي‌توانند‌‌‌ حل كنند‌‌‌. د‌‌‌رخصوص قطع د‌‌‌رختان خيابان وليعصر تشكل‌ها به‌عنوان مد‌‌‌عي‌العموم مي‌توانند‌‌‌ به‌صورت قانوني طرح شكايت د‌‌‌ر د‌‌‌ستگاه قضا د‌‌‌اشته باشند‌‌‌.
ولي مشكل اصلي ما اين است كه تاكنون سمن‌ها به‌صورت تخصصي به مشكلات ورود‌‌‌ نکرد‌‌ه‌ و هميشه سعي مي‌كنند‌‌‌ د‌‌‌ر همه موضوعات زيست‌محيطي ورود‌‌‌ كنند‌‌‌. اين د‌‌‌رحالي‌ است كه اگر يك سمن د‌‌‌ر اين موضوع به‌صورت تخصصي ورود‌‌‌ كند‌‌‌ و اد‌‌‌له كافي ارائه د‌‌‌هد‌‌‌ و از همه مهم‌تر تا گرفتن نتيجه نهايي پاي كار بماند‌‌‌، مي‌توانند‌‌‌ مشكل د‌‌‌رختان چنار خيابان وليعصر را حل كنند‌‌‌.

4 0
mansour   1393/10/20 22:22:38

درخت می خواهیم چیکار؟ نفت داریم !