محل تبلیغ شما

هنرمند متوفی مقروض، سازش را می‌فروشد!

1393/10/6

خبرگزاری میراث فرهنگی- گروه فرهنگ و هنر- درگذشت هنرمندان موسیقی نواحی ایران نیز مانند زندگی شان دشوار است. استاد «ذوالفقار عسکریان» خواننده و نوازنده دوتار که 16 آذرماه و پس از یک ماه کما در یکی از بیمارستان های مشهد درگذشت در حالی در آستان جواد الائمه مشهد به خاک سپرده شده که اداره ارشاد محل سکونت او از کمک به خانواده این مرحوم خودداری می کند. حالا هنرمند متوفی مرحوم، ناچار است ساز اش را بفروشد تا هزینه های خاکسپاری خود را بپردازد؛ سازی که یکی از گنجینه های باارزش موسیقی کشور به حساب می آید و در صورت غفلت مسوولان به تاراج می رود.
 
به گزارش CHN، با درگذشت استاد «ذوالفقار عسکریان» خواننده و دوتار نواز خراسانی و دفن او بنا به وصیت اش در آستان جواد الائمه به جای قطعه هنرمندان مشهد، کمک های اداره ارشاد منتفی شده و به گفته همسر او، اداره ارشاد مشهد صراحتا اعلام کرده که این خانواده باید درخواست خود را به تهران بفرستد. درخواستی که در صورت دفن این هنرمند در قطعه هنرمندان شامل حالشان می شد!حالا هنرمند متوفی مرحوم، ناچار است ساز اش را بفروشد تا بخشی از هزینه های درگذشت خود را تامین کند!! سازی که یکی از گنجینه های به یادگار مانده از موسیقی غنی خراسان است.
 
لیلا کریم‌آبادی همسر استاد ذوالفقار عسکریان در گفتگو با CHN می‌گوید:« قرار بود هزینه خاکسپاری استاد ذوالفقار عسگریان را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد متقبل شود. حالا که بنا به وصیت استاد او را در آستان جواد الائمه که در جوار آرامگاه خواجه اباصلت است دفن کرده‌ایم، این کمک ها به ما انجام تعلق نمی‌گیرد.»
 
گفته می‌شود دفن چهره‌های هنری در قطعه هنرمندان هزینه‌ای برای آنها ندارد و این جایگاهی است که مسوولان برای هنر و هنرمند قائل شده‌اند و با این وجود خاکسپاری هنرمندان در سایر مکان‌ها البته از قوانین تبعیت می‌کند ، قوانینی که هنرمند و غیرهنرمند نمی‌شناسد . با این وجود به دلیل اهمیت استادان موسیقی نواحی ایران، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مشهد نامه‌ای به اداره اوقاف نوشته و از آنها درخواست داشته که با دفن این هنرمند موسیقی نواحی ایران در آستان جواد الائمه مجموعه‌ای کنار آرامگاه خواجه اباصلت موافقت کنند. با دفن پیکر استاد ذوالفقار عسگریان، خانواده داغدار این هنرمند به دنبال وعده‌ها و نامه‌ها رفته‌اند و در این شرایط که هنوز یک ماه نیز از درگذشت وی زمان نگذشته، وعده‌های اداره ارشاد مشهد برای این خانواده رنگ واقعیت به خود نگرفته‌اند.
 
همسر استاد ذوالفقار عسکریان می‌گوید:« اداره کل ارشاد استان قرار بود در این زمینه با ما همکاری کند و اما حالا می‌گویند چون استاد را در خانه هنرمندان دفن نکرده‌ایم حمایت‌ها شامل حال ما نمی‌شود و اداره اوقاف نیز حاضر نیست در این زمینه قدمی بردارد و بر اساس قوانین عمل می‌کند.»
 
به گفته او، اداره ارشاد مشهد کمک به این خانواده را منوط به کمک های مرکز دانسته و از خانواده مرحوم عسکریان خواسته تا نامه‌ای به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنوسید و در خواست خود را طی آن نامه به تهران بفرستد تا کمک های ارشاد شامل حال خانواده این هنرمند درگذشته شود.
 
همسر استاد ذوالفقار عسکریان: در صورتی که ارشاد کمک نکند ساز استاد را می فروشم
کریم آبادی می‌افزاید: « در صورت ادامه این شرایط، ساز استاد ذوالفقار عسکریان را می‌فروشم زیرا چاره ای ندارم. من در این شرایط به کمک نیاز دارم.»
 
وی می گوید:« قرار بود رییس اداره اوقاف که در زمان پیگیری های ما در کربلا به سر می برد این هزینه ها را متقبل شود اما پس از بازگشت او، این کمک منتفی شد و حالا اداره ارشاد نیز با این توضیح که استاد را در قطعه هنرمندان دفن نکرده ایم از وعده ای که برای کمک داده بود شانه خالی می کند.»
 
این نامه که به امضای معاون اداره ارشاد مشهد رسیده است خطاب به مدیریت آستان جواد الائمه نوشته شده و در طی آن اداره ارشاد خواستار همکاری این آستان با دفن استاد ذوالفقار عسکریان شده است.
 
استاد ذوالفقار عسکریان در آستان جواد الائمه و در کنار آرامگاه خواجه اباصلت از آرامگاه های معتبر شیعیان و در 12 کیلومتری مشهد دفن شده، خانواده چهارم او متشکل از همسر و دو دخترش روزگار تنهایی را می گذرانند و با ادامه این روند، شاید هنرمند متوفی ناچار به فروش ساز اش شود.
 
اینها در حالی است که استاد ذوالفقار عسکریان یکی از چهره های شناخته شده موسیقی خراسان بود. خواننده و نوازنده ای که با دوتار خود در مجامع بین المللی نیز خوش درخشید. به نظر می رسد با توجه به راه اندازی موزه موسیقی و نقشی که این موزه در نگاهداشت سازهای ایرانی دارد، ساز استاد ذوالفقار عسکریان به جای اینکه دست به دست بچرخد می تواند در جایگاه واقعی خود یعنی موزه موسیقی نگه داری شود.

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): Access denied for user ''@'localhost' (using password: NO) in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_query(): A link to the server could not be established in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/sarzamin/public_html/includes/motarjem.php on line 11

تگ ها